ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବୀରାଶାଳ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌କୁ ଏନ୍‌ଓସି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୨।୭-ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ବ୍ଲକ ବୀରାଶାଳସ୍ଥିତ ବିମାନ ଅବତରଣ କେନ୍ଦ୍ର। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଅଭିଯୋଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନୋ ଅବ୍‌ଜେକଶନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ (ଏନ୍‌ଓସି) ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘଦିନର ଆଶା ସାକାର ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ଜିଲାବାସୀ। ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ବ୍ଲକ ବୀରାଶାଳରେ ରହିଛି ବହୁ ପୁରାତନ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବା ପରେ ଏହାର ଉନ୍ନତୀକରଣ ଦିଗରେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ବିମାନ ଅବତରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଏହାକୁ କେବଳ ବିମାନ ଅବତରଣରେ ସୀମିତ ନ ରଖି ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଜେନେରାଲ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଶନ ଓ ପବ୍ଲିକ ଗ୍ରିଭାନ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୮ ଜୁନ୍‌ ୧୯ରେ ଏନ୍‌ଓସି ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରର ଗଭର୍ନମେଣ୍ଟ ଏଭିଏଶନ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ (ଜିଏଟିଆଇ)ର ଆକାଉଣ୍ଟାବୁଲ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ପତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ନଂ. ୧୬୯୫୪ରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୩ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉକ୍ତ ଏନ୍‌ଓସି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପତ୍ରରେ କେତେକ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ବୀରାଶାଳା ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ କେବଳ ଜିଏଟିଆଇ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହେବନାହିଁ। ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ରେ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁ ନ ଥିବା ସମୟରେ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ବିମାନ, ହେଲିକପ୍ଟର ଅବତରଣ କରିପାରିବ। ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଏଭିଏଶନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏଥିଲାଗି ଜିଏଟିଆଇ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହିବ। ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ବିଭାଗୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଜିଏଟିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ କେବଳ ଉଡ଼ାଣ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ। ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗର ବିନା ଅନୁମତିରେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ର ଉନ୍ନତୀକରଣ କିମ୍ବା କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଜିଏଟିଆଇର କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଏନ୍‌ଓସି ରିନ୍ୟୁଆଲ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଏଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ବୀରାଶାଳ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ ୫୬ ଏକର ଜମିରେ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ। ୨୦୧୩ରେ ଏହାର ଉନ୍ନତୀକରଣ କରାଯାଇ ଏହାକୁ ନବାଗତ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ତାଲିମ ଲାଗି ବିମାନ ଅବତରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧ କୋଟି ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ହାତୀପଲ ଉକ୍ତ ପାଚେରିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୧୬-୧୭ରେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦତ୍ତ ୭ କୋଟି ୩୯ଲକ୍ଷ ୬୬ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହାର ରନ୍‌ୱେ ଫିଲ୍‌ଡ ଏବଂ ଡ୍ରେନ୍‌ର ଉନ୍ନତୀକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏତେସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ପାଇଲଟଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ ଗୃହ ତିଆରି ହୋଇନାହିଁ। ଅନେକ କାମ ବାକି ରହିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ବିଶ୍ୱାଳ କୁହନ୍ତି, ଉଡାଣ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଜିଏଟିଆଇକୁ ଏନ୍‌ଓସି ମିଳିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଶ୍ରାମଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ହୋଇଛି। ଏହାର ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଧୋକୁଟାରେ ବିଜେଡିର ସଚେତନତା  ବୈଠକ

ଧୋକୁଟାରେ ବିଜେଡିର ସଚେତନତା ବୈଠକ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୫।୧୨- ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ଧୋକୁଟା ପଞ୍ଚାୟତ ମା’ ବନଦୁର୍ଗା ପୀଠ ପରିସରରେ  ଶନିବାର  ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଏକ  ସଚେତନତା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବାଲ୍ୟାମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତରେ ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ବାଲ୍ୟାମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତରେ ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭାପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲ୍ୟାମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶନିବାର ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ଓକିଲ ସଂଘ ପୂର୍ବତନ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ  ଟାଉନ ଥାନା ଘେରାଉ

ଓକିଲ ସଂଘ ପୂର୍ବତନ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ଟାଉନ ଥାନା ଘେରାଉ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୫।୧୨- ଢେଙ୍କାନାଳ ଓକିଲ ସଂଘର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ନବକିଶୋର ଗୁରୁଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଶନିବାର ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କୋର୍ଟ ବର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। 

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଲରେ ପଶିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଳକ ମୃତ

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଲରେ ପଶିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଳକ ମୃତ

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ହାତୀଲୁଚାଣି ଠାରୁ କୁଆଳୋ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ଗୁଡିବନ୍ଧ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ବାଇକ ଦୃର୍ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ କଲଦା ପଞ୍ଚାୟତ ସିଂହଡା ଗ୍ରାମର ପାଣ୍ଡବ ସାହୁ ।

ଅନୁଗୋଳରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌:ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ଚାଲୁନି ୫ ବାଳାଶ୍ରମ

ଅନୁଗୋଳରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌:ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ଚାଲୁନି ୫ ବାଳାଶ୍ରମ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୫।୧୨ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବାଳାଶ୍ରମ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁନାହିଁ। ଏପରି କି ୨୦୧୫ରେ ହୋଇଥିବା କିଶୋର ନ୍ୟାୟ ଆଇନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଜିଲାରେ ଠିକଣା ଭାବେ ପାଳନ ହେଉନାହିଁ। 

ବାଲି, ମୋରମ ଚୋରା ଚାଲାଣ: ୫ ଲକ୍ଷ ତଣ୍ଡ ଗଣିଲା ଠିକାସଂସ୍ଥ

ବାଲି, ମୋରମ ଚୋରା ଚାଲାଣ: ୫ ଲକ୍ଷ ତଣ୍ଡ ଗଣିଲା ଠିକାସଂସ୍ଥ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୫ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ତହସିଲ ରାଇଝରଣ ଓ ଜରପଡା ରାଜସ୍ବ ସର୍କଲରୁ ବାଲି ଓ ମୋରମ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଖବରପାଇ ତହସିଲଦାର ଡାନିଏଲ ଏକ୍କା ଓ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ରବୀନ୍ଦ୍ର ସେନାପତି ଶୁକ୍ରବାର ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ୨ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଗାୟତ୍ରୀ କନଷ୍ଟ୍ରକଶନର ହାଇଓ୍ବା, ଜେସିବି ମେଶିନ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଜରିମାନା ବାବଦରେ ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥାଠାରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି।

ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ:ବିଜ୍ଞାନ ଜ୍ଞାନର ଭଣ୍ଡାର

ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ:ବିଜ୍ଞାନ ଜ୍ଞାନର ଭଣ୍ଡାର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୫।୧୨ଜିଲା ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଅଷ୍ଟମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ, ଗଣିତ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଶୁକ୍ରବାର ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୫।୧୨ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବିକ୍ରମପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜନୈକା  ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଅନୁଗୋଳ କୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଅଭିଯୁକ୍ତ କେନ୍ଦୁପଲ୍ଲୀ ହଟିଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ବାଧୀନ ପୂର୍ତ୍ତି(୨୮)ଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡ ଓ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

୫ ବ୍ଲକରେ ବିରୋଧ ପରେ କାଣ୍ଟଛାଟ୍‌:ବାଦ୍‌ ଦିଆଗଲା ୧୨ ସ୍କୁଲ

୫ ବ୍ଲକରେ ବିରୋଧ ପରେ କାଣ୍ଟଛାଟ୍‌:ବାଦ୍‌ ଦିଆଗଲା ୧୨ ସ୍କୁଲ

ବନ୍ତଳା,୧୫ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନ ଥିବାରୁ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ୬୦ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରି ନିକଟସ୍ଥ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ମିଶାଇ ଦେବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚିଠି (ନଂ ୧୦୨୪୬/୧୮) କରାଯାଇଥିଲା। 

ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଅଭିଯୋଗ:ଗାଳି ଦେଇଛି ପୌର ପ୍ରଶାସନ

ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଅଭିଯୋଗ:ଗାଳି ଦେଇଛି ପୌର ପ୍ରଶାସନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୫।୧୨ଅନୁଗୋଳ ପୌରପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଜିଲା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ। ଏଥିସହ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଫିସକୁ ଡାକି ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ଓ କାମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ସ୍ବାମୀମାନଙ୍କୁ କୁହ ବୋଲି ବାଧ୍ୟ କରିଥିବା ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ପକ୍କା ରାସ୍ତା ଦାବିରେ ଘେରାଉ

ପକ୍କା ରାସ୍ତା ଦାବିରେ ଘେରାଉ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ/ବନ୍ତଳା, ୧୫।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ମାଣିକଯୋଡ଼ି ଠାରୁ ଲେମ୍ବୁତଇଳା ଓ ବେତରକୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶତାଧିକ ଲୋକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଠାରୁ ମାତ୍ର ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକୁ ଯୋଗାଯୋଗର ସେପରି ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ତୁରନ୍ତ ପକ୍କା ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଦାବି କରିଥିଲେ। 

ଅନୁଗୋଳରେ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ:୧୦ ଚାଷୀ ବିକିଲେ ୫ଶହ କୁଇଣ୍ଟାଲ

ଅନୁଗୋଳରେ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ:୧୦ ଚାଷୀ ବିକିଲେ ୫ଶହ କୁଇଣ୍ଟାଲ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୫।୧୨ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ, ସମବାୟ ବିଭାଗ ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟିର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ୨୦୧୮-୧୯ ଖରିଫ ବିପଣନ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।