ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

୧୮ ଦିନର ସଂଗ୍ରାମ ଶେଷ: ଗୁମ୍ଫାରୁ ମିଳିଲା ପୁନର୍ଜନ୍ମ

୧୮ ଦିନର ସଂଗ୍ରାମ ଶେଷ: ଗୁମ୍ଫାରୁ ମିଳିଲା ପୁନର୍ଜନ୍ମ

ମାଏ ସାଇ,୧୧।୭: ଥାଇଲାଣ୍ଡର ମୃତ୍ୟୁ ଗୁମ୍ଫାରୁ ମିଳିଲା ମୁକ୍ତି। ୧୮ ଦିନ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରିବା ପରେ ଶେଷରେ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ପାଇଛନ୍ତି ଆଉ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍‌ର ଆଉ ୫ ସଦସ୍ୟ। ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ୪ ବାଳକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ବିଦେଶୀ ଡାଇଭର ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ନେଭି ସିଲ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ୮ ବାଳକଙ୍କୁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରୁ ବାହାର କରିଥିଲେ। ଫୁଟବଲ୍‌ ଟିମ୍‌ର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର ହେବା ପରେ ଏକ ବଡ଼ ଅପରେଶନ ଶେଷ ହୋଇଛି। ୧୨ ‘ଓ୍ବାଇଲ୍ଡ ବୋର୍ସ’ ଏବଂ କୋଚ୍‌ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଥାଇଲାଣ୍ଡର ନେଭି ସିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଏଭଳି ପୋଷ୍ଟ କରାଯିବା ପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବାସୀ ଆଶ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫୁଟବଲ୍‌ ଟିମ୍‌ ନାମ ହିସାବରେ ଏହି ବାଳକଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି ‘ଓ୍ବାଇଲ୍ଡ ବୋର୍ସ’।
ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି ଥାମ୍‌ ଲୁଆଙ୍ଗ୍‌ ଗୁମ୍ଫା। ଗତ ଜୁନ୍‌ ୨୩ରେ ଫୁଟବଲ ଖେଳ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ପରେ ଟିମ୍‌ର ୧୩ ସଦସ୍ୟ ଏହି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରକୁ ପଶିଯାଇଥିଲେ। ତନ୍ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ୧୧ରୁ ୧୬ ବର୍ଷର ବାଳକ ଏବଂ ୨୫ ବର୍ଷୀୟ କୋଚ୍‌। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଏହା ଭିତରେ ପାଣି ପଶିଯିବାରୁ ସେମାନେ ତା’ ଭିତରେ ଫସିଗଲେ। ପ୍ରାୟ ୪ କି.ମି. ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିତରକୁ ସେମାନେ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଏକ କାଦୁଅ ଭରା ସାମାନ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ନଅଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଖୋଜ୍‌ ଖବର ମିଳିଲା ନାହିଁ। ଏପଟେ ନିଖୋଜ ଫୁଟବଲ୍‌ ଟିମ୍‌ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଟିମ୍‌ ଲାଗିପଡ଼ିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଦୁଇ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଡାଇଭର ସେମାନଙ୍କୁ ସେହି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଠାବ କଲେ। ଏତେଦିନ ଯାଏ କାଳ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଭୋକ ଉପବାସରେ ରହିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଡାଇଭରଙ୍କୁ ଦେଖି ସେମାନେ ହସିଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ସେମାନଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବାରି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅଭିଯାନ। ବାହାରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଥିବାରୁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟ ସହଜ ନ ଥିଲା। ତଥାପି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଲା।
ଏଭଳି ବିପତ୍ତି ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ବାଟ ଥିଲା। ପାହାଡ଼କୁ ଖୋଳି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରକୁ ଏକ ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବା କିମ୍ବା ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଶେଷ ହେବା ଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବା। ଏତିକିବେଳେ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଅମ୍ଳଜାନ କମିଆସିଲା। ଏପଟୁ ବର୍ଷା ଜଳ ମଧ୍ୟ ମାଡ଼ିଗଲା। ଏହା ଦେଖି ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କହିଲେ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍‌ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏକପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ ବ୍ୟାପାର। ତେଣୁ ସେ ଏହାର ନାମ ଦେଲେ ‘ମିଶନ୍‌ ଇମ୍ପୋସିବଲ୍‌’। ତଥାପି ଆଶା ନ ହରାଇ ଶେଷ ଉପାୟ ଆପଣାଇ ଡାଇଭରଙ୍କୁ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରକୁ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲା। କିନ୍ତୁ ଏସ୍‌କେପ୍‌ ରୁଟ୍‌ ବହୁତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଭୀର ଖାତ ଭଳି ଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରେ ଜଳ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ପିଲାମାନେ ଜଳ ଭିତରେ ପହଁରିବା ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଗଭୀର ଜଳ ଭିତରେ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଗଲା। ତେବେ ପହଁରିବାବେଳେ ପିଲାମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ଥିଲା। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଥାଇଲାଣ୍ଡ ନେଭି ସିଲ୍‌ର ଜଣେ ଡାଇଭରଙ୍କ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ଭୟ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା। ଏହା ଭିତରେ ରବିବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ୪ ବାଳକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ଆଉ ଚାରି ଜଣ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ବାକି ପାଞ୍ଚଜଣ ମୃତ୍ୟୁର ଗୁମ୍ଫା ଭିତରୁ ମୁକୁଳିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଜଳୁଛି ଜାପାନ: ୪୪ ମୃତ

ଜଳୁଛି ଜାପାନ: ୪୪ ମୃତ

ଟୋକିଓ,୨୩।୭: ଜାପାନରେ ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ଫଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଜୁଲାଇ ୯ରୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ଜାରି ରହିଥିବା ଯୋଗୁ ଗତ ଶନିବାର ୧୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା।

ତିଆରି ହେଲା ଉଡ଼ନ୍ତା ସୁଟ୍‌

ତିଆରି ହେଲା ଉଡ଼ନ୍ତା ସୁଟ୍‌

ଲଣ୍ଡନ,୨୩।୭: ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ଏକ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଏକ ଉଡ଼ନ୍ତା ସୁଟ୍‌। ଏହାକୁ ପିନ୍ଧି ଏୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ଭଳି ଆକାଶରେ ଉଡ଼ିହେବ।

ନଓ୍ବାଜ ଅସୁସ୍ଥ

ନଓ୍ବାଜ ଅସୁସ୍ଥ

ଇସଲାମାବାଦ,୨୩।୭: ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ୍‌ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ୟୁରିନାରୀ ଇନ୍‌ଫେକ୍ସନ୍‌ ଯୋଗୁ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ବାର୍ଥ ଡେ’ ପାର୍ଟିରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ୯ ଆହତ

ବାର୍ଥ ଡେ’ ପାର୍ଟିରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ୯ ଆହତ

ଟରୋଣ୍ଟା,୨୩।୭: କାନାଡ଼ା ଟରୋଣ୍ଟୋସ୍ଥିତ ଗ୍ରୀକ୍‌ ଟାଉନ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୯ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ବୋକୋ ହରାମ ଆକ୍ରମଣ: ୧୮ ମୃତ

ବୋକୋ ହରାମ ଆକ୍ରମଣ: ୧୮ ମୃତ

ନାଇଜର,୨୨।୭: ବୋକୋ ହରାମ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରତାର ପୁଣି ଏକ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସେନାର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବୋକୋହରାମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଏମାନେ ନାଇଜର ସହ ଚାଡ ସୀମାର ବହୂ ଦୂରରେ ଥିବା ଦାବୁଆର ଦକ୍ଷିଣର ଏକ ଗାଁ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ

ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ

ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ,୨୨।୭: ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ହିଂସା ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନି। ରବିବାର ଡେରା ଇସମେଲ ଖାଁ ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଏ

କିଙ୍ଗ୍‌ ମେକର ହେବା ପାଇଁ ହାଫିଜ୍‌ଙ୍କ ଆଶା

କିଙ୍ଗ୍‌ ମେକର ହେବା ପାଇଁ ହାଫିଜ୍‌ଙ୍କ ଆଶା

ଲାହୋର,୨୨।୭: ଆଗାମୀ ଜୁଲାଇ ୨୫ ହେବ ପାକିସ୍ତାନ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଯେତେ ପାଖେ ଆସୁଛି ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ନେଇ ସେତେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଛି।

ସୁପର ମାର୍କେଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ଜଣେ ମୃତ

ସୁପର ମାର୍କେଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ଜଣେ ମୃତ

ଲସ୍‌ଏଞ୍ଜେଲସ୍‌,୨୨।୭: ଆମେରିକା କର୍ଲିଫର୍ନିଆ ସ୍ଥିିତ ଲସ୍‌ଏଞ୍ଜେଲସ୍‌ର ଏକ ସୁପର ମାର୍କେଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

 ଏବେ ବଲ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ

ଏବେ ବଲ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୧।୭: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କୁ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ୍‌ ଏକ ଫୁଟବଲ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ଲାଲ ଓ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଏହି ଫୁଟବଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତନ୍ନ ତନ୍ନ କରି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ସିରିଆରେ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ: ୨୬ ମୃତ

ଦକ୍ଷିଣ ସିରିଆରେ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ: ୨୬ ମୃତ

ଦମିସ୍କ,୨୧।୭: ସିରିଆର ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ଦାରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିବା ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୨୬ ଜଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏଚ୍‌ଆଇଭି ପଜିଟିଭ୍‌ ରକ୍ତରେ ହେଲା ଲେଡି ଡାଏନାଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ

ଏଚ୍‌ଆଇଭି ପଜିଟିଭ୍‌ ରକ୍ତରେ ହେଲା ଲେଡି ଡାଏନାଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ

ଲଣ୍ଡନ,୨୧।୭: ବ୍ରିଟେନ୍‌ ରାଜକୁମାରୀ ଲେଡି ଡାଏନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ପାଖାପାଖି ୨୧ ବର୍ଷ ବିତି ଗଲାଣି। ହେଲେ ଏବେବି ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଥମୁନାହିଁ। ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲସଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଏକ କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୯୯୭ରେ ଡାଏନାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆୟୋଜିତ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରଥମଥର ଭାଗନେବ ଭାରତ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆୟୋଜିତ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରଥମଥର ଭାଗନେବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/କାନବେରା,୨୧।୭: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାୟୁସେନା ଅଭ୍ୟାସ ‘ପିଚ୍‌ ବ୍ଲାକ୍‌-୨୦୧୮’ରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାଗ ନେବାକୁ ଯାଉଛି।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ