ମେଟ୍ରୋ |

ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନୂଆ ଜିଲାପାଳ

ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନୂଆ ଜିଲାପାଳ
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୦ା୮: ଅସହାୟ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ନିରାପତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦେବାଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ପୁରୀ ଜିଲାରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଏକରକମ ଫେଲ ମାରିଛି। ଭତ୍ତା ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧା, ବୃଦ୍ଧ ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୌଡୁଥିଲେ ହେଁ ଭତ୍ତା ପାଉନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଜିଲାରେ ୨୬,୦୯୯ ଭତ୍ତା ଟାର୍ଗେଟ ରହିଛି। ଜିଲା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି। ନୂତନ ଜିଲାପାଳ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଭୂଅର୍ଜନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜିଲାରେ ମଧୁବାବୁ ପେନସନ ଯୋଜନାରେ ୧୮୯୭୧, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ଯୋଜନାରେ ୪୦୬୧, ବିଧବା ଭତ୍ତା ୧୪୭୫ ଓ ୧୫୯୨ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତ୍ତା ଟାର୍ଗେଟ ରହିଛି। ଏକମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଉପଯୁକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ କରି ଟାର୍ଗେଟ ପୂରଣ ଲାଗି ଜିଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେତେଜଣ ଭତ୍ତାଧାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ତାଲିକାରୁ ନାଁ କଟୁନାହିଁ। ଏହାକୁ ନେଇ ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଭତ୍ତାଧାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆଧାର ସଂଯୋଗ କରିବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ପୁରୀ ଜିଲାରେ ଏହା ଧିମା ରହିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ବ୍ଲକ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଜିଲାରେ ୨ବର୍ଷ ହେଲା ଭୀମଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ହୋଇନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ୨୪ତାରିଖରୁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ଏହି ଶିବିର ହେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏହାସହିତ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ଏକ ମେଗା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅନ୍‌ଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦିଆଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଜିଲାରେ ୪୪୭୨ଜଣ ଆବେଦନ କରିଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୧୦୮୪ଜଣଙ୍କୁ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥିବା ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ୩୩୮୮ଜଣଙ୍କ ଆବେଦନ ପଡିରହିଛି। ପ୍ରତି ବ୍ଲକରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ଗଠନ ହେବ। ଏହାସହିତ ଜିଲାସ୍ତରରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ଗଠନ କରାଯିବ। ସଂଘ ଗଠନ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବ୍ଲକ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଜିଲାରେ କିନ୍ନର, ଭିକାରି, କୁଷ୍ଠରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ଓ ଅନାଥ ଲୋକଙ୍କ ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ସେମାନଙ୍କ ଥଇଥାନ ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୫ କିନ୍ନର, ୨୨୦ ଭିକାରିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ୩୧୪ କୁଷ୍ଠରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ମଧୁବାବୁ ପେନସନ୍‌ ଯୋଜନାରେ ଭତ୍ତା ପାଉଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ଉଦ୍ଧବ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝି, ସିଡିଏମ୍‌ଓ(ଇନଚାର୍ଜ) ଭାସ୍କର ସାମନ୍ତରାୟ, ଜିଲା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ତ୍ରିନାଥ ପାଢୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଦେବୀ ମୁହାଁଣରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା: ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ନିଖୋଜ, ୯ ଉଦ୍ଧାର

ଦେବୀ ମୁହାଁଣରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା: ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ନିଖୋଜ, ୯ ଉଦ୍ଧାର

କାକଟପୁର, ୧୯।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେବୀ ମୁହାଁଣଠାରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଡଙ୍ଗା ଓଲଟି ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୯ଜଣ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି। ନିଖୋଜ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ହେଲେ କାଳିଆକଣ ଗ୍ରାମର ନିରଞ୍ଜନ ବେହେରା।

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା କେରଳରେ ଫସି ରହିଥିବା ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ତାଲିକା

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା କେରଳରେ ଫସି ରହିଥିବା ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ତାଲିକା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର କେରଳରେ ଫସି ରହିଥିବା ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହିସବୁ  ଓଡ଼ିଆମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଲାଗି କେରଳ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ପାଖେଇ ଆସୁଛି ନିର୍ବାଚନ: ୧୫ ଦିନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବ କଂଗ୍ରେସ

ପାଖେଇ ଆସୁଛି ନିର୍ବାଚନ: ୧୫ ଦିନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବ କଂଗ୍ରେସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ପାଖେଇ ଆସିଲାଣି ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦଳକୁ ମଜଭୂତ କରିବା ସହ ବିଧିବଦ୍ଧ ଖସଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଏନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଭାରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ରବିବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

‘ଚାରି ଖୁରାକୁ ଜୁହାର’ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

‘ଚାରି ଖୁରାକୁ ଜୁହାର’ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୯।୮: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ପ୍ରାଣନାଥ ସ୍ବୟଂ ଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ମୈତ୍ରି ଭବନରେ ରବିବାର ‘ତୋ ଚାରି ଖୁରାକୁ ଜୁହାର ’ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇ ଯାଇଛି। 

ପୁରୀରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆକ୍ୱାରିୟମ: ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୮ କୋଟି ୮୫ ଲକ୍ଷ

ପୁରୀରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆକ୍ୱାରିୟମ: ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୮ କୋଟି ୮୫ ଲକ୍ଷ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୮: ପୁରୀର ଅର୍ବାନ ହାଟ ସମ୍ମୁଖ ପଡିଆରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆକ୍ୱାରିୟମ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ୫କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ। ଏପରି କି ଜମି ଚହ୍ନଟ ହୋଇ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଶିଳନ୍ୟାସ ଦିଆଗଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହେବାର ବହୁ ବର୍ଷ ବିତିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥଳ ଡମ୍ପିୟାର୍ଡ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଫଳକ ଉପରେ ଗଛ ମାଡ଼ି ବସିଥିଲା। ଶେଷରେ ତାହା ଏବେ ସାକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି । 

ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ

ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯।୮: ଖବରକାଗଜ ‘ଧରିତ୍ରୀ’ ଓ ‘ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ’ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ। ଏବେ ଏହି ଅଭିଯାନ ପ୍ରତି ଯୁବ ସମାଜ, କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ବଢିବାରେ ଲାଗୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। 

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ଆଦିତ୍ୟ ବାହିନୀ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ଆଦିତ୍ୟ ବାହିନୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୮: ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ପରିବେଶକୁ ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଦ୍ୟୁଷିତ କରୁଛି। ଏହାର କୁପ୍ରଭାବରେ ସିଧାସଳଖଭାବେ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ମଣିଷ। 

ଫସିଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ଫସିଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୮(ବ୍ୟୁରୋ)(ଅନିଲ ଦାସ) ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା (ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏ) ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ମଝିରେ ଫସିଯାଇଛନ୍ତି ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀ।  ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଯାଏ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏରେ ଆଉ କୌଣସି ହିତାଧିକାରୀ ନୂତନ କାର୍ଡ ପାଇବେ ନାହିଁ। 

ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ ବ୍ରହ୍ମ ବିଭ୍ରାଟ ଗୁମର

ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ ବ୍ରହ୍ମ ବିଭ୍ରାଟ ଗୁମର

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୮: ଦୀର୍ଘ ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଖୋଲିବ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ବ୍ରହ୍ମ ବିଭ୍ରାଟ ଗୁମର। ଏଥିପାଇଁ ଗଠିତ ସବ୍‌ କମିଟି ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରିପୋର୍ଟ ଦେବ। ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। 

ଚାକିରି ଜୀବନ, ଅବସର ପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଗୋଟିଏ

ଚାକିରି ଜୀବନ, ଅବସର ପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଗୋଟିଏ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହରର ଜଣେ ପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି ଦେବ ପ୍ରସାଦ ମଜୁମଦାର। ଘର ବିଡିଏ କଲୋନୀ ସନ୍ନିକଟ କଲ୍ୟାଣୀନଗର। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଭାବେ ପ୍ରଥମେ ୧୯୭୫ ମସିହାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ଶହୀଦ୍‌ ଅଲୋଡା

ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ଶହୀଦ୍‌ ଅଲୋଡା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୯।୮:
ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ସବ ଶେଷ ହୋଇଛି। 

ଦର୍ଶକଙ୍କ ତାଳିରୁ ଆତ୍ମତୃପ୍ତି ମିଳେ

ଦର୍ଶକଙ୍କ ତାଳିରୁ ଆତ୍ମତୃପ୍ତି ମିଳେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ”ତାରେ ଜମିନ ପର୍‌’। ଅମିର ଖାନ୍‌ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସବୁ ବର୍ଗର ଦର୍ଶକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ପାଲଟିଥିଲା। ଏଥିରେ ‘ଈଶାନ’ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଶିଶୁ କଳାକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଫିଲ୍ମଟି ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ହୋଇପାରିଥିଲା।