ସମ୍ବଲପୁର

ପରିସଖ୍ୟାନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ପରିସଖ୍ୟାନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ
ସମ୍ବଲପୁର,୧୦।୭(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ନେଇ ଭୁଲ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ତେଣୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ପାଇବାରୁ ବାଦ ପଡିଛନ୍ତି ଜିଲାର ଅନେକ ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀ। ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥବା ଫସଲ ନ ଦେଖି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଚକଡା ପୋକ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିଲା। ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଳିଛି। ହେଲେ ଏବେ ସେହି ଉଜୁଡିଯାଇଥିବା ଫସଲର ବୀମା ପାଇବା ତାଲିକାରେ ନାମ ନାହିଁ। ଏଣୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ ଯୋଗୁ ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି। ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରି ସୋମବାର ଜିଲା ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ। ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲ୍ଳକ ବତେମୁରା, ସାହସପୁର, ବଦୁଆପାଲି, ବରଗଁ। ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ବିଭନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନରେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅଧିକାରୀ ଘାଇଲା ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ନିକଜୁ ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତ କରି କୌଣସି ପ୍ରକାର ସାହଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ହାତ ଟେକି ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଚାଷୀମାନେ ୭ ଦିନ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ସମାଧାନ ନ ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ କଲେ ପ୍ରଶାସନ ଦାୟୀ ରହିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ପରେ ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ। ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ସେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ଶୀଘ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ବୀମା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଉ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହା ସହ ରେଢାଖୋଲ ବ୍ଲକ, ଯୁଯୁମରା ବ୍ଲକ, ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ତେଣୁ ସେହି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୀମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ବୋଲି ବିଧାୟକ କହିଥିଲେ । ଚାଷୀ ସୁଶାନ୍ତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ମେଣ୍ଡୋଲି, ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ରମେଶ ପ୍ରଧାନ, ବିଜେଡି ବ୍ଲକ ସଭାପତି ଗୋପିରଞ୍ଜନ ବେହେରା, ପ୍ରଦୀପ ପାତ୍ର, ଉମା ତ୍ରିପାଠି, ଯୋଗେଶ ବିଶ୍ୱାଳ ପ୍ରମୁଖ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜିଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ ବାରମ୍ବାର ଘେରାଉ ଓ ବିକ୍ଷୋଭ କଲା ପରେ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ବୀମା କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀର ତ୍ରୁଟିଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ୭ ତାରିଖ ଭିତରେ ବୀମା ରାଶି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ଦେବାକୁ ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଶନିବାର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି। ହେଲେ ଜିଲାର ୯୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବୀମା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସାମିଲ କରିଛି। ବାକି ୩୦ଟି ପଞ୍ଚାୟକୁ ଏଥିରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ତେଣୁ ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ଭିତରେ ପୁଣି ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଅଟୋ ଓଲଟି ଜଣେ ମୃତ, ୧ ଆହତ

ଲହୁଣୀପଡା, ୨୭।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଲେଇପୋଷ ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆପଡା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୫ଟା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ଅଟୋ ଓଲଟି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଓ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକ 

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଓ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକ 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୭।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଗତି ମଣ୍ଡପ ଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଲୋକସଭା ଓ ଏହା ଅଧୀନ ୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ -୨୦୧୯ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଓ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବାଟ୍‌ବନା:  ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ ଖଟେ ଶଢୁଛନ୍‌ ବିଶ୍ୱଜିତ

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବାଟ୍‌ବନା: ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ ଖଟେ ଶଢୁଛନ୍‌ ବିଶ୍ୱଜିତ

ବିନିକା,୨୭ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):  ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଲକ ଏସ୍‌.ରାମପୁର ତହସିଲ ଅଧୀନ ବାଙ୍କିପାଲି ଗଁାର କେନାଲପଡ଼ାରେ ରହୁଛନ୍‌ ସ୍ବର୍ଗତ ଦେବାନନ୍ଦ ନାଏକକଁର ପରିବାର।

ଦେବଗଡ ପାଇଁ ଛିଡୁନି ବିଜେଡିର ଅଙ୍କ: ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କାରେ ଆଶାୟୀ

ଦେବଗଡ,୨୭।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୨୩ରେ ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ଓ ଦେବଗଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦେବଗଡ ବିଧାନସଭା ମଣ୍ଡଳୀର ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗରୁ ସରିଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷିତ ହୋଇପାରିନାହିଁ|

ଅଚଲ ହେଇ ପଡ଼ିଛେ ସ୍କୁଲର ନଲ୍‌ଚୁଆଁ:  ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଡହକ୍‌ବିକଲ

ଅଚଲ ହେଇ ପଡ଼ିଛେ ସ୍କୁଲର ନଲ୍‌ଚୁଆଁ: ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଡହକ୍‌ବିକଲ

ଜାମଟିକ୍ରା, ୨୭।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ):   ଖରାଦିନ ଆଏବାର ଆଗ୍‌ରୁ ଥାନୀୟ ପରଶାସନ ଭିନେ ଭିନେ ସମସିଆର ସାମନା କରବାର ଲାଗି ସବୁବେଲେ ସଜାଗ ହେଇ ରହୁଛେ। 

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା,୨୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା-ଭାଲୁମୁଣ୍ଡା ରାସ୍ତାର ଜୋରପଡା ନିକଟସ୍ଥ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୧୦ଟାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା  ଘଟିଛି। 

ଶେଷ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନ  ଦାଖଲ କଲେ୨୬ ପ୍ରାର୍ଥୀ: ସାରଦାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱ ନେଇ ବର୍ଷିଲେ ମିନତୀ

ଶେଷ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ୨୬ ପ୍ରାର୍ଥୀ: ସାରଦାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱ ନେଇ ବର୍ଷିଲେ ମିନତୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୬।୩: ଏପ୍ରିଲ ୧୮ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲର ଶେଷ ଦିନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପାନପୋଷ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରାଉରକେଲା, ରଘୁନାଥପାଲି ଓ ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳରୁ ୨୬ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। 

ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ତେଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ୟାଙ୍କର: ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ତେଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ୟାଙ୍କର: ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ପଦ୍ମପୁର, ୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପାଟଣାଗଡ-ପଦ୍ମପୁର ରାସ୍ତାର ବରଗଡ ଜିଲା ବୁଡେନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଦିମାଲ ଡୁଙ୍ଗୁରୀ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩ଟାରେ ଏକ ତେଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଧକ୍କାରେ ଯାଇଛି  ୩ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ। 

ବାରବନ୍ଧାରେ ପୁଣି ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ବାରବନ୍ଧାରେ ପୁଣି ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ବାରବନ୍ଧା/ସେରଗଡ,୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ବାରବନ୍ଧା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ବେଲଗାଁ ଏବଂ ଡୁଡୁକାରାର ଗଁ।ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ବଳଦ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଗିରଫ: ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଜବତ

ବଳଦ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଗିରଫ: ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଜବତ

ସୋହେଲା,୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ଥାନା ପାଣିମୋରା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ସାଲେପାଲି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ବଳଦ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ଏକ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ(ନଂ.ଓଡି୧୭କେ/୬୪୫୧) ଜବତ କରିଛି। 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଦାନ୍ତକାଟି ନେଇଥିବା ୩ ଗିରଫ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଦାନ୍ତକାଟି ନେଇଥିବା ୩ ଗିରଫ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୬।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ହାତୀଶାଳ ବିଟ୍‌ ଲୁମା ଜଙ୍ଗଲରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଗତ ଶନିବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ଏବଂ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ହାତୀର ଦୁଇଟି ଦାନ୍ତକୁ କାଟି ନେଇଯାଇଥିବା ଘଟଣାକୁ ବନବିଭାଗ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିଲା।

୫ ଗାଁ ଲୋକେ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

୫ ଗାଁ ଲୋକେ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ନାକଟିଦେଉଳ,୨୫।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ପାଣିଗ୍ରାହୀପାଲି  ଗ୍ରାମର ଆଡ଼ି ସାହି, ଭୁଲକି, କଞ୍ଚନପୁର, ଗିରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଓ ଟୁରିବାହାଲରେ ଲୋକେ ଝାଡାବାନ୍ତିର ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri