ଫୁରସତ |

ପରସ୍ପରର ମୁଖମଣ୍ଡଳ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ

ପରସ୍ପରର ମୁଖମଣ୍ଡଳ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ

ପରସ୍ପରର ମୁଖମଣ୍ଡଳ ପ୍ରତି ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ମୁହଁର ଆକାର ପ୍ରେମ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କାନାଡ଼ା ନିପିସିଙ୍ଗ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ କିପରି ଗଢ଼ି ଉଠିଥାଏ ସେନେଇ ଗବେଷକମାନେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଚଳାଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ମୁଖମଣ୍ଡଳ ବିପରୀତ ଲିଙ୍ଗଙ୍କ ମନରେ ଆକର୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ମୁଖମଣ୍ଡଳର ଆକାର ଅନୁସାରେ ଆକର୍ଷଣର ପ୍ରଭାବ କମ୍‌ ବେଶୀ ହୋଇଥାଏ। ଛୋଟ ଏବଂ ଚଉଡା ମୁହଁ ଥିବା ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକ ବିପରୀତ ଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାନ୍ତି । ମୁହଁର ଆକାର ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍‌ ହରମୋନ୍‌ସ୍ତର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ଏହା ମନରେ ଆବେଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ତେବେ ସରୁ ଓ ଲମ୍ବା ମୁହଁ ଥିବା ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକ ବିପରୀତ ଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାରେ ପ୍ରାୟତଃ ସଫଳ ରହି ନ ଥାନ୍ତି । ଛୋଟ ଏବଂ ଚଉଡା ମୁହଁ ଥିବା ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ରହିଥାଏ। ମାତ୍ର ସରୁଆ ଓ ଲମ୍ବା ମୁହଁ ଥିବା ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆସିବା ସହିତ ଛାଡପତ୍ର ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ବଡ ପାଟିରେ ପଢ଼ିଲେ ବଢ଼େ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା

ବଡ ପାଟିରେ ପଢ଼ିଲେ ବଢ଼େ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା

ସାଧାରଣତଃ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବଡ ପାଟିରେ ପଢ଼ିବାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପଢ଼ୁଥିବା ପାଠ ଭଲ ଭାବରେ ମନେ ରହିଥାଏ। ଏଭଳି ଅଭ୍ୟାସ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ବୁଦ୍ଧିମତା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ବୋଲି ସଦ୍ୟତମ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ବିଜ୍ଞାନ: କଳ୍ପନାରୁ ବାସ୍ତବିକତା ଯାଏ

ବିଜ୍ଞାନ: କଳ୍ପନାରୁ ବାସ୍ତବିକତା ଯାଏ

“ରାମାୟଣ, ମହାଭାରତର ଦୂରଗାମୀ ବିଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶସ୍ତ୍ର ସାଂସ୍କୃତିକ ମିଜାଇଲର ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କରଣ । ଏପରି ଅନେକ କଳ୍ପନା । ଯାହା ତତ୍‌କାଳୀନ ସମୟରେ ଅସମ୍ଭବ ମନେହୁଏ । ସମୟାନୁକ୍ରମେ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗରେ ବାସ୍ତବିକତାର ରୂପ ଗ୍ରହଣ କରେ ।

ଭରସା କରିବା ବି’ ଶିଖାଇଥାଏ ପ୍ରେମ

ଭରସା କରିବା ବି’ ଶିଖାଇଥାଏ ପ୍ରେମ

ପ୍ରେମ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଓ ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଅନୁଭବ। ପ୍ରେମର ମିଠା ଅନୁଭବ କାହାକୁ କବି ପୁଣି କାହାକୁ ଗାଳ୍ପିକ ବନାଇ ଦେଇଛି। ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ଶହ ଶହ କାହାଣୀର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଗଢି ଉଠିଛି ।

ପୂଜା ବେଳେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କାଯାଏ କାହିଁକି?

ପୂଜା ବେଳେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କାଯାଏ କାହିଁକି?

ଶଙ୍ଖର ଧ୍ୱନି ମନରେ ଶାନ୍ତି ଆଣିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଳେଖ ଅଛି। ଶଙ୍ଖଧ୍ୱନି ଏକ ପବିତ୍ର ଧ୍ୱନି। ପୂଜାର ଆରମ୍ଭରେ ପୂଜାମଝିରେ, ଆରତିର ଆରମ୍ଭ ଓ ଶେଷରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ସକାରାତ୍ମକ ପରିବେଶ।

ସନ୍ତାନ ସୁଖ ଦିଅନ୍ତି ସନ୍ତାନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ

ସନ୍ତାନ ସୁଖ ଦିଅନ୍ତି ସନ୍ତାନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବାରାଣାସୀରେ ନିଃସନ୍ତାନ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସନ୍ତାନ କାମନା ପୂରଣ କରନ୍ତି ସନ୍ତାନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ। କାଳଭୈରବଙ୍କଠାରୁ ଚୌଖମ୍ବାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତାରେ ରହିଛି ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର। ଏଠାରେ ନିଷ୍ଠା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ରହିଛି ବିଶ୍ୱାସ।

କଳାରଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବଭାବ...

କଳାରଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବଭାବ...

ସାମୁଦ୍ରିକଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କଳା ରଙ୍ଗର ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବତୀ, ଦୃଢମନା, ପରିଶ୍ରମୀ, ତମୋଗୁଣୀ ଓ କ୍ରୋଧୀ ସ୍ବଭାବର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କର ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ ପରମ୍ପରା, ସଂସ୍କାର ଓ ମର୍ଯାଦାଠାରୁ ଏମାନେ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି।

ଦାୟୀ କିଏ

ଦାୟୀ କିଏ

ଭାରତ ଭଳି ଏକ ବିକାଶାଭିମୁଖୀ ଦେଶରେ ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତି ଅନୁପାତରେ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ସୁବିଧା କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ଦେଶର ପ୍ରତିଟି କୋଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ହତ୍ୟା, ବଳାତ୍କାର ଭଳି ଘଟଣା ପ୍ରତିଦିନ ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସୁଛି।

ଅଭୁଲା କଲେଜ ଅନୁଭୂତି: ହଷ୍ଟେଲରେ ଗୁଣ୍ଡା ପଶିବା ଡରରେ ଗୋଟାପଣେ ଥରୁଥିଲୁ-ସ୍ଥିରା ଦାସ(ଅଧ୍ୟାପିକା)

ଅଭୁଲା କଲେଜ ଅନୁଭୂତି: ହଷ୍ଟେଲରେ ଗୁଣ୍ଡା ପଶିବା ଡରରେ ଗୋଟାପଣେ ଥରୁଥିଲୁ-ସ୍ଥିରା ଦାସ(ଅଧ୍ୟାପିକା)

୧୯୯୫ ମସିହା। ସେତେବେଳେ ମୁଁ ବାଣୀବିହାରରେ ପିଜି ଛାତ୍ରୀ। ଘର ଦୂର ହୋଇଥିବାରୁ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥାଏ। ସେଦିନ ଥାଏ ଆମ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ନିର୍ବାଚନର ପୂର୍ବ ରାତି। ଅପାମାନେ କହୁଥାନ୍ତି, କାଳେ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବାହାର ଗୁଣ୍ଡାମାନେ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଭିତରକୁ ପଶି ଆସି ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରନ୍ତି।

କୁନି ହାତର ଯାଦୁ

କୁନି ହାତର ଯାଦୁ

ନାଇଜେରିଆ, ଲାଗୋସ୍‌ରେ କରିନ୍‌ ଓ୍ବାରିସ୍‌ ଓଲାମିଲେକନ୍‌। ବୟସ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୧ ବର୍ଷ। ହେଲେ ଏ ବୟସରୁ ସେ ପାଇସାରିଲେଣି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି। ଆଉ ଏହି ଖ୍ୟାତି ସେ ପାଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଅଦ୍ଭୁତ ଚିତ୍ରକଳା ପାଇଁ।

ବଡ଼ ପଗଡ଼ି

ବଡ଼ ପଗଡ଼ି

ପଞ୍ଜାବର ଅବତାର ସିଂ ମୌନି ଜଣେ ସଚ୍ଚା ଶିଖ୍‌। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ବି ଅନ୍ୟ ଶିଖ୍‌ଙ୍କ ପରି ପଗଡ଼ି ଶୋଭାପାଏ। ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ମାନ, ସମ୍ମାନ ସବୁକିଛି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ପଗଡ଼ିରେ ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା, ଯାହା ସଭିଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ। ତାଙ୍କ ପଗଡ଼ି ପରିଚିତ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପଗଡ଼ିଭାବେ।

ଗୋଟିଏ କୁକୁରର ୪୯ଟି କପି

ଗୋଟିଏ କୁକୁରର ୪୯ଟି କପି

ପୁଏର୍ତ୍ତୋରିକୋର ମିରାକଲ୍‌ ମିଲି ହେଉଛି ୬ ବର୍ଷର ଚିହୁଆହୁଆ ପ୍ରଜାତିର ଏକ କୁକୁର, ଯିଏକି ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ କୁକୁର ଭାବେ ଗିନିଜ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲଡ ରେକର୍ଡସ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ତେବେ ଏହି କୁକୁର ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି।

ପୃଥିବୀର ଦୀର୍ଘତ୍ତମ ଗ୍ଲାସ୍‌ ବ୍ରିଜ୍‌

ପୃଥିବୀର ଦୀର୍ଘତ୍ତମ ଗ୍ଲାସ୍‌ ବ୍ରିଜ୍‌

ଚାଇନାର ହେବେଇଠାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ପୃଥିବୀର ଦୀର୍ଘତ୍ତମ ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ଗ୍ଲାସ୍‌ ବ୍ରିଜ୍‌। ହୋଙ୍ଗ୍‌ୟାଗୁଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ୪୮୮ ମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ ୪ମିଟର ଓସାର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି କାଚର ବ୍ରିଜ୍‌ଟି ଭୁପୃଷ୍ଠଠାରୁ ୨୧୮ ମିଟର ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ