ମେଟ୍ରୋ |

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ମୋହରିର ଗିରଫ

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ମୋହରିର ଗିରଫ
କଟକ ଅଫିସ,୧୦ା୮- ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଚକବନ୍ଦୀ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଜେନେରାଲ ମୋହରିର ସ୍ନିଗ୍ଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା। ଗୁରୁବାର ସେ ପୁରୀ ଜିଲା ଗଡ଼ିଶାଗଦା ଗ୍ରାମର ସୁବାସ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କଠାରୁ ପୂର୍ବ ଦାବି ମୁତାବକ ଏହି ଲାଞ୍ଚ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ। ଭିଜିଲାନ୍ସ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଜେଜେ ମା’ ସୁରେଖାମଣି ଜେନାଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ ପେପର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ମୋହରିର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏଥିପାଇଁ ପଣ୍ଡା ୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ଦାବିକରି ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରିବା ପାଇଁ ସୁବାସଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଏପରିକି ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ରିସିପ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଣ୍ଡା କହିଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁବାସ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଭିଜିଲାନ୍ସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସୁବାସ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଜମା କରିଥିବା ୪ ହଜାର ଟଙ୍କାର ରିସିପ୍ଟ ମୋହରିର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ହାତକୁ ବଢାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନେ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲେ। ଗିରଫ ହେବା ପରେ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଥିବା ଘରକୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଥାନାରେ ୩୭/୨୦୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

କେରଙ୍ଗରେ କାଉ ମଡ଼କ: ୩ ମୃତ କାଉ ଉଦ୍ଧାର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୪ା୧୨: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଉପକଣ୍ଠ କେରଙ୍ଗ ବଜାରରେ ଶୁକ୍ରବାର ୩ କାଉ ମରି ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୂର୍ବରୁ ୨ଥର ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ହୋଇଥିବାରୁ କୁକୁଡା ଓ ବତକ ଚାଷୀ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । 

ଚେନ୍ନାଇ ମୁହାଁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼

ଚେନ୍ନାଇ ମୁହାଁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଡିପ୍‌ ଡିପ୍ରେଶନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଆହୁରି ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ରେ ରୂପାନ୍ତରୀତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଗୁରୁବାର ଏହା ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଗତିପଥ ବଦଳାଇଛି। 

ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ ମାନୁନାହାନ୍ତି ସରକାର:ଏନ୍‌ସିପିସିଆର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗମ୍ଭୀର ନୁହଁନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର(ଏନସିପିସିଆର)ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନକୁ ମାନୁ ନାହାନ୍ତି।  ବିଭିନ୍ନ ଛାତ୍ରାବାସରେ ରହୁଥିବା ୧ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଗାଇଡଲାଇନକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି। 

୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ:  ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ କାହାନ୍ତି

୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ: ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ କାହାନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨(ସୁନିତ୍‌ ମିଶ୍ର):ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଏବଂ ବିଧାନସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ହେଉ। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ସଂକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ନିକଟରେ ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାରେ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଆଇନରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। 

ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ରୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା

ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ରୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ। ଜାନୁୟାରୀ ୨୮ରୁ ଫେବୃୟାରୀ ୨ ତାରିଖ ଯାଏ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟର ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ଓ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।  ଏ ନେଇ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଭାରତର ବିଦା: ସେମିଫାଇନାଲରେ ବେଲଜିୟମ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସ

ଭାରତର ବିଦା: ସେମିଫାଇନାଲରେ ବେଲଜିୟମ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪।୧୨ (କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି):  ଘରୋଇ ପରିବେଶ, ଭରପୂର ଦର୍ଶକ ସମର୍ଥନ, କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ନୂଆ ସର୍ଫେସରେ ଦୀର୍ଘ ୨ ମାସର ଅଭ୍ୟାସ କାମ ଦେଲାନି। ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ସତ୍ତ୍ବେ ଏହାର ସଦୁପଯୋଗ କରିି ନ ପାରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ଶେଷରେ ହାର ମାନିଲା।

ବଟି ଆଦାୟ କରୁଥିଲେ: କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ

ବଟି ଆଦାୟ କରୁଥିଲେ: କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪ା୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ବଟି ଆଦାୟ କରିବା ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। ଶେଷରେ କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ମାଡ ଖାଇ ସେ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଥାନା ଓମ୍‌ଫେଡ ଛକରେ ଗୁରୁବାର ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। କନଷ୍ଟେବଳ ଜଣକ ସବୁଦିନ କିନ୍ନର ଓ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକଙ୍କଠାରୁ ବଟି ଦାୟକ କରନ୍ତି ବୋଲି କିନ୍ନରମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଘରୁ ଲୁଟିଲେ

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଘରୁ ଲୁଟିଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଶହୀଦନଗର ଥାନା ଅଧୀନ ଭିଏସ୍‌ଏସ୍‌ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକୁଟିଆ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଲୁଟ କରିଛନ୍ତି ଲୁଟେରା। ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେମାନେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଘରେ ପଶି ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ଲୁଟ୍‌ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଗୋଡ଼ହାତ ବାନ୍ଧି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। 

ନାଇଜରରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇସିମାଗ୍‌ମା ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ନାଇଜରରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇସିମାଗ୍‌ମା ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଜଟଣୀ,୧୪|୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜଟଣୀସ୍ଥିତ ନାଇଜର ପରିସରରେ ଚାଲିଥିବା ଚୁମ୍ବକୀୟ ବସ୍ତୁ ଓ ତା’ର ପ୍ରୟୋଗ ଉପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇସିମାଗ୍‌ମା-୨୦୧୮ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନାଇଜର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ଓ ଜାତୀୟ ଚୁମ୍ବକୀୟ ସଂସ୍ଥାନର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତ ସମେତ ୧୭ଟି ଦେଶର ୪୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗବେଷକ ଓ ବୈଜ୍ଞାନକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଝିଅ ଜନ୍ମ କରିବାରୁ ଶାଶୁ ଘର ଲୋକେ ତଡିଦେଲେ  : ୩ ମାସର  ଶିଶୁକନ୍ୟା ସହ ରାସ୍ତାରେ ଜନନୀ

ଝିଅ ଜନ୍ମ କରିବାରୁ ଶାଶୁ ଘର ଲୋକେ ତଡିଦେଲେ : ୩ ମାସର ଶିଶୁକନ୍ୟା ସହ ରାସ୍ତାରେ ଜନନୀ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୪|୧୨:ଝିଅ ଜନ୍ମ କରିବାରୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ମାଡ ମାରି ଘରୁ ବିଦା କରିଦେଲେ। ଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ବିବାହ କରିଥିବାରୁ ପୂର୍ବରୁ ବାପଘର ସହ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ବାପ ଓ ଶାଶୁ ଘରର ଦ୍ୱାର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ପରେ ୩ ମାସର ଶିଶୁକନ୍ୟା ସହ ବାସହୀନ ୧୯ ବର୍ଷୀୟା ମା’ ବାଣପୁର ବଜାରରେ ଘୂରି ବୁଲୁଛନ୍ତି। କ’ଣ କରିବେ, କିପରି ଚଳିବେ, କେଉଁଠି ରହିବେ ଓ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ କିପରି ବଡ କରିବେ ସେଇ ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ବାର ଦ୍ୱାର କରାଉଛି। 

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ: ଆଜିଠାରୁ କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ: ଆଜିଠାରୁ କୁକୁଡ଼ା ମରା ଅଭିଯାନ

ପୁରୀ ଅଫିସ/କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ(ଡି.ଏନ.ଏ.) ୧୪ା୧୨: ପୁରୀ ଜିଲାର କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ୧୦ ତାରିଖରେ ଭୋପାଳକୁ ପରୀକ୍ଷା ପଠାଯାଇଥିବ ନମୁନା ପଜିଟିଭ ଥିବା ଗୁରୁବାର ରିପୋର୍ଟ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମରିଥିବା କାଉଙ୍କ ଦେହରେ ଏଚ୍‌ଫାଇଭଏନ୍‌ୱାନ୍‌ ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଆରମ୍ଭ: ଦାରୁଦିଅଁ ପିନ୍ଧିଲେ ଶୀତବସ୍ତ୍ର

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଆରମ୍ଭ: ଦାରୁଦିଅଁ ପିନ୍ଧିଲେ ଶୀତବସ୍ତ୍ର

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୪।୧୨: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭଉଣୀ ଭାଇଙ୍କ ସହ ଅବସ୍ଥାନ କରି ମାନବୀୟ ଲୀଳା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଖରାଦିନେ ଗ୍ରୀଷ୍ମତାପରୁ ରକ୍ଷାପାଇବା ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁ ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି।