ରାଜ୍ୟ |

୨୦୨୦ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ତ୍ୱରିତ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ସରକାର

୨୦୨୦ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ତ୍ୱରିତ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ସରକାର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୧ା୭: ୨୦୨୦ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୭ତାରିଖରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ହେବ ବୋଲି ପାଞ୍ଜି ଗଣକମାନେ ମତଦେବା ପରେ ତାହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା। ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ବେଳେ ସାତପାହାଚ ଠାରେ ଘଟିଥିବା ଅଘଟଣକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁଲି ପାରିନାହାନ୍ତି ଭକ୍ତ ଓ ସେବାୟତ। ଆଗାମୀ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ଲାଗି ସରକାର ଏବେଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସେବାୟତ।

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପଞ୍ଚୁକ ୬ଦିନ ପଡିଲେ ମଳତିଥିରେ ହୁଏ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ। ଦୀର୍ଘ ୨୫ବର୍ଷ ତଳେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୬ା୧୧ା୧୯୯୪ କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ତ୍ରୟୋଦଶୀରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ପୂର୍ବବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଚୁକ ୬ଦିନ ପଡିଥିଲା। ୧୯୯୩ରେ ବି ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ବେଶ ବେଳେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଘଟିଥିଲା ଅଘଟଣ। ସାତପାହାଚ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିବା କ୍ଷଣି ଦଳଚକଟା ହୋଇଥିଲା। ୬ଜଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜଷ୍ଟିସ ମହାପାତ୍ର କମିଶନ ବସାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ କୁଆଡେ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି। ଯାହାକି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉନାହିଁ। ଅତୀତର ଏହି ଘଟଣା ଭକ୍ତ ସେବାୟତ ଭୁଲି ପାରୁନାହାନ୍ତି।
ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ କହିଛନ୍ତି, ସେ ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ। ଆଗକୁ ସମୟ ଅଛି।

ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ସୁପରିଚାଳନା ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ। ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପାରୁ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବାଡ଼ଗ୍ରାହୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସ୍ବାଇଁମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୯୯୩ ଓ ୧୯୯୪ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା ଆଶା କରାଯାଉଛି ଆହୁରି ଅଧିକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହେବ। ମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ଯାହା ଥିଲା ସେୟା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଛନ୍ତି। ଭକ୍ତଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ହେଉଛି ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ କିପରି ସୁବିଧାରେ ଦର୍ଶନ କରି ଫେରିବେ ତାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପୁଷ୍ପାଳକ ନିଯୋଗର ସଭାପତି ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସିଂହାରୀ କୁହନ୍ତି, ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ଯେତିକି ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କ କଳ୍ପନା ବାହାରେ ଥିଲା। ଦଳଚକଟା ଘଟଣା ବେଳେ ମୁଁ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲି। ପରିଚାଳନାଗତ କିଛି ତ୍ରୁଟି ରହିଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସୁଧାର ଅଣାଯାଇଥିଲା। ୧୯୯୪ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ବେଶକୁ ଆହୁରି ୨ ବର୍ଷ ସମୟ ଅଛି। ସରକାରଙ୍କ ହାତରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଅଛି। ତେଣୁ କିଛି ବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଦଇତାପତି ସେବାୟତ ବିନାୟକ ଦାସମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ୧୯୯୩ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁଁ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ଦେଖିଥିଲି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶାସନର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଅଭାବ ଯୋଗୁ ୧୯୯୩ରେ ଅଘଟଣ ଘଟିଲା। ମୁଁ ତାହାକୁ ଭୁଲି ପାରୁନାହିଁ। ପୁଣି ୨୫ବର୍ଷ ପରେ ପଡୁଛି ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ। ଧାଡି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଲେ ସବୁ ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଧାଡି ବହୁତ ଦୂର ଲମ୍ବିବ। ସରକାର ଭକ୍ତଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ସୁଚିନ୍ତିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପୂର୍ବ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଥିବା ସେବକ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବା ଦରକାର।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଆନ୍ଧ୍ର ମାଛରେ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ ବାହାରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୧୩୭ରୁ ୮୯ ନମୁନାରେ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ ନାହିଁ

ଆନ୍ଧ୍ର ମାଛରେ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ ବାହାରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୧୩୭ରୁ ୮୯ ନମୁନାରେ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ ନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୭(ବ୍ୟୁରୋ): ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ମାଛରେ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ ବାହାରିବା ପରେ ମାଛ ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋକୁଆ ଭୟ ଖେଳିଯାଇଛି।

କୁଆଖାଇ ନଦୀକୁ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଥିବା ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର

କୁଆଖାଇ ନଦୀକୁ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଥିବା ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୭(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦେଇ ଯାଇଥିବା କୁଆଖାଇ ନଦୀକୁ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପରାହ୍ନରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ସ୍କର୍ପିଓ ଗାଡ଼ିକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି ୧୦ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳିମାଡ଼ : ୨ ଗୁରୁତର

କୁଅଁ।ରମୁଣ୍ଡା,୨୩।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ଅଶାନ୍ତ ଓଡ଼ିଶା-ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି ଘଟିଛି ଗୁଳିକାଣ୍ଡ। ଏକ ସ୍କର୍ପିଓ ଗାଡ଼ି ଉପରକୁ ୧୦ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି। ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୋଲିସ ଉପଖଣ୍ଡ ରାଏବୋଗା ଥାନାଞ୍ଚଳ ସୁନାଜୋର ନିକଟରେ ସୋମବାର ସକାଳ ୫ଟାରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ଘଟଣା ଅଞ୍ଚଳରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏଥିରେ ସମୀର ଲୁଗୁନ, ହୀର ବଡ଼ାଇକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିବା ସମୀରଙ୍କ ଛାତିରେ ଓ ହୀରାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗୁଳି ଲାଗିଛି। ସ୍କର୍ପିଓରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ୨ଜଣ ମୋହନ ମାଝି, ସୁବାସ ମାଝି ଗୁଳିମାଡ଼ରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ସମୀର ଓ ହୀରାଙ୍କୁ ରାଞ୍ଚତ୍ ସ୍ଥିତ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଆପରାଧୀକ ସଙ୍ଗଠନ ପିଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ଆଇର ଏରିଆ କମାଣ୍ଡର ବିଜୟ ଡାଙ୍ଗ ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଏହି ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା ତଦନ୍ତରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଉଭୟ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତନାଘନା ଚଳାଇଛି। ରାଏବୋଗା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବିଜୟ ସିଂହ ଓ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ପ୍ରକାଶ କୁମାର ପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଏକ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରଖିଛି।

ଟ୍ରାଇବାଲ ଆଟଲାସ ଅଫ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଉନ୍ମୋଚିତ

ଟ୍ରାଇବାଲ ଆଟଲାସ ଅଫ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଉନ୍ମୋଚିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୭(ବ୍ୟୁରୋ): ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଗବେଷଣା, ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଜନଜାତି ଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତି ଏକାଡେମୀର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଟ୍ରାଇବାଲ ଆଟଲାସ ଅପ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଉପେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ହତ୍ୟା ମାମଲା: ରମେଶ ଜେନା କୋର୍ଟରେ ହାଜର

ଉପେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ହତ୍ୟା ମାମଲା: ରମେଶ ଜେନା କୋର୍ଟରେ ହାଜର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୩।୭: ସାନଖେମୁଣ୍ଡିର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରମେଶ ଜେନାଙ୍କୁ ସୋମବାର କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଉପେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ହତ୍ୟା ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ କୁହାଯାଉଥିବା ରମେଶଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ହାଇକୋର୍ଟରୁ ସର୍ତ୍ତ ମୂଳକ ଜାମିନ ମିଳିଥିଲା।

ବିପଦସଙ୍କେତ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ବୈତରଣୀ

ବିପଦସଙ୍କେତ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ବୈତରଣୀ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟାଜଳ ବୃଦ୍ଧିପାଇ ଆଖୁଆପଦାଠାରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ବିପଦସଙ୍କେତ ଟପିଛି। ଏହି ବନ୍ୟାଜଳ ବୃଦ୍ଧିପାଇ ୧୮ରୁ ୧୮.୨୦ମିଟର ଭିତରେ ରହିବ ବୋଲି ଆନିକଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କୁଆଖାଇ ନଦୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ମହିଳା

କୁଆଖାଇ ନଦୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ମହିଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୭(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦେଇ ଯାଇଥିବା କୁଆଖାଇ ପୋଲ ଉପରୁ ସୋମବାର ଜଣେ ମହିଳା ଡେଇଁ ପଡ଼ିିଛନ୍ତି।

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ମହାନଦୀ ଅବବାହିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବନ୍ୟା ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଫେରିଲେ ଗୁଜରାଟରେ ଫସିଥିବା ୨୫ ଶ୍ରମିକ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩ା୭: ଗୁଜରାଟରେ ଫସିଥିବା ୨୫ ଶ୍ରମିକ ଫେରିଛନ୍ତି। ଅହମ୍ମଦାବାଦ-ପୁରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ସେମାନେ ସୋମବାର ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଜଳଲାଗି କଲେ କାଉଡିଆ

ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଜଳଲାଗି କଲେ କାଉଡିଆ

ଆରଡି,୨୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଆରଡିରେ ଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ କାଉଡିଆଙ୍କ ସମାବେଶରେ ମୁଖରିତ ହୋଇଛି। ରବିବାରଠାରୁ ହଜାରହଜାର କାଉଡିଆ ‘ବୋଲବମ ହରହରବମ’ ଧ୍ୱନି କରି ପୀଠକୁ ଛୁଟି ଆସିଥିଲେ।

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି : ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ୪ ହଜାର ୬ଶହ ଲୋକ

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି : ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ୪ ହଜାର ୬ଶହ ଲୋକ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୩।୭(ବ୍ୟୁରେ।)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଜୀନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ରବିବାର ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମିବାରୁ ଜନସାଧାରଣ ଓ ପ୍ରଶାସନକୁ କିଛିଟା ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଲିଥିଲା। ହେଲେ ମଧ୍ୟ ରବିବାର ଜିଳାରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନେର ବର୍ଷାର ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଦୁଇଦିନ ଜିଲାରେ ବର୍ଷାର ବିତ୍ପାତ ଲାଗିରହିଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଧନ ଜୀବନ ହାନୀ ହୋଇଛି। ଏହା ଘରଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ବେଲେ ରାସ୍ତା ଘାଟ ଧୋଇ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଶନିବାର ସନ୍ଦ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ଅଶ୍ରୟସ୍ଥଲିରେ ରଖିଛି। ସହରର ବିଭିନ୍ନ ତଳି ଅଞ୍ଚଲରୁ ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାର ୬ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାରକରି ବିଭିନ୍ନ ଆଶୟୟ ସ୍ଥଳୀରେ ରଖି ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ସହ ଗୁଡ,ଚୁଡା,ମହମବତି ଦିଆଯାଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ କେତୋଟି ସ୍ଥାନରେ ପାଣି କମିବାରୁ କିଛି ଲୋକ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଗତକାଲି ବନ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବତି ହୋଇଥିବା ହାଉସିଂବୋର୍ଡ କଳୋନୀ, ମୁଦିପଡା, ଠେଲକୋପଡା,ଅମ୍ବିରାନଗର,ମହାନଦୀ ବିହାର, ଚେରୁଆଡା ,ଚାରଭାଟି ତଲି ଅଞ୍ଚଲ, ବରେଇପାଲି ଶିଲ୍ପାଅଞ୍ଚଲ, ଦଶମତି କଲୋନୀ, ବୁଢାରଜା ,ଅଇଁଠାପାଲି, ଢୁକୁପଡା,ଠାକୁରପଡା, ରେଲଷ୍ଟେସନ ସମ୍ମୁଖରେ ,ଗୋବିନ୍ଦତୋଳା ଶଙ୍କରମଠ ଅଞ୍ଚଲରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଛି। ବୁର୍ଲାଥାନା କଲାମାଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଭୋଇଟିକ୍ରା ଗ୍ରାମରେ ତପସ୍ପନୀ ନାଗ (୨୬) ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ବଢୁଛି ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର

ବଢୁଛି ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର

କଟକ ଅଫିସ, ୨୩।୭: ହୀରାକୁଦ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର କ୍ରମଶଃ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ମହାନଦୀର ତ୍ରିକୋଣଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ