ଫୁରସତ |

ମେରୁଦଣ୍ଡୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ର

ମେରୁଦଣ୍ଡୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ର

ଲଣ୍ଡନ:
ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱର ମେରୁଦଣ୍ଡୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାନଚିତ୍ର ‘ଆଟଲାସ୍‌ ଅଫ୍‌ ଲାଇଫ୍‌’ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପୃଥିବୀର ୩୧,୦୦୦ ମେରୁଦଣ୍ଡୀ ପ୍ରଜାତି ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇଛି। ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ର ଟେଲ- ଆଭିଭ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୩୯ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ୱରେ ସରୀସୃପ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ନାମ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ପକ୍ଷୀ, ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏବଂ ଉଭୟଚର ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ମାନଚିତ୍ର ସହିତ ଏହି ଆଟଲାସ୍‌କୁ ଯୋଡି ଉକ୍ତ ଗବେଷକ ଟିମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଖୁବ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଏ ପ୍ରକାର ଅଧ୍ୟୟନ ନେଚର ଇକୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ୍‌ ଇଭୋଲ୍ୟୁଶନ୍‌ ଜର୍ନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ନୂଆ ରେପ୍‌ଟାଇଲ୍‌ ଆଟଲାସ୍‌ (ସରୀସୃପ ମାନଚିତ୍ର) ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ସହିତ ୧୦,୦୦୦ ପ୍ରଜାତିର ସାପ, ଗୋଧି ଏବଂ କଇଁଛଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକମାନେ କହନ୍ତି, ୩୧,୦୦୦ ମେରୁଦଣ୍ଡି ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫,୦୦୦ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ, ୧୦,୦୦୦ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ୬,୦୦୦ ବେଙ୍ଗ, ଗୋଧି ଓ ଝିଟିପିଟି ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ମାନଚିତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଯଥା: ଆରବୀୟ ଉପଦ୍ୱୀପ ଓ ଲେଭାଣ୍ଟ୍‌, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳ, ଏସିଆର ଷ୍ଟେପି ଏବଂ ଉଚ୍ଚତମ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡିଜ୍‌ର ମେରୁଦଣ୍ଡୀ ପ୍ରାଣୀ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଗୋଧି ପ୍ରଜାତି ଉଭୟ ଉଷ୍ଣ ଓ ଶୁଷ୍କାଞ୍ଚଳରେ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ଭାବରେ ରହନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଧିକାଂଶ ଗୋଧି ସଂରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଏବଂ ମରୁଭୂମିରେ ରହିଥିବା ଇସ୍ରାଏଲର ନେଗେଭସ୍ଥିତ ବେନ୍‌ ଗୁରିଅନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗବେଷକ ଉରି ରୋଲ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସବୁ ସରୀସୃପଙ୍କୁ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ଦେବା ଖୁବ୍‌ କଷ୍ଟକର ମନେହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଟେଲ୍‌ ଆଭିଭ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକ ଶାଇ ମେଇରି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଲେ ମହିଳା

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଲେ ମହିଳା

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ କରିଛନ୍ତି। ଆଫ୍ରିକାର ଭ୍ମାସୀ ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏପରି ଏକ ଘଟଣା। ୩୩ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ହେଉଛନ୍ତି ନୋମବେଲିସୋ ନୋମାସନ୍ତୋ ଦ୍ମୋୟୀ।

ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର

ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ଇଏ ହେଉଛି ପ୍ରିୟ ବଜାର। ଏଠାରେ ପାଠପଢ଼ା ହେଉ ବା ଚାକିରି ସମ୍ପର୍କିତ ଯେକୌଣସି ବହି ମିଳେ। ପୂରା-ଅଧାଦାମରେ। ବିଶେଷକରି ଗରିବ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ବେଶୀ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଏହି ବଜାର ଉପରେ। ଇଏ ହେଲା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର।

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲି -ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲି -ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ

ବୁର୍ଲାସ୍ଥିତ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସିନିୟର ରେସିଡେନ୍ସ (ମେଡିସିନ) ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି...

ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହେ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀ

ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହେ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀ

ମଣିଷର ଚାଲିଚଳନ, ବ୍ୟବହାରରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ଜାଣିହୁଏ। ତେବେ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀରୁ ମଧ୍ୟ ଜାଣିହେବ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟକ୍ତି।

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ମହଲ

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ମହଲ

ଅନେକ କୁକୁର ପ୍ରେମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁରଙ୍କ ଆରାମ ଏବଂ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ଯତ୍ନବାନ ଥା’ନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀରେ ଏଭଳି ମଧ୍ୟ କିଛି କୁକରପ୍ରେମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଲ।

ପାର୍କ ନୁହେଁ ଇଏ ଘର

ପାର୍କ ନୁହେଁ ଇଏ ଘର

ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍ଲାଇଡ୍‌ ବା ଖସଡ଼ାରେ ଖସିବାକୁ କେତେ ଭଲ ଲାଗେ ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ତ ସବୁ ପାର୍କରେ ଥାଏ ସ୍ଲାଇଡ୍‌। ତେବେ ଜାପାନର ଷ୍ଟୁଡିଓ ଲେଭଲ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏମିତି ଏକ ତିନି ମହଲା ଘର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଘରକୁ ଦେଖିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପିଲାଦିନ କଥା ମନେ ପଡ଼ିଯିବ।

ଲେଗୋର କଳାକୃତି

ଲେଗୋର କଳାକୃତି

କିଏ ରଙ୍ଗ ତୂଳୀରେ ତ କିଏ ମାଟି, ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାତୁରେ ଗଢନ୍ତି କଳାକୃତି। ତେବେ ନ୍ୟୁୟର୍କର ନାଥନ ସଓ୍ବାୟଙ୍କ କଳାକୃତି ତିଆରି ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଖେଳୁଥିବା ଲେଗୋ ବ୍ରିକ୍ସରେ। ନାଥନ ଜଣେ ଓକିଲ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି କଳାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନୋନିବେଶ କରି ପୃଥିବୀର ଏକ ନାମକରା ଲେଗୋ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ହେବା ପାଇଁ ସେ ଓକିଲାତି ଛାଡିଦେଲେ।

ଛେଳିଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର

ଛେଳିଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର

ପୌରାଣିକ ଯୁଗରେ ସୁନ୍ଦରୀ ସର୍ବଗୁଣସମ୍ପନ୍ନା ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର ହେଉଥିଲା। ବହୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରବଳ ପ୍ରତାପୀ ରାଜା ମହାରାଜା ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଥିଲେ। ଆଉ ରାଜକୁମାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ, ଯାହାକୁ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବେ ଚୟନ କରୁଥିଲେ ତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହେଉଥିଲା। ଏବେ ଆଉ ଏହି ପରମ୍ପରା ନାହିଁ।

ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଉଦ୍ଭାବନ

ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଉଦ୍ଭାବନ

ଓ୍ବେଲିଂଟନ୍‌: ଉଭୟ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। ନିକଟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମ କରି ୩-ଡି, କଲର୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଦ୍ୱାରା ମଣିଷର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗର ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଫଟୋଚିତ୍ର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଏକ ଐତିହାସିକ ଉଦ୍ଭାବନ ଭାବେ ଦେଖାଯାଉଛି।

ଦିନକର କାହାଣୀ: ସ୍ବାଭିମାନୀ ରଞ୍ଜନ

ଦିନକର କାହାଣୀ: ସ୍ବାଭିମାନୀ ରଞ୍ଜନ

କେନ୍ଦୁଝର: ଗ୍ରାଜୁଏଶନ ପାସ୍‌ ପରେ ଚାକିରି ପଛରେ ଗୋଡାଇ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଏବେ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାଇ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେତିକିରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ସମ୍ଭବ ନ ହେବାରୁ ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ଏକ ଦୋକାନରେ ବସି ଖବର କାଗଜ ବିକ୍ରି କରିବା ସହ ପିଲାଙ୍କୁ ଟ୍ୟୁସନ କରିବା ଏବଂ ରାତିରେ ଏକ ସଂସ୍ଥାରେ ଡ୍ୟୁଟି କରିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆପଣାଇଛନ୍ତି।

ପେଟ ନ ପୁରିଲେ ଦେଇ ପାରିବେନି ବିଲ୍‌

ପେଟ ନ ପୁରିଲେ ଦେଇ ପାରିବେନି ବିଲ୍‌

ଡେନ୍‌ମାର୍କ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରର ଏକ ସୁନ୍ଦର ପର୍ଯଟନ ସ୍ଥଳ। ଏଠାରେ ଥିବା ୧୨ଟିରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଏଠାକୁ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟଟକ ଭ୍ରମଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଚାଲି ଆସିଥାଆନ୍ତି।

ବାର୍‌ ଗର୍ଲଙ୍କ କଥା

ବାର୍‌ ଗର୍ଲଙ୍କ କଥା

ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡ଼ି ଅନେକ ସମୟରେ ଝିଅମାନେ ବାର୍‌ ଗର୍ଲ, କଲ୍‌ ଗର୍ଲ ଭଳି ପେସାକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଥାଆନ୍ତି। ହେଲେ ଏମାନଙ୍କ ଅସଲ ଜୀବନ କାହାଣୀ ବେଳେବେଳେ ସାଧାରଣ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇ ଦେଇଥାଏ।

Model This Week

ରୂପେଶ