ଫୁରସତ |

ଆମେରିକାରେ ‘ନ୍ୟୁ ବୃନ୍ଦାବନ’

ଆମେରିକାରେ ‘ନ୍ୟୁ ବୃନ୍ଦାବନ’
ମେରିଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଭାରତରେ ପବିତ୍ର ବୃନ୍ଦାବନ ଧାମ ଅଛି ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସୁଦୂର ଆମେରିକାର ପଶ୍ଚିମ ଭର୍ଜିନିଆ ପ୍ରଦେଶରେ ଭାରତୀୟ ସୂକ୍ଷ୍ମ କଳା ଓ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟମୟ ନ୍ୟୁ ବୃନ୍ଦାବନ ଅଛି ତାହା ବୋଧହୁଏ ଅନେକେ ଜାଣି ନ ଥିବେ। ଏହି ପୀଠସ୍ଥଳୀରେ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରାଧା ବୃନ୍ଦାବନ ଚନ୍ଦ୍ର ମନ୍ଦିର ଏବଂ ପ୍ରଭୁପାଦଙ୍କ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାସାଦରେ ଖୋଦିତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ କଳାକୃତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଓ ମନୋମୁଗ୍‌ଧକର, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ। ଅନ୍ୟ ମନୋରମ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ଓ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାସାଦ ଭକ୍ତିବେଦାନ୍ତ ସ୍ବାମୀ ପ୍ରଭୁପାଦଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଗତ ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ଭାରତୀୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ଧର୍ମପୀଠ ଅନୁସାରେ ନିୟୁ ବୃନ୍ଦାବନ ଭାବେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ମନ୍ଦିରର ସୁଦୃଶ୍ୟ ତୋରଣ, ବିରାଟ ବେଢ଼ା, ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ଶୋଭା ପାଉଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ସୁସଜ୍ଜିତ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ବାହାରବେଢ଼ାରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବଦେବୀ ଓ ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ଉପରେ ଅଙ୍କିତ ହୋଇଥିବା ଜୀବନ୍ତ ଛବିସବୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ, ଯାହାକୁ ଦେଖି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଆନନ୍ଦରେ ବିଭୋର ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି। ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁସଜ୍ଜିତ ମଣ୍ଡପ ଉପରେ ପୂଜା ପାଉଥିବା ଶ୍ରୀ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଯୁଗଳମୂର୍ତ୍ତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ, ଯାହା ଦର୍ଶନ କଲାମାତ୍ରେ ମନରେ ସ୍ବତଃ ଭକ୍ତିଭାବ ଉଦ୍ରେକ ହୋଇଥାଏ। ମନ୍ଦିର ଭିତର ଓ ବାହାର ବେଢ଼ାରେ ଆଲୋକସଜ୍ଜା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର। ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାସାଦ ଓ ମନ୍ଦିର ଚତୁର୍ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଗୋଲାପ ଫୁଲର ବଗିଚା, ତନ୍ମଧ୍ୟରେ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଗଛରେ ନିର୍ମିତ ଅନେକ କୁଞ୍ଜ ଏବଂ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ବିରାଟ ପୁଷ୍କରିଣୀ ସତେ ଯେମିତି ନିତ୍ୟ ବୃନ୍ଦାବନ ପରି ଲାଗୁଥିଲା। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବର୍ଷସାରା ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବାଣି ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଜାକଜମକରେ ପାଳିତ ହେଉଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟଭରା ଏହି ଛୋଟ ସହରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ନିକଟସ୍ଥ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ କୁଟିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

୪ ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର

ଲଣ୍ଡନ: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂଆ ନକ୍ଷତ୍ରମଣ୍ଡଳରେ ୪ଟି ବୃହତ୍‌ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକର ଆକୃତି ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନିଗ୍ରହ ସହିତ ସମାନ। ଉକ୍ତ ନକ୍ଷତ୍ର ‘ସିଆଇ ଟାଉ’ ୫୦୦ ଆଲୋକବର୍ଷ ଦୂରତାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଗାଲାକ୍ସିର ‘ନର୍ସରି’ ରିଜିୟନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା କେମ୍ବ୍ରିଜ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

ଭାରତରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

 ଲଣ୍ଡନ: ଭାରତରେ (ସିଜେରିଆନ୍‌ ସେକ୍ସନ୍‌) ପ୍ରସୂତିକାଳୀନ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଛି। ୨୦୦୫-୦୬ରେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯% ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏହା ୧୮.୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲାନ୍‌ସେଟ୍‌ ଜର୍ନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିଶ୍ୱରେ ୨୦୦୦ରୁ ୨୦୧୫ ମଧ୍ୟରେ ସି-ସେକ୍ସନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଗୁଣ ହୋଇଥିବା ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର

ଭଦୋଦରା: ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍‌ଭାବନ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ  ଗୋଡ ହରାଇଥିବା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାରା ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କୁକୁର ପାଳକ ତଥା ପ୍ରାଣୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇପାରିଛି।

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର  ଅନୁଭୁତି

ଏମିତି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଯେଉଁଠି ମିଳେ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଅନୁଭୁତି

ଆମେରିକା ଏରିଜୋନାରେ ରହିଛି ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। ଏଠାକାର ପରିବେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଭଳି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ନା ହାର୍ଟଆଟାକ।

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ  ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଆଣେ ବିଚ୍ଛେଦ

ଏଜ୍‌ଗ୍ୟାପ୍‌ ବା ବୟସ ତାରତମ୍ୟ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଣିଥାଏ। ଏହା ଅଧିକ ରହିଲେ ବିଚ୍ଛେଦ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ। ନିକଟରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌  ଇମୋରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଉଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଭୂତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ମା’ ହେବେ ମହିଳା

ଇଂଲଣ୍ଡର ନଟିଙ୍ଗହାମରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲେ ଯେ କେହି ଚକିତ ହୋଇଯିବେ। କାରଣ ଏମେଷ୍ଟି ରେଲମ ନାମକ ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଭୂତଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

 ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ଚାଇନାର ସାଂଘାଇରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଚୋରି କରି ଜଣେ ଯୁବକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ପରେ ନିଜ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯୁବକ।

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଯେଉଁଠି ଆଳତି ହେଲେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ଭାଲୁ

ଛତିଶଗଡର ମହାସମୁନ୍ଦ୍‌ ଜିଲାରେ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଆଳତି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭାଲୁମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଘୁଞ୍ଚାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି ଚଣ୍ଡି ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର।

ପୂଜା ଶପିଂ

ପୂଜା ଶପିଂ

ଦଶହରା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି ଦେବୀପୀଠ। ଗାଁରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। କେବଳ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଶପିଂ ପାଇଁ ମାର୍କେଟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସାବଧାନ ରହିଲେ ଠକାମିର ଶିକାର ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ କି କି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ...

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀର ୫ ଦାମୀ ବହି

ପୃଥିବୀରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ପୁସ୍ତକ ରହିଛି। ତେବେ ଏଭଳି କିଛି ପୁସ୍ତକ ରହିଛି ଯାହା ଦାମୀ ତଥା ମୂଲ୍ୟବାନ। ଦି କୋଡେକ୍ସ ଲିସେଷ୍ଟର ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମିକା ବହି। 

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ

ଝିଅମାନେ ସୁନ୍ଦର ଦିଶିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଯେ କୁକୁର ପରିସ୍ରା ପିଇବ, ତାହା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ସ୍ବାଭାବିକ। 

ପଥର ମାରିଲେ ଜାଣିହୁଏ ଭୃଣର ଲିଙ୍ଗ

ପଥର ମାରିଲେ ଜାଣିହୁଏ ଭୃଣର ଲିଙ୍ଗ

ଭୃଣର ଲିଙ୍ଗ ନିରୂପଣ କରିବା ଅପରାଧ। ତେଣୁ ଭାରତରେ ଭୃଣର ଲିଙ୍ଗ ନିରୂପଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ। ମାତ୍ର ଝାଡଖଣ୍ଡର ଲୋହରଦଗାରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟିଆ ଗାଁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଏକ ଅଜବ ପରମ୍ପରା।