ଖେଳ |

କ୍ରିକେଟ ଫିଲ୍ଡକୁ ଫେରିଲେ ଶ୍ରୀସାନ୍ଥ

କ୍ରିକେଟ ଫିଲ୍ଡକୁ ଫେରିଲେ ଶ୍ରୀସାନ୍ଥ
କୋଚି,୧୦।୮- ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ ଭାରତୀୟ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଏସ. ଶ୍ରୀସାନ୍ଥ କ୍ରିକେଟ ଫିଲ୍ଡକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ କ୍ଲବ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସେ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଏଥିନେଇ ସେ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଦୁଇଟି ଫଟୋ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଫଟୋରେ ସେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଫଟୋରେ ତାଙ୍କର ସାଧାରଣ ଷ୍ଟାଇଲରେ ବୋଲିଂ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଅପଲୋଡ କରିିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ନିଜ ବୋଲିଂରେ ଧରାଶାୟୀ କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଶ୍ରୀସାନ୍ଥଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୨୦୦୭ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଓ ୨୦୧୧ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଜିତିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସ୍ପଟ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ ମାମଲାରେ ଯଡ଼ିତ ଥିବା ସନ୍ଦେହରେ ତାଙ୍କୁ ବିସିସିଆଇ ଆଜୀବନ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦୋଶରେ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ସେ ପ୍ରଥମେ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କୁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା। ମାତ୍ର ବିସିସିଆଇ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କ୍ରିକେଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପରେ ସେ ଏବେ ବିଲିଉଡ୍‌ ଓ କଲିଉଡ୍‌ରେ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲରେ ଓଡ଼ିଶା

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲରେ ଓଡ଼ିଶା

କଟକ ଅଫିସ,୧୪।୧୨- ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶଠାରେ ଚାଲିଥିବା ସବ୍‌ଜୁନିୟର ବାଳକ ଜାତୀୟ ଫୁଟବଲ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଗୁରୁବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଓଡ଼ିଶା ୬-୨ ଗୋଲରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। 

ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି: ଓଡ଼ିଶା-ରାଜସ୍ଥାନ ମୁକାବିଲା

ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି: ଓଡ଼ିଶା-ରାଜସ୍ଥାନ ମୁକାବିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨ (ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରଣ୍‌ଜୀ ଟ୍ରଫିର ୬ ରାଉଣ୍ଡ ଖେଳ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ଓଡ଼ିଶା ଦଳ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକାବିଲାରେ ଦୁଇଥର ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ଚାମ୍ପିୟନ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ଭେଟିବ।

ସେହ୍ବାଗ, ସର୍ଦ୍ଦାର ଖେଳାଳି ଅତିଥି

ସେହ୍ବାଗ, ସର୍ଦ୍ଦାର ଖେଳାଳି ଅତିଥି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ହକି ବିଶ୍ୱକପର ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଦୁଇଜଣ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ଅତିଥି ଥିଲେ। ଜର୍ମାନୀ-ବେଲଜିୟମ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନର ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ବାଗ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସର୍ଦ୍ଦାର ସିଂ।

ହକି ସହ ନୂଆ ଦେଶ ଯୋଡ଼ିବ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌

ହକି ସହ ନୂଆ ଦେଶ ଯୋଡ଼ିବ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ଫେଡେରେଶନ(ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ହକିର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହକି ଯେଉଁଠି ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି ସେଠାରେ ଯେପରି ତାହା ବଜାୟ ରହିବ ତାକୁ ଦେଖିବା ସହ ଏହି ଗେମ୍‌ ସହ ନୂଆ ଦେଶକୁ ଯୋଡ଼ାଯିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। 

ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟୁର୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସ: ସିନ୍ଧୁ, ସମୀର ବିଜୟୀ

ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟୁର୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସ: ସିନ୍ଧୁ, ସମୀର ବିଜୟୀ

ଗୁଆଙ୍ଗଝୋ, ୧୪ା୧୨ (ପି.ଟି.)- ଚଳିତ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟୁର୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସରେ ଗୁରୁବାର ଭାରତର ପି. ଭି. ସିନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମୀର ବର୍ମା ସେମାନଙ୍କ ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଅଲିମ୍ପିକ ରୌପ୍ୟ ବିଜୟିନୀ ସିନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱର ନମ୍ବର ଓ୍ବାନ ତାଇ ତିଜୁ ୟିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ ପରାଜୟ ଧାରାକୁ ରୋକି ପାରିଛନ୍ତି। 

ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ

ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ

କଲମ୍ବୋ, ୧୪ା୧୨ (ପି.ଟି.)-ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଏସିସି ଇମର୍ଜିଂ ଟିମ୍ସ ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଭାରତ ୭ ଉଇକେଟରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଦଳକୁ ଜିତାଇବାରେ ନୀତୀଶ ରାଣା ଓ ହିମତ ସିଂଙ୍କ ବିଶେଷ ଭୂମିକା ରହିଥିଲା।

ବାଉନ୍ସ ଉଇକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛୁ: ଓ୍ବାକା କ୍ୟୁରେଟର

ବାଉନ୍ସ ଉଇକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛୁ: ଓ୍ବାକା କ୍ୟୁରେଟର

ପର୍ଥ, ୧୪।୧୨(ପି.ଟି.)- ଭାରତ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ଏକ ବାଉନ୍ସ ଉଇକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ୍‌ କରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରୟାସ କରିଛୁ ବୋଲି ଓ୍ବାକା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କ୍ୟୁରେଟର ବ୍ରେଟ୍‌ ସିପଥୋର୍ପ କହିଛନ୍ତି। ଓ୍ବାକାର ପାରମ୍ପରିକ ବାଉନ୍ସ ତଥା ଦ୍ରୁତ ଉଇକେଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନୂଆ ଉଇକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

‘ପାକିସ୍ତାନରେ ହକି ମୃତ ପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି’

‘ପାକିସ୍ତାନରେ ହକି ମୃତ ପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି’

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ହକିରେ ପାକିସ୍ତାନ ପୂର୍ବ ଗୌରବ ଫେରିପାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏସିଆନ ହକି ଫେଡେରେଶନ (ଏଏଚ୍‌ଏଫ୍‌) ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ତାୟାବ ଇକ୍ରାମ ଏ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। 

ଦୁର୍ବଳ ଅମ୍ପାୟରିଂକୁ ଦାୟୀ କଲେ ହରେନ୍ଦ୍ର

ଦୁର୍ବଳ ଅମ୍ପାୟରିଂକୁ ଦାୟୀ କଲେ ହରେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଚଳିତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଆୟୋଜକ ଭାରତ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସଠାରୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ବିଦାୟ ନେଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରଶଂସକ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ପରାଜୟ ପାଇଁ ଦୁର୍ବଳ ଅମ୍ପାୟରିଂକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ କୋଚ୍‌ ହରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ। 

ପର୍ଥର ନୂଆ ସବୁଜ ଉଇକେଟରେ ଭାରତ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଲଢେଇ

ପର୍ଥର ନୂଆ ସବୁଜ ଉଇକେଟରେ ଭାରତ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଲଢେଇ

ପର୍ଥ, ୧୪।୧୨(ପି.ଟି.)- ପର୍ଥର ନୂଆ ଓପ୍ଟସ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତ ଓ ଘରୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ। ପର୍ଥର ଏହି ନୂଆ ପିଚ୍‌ରେ ବଲ୍‌ ଦ୍ରୁତ ହେବା ସହିତ ବାଉନ୍ସ କରିବ। 

ହକି ବିଶ୍ୱକପ: ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସଠାରୁ ହାରି ଭାରତର ବିଦାୟ

ହକି ବିଶ୍ୱକପ: ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସଠାରୁ ହାରି ଭାରତର ବିଦାୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩।୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)
ଘରୋଇ ପରିବେଶ ଏବଂ ଭରପୂର ଦର୍ଶକ ସମର୍ଥନ ସତ୍ତ୍ବେ ଭାରତର ହକି ବିଶ୍ୱକପ ଅଭିଯାନ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରୁ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅନ୍ତିମ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ ୧-୨ ଗୋଲରେ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସଠାରୁ ହାରି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛି। ମ୍ୟାଚର ୧୨ତମ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଅଗ୍ରଣୀ ନେଇଥିଲେ ହେଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାଗରେ ମୋମେଣ୍ଟମ୍‌କୁ ବଜାୟ ରଖି ନ ପାରି ଭାରତ ପରାଜୟ ସ୍ବାଦ ଚାଖିଛି। ଫଳରେ ଦୀର୍ଘ ୪୩ ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନରେ ଭାରତର ସେମିଫାଇନାଲ ପ୍ରବେଶ ଆଶା ଧୂଳିସାତ ହୋଇଛି। ଭାରତ ଶେଷଥର ପାଇଁ ୧୯୭୫ରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଏଥର ଦଳକୁ ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଭାରତ-ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସ ମ୍ୟାଚ ସହ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସେମିଫାଇନାଲ ଲାଇନ୍‌ଅପ୍‌ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ୧୫ ତାରିଖର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ବେଲଜିୟମ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ। ସେହିଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଭେଟିବ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସ।  

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌:ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିୟନ ଜର୍ମାନୀର ବିଦାୟ, ଇତିହାସ ରଚିଲା ବେଲଜିୟମ

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌:ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିୟନ ଜର୍ମାନୀର ବିଦାୟ, ଇତିହାସ ରଚିଲା ବେଲଜିୟମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩ା୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-
କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ହକି ବିଶ୍ୱକପ ବେଲଜିୟମ ପାଇଁ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛି ଏହି ଦଳ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଉତ୍ସାହୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଆସିଥିବା ବେଲଜିୟମ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଜର୍ମାନୀକୁ ୨-୧ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଏହାର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଇତିହାସରେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ସଂଯୋଗ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ବେଲଜିୟମ କେବେହେଲେ ବିଶ୍ୱକପର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରି ନ ଥିଲା। ଗତ ୨୦୧୪ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଦଳ ସର୍ବାଧିକ ୫ମ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨ଥର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ୨ ଥର ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ଜର୍ମାନୀର ଅଭିଯାନ ଏଥର କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରୁ ଶେଷ ହୋଇ ଯାଇଛି।