ଜାତୀୟ |

୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୬୬ କୋଟି ଛୁଇଁବ

୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୬୬ କୋଟି ଛୁଇଁବ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଜେନେଭା,୧୧।୭: ଆସନ୍ତା ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୬୬ କୋଟି ଛୁଇଁବ। ଏନେଇ ଜୁଲାଇ ୧୧ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଏକ ରିପୋର୍ଟ। ୨୦୧୭ରେ ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୩୪ କୋଟିଥିତ୍ବାବେଳେ ୨୦୫୦ ବେଳକୁ ଏହା ଚାଇନାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଏକ ଜନବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଗାମୀ ୩୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୯୮୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଏଥିରେ ସୂଚିତ ହୋଇଛି। ଗତ ୧୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଶହେ କୋଟି ବଢ଼ି ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ୭୯୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ୧୯୫୦ଠାରୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ୩ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୧୭ ଜନସଂଖ୍ୟା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ୱରେ ୧୫-୫୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି। ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୬୨% ହେଉଛନ୍ତି ଏହିବର୍ଗ। ତେବେ ୨୦୫୦ ବେଳକୁ ଏହି ବର୍ଗଙ୍କ ତୁଳନାରେ ୬୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ବେଳକୁ ବିଶ୍ୱରେ ବୟସ୍କଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସାଢ଼େ ତିନି ଗୁଣାରୁ ଅଧିକ ବଢ଼ିଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସ୍କଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ଦୃଷ୍ଟି ଗୋଚର ହେଉଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ସୂଚିତ ହୋଇଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ତିନି ଝିଅଙ୍କୁ ହାତୁଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ବାପା

ତିନି ଝିଅଙ୍କୁ ହାତୁଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ବାପା

ଲକ୍ଷ୍ମୌ, ୧୩।୧୧(ପି.ଟି.ଆଇ.)-ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଲଳିତପୁର ଜିଲାରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାପା ନିଜର ତିନି ଛୋଟ ଝିଅଙ୍କୁ ହାତୁଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛି। ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ନୀତୀଶଙ୍କ ଘରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ, ଲାଲୁଙ୍କ ଘର ଖାଁ ଖାଁ

ନୀତୀଶଙ୍କ ଘରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ, ଲାଲୁଙ୍କ ଘର ଖାଁ ଖାଁ

ପାଟନା,୧୩।୧୧: ମଙ୍ଗଳବାର ଛଟ୍‌ ପୂଜା ପାଇଁ ବିହାର ନବବଧୂ ବେଶରେ ସଜେଇ ହୋଇଛି। ଘରେ ଘରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ। ହେଲେ ରାଜନୀତିର ଧ୍ରୁବ ନୀତୀଶ ଓ ଲାଲୁଙ୍କ ଘରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଅଲଗା ଅଲଗା ପରିବେଶ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ନୀତୀଶଙ୍କ ଘର ସାଜସଜ୍ଜାରେ ଉଠୁଛି ପଡୁଛି। 

୨୧ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଲେ ତେଜ ପ୍ରତାପ

୨୧ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଲେ ତେଜ ପ୍ରତାପ

ବୃନ୍ଦାବନ,୧୩।୧୧: ଆର୍‌ଜେଡି ମୁଖ୍ୟ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ତଥା ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜ ପ୍ରତାପ ଯାଦବ ହଠାତ୍‌ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। ପତ୍ନୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ମାମଲାକୁ ନେଇ ଏବେ ବୃନ୍ଦାବନରେ ସମୟ କାଟୁଥିବା ତେଜ ପ୍ରତାପ ସୋମବାର ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପର୍ବତ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ମା’ କୋଳରୁ ୧୨ ଦିନର ଶିଶୁକୁ ଝାମ୍ପି ନେଇ ମାରିଦେଲା ମାଙ୍କଡ଼

ମା’ କୋଳରୁ ୧୨ ଦିନର ଶିଶୁକୁ ଝାମ୍ପି ନେଇ ମାରିଦେଲା ମାଙ୍କଡ଼

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୩।୧୧: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଆଗ୍ରାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଅଟୋ ଚାଳକ ଯୋଗେଶଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନେହାଙ୍କ କୋଳରୁ ଏକ ୧୨ ଦିନର ଶିଶୁ ପୁତ୍ରକୁ ମାଙ୍କଡ଼ ଝାମ୍ପି ନେବା ଓ ତାକୁ ମାରିଦେବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ଷ୍ଟାନ ଲିଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲା ବଲିଉଡ୍‌

ଷ୍ଟାନ ଲିଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲା ବଲିଉଡ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୧୩।୧୧: ମାର୍ଭେଲ କମିକର ଜନକ ଷ୍ଟାନ ଲିଙ୍କ ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି।

ତନୁଶ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଇ ମୋତେ କଚାଡିଲେ ରେସ୍‌ଲର: ରାକ୍ଷୀ

ତନୁଶ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଇ ମୋତେ କଚାଡିଲେ ରେସ୍‌ଲର: ରାକ୍ଷୀ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୩।୧୧: ଡ୍ରାମା କୁଇନ୍‌ ରାକ୍ଷୀ ସାଓ୍ବନ୍ତ ଏବେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତନୁଶ୍ରୀ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।

ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ମହିଳାଙ୍କ ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଜିନିଷ

ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ମହିଳାଙ୍କ ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଜିନିଷ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ୧୩।୧୧: ଗୁଜରାଟ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଚମକାଇଲା ଭାଜପା

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଚମକାଇଲା ଭାଜପା

ଜୟପୁର,୧୩।୧୧: ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଏବେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରାଜନୀତି ଯୋର ଧରିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଉଛି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା। ଏବେ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାଜପା ତା’ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଘୋଷଣା କରିଛି। 

ସବରିମାଳା ବିବାଦ: ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ମନା କଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ

ସବରିମାଳା ବିବାଦ: ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ମନା କଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୧: କେରଳର ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି  ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ମନା କରିଛନ୍ତି। 

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଭାରତ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରାଫାଲ ଜେଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଭାରତ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରାଫାଲ ଜେଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୧: ରାଫାଲ ବିମାନକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଭାରତ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରାଫାଲ ଜେଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ।

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଯୋଜନା: ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେଖାଠାରେ ୩୬ରୁ ଅଧିକ ଡବଲ ଡେକର ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଯୋଜନା: ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେଖାଠାରେ ୩୬ରୁ ଅଧିକ ଡବଲ ଡେକର ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୧: ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନୁପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଗୋଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ନୂଆ ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ୩୬ରୁ ଅଧିକ ଡବଲ ଡେକର ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ ଜାରି ରହିଛି।

ମୂଳ ଭାରତୀୟ ତୁଳସୀ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ମୂଳ ଭାରତୀୟ ତୁଳସୀ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୩।୧୧: ମୂଳ ଭାରତୀୟ ତୁଳସୀ ଗୋବାର୍ଡ ୨୦୨୦ରେ ହେବାକୁଥିବା ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ତାଙ୍କ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କଠାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।