ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଧାରଣା

 କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଧାରଣା
ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୦।୭: କୋମନା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାହଜଟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଜକୁ ଦଶ ବର୍ଷ ହେବ ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଏହି କାମ ସମୟରେ ନିଜର ଜମି ବାଡି ବୁଡି ଯାଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏବେ ଯାଏ ମିଳି ପାରିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷତି ପୂରଣ ରାଶି । ଜମି ବାବଦକୁ ସହାୟତା ମିଳିଥିଲେ ହେଁ ଗଛ ଏବଂ ଘର ବାଡି ବାବଦକୁ ଟଙ୍କା ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଡି ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଚାଷୀମାନେ ଦୌଡି ଦୌଡି ଗୋଡ ଘସି ହୋଇଯିବା ପରେ ଶେଷରେ ଆନ୍ଦୋଳନର ରାସ୍ତା ଆପଣେଇଛନ୍ତି । ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାଲିପାଟି ଗାଁର ୩ପରିବାର ଲୋକ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରୁ ଓହରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଡି ବସିଛନ୍ତି । ଜଟଗଡ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ସାହଜଟ, ବାଲିପାଟି ଆଦି ଗାଁର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଜଳସେଚନର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ଅମଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଶେଷ ହେଲା । ଏଥିରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ବାଲିପାଟି ଗାଁର ୧୯ଟି ଚାଷୀ ପରିବାରଙ୍କୁ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବୁଡିଯାଇଥିବା ଜମିବାବଦକୁ କ୍ଷତି ପୂରଣ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଘର ଏବଂ ଗଛ ବାବଦକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଚାଷୀମାନେ ବାରମ୍ବାର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ତାହା ଏଯାବତ ମିଳିପାରି ନାହିଁ ।ବିଗତ ଦିନଗୁଡ଼କରେ ଦୁଇ ଥର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସହାୟତା ରାଶି ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କେବଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି ା କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତାହା ଧୂଆଁବାଣ ପାଲଟିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଗୌତମ ମାଝୀଙ୍କ ସମେତ ପଦମନୀ ମାଝୀ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ମାଝୀଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ସାତ ଦିନ ତଳେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ହେଲେ ଧାରଣାରେ ବସିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ସେହି ଅନୁସାରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିବାର ଲୋକେ ଦୀର୍ଘ ୨୫କିମି ଦୂର ବାଲିପାଟି ଗାଁରୁ ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । ସର୍ଭେ ମୁତାବକ ପେମେଣ୍ଟ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଛି । କେଉଁ ସ୍ବାର୍ଥରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଫାଇଲକୁ ଚାପି ରଖିଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ଜିଲାପାଳ ଖୋଦ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ ପେମେଣ୍ଟ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଚାଷୀ ଗୌତମ ମାଝୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଦିନର ଧାରଣାରେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଘାସିରାମ ମାଝୀ, ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଙ୍ଗରାଜ ଧାରଣାସ୍ଥଳକୁ ଆସି ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣା:  ୭ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ, ଜେଲ ଗଲେ

କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣା: ୭ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ, ଜେଲ ଗଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭|୩  (ବ୍ୟୁରୋ)- କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ପଶି ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ୭ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ:  ମେ ୧୩ ମଧ୍ୟରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଘେରି ଉଚ୍ଛେଦ କର

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: ମେ ୧୩ ମଧ୍ୟରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଘେରି ଉଚ୍ଛେଦ କର

କଟକ ଅଫିସ, ୨୭|୩  ଆସନ୍ତା ମେ ୧୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବେଆଇନ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଘେରିଗୁଡ଼ିକ ଉଚ୍ଛେଦ ହେବ। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ କେ.ଏସ୍‌. ଝାବେରୀ ଓ ଜଷ୍ଟିସ କେ.ଆର୍‌. ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଯକ୍ଷ୍ମା ସଚେତନତା ପାଇଁ ୧୧,୦୦୦ କିମି ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା

ଯକ୍ଷ୍ମା ସଚେତନତା ପାଇଁ ୧୧,୦୦୦ କିମି ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା

କଟକ ଅଫିସ/ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭।୩(ବ୍ୟୁରୋ)- ଯକ୍ଷ୍ମାମୁକ୍ତ ଭାରତ ଏବଂ ଯକ୍ଷ୍ମା ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ନିମନ୍ତେ ରୋଟାରି କ୍ଲବ, ଭଦ୍ରକ ମିଡ୍‌ଟାଉନ୍‌ର ସଭ୍ୟ ରୋଟାରିଆନ୍‌ ତ୍ରିଲୋଚନ ମହାଲିକ ୧୧,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନି ଶୁଳିଆ-କାବେତୀ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ଯୋଜନା 

କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନି ଶୁଳିଆ-କାବେତୀ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ଯୋଜନା 

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୨୭ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ, ବାଣପୁର ଓ ବେଣାଗାଡିଆ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବାଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚୈତନ୍ୟପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଶୁଳିଆ ଓ କାବେତୀ ପାହାଡକୁ ସଂଯୋଗ କରି ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆବଶ୍ୟକ। 

ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜବରଦଖଲରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସଂଗ୍ରହାଳୟ

ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜବରଦଖଲରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସଂଗ୍ରହାଳୟ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୭ା୩- ବହୁ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଏବଂ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସାଇତି ରଖିଥିବା ବ୍ରହ୍ମପୁର ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବେ ସରକାରୀ ଅବହେଳାର ଶିକାର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବେ ଜବରଦଖଲରେ। 

ସଙ୍କଟରେ ନାଟ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ କଳାକାର

ସଙ୍କଟରେ ନାଟ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ କଳାକାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୭ା୩ - ଆଜି ବିଶ୍ୱ ନାଟକ ଦିବସ। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଏକଦା ନାଟ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।| ଏବେ  ଆଗଭଳି ଆଉ ନାଟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନାହିଁ କି  ମଞ୍ଚ ନାଟକ ପରିବେଷଣ ହେଉନାହିଁ। କଳାକାର ଥିଲେ ବି  ସେମାନଙ୍କୁ କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲାଗି ଉପଯୁକ୍ତ ମଞ୍ଚ ମିଳୁ ନାହିଁ। 

ଘାଟି ତଳକୁ  ଓଲଟିଲା କାର

ଘାଟି ତଳକୁ ଓଲଟିଲା କାର

ଗୋବିନ୍ଦପାଲି,୨୬ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା  ଗୋବିନ୍ଦାପଲି  ଘାଟିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୨ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

୨ଜଣଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ନାକଚ ହେଲା

୨ଜଣଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ନାକଚ ହେଲା

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୬ା୩: ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ  ସୋମବାର ଶେଷ ଦିବସରେ ରାୟଗଡା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଲାଗି  ୬ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ଜାତମୁଣ୍ଡିଆ ପାହାଡ଼ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଜାତମୁଣ୍ଡିଆ ପାହାଡ଼ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ବାଙ୍କୀ,୨୬ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଙ୍କୀ ଡମପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘାସିପୁଟସ୍ଥ ଜାତମୁଣ୍ଡିଆ ପାହଡ଼ ଏବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ତେଣୁ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସୋମବାର ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଗୌତମ ମିଶ୍ର ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାର ଇନ୍ଦିରା ସାହୁଙ୍କୁ ଭେଟି ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। 

ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରି ଜଣେ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରି ଜଣେ ଗିରଫ

ବାଳକାଟୀ,୨୬ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଳକାଟୀ ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଅଞ୍ଚଳର ଦେବ ସାହୁ। 

ରୂପ୍‌ସା ଷ୍ଟେଶନରେ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟର ବନ୍ଦ: ବଢୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ, ଟିକେଟ ନ ପାଇ ଫେରିଗଲେ ଯାତ୍ରୀ

ରୂପ୍‌ସା ଷ୍ଟେଶନରେ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟର ବନ୍ଦ: ବଢୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ, ଟିକେଟ ନ ପାଇ ଫେରିଗଲେ ଯାତ୍ରୀ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ରେଳପଥର ଖଡ଼ଗପୁର ଡିଭିଜନ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରୂପ୍‌ସା ରେଳ ଜଙ୍କଶନ ଓ ଷ୍ଟେଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ହେଲେ ଏହି ଷ୍ଟେଶନରେ ଥିବା ୨ଟି ବୁକିଂ କାଉଣ୍ଟର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବା ଯୋଗୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

କୂଅରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

କୂଅରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୨୬ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ମହୁଲଡ଼ିହା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପତରପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ତାଙ୍କ ଘରପଛ ପଟ କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri