ଫୁରସତ |

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତ ତିଆରି କଞ୍ଚା ଇଲିଶି ଝାଲ୍‌ ଭଲ ଲାଗେ: ବିଜୟ ନାୟକ(ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ)

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତ ତିଆରି କଞ୍ଚା ଇଲିଶି ଝାଲ୍‌ ଭଲ ଲାଗେ: ବିଜୟ ନାୟକ(ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ)
ବିଜୟ ନାୟକ। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଳଧରବିନ୍ଧା ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମିତ ବିଜୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ଭଦ୍ରକରେ ସ୍ନାତକ ଶେଷ କରିବା ପରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଜି ଓ ଏମ୍‌ଫିଲ୍‌ କରିଥିଲେ। ଯାଜପୁରର ସାଧୁ ଗୌଡ଼େଶ୍ୱର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମେ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନରେ ଅଧ୍ୟାପନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ୧୯୮୮ରେ ଓଏଏସ୍‌ ପାଇ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ସେଟଲମେଣ୍ଟ ଅଫିସର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ। ପରେ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ପଦ ପଦବୀରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ଏହି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରଙ୍କ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କଥା ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଏଥରର ‘ନିଜକଥା’ ସ୍ତମ୍ଭରେ। ପ୍ରଥମ ଦରମା କେଉଁଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ ? ମୋ ବୋଉକୁ କିଛି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲି। ଆଉ ବାକି ଟଙ୍କା ମୋ ନିଜ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି। ଆପଣଙ୍କ ଆଦର୍ଶ କିଏ ? ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ହେଉଛନ୍ତି ମୋର ଆଦର୍ଶ। ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ଯଦିଓ ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅନୁସରଣ କରପାରୁନି ତଥାପି କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। କିଛି ସ୍ମୃତିର ଘଟଣା? ଯେଉଁଦିନ ମୁଁ ସରକାରୀ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଲି, ତାହା ମୋ ପାଇଁ ଖୁସିର ଦିନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମୋର ଜଣେ ମାମୁଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ମୋ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଦୁଃଖଦ ଦିନ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ମୋ ପାଇଁ ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା। ଯଦିଓ ସେ ମୋର ମାମୁ, କିନ୍ତୁ ସେ ମୋର ସାଙ୍ଗ ଭଳି ଥିଲେ। କାରଣ ସେ ମୋଠାରୁ ମାତ୍ର ୪ବର୍ଷ ବଡ଼। ସବୁପ୍ରକାର କଥା ମୁଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ବାଣ୍ଟିଥାଏ। ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ଆପଣଙ୍କ ରୁଚି ରହିଛି। କାହା ପ୍ରେରଣାରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ? ଛାତ୍ର ଜୀବନରୁ ମୁଁ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି। ବହୁତ ପଢ଼ାପଢ଼ି କରୁଥିଲି। ବିଭିନ୍ନ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ପଢ଼ି ଲେଖିବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ହିଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ସ୍ମରଣିକା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାଗାଜିନ୍‌ରେ ଲେଖା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେଉଁ ସାହିତି୍ୟକଙ୍କ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ ? ସଚ୍ଚି ରାଉତରାୟଙ୍କ କବିତା ମୋତେ ଚମତ୍କାର ଲାଗେ। ତାଙ୍କ କବିତା ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥାଏ। କବିତାରେ ନୂତନ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ସେ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କର ‘ପ୍ରତିମା ନାୟକ’ କବିତା ମୋତେ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଥିଲା। ସେହି କବିତାରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ନାରୀକୁ ନେଇ ସେ ଲେଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଶବ୍ଦ ପ୍ରୟୋଗ ଚମତ୍କାର ଥିଲା। ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତି ? ହଁ, ଶୁଣିବାକୁ ଭଲଲାଗେ। ଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ। କିନ୍ତୁ ଗାଇପାରେନି। ପୁରୁଣା ଗୀତ ମୋତେ ଶୁଣିବାକୁ ଭଲଲାଗେ। ସେତେବେଳର ଗୀତରେ ଶବ୍ଦ ସଂଯୋଜନା ଚମତ୍କାର ଥିଲା ଏବଂ ସ୍ବର ଓ ଶବ୍ଦ ଉଭୟର ସମନ୍ବୟ ରହୁଥିଲା। କେଉଁ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରିୟ ? ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍‌ ଓ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଗୀତ ମୋତେ ବହୁତ ଭଲଲାଗେ। ଜଣାଣ ଓ ଭଜନରେ ଭିକାରୀ ବଳ ହେଉଛନ୍ତି ମୋର ପ୍ରିୟ। ଫିଲ୍ମ ଦେଖନ୍ତି? ହଁ, ଦେଖେ। ଛାତ୍ରାବସ୍ଥାରେ ରବିବାର ହେଲେ ପୁରୁଣା ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବା ପାଇଁ ହଲ୍‌କୁ ମାଟିନ୍‌ ଶୋ’ ଦେଖିବାକୁ ଯାଉଥିଲି। କେଉଁଭଳି ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି? କଳାତ୍ମକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ। ଅଭିନେତ୍ରୀ ସ୍ମିତା ପାଟିଲ ଓ ଅଭିନେତା ଓମ୍‌ ପୁରୀ ମୋର ପ୍ରିୟ। ସମୟ ମିଳିଲେ କ’ଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି? ସମୟ ମିଳିଲେ ପଢ଼ାପଢ଼ି ଓ ଲେଖାଲେଖିରେ ସମୟ ବିତାଏ। ଯଦି ଇଚ୍ଛା ନ ହୁଏ, ତେବେ ଶୋଇକି ଭାବେ। ଟିଭି ଦେଖିନ୍ତି ? ହଁ, ଦେଖେ। ନ୍ୟୁଜ ଦେଖିବାକୁ ଭଲପାଏ। ଏହାଛଡ଼ା ଖୋଜି ଖୋଜି ଭଲ ଫିଲ୍ମ ଦେଖେ। ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତ ତିଆରି କେଉଁ ରୋଷେଇ ଭଲ ଲାଗେ ? ସବୁ ପ୍ରକାର ରୋଷେଇ ସେ ଭଲ କରନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କ ହାତ ରନ୍ଧା କଞ୍ଚା ଇଲିଶି ମାଛର ଝାଲ୍‌ ମୋତେ ବହୁତ ଭଲଲାଗେ। ରାଜନୀତିକୁ କିପରି ଦେଖନ୍ତି? ରାଜନୀତି ପ୍ରତି ମୋର ସକାରାତ୍ମକ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ। ରାଜନୈତିକ ଲୋକ ଖରାପ ବୋଲି ମୁଁ ଭାବେନି। ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶାସନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ଛାତ୍ରାବସ୍ଥାରେ ସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ମୁଁ ଛାତ୍ରନେତା ଥିଲି। କେଉଁଭଳି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ? ଛାତ୍ର ଜୀବନରେ ମୁଁ ଧଳା ପ୍ୟାଣ୍ଟ ଓ ଧଳା ଶାର୍ଟ ପିନ୍ଧେ। କିିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ସାଧାରଣ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭଲପାଏ। - ସାକ୍ଷାତ୍‌: ଅସମାପିକା ସାହୁ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ଦେବ ପୋଷା କୁକୁର

ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ଦେବ ପୋଷା କୁକୁର

ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ଦେବ ପୋଷା କୁକୁର। ବିଶ୍ୱାସ ନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏକଥା ସତ। କୁକୁରମାନଙ୍କର ପ୍ରଖର ଘ୍ରାଣ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ମଣିଷଙ୍କ ଠାରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସହଜରେ ଜାଣିହେବ। ମାଲିକଙ୍କଠାରେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ କୁକୁର କିଛି ଅସ୍ବାଭାବିକ ହାବଭାବ ଦେଖାଇଥାଏ।

ଡାଇବେଟିସ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଗାର ଫ୍ରି ଆଳୁ

ଡାଇବେଟିସ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଗାର ଫ୍ରି ଆଳୁ

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ କିଛି ଲୋକ ସୁଗାର ଫ୍ରି ଆଳୁଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କିସମର ଆଳୁ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି କରି ନ ଥାଏ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଗୋଣ୍ଡା ଜିଲ୍ଲାର ପାର୍ଥ ତିୱାରୀ ଏହି ଆଳୁଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। 

ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠି ମାଙ୍କଡ଼ ପାଖରେ ଲାଗେ ମଦ ଭୋଗ

ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠି ମାଙ୍କଡ଼ ପାଖରେ ଲାଗେ ମଦ ଭୋଗ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ  ସୀତାପୁର ଜିଲା ଠାରୁ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଅଟବା କୁରସଠ ଗଁାରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କୁ ମଦ ପିଇବାକୁ  ଦିଆଯିବା ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏଠାରେ କୌଣସି ପୂଜାରୀ ନ ଥାନ୍ତି।  ମନ୍ଦିରରେ କବାଟ ଝରକା  ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। 

ଏପରି ସମ୍ବୋଧନରେ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଯୁବତୀ

ଏପରି ସମ୍ବୋଧନରେ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଯୁବତୀ

ବିବାହିତା ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଅବିବାହିତା ଯୁବତୀ ଅଥବା ବୟସ୍କା ମହିଳା,କୌଣସି ବି ଅପରିଚିତାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କଲାବେଳେ ଶାଳୀନତା ରକ୍ଷାକରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ କିଛି ସମ୍ବୋଧନକୁ ନେଇ ବେଳେ ବେଳେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। କୌଣସି ଅପରିଚିତାଙ୍କୁ ଭଉଣୀ ବୋଲି ଡାକିଲେ ପ୍ରାୟତଃ ସେମାନେ

ଚା’ କପ୍‌ରୁ ସବୁଜ ଅଙ୍କୁର: ୟୁଥ କ୍ଲବ 'ସବୁଜ ବାହିନୀ'

ଚା’ କପ୍‌ରୁ ସବୁଜ ଅଙ୍କୁର: ୟୁଥ କ୍ଲବ 'ସବୁଜ ବାହିନୀ'

ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରର ରାମଲିଙ୍ଗମ୍‌ ପୋଖରୀ ପାଖ ଚା’ ଦୋକାନ। ଯେଉଁଠି ପ୍ରତି ରବିବାର ଜମା ହୁଅନ୍ତି କେତେଜଣ ଯୁବକ। ହାତରେ ଚା’ କପ୍‌ ସାଙ୍ଗକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବେଶ୍‌ ଜମେ ସେମାନଙ୍କ ଖଟି। ଏମିତି ଥରେ କଥା ପଡିଲା ଚା’କୁ ନେଇ। 

ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ: 'କଥା କୁହେ ଫଟୋ'

ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ: 'କଥା କୁହେ ଫଟୋ'

କୁହାଯାଏ ଗୋଟିଏ ଫଟୋ ହଜାରେଟି ଶବ୍ଦ ସହିତ ସମାନ। ତେବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଫଟୋରେ କଏଦ କରିବା ଲାଗି ପରଫେକ୍ଟ ଆଙ୍ଗେଲ୍‌ରେ ଫଟୋ ଉଠାଇବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ। ମୋଟାମୋଟି କହିବାକୁ ଗଲେ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ହେଉଛି ଏକ କଳା। 

ସାଥୀ: ଅଳପ ଛାଇକୁ ଅଳପ ଖରା, ଫୁଲେଇ ରାଧିକା ନ ଦିଏ ଧରା

ସାଥୀ: ଅଳପ ଛାଇକୁ ଅଳପ ଖରା, ଫୁଲେଇ ରାଧିକା ନ ଦିଏ ଧରା

ପ୍ରଶ୍ନ-ମୋ ପ୍ରେମିକାକୁ ଯେତେ ବୁଝାଇଲେ ଆଦୌ ବୁଝୁନି। ଯେତେବେଳେ ଦେଖା ଦେଉଛି କଣେଇ କଣେଇ ହସି ଚାଲି ଯାଉଛି। କ’ଣ କରିବି ?

ମଦମୁକ୍ତ ଗାଁ

ମଦମୁକ୍ତ ଗାଁ

ଦିନେ ନିଶାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚଳନ ପାଇଁ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଲୋକେ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଥିବାବେଳେ ଆଜି ନିଶାମୁକ୍ତ ଯୋଗୁ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତଟି ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟ ଗର୍ବିତ...

ହ୍ୟୁମାନ ଲାଇବ୍ରେରୀ

ହ୍ୟୁମାନ ଲାଇବ୍ରେରୀ

ଅବସର ସମୟକୁ ସୁବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଭିତରୁ ଅନେକେ ବହି ପଢିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।  କିଏ ବହିଟିଏ କିଣି ପଢିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତ ଆଉ କେହି ଲାଇବ୍ରେରୀରୁ ବହି ଆଣି ପଢିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। 

ଓପନ୍‌ ଏୟାର ଜିମ୍‌

ଓପନ୍‌ ଏୟାର ଜିମ୍‌

ଜିମ୍‌ କହିଲେ ଏକ ଆବଦ୍ଧ ଘର ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାୟାମ ଉପକରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ଝାଳବୁହା ପରିଶ୍ରମ କରି ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ବୁଝାଯାଏ।

କଙ୍କାଳଙ୍କ ସହ ପିଇବେ କଫି

କଙ୍କାଳଙ୍କ ସହ ପିଇବେ କଫି

ଥାଇଲାଣ୍ଡ ରାଜଧାନୀ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍‌ର ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଦିନକୁ ଦିନ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ନାଁ ହେଉଛି ‘ଡେଥ୍‌ ଆଓ୍ବେରନେସ୍‌’ କାଫେ।