ସମ୍ବଲପୁର

୧୯ମାସ ପରେ ନିଖୋଜ ପୁଅ ଘରକୁ ଫେରିଲା

୧୯ମାସ ପରେ ନିଖୋଜ ପୁଅ ଘରକୁ ଫେରିଲା
ପାଇକମାଲ,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ ଜିଲା ପାଇକମାଲ ଥାନା ଭେଙ୍ଗରାଜପୁର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ମାଝି ପାଲି ଗ୍ରାମର ମନୋରଞ୍ଜନ ଡନସନାଙ୍କ ପୁଅ ଜିତୁ(୧୯) ୨୦୧୬ ଡିସେମ୍ବର୭ ତାରିଖରୁ କେଉଁ ଆଡେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏ ନେଇ ତାଙ୍କ ବାପା ମନୋରଞ୍ଜନ ୨୫ତାରିଖରେ ପାଇକମାଲ ଥାନାରେ ଏକ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ କେସ ନଂ୧୮୭/୧୬ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିଲା । ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଜିତୁ ପଦ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ତ୍ରୀପାଠୀଚାମ୍ବରରେ ରହି ଯୁକ୍ତ୨ରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ। ସେ ୭ ତାରିଖରେ ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା କହି ବରଗଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ନ ଥିବାରୁ ସେ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ୨ଜଣ ଯୁବକ ଜିରା ନଦୀ ନିକଟରେ ମାଡପିଟ କରି ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇଟି ମୋବାଇଲ ଓ ୨୦୦୦ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇ ଜିରା ନଦୀ ବାଲିରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ ା ପରେ ହୋସ ଆସିବା ପରେ ବରଗଡ ରେଲୱେଷ୍ଟେଶନ ଯାଇ ସେ ଦିଲୀ ପଲାଇ ଯାଇଥିଲେ ା ସେଠାରେ ଗୋଟେଏ କେଟ୍ରିଙ୍ଗରେ ରହି କାମ କରୁଥିଲେ । ୧ବର୍ଷ ପରେ ସେ ଟ୍ରେନରେ ପୁଣି କଲିକତା ପଲାଇ ଆସି ସେଠାରେ ଏକ ବେଣ୍ଡ ପାଟିରେ ରହି କାମ କରୁଥିଲେ ା ଚଳିତ ମାସ ୫ତରିଖରେ ଜିତୁ କଲିକତାର ଏକ ଆଇସ୍କ୍ରିମ ବିକାଳିଙ୍କୁ ନିଜର କାହାଣୀ କହିବା ସହ ଘରର ମୋବାଇଲ ନଂ ଦେଇଥିଲେ। ଆଇସ୍କ୍ରିମ ବିକାଳି ଜିତୁର ଘରକୁ ଫୋନ ଯୋଗେ ସବୁକଥା କହିଥିଲେ । ଘର ଲୋକେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ନ ପାରି ପୁଅର ଫଟୋ ମୋବାଇଲରେ ପଠାଇବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ ା ଫଟୋ ପାଇବା ପରେ ପାଇକମାଲ ପୋଲିସକୁ ଜଣାଇ ୭ ତାରିଖରେ କଲିକତା ଅଭିମୁଖେ ପରିବାରର ୭ଜଣ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଆଇସ୍କ୍ରିମ ବିକାଳିଙ୍କ ସହିତ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇ ପୁଅକୁ ପାଇଥିଲେ । ଜିତୁଙ୍କୁ ଧରି ଖୁସିରେ ପରିବାରର ସମସ୍ତେ ଦିଘା ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବୁଲି ଯାଇଥିଲେ । ଭୂବନେଶ୍ୱରରେ ବୁଲିବା ସମୟରେ ଜିତୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଦୌଡି ପଳାଇ ଯିବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ନିକଟସ୍ଥ ଥାନାରେ ଜଣାଇଥିଲେ । ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଜିତୁଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ସମସ୍ତ ବିଷୟ ପଚରାଉଚୁରା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଛାଡିଦେଇ ଥିଲେ । ମଙ୍ଗଳବାର ସମସ୍ତେ ଜିତୁଙ୍କୁ ଆଣି ଘରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ଘରର ଲୋକେ ଖୁସି ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପୁଅକୁ ନ ପାଇବା ପରେ ଜିତୁଙ୍କ ବାପା ପୂର୍ବରୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବରଗଡ ପୋଲିସ ତନାଘନା କରି ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର୨୨ରେ ହଲୁଗୁଲା(୨୨) ଓ ରାଘବ ନାୟକ(୨୨)ଙ୍କୁ ୩୦୨,୨୦୧,୩୪୧ଧାରାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଥିଲେ । କିଛି ଦିନ ପରେ ସେମାନେ ବେଲରେ ଆସିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରବାସୀ ବେହାଲ: ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରବାସୀ ବେହାଲ: ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

ସୋନପୁର,୧୪।୧୨(ନି.ପ୍ର.): ନଦୀକୂଳିଆ ସହର ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ପ୍ରଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗୁଁ ଝାଡାବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଚାଲିଛି। ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବିଜ୍ଞାନ ଜରିଆରେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ

ବିଜ୍ଞାନ ଜରିଆରେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୪ା୧୨: ବଲାଙ୍ଗୀର ପୁଇଁତଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁରୁଲସ୍ଥିତ ରାମଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଚାଲିଥିବା ତିନିଦିବସୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି ।

ତୁଟୁନି ଝମେଲା: ପ୍ୟାକ୍ସ କିଣୁନାହିଁ ଧାନ

ତୁଟୁନି ଝମେଲା: ପ୍ୟାକ୍ସ କିଣୁନାହିଁ ଧାନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୪ା୧୨: ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଧାନକିଣା କମିଟି ବୈଠକରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପାର୍ଜିତ ଧାନକୁ ଉଚିତ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ କିଣାଯିବା ସହ ଠିକଣା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା| 

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ:  ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କେସିସି କୁକିଆ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି ଏସଡିସିଏ ସୋନପୁର। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ  ସୋନପୁର ଦଳ ଜେସିସି ବଡମାଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି ।

ଜିଲା ଦାବି ଆନ୍ଦୋଳନ, ସାମିଲ ହେଲେ କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ଜିଲା ଦାବି ଆନ୍ଦୋଳନ, ସାମିଲ ହେଲେ କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

 କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି, ୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଚାଲିଥିବା ଧାରଣାରେ ଗୁରୁବାର ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକର ଉପାନ୍ତ  କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ହାତୀ ବାଡି ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କଲା

ହାତୀ ବାଡି ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କଲା

ବଡଗାଁ, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରହିଛି । କିଛି ଦିନ ହେଲା ୧୭ଟି ହାତୀ ଥିବା ପଲରୁ କେତେକ ହାତୀ ମହାବୀର ପର୍ବତରେ ଥିଲାବେଳେ କେତେକ ହାତୀ ୩ଭାଗ ହୋଇ ଉପଦ୍ରବ କରୁଥିବାରୁ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘଉଡାଇବା କଷ୍ଟକର ହେଉଛି । ବୁଧବାର ରାତି ସାଢ଼େ ୧୧ଟାରେ କୁଲଗା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ପଶି ଉପଦ୍ରବ କରିଥିଲା ବେଳେ ମହାବୀର ପର୍ବତ ତଳି କୁରେଇବଗା ଗ୍ରାମରେ ରାତି ଗୋଟାଏରେ ୨ଟି ହାତୀ ବାଡି 

ଓଡିଆ ପୁରାଣ-ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଓଡିଆ ଜାତିର ଜୀବନବେଦ

ଓଡିଆ ପୁରାଣ-ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଓଡିଆ ଜାତିର ଜୀବନବେଦ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଓଡିଆ ପୂରାଣ ସାହିତ୍ୟ ଉପରେ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଲେଜର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଇତିହାସ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ପାଢୀ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଅଧ୍ୟାପକ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା ସଂପାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧ୍ୟାପକ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପଧାନ, 

ଗାଡି ମଡ଼ାଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା : ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଗାଡି ମଡ଼ାଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା : ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଲହୁଣୀପଡା, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼  ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଗୌଡଣୀପୋଷ ଆମଚାତି ପୋଲ ନିକଟରେ ଗତ ୨୦ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟିଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ  ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ ଅଚିହ୍ନା ମହିଳାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି। ସେ ହେଲେ ଆକିଲା ଖାତୁନ (୩୦)। ଏହା ଦୁର୍ଘଟଣା ନୁହେଁ, ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ଭାବେ ସାବତ ପୁଅ ଏମଡି ନଇମ (୨୬) ଟ୍ରକ୍‌ ଚଢ଼େଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଫେରାର 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀ ମୃତ

ଦେବଗଡ଼, ୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକ ଲାଇମୁରା ଅଞ୍ଚଳ ମୟୂରଡିମା ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୁରୁବାର ଏକ ମାଈ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୩।୧୨: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଯୌନ ଶୋଷଣ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଶିଶୁ ପରିଚର୍ଯ୍ୟା ଗୃହରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ଗୁରୁବାର ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଯାଞ୍ଚ କରିଛି। 

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଥିଲା ବାଧକ: ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଥିଲା ବାଧକ: ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଅତାବିରା/ଭେଡେନ, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ପିସିବ୍ରିଜଠାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ହେଲା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌: ଜଣେ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌: ଜଣେ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ

ବୌଦ୍ଧ, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର ପୁରୁଣା କଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର କରଡାକୋଠାଠାରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ବେସରକାରୀ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।