ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

୧୮ ଦିନର ସଂଗ୍ରାମ ଶେଷ: ଗୁମ୍ଫାରୁ ମିଳିଲା ପୁନର୍ଜନ୍ମ

୧୮ ଦିନର ସଂଗ୍ରାମ ଶେଷ: ଗୁମ୍ଫାରୁ ମିଳିଲା ପୁନର୍ଜନ୍ମ
ମାଏ ସାଇ,୧୧।୭: ଥାଇଲାଣ୍ଡର ମୃତ୍ୟୁ ଗୁମ୍ଫାରୁ ମିଳିଲା ମୁକ୍ତି। ୧୮ ଦିନ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରିବା ପରେ ଶେଷରେ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ପାଇଛନ୍ତି ଆଉ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍‌ର ଆଉ ୫ ସଦସ୍ୟ। ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ୪ ବାଳକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ବିଦେଶୀ ଡାଇଭର ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ନେଭି ସିଲ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ୮ ବାଳକଙ୍କୁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରୁ ବାହାର କରିଥିଲେ। ଫୁଟବଲ୍‌ ଟିମ୍‌ର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର ହେବା ପରେ ଏକ ବଡ଼ ଅପରେଶନ ଶେଷ ହୋଇଛି। ୧୨ ‘ଓ୍ବାଇଲ୍ଡ ବୋର୍ସ’ ଏବଂ କୋଚ୍‌ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଥାଇଲାଣ୍ଡର ନେଭି ସିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଏଭଳି ପୋଷ୍ଟ କରାଯିବା ପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବାସୀ ଆଶ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫୁଟବଲ୍‌ ଟିମ୍‌ ନାମ ହିସାବରେ ଏହି ବାଳକଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି ‘ଓ୍ବାଇଲ୍ଡ ବୋର୍ସ’। ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି ଥାମ୍‌ ଲୁଆଙ୍ଗ୍‌ ଗୁମ୍ଫା। ଗତ ଜୁନ୍‌ ୨୩ରେ ଫୁଟବଲ ଖେଳ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ପରେ ଟିମ୍‌ର ୧୩ ସଦସ୍ୟ ଏହି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରକୁ ପଶିଯାଇଥିଲେ। ତନ୍ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ୧୧ରୁ ୧୬ ବର୍ଷର ବାଳକ ଏବଂ ୨୫ ବର୍ଷୀୟ କୋଚ୍‌। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଏହା ଭିତରେ ପାଣି ପଶିଯିବାରୁ ସେମାନେ ତା’ ଭିତରେ ଫସିଗଲେ। ପ୍ରାୟ ୪ କି.ମି. ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିତରକୁ ସେମାନେ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଏକ କାଦୁଅ ଭରା ସାମାନ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ନଅଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଖୋଜ୍‌ ଖବର ମିଳିଲା ନାହିଁ। ଏପଟେ ନିଖୋଜ ଫୁଟବଲ୍‌ ଟିମ୍‌ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଟିମ୍‌ ଲାଗିପଡ଼ିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଦୁଇ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଡାଇଭର ସେମାନଙ୍କୁ ସେହି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଠାବ କଲେ। ଏତେଦିନ ଯାଏ କାଳ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଭୋକ ଉପବାସରେ ରହିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଡାଇଭରଙ୍କୁ ଦେଖି ସେମାନେ ହସିଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ସେମାନଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବାରି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅଭିଯାନ। ବାହାରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଥିବାରୁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟ ସହଜ ନ ଥିଲା। ତଥାପି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଲା। ଏଭଳି ବିପତ୍ତି ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ବାଟ ଥିଲା। ପାହାଡ଼କୁ ଖୋଳି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରକୁ ଏକ ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବା କିମ୍ବା ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଶେଷ ହେବା ଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବା। ଏତିକିବେଳେ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଅମ୍ଳଜାନ କମିଆସିଲା। ଏପଟୁ ବର୍ଷା ଜଳ ମଧ୍ୟ ମାଡ଼ିଗଲା। ଏହା ଦେଖି ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କହିଲେ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍‌ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏକପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ ବ୍ୟାପାର। ତେଣୁ ସେ ଏହାର ନାମ ଦେଲେ ‘ମିଶନ୍‌ ଇମ୍ପୋସିବଲ୍‌’। ତଥାପି ଆଶା ନ ହରାଇ ଶେଷ ଉପାୟ ଆପଣାଇ ଡାଇଭରଙ୍କୁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରକୁ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲା। କିନ୍ତୁ ଏସ୍‌କେପ୍‌ ରୁଟ୍‌ ବହୁତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଭୀର ଖାତ ଭଳି ଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରେ ଜଳ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ପିଲାମାନେ ଜଳ ଭିତରେ ପହଁରିବା ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଗଭୀର ଜଳ ଭିତରେ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଗଲା। ତେବେ ପହଁରିବାବେଳେ ପିଲାମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ଥିଲା। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଥାଇଲାଣ୍ଡ ନେଭି ସିଲ୍‌ର ଜଣେ ଡାଇଭରଙ୍କ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ଭୟ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା। ଏହା ଭିତରେ ରବିବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ୪ ବାଳକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ଆଉ ଚାରି ଜଣ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ବାକି ପାଞ୍ଚଜଣ ମୃତ୍ୟୁର ଗୁମ୍ଫା ଭିତରୁ ମୁକୁଳିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ମାଳଦ୍ୱୀପ ନିର୍ବାଚନରେ ସୋଲିହଙ୍କ ବିପୁଳ ବିଜୟ

ମାଳଦ୍ୱୀପ ନିର୍ବାଚନରେ ସୋଲିହଙ୍କ ବିପୁଳ ବିଜୟ

ମାଲେ,୨୪।୯: ମାଳଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଇବ୍ରାହିମ୍‌ ମହମ୍ମଦ ସୋଲିହଙ୍କ ବିଜୟ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦୁଲ୍ଲା ୟାମିନ୍‌ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ୟୁଏନ୍‌ଜିଏରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ପହଞ୍ଚିଲେ ସୁଷମା

ୟୁଏନ୍‌ଜିଏରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ପହଞ୍ଚିଲେ ସୁଷମା

ନ୍ୟୁୟର୍କ.୨୩।୯: ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ନେଶନ୍ସ ଜେନରାଲ ଆସେମ୍ଲି(ୟୁଏନ୍‌ଜିଏ)ରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ରବିବାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ ହୋଇଥିଲା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅପହରଣ ହତ୍ୟା

ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ ହୋଇଥିଲା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅପହରଣ ହତ୍ୟା

ଶ୍ରୀନଗର/ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୨୩।୯: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ହୋଇଥିବା ୩ ଜଣ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଅଫିସରଙ୍କ ଅପହରଣ ହତ୍ୟା ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ ହୋଇଛି।

ଅଫୁଟା ମୋର୍ଟାର ସହ ଖେଳୁଥିବା ୮ ଶିଶୁ ମୃତ

ଅଫୁଟା ମୋର୍ଟାର ସହ ଖେଳୁଥିବା ୮ ଶିଶୁ ମୃତ

କାବୁଲ,୨୩।୯: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ମୋର୍ଟାର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୪ଜଣ ଭଉଣୀ ଭାଇଙ୍କ ସହ ୮ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଅଫୁଟା ମୋର୍ଟାର ସହ ପିଲାମାନେ ଖେଳୁଥିବା ସମୟରେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା।

ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ହେଲେ ଜୟପ୍ରଦା

ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ହେଲେ ଜୟପ୍ରଦା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୯: ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୟପ୍ରଦା ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ଆମ୍ବାସାଡର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବଳାତ୍କାର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦେଖି ଅଶ୍ଳୀଳ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ନେପାଳ

ବଳାତ୍କାର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦେଖି ଅଶ୍ଳୀଳ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ନେପାଳ

କାଠମାଣ୍ଡୁ,୨୨।୯: ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ବଢି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହା ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ନେପାଳ ସରକାର। ଏଥିପାଇଁ ଅଶ୍ଳୀଳ ବିଷୟବସ୍ତୁ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ

ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୯: ଏବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ  ଆତଙ୍କବାଦ ସମସ୍ୟାକୁ ସାମ୍ନା କରି ଏକ ପ୍ରକାର ଅତିଷ୍ଟ ହୋଇ ପଡିଲେଣି। ତେବେ ନିକଟରେ ଆମେରିକା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୭ରେ ଭାରତ ସମେତ ଏସିଆର ୫ଟି ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। 

ଭାରତ ସହ ପାକିସ୍ତାନର ଆଲୋଚନା ରଦ୍ଦ, ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ କହିଲେ ଇମ୍ରାନ୍‌

ଭାରତ ସହ ପାକିସ୍ତାନର ଆଲୋଚନା ରଦ୍ଦ, ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ କହିଲେ ଇମ୍ରାନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ,୨୨।୯: ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଜାତିସଂଘ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତ-ପାକ୍‌ ବୈଦେଶୀକ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛି ଭାରତ। ଏହାପରେ କିନ୍ତୁ ଏକ ପ୍ରକାର ବିଗିଡି ଯାଇଛି ପାକିସ୍ତାନର ମିଜାଜ୍‌। 

ଥମୁନି ଭାରତ-ପାକ୍‌ ବିବାଦ

ଥମୁନି ଭାରତ-ପାକ୍‌ ବିବାଦ

ଏସିଆ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ପରସ୍ପରକୁ ୧୨ଥର ଭେଟିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଭାରତ ୭ଟି ଓ ପାକିସ୍ତାନ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିନା ଫଳାଫଳରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଥରେ ମାତ୍ର ଏସିଆକପ୍‌ ଟି୨୦ ଫର୍ମାଟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଦୁଇ ଦେଶ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଏସିଆ କପ୍‌ ଟାଇଟଲ ହାସଲରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବହୁ ପଛରେ ପକାଇଛି। 

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘଣ୍ଟି

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘଣ୍ଟି

ପୋଲାଣ୍ଡ, ୨୧।୯: ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଘଣ୍ଟି ପୋଲାଣ୍ଡରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ୫୫ ଟନ ଓଜନର ଏହି ଘଣ୍ଟିଟି ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ୍‌ ସହରସ୍ଥିତ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ଲଗାଯାଇଛି।

ଗଣେଶଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇ ଭୁଲ୍‌ ମାଗିଲା ରିପବ୍ଲିକାନ୍‌ ପାର୍ଟି

ଗଣେଶଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇ ଭୁଲ୍‌ ମାଗିଲା ରିପବ୍ଲିକାନ୍‌ ପାର୍ଟି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୧।୯: ଆମେରିକାରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ ଶାସକ ରିପ୍ଲିକାନ୍‌ ପାର୍ଟି ନିକଟରେ ଏକ ଖବରକାଗଜରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭଗବାନ ଗଣେଣଙ୍କୁ ବିବାଦୀୟ ଢଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା।

ପରଲୋକରେ ଭିଏତ୍‌ନାମ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତ୍ରାନ୍‌ ଦାଇ

ପରଲୋକରେ ଭିଏତ୍‌ନାମ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତ୍ରାନ୍‌ ଦାଇ

ହାନୋଇ,୨୧।୯: ଭିଏତ୍‌ନାମ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତ୍ରାନ୍‌ ଦାଇ କ୍ୱାଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୧୦ଟା ୫ ମିନିଟରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କୁ ୬୧ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ।