ସମ୍ବଲପୁର

ସୋହେଲାରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ସଭା

ସୋହେଲାରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ସଭା
ସୋହେଲା,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ବିଡିଓ ବିଶ୍ୱ ରଞ୍ଜନ କରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସୋହେଲାରେ ସାମଗ୍ରିକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ ଯୋଶୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେହିପରି ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜୀବର୍ଦ୍ଧନ ବରିହା, ଶ୍ରୀମନ୍ତ ଗୋପାଳ ନାୟକ, ଶିକ୍ଷାବିତ ଗିରିଜା ଶଙ୍କର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ହେମାନନ୍ଦ ମହାନନ୍ଦ, ବଲବୀର ସିଂ ଠାକୁର ଏବଂ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ନିର୍ମଳ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସଂପ୍ରସାରଣ ଯୋଗୁ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକୁ ପୁନଃ ଥଇଥାନ କରିବା ସହ ଏଥିପାଇଁ ମିଳିଥିବା ଅର୍ଥର ସୁବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ବିଷଦ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବାଳିକା ଶିକ୍ଷାକୁ ମଜଭୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଥିଲା । ବାଳିକା ଉନ୍ନୀତ ମଧ୍ୟ ଇଙ୍ଗଲିଶ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରକୁ ଏବଂ ବାଳକ ମଧ୍ୟ ଇଙ୍ଗଲିଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବାଳକ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅଧିକ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସଭାରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସରପଞ୍ଚ ଜୀତେନ ଭୋଇ, ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ରମାକାନ୍ତ ସାହୁ, ଭଗବାନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଦୁଃଖିଶ୍ୟାମ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଲଳିତ ଅଗ୍ରୱାଲ, ନଥୁରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଟଙ୍କଧର ଝାଙ୍କର, ଅତିଶ ଭୋଇ, ଦୁର୍ବାଦଳ ପ୍ରଧାନ, ଅନନ୍ତ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ତଥା ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଛୁଆ ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଛୁଆ ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୧୨(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ଭତରା ସିଉନୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଉତରା ଗାଁର ନଦୀ ପଠାରେ ଶନିବାର ଏକ ଛୁଆ ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ ସିଏସିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି:  ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ ସିଏସିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

 ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫ା୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି (ସିଏସି) ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ। 

ଭିଏସଏସ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୫।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)

ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଧନକଉଡାସ୍ଥିତ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଜସ୍ମିନ୍‌ ବାନୋଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। 

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସଚେତନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସଚେତନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)

ଆଜିର ସମାଜରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ହୋଇଛି। ଏହାର ସୁବିନିଯୋଗ ଓ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଗଲେ ଶକ୍ତି ଅପଚୟକୁ ରୋକିବା ସହିତ ଅନ୍ୟତ୍ର ବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ସଚେତନ କରିଛନ୍ତି। 

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ-୨୦୧୮ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସ୍ମୃତି ଭବନଠାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଉତ୍ତର ଦେଲେ ଭିମ୍‌ସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଉତ୍ତର ଦେଲେ ଭିମ୍‌ସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଚିପିଲିମା,୧୫।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ କଲେଜ (ଭିମ୍‌ସାର)ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଶ୍ୱିନୀ ପୂଜାହାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଦାଙ୍କ କାରଣର ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସେ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଭିଡିଓ ଆଦି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଆମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଶୋଇଥିବାବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ପୋଡିଗଲେ

ଶୋଇଥିବାବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ପୋଡିଗଲେ

ରେଢାଖୋଲ, ୧୫।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧୀନ ବଡ଼ବେର୍ଣ୍ଣି ଗାଁରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଅନ୍ତରା ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଯୁଜେଷ୍ଟି ମୁଣ୍ଡା (୫୪)। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ସେ ଖାଇପିଇ ସାରି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଶୋଇଥିଲେ। ହେଲେ ପୋଡ଼ିଯିବାରୁ ଚିତ୍କାର ଶୁଣି ଘର ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ତୁରନ୍ତ ରେଢାଖୋଲ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ଦେହର ୪୦ ଭାଗ ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି। ତେବେ ସେ ହାପର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି, ଛେଳିଖାଇ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି, ଛେଳିଖାଇ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଭାଲିଆକଟା ପଞ୍ଚାୟତର ଛେଳିଖାଇ ଗ୍ରାମର ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ୪ଦିନ ହେବ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛନ୍ତି। 

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତାହାତୀକୁ ନିଶ୍ଚେତକ ଦେବାକୁ   ବନ ବିଭାଗର ଭୟ

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତାହାତୀକୁ ନିଶ୍ଚେତକ ଦେବାକୁ ବନ ବିଭାଗର ଭୟ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ରେଞ୍ଜ ଭୀମଖୋଜ ଓରାମ ପଡାଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରୁ ୯ ତାରିଖ ବନ ବିଭାଗ ଏକ ଆହତ ଦନ୍ତାକୁ ଠାବ କରିଥିଲା। ଦନ୍ତାର ପଛପଟ ବାମ ଗୋଡର ତଳଅଂଶ ଫୁଲି ଯାଇଛି। 

ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ

ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ

ବାମରା, ୧୫।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଚଳିତ ମାସ ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । 

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ୟୁଟର୍ନ: କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ହେବନି

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ୟୁଟର୍ନ: କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ହେବନି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୫।୧୨-ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ା

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

କୋକସରା,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ଜବହାର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।