ମେଟ୍ରୋ |

ଖବରକାଗଜ ମୋର ଅନ୍ନଦାତା

ଖବରକାଗଜ ମୋର ଅନ୍ନଦାତା
ବାଲିପାଟଣା,୧୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଦିନ ଥିଲା, ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ଲାଗି ରୋଜଗାର କରିବା ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଅଥୟ କରୁଥିଲା। ଯୁକ୍ତ ୨ ପାଠ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ଘରର ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ଯୋଗୁ ସେ ପାଠପଢ଼ା ଛାଡି ଚାଷ କାମ ସହ ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ ବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ୨୮ ବର୍ଷ ଧରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିୟମିତ ସେବା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ମନରେ ନିଷ୍ଠା ଓ ପରିଶ୍ରମ କରିବାର ସଙ୍କଳ୍ପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ସେ ବୃତ୍ତିରେ ସଫଳତା ପାଇପାରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃତ୍ତିକୁ ବଢ଼ାଇ ଗଢି ପାରିଛନ୍ତି ଜନସମ୍ପର୍କ। ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସେ ଯୋଡି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଦୈନନ୍ଦିନ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ତାଜା ଖବର ଯୋଗାଇ ସେ ଅଧିକ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଖବରକାଗଜ ବିତରକ ହେଲେ ବାଲିପାଟଣା ଅଞ୍ଚଳର ଦରଡ଼ା ଗ୍ରାମର କବିରାଜ ଭୋଇ(୪୮)। ୧୯୯୦ ମସିହାରୁ ବାଲିପାଟଣା, ଅଠାନ୍ତର, ପଚିଖଣ୍ଡ, ରଘୁଆ ଗରଡା, ପୁବାଗଡ, ମଝିହରା, ଗୁଆପୁର, ଆଇତଳଙ୍ଗ, ନୂଆଗଁା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଖବରକାଗଜ ବାଣ୍ଟି ଆସୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଖବରକାଗଜ ପଢିବା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିିଥାନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ତାଙ୍କୁ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତିତା ହୋଇ କାମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ରାତି ପାହିଲେ ବୃତ୍ତି ଦେଖାଏ ତାଙ୍କୁ ବାଟ। ସକାଳ ୫ଟା ୩୦ରୁ କବିରାଜ ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ କରିବା ପାଇଁ ଘରୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ବାଲିପାଟଣା ଛକରୁ ପ୍ରଥମେ ଧରିତ୍ରୀ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଧରିତ୍ରୀ ଖବରକାଗଜ ସଂଗ୍ରହ କରିବାପରେ ଏହାପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ଓ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ନେଇ ବାଣ୍ଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କରିଛି କର୍ମଠ। କି ଖରା, କି ବର୍ଷା ସେଥିପ୍ରତି ତାଙ୍କର ନଜର ନ ଥାଏ। ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ କିଲୋମିଟର ପେପର ବାଣ୍ଟି ସାରିବା ପରେ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଘରକୁ ଫେରିଥାନ୍ତି। ଖାଇଦେଇ ପୁଣି କଲେକ୍ସନରେ ବାହାରିଯାଇଥାନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ଦିନ କଲେକ୍ସନ ନ ଥାଏ ତାହା ହେଲେ ଖେତରେ ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି। ଏହିପରି ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ଭିତରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଥାନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ପିଲାଙ୍କ ସହ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି। ପରିବାର କହିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ରଞ୍ଜନା ଭୋଇ ଓ ୩ ପୁଅ। ବଡ ପୁଅ କରୁଣାକର ଭୋଇ ଗୋଟିଏ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ମଝିଆ ପୁଅ ସର୍ବେଶ୍ୱର ଭୋଇ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଆଉ ସାନପୁଅ କିଶୋର ଭୋଇ ଆଇଟିଆଇରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ତ୍ରୀ ରଞ୍ଜନା ଜଣେ ଗୃହିଣୀ। ପରିବାର ଚଳାଇବାରେ ବେଶ ଦକ୍ଷ। ରଞ୍ଜନାଙ୍କ ସହଯୋଗ ତାଙ୍କୁ କର୍ମପ୍ରବଣ ରଖିବାରେ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇ ଆସିଛି। କବିରାଜ କୁହନ୍ତି, ଖବରକାଗଜ ଦେବା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଘଣ୍ଟି ବାଜିବା ମାତ୍ରେ କବାଟ ଖୋଲି ଅନେକ ପାଠିକାପାଠକ ଖବରକାଗଜ ନେଇ ପାଠ କରିଥାନ୍ତି। ଯେମିତି ପେପର ପାଇଁ ପାଠିକାପାଠକମାନେ ଚାତକ ପରି ଚାହିଁଥାନ୍ତି। ଖବରକାଗଜ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ନ ଯୋଗାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ୭ଶହ ଟଙ୍କା ଦରମାରେ ପେପର ପକାଉଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏବେ କିଣିକି ନେଇ ପକାଉଛନ୍ତି। ପେପର ବିକ୍ରି କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା ସହ ମାସିକ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ସେ କର୍ମକୁ ସବୁବେଳେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଆସିଛନ୍ତି। ପରିଶ୍ରମ କଲେ ନିଶ୍ଚିତ ଫଳ ମିଳିବ ବୋଲି ଏହା ନିଃସନ୍ଦେହ ବୋଲି କୁହନ୍ତି କବିରାଜ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ବବୁଲଙ୍କ ସମେତ ୩ ପୋଲିସ ଆହତ, ୨ ବୋମା, ବାଇକ ଜବତ

ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ବବୁଲଙ୍କ ସମେତ ୩ ପୋଲିସ ଆହତ, ୨ ବୋମା, ବାଇକ ଜବତ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ/ନିରାକାରପୁର,୧୬।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାମେଶ୍ୱରରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଟାଙ୍ଗୀ ଓ ନିରାକାରପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତି ଅପରାଧୀ ଫିରୋଜ ଶାହ ଓରଫ ବବୁଲ(୨୫) ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରୁ  ବନ୍ଦ ହେଲା ୟୁଜର୍ସ ଫି’

ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ୟୁଜର୍ସ ଫି’

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭ା୮(ବ୍ୟୁରୋ):ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରୁ ୟୁଜର୍ସ ଫି’ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। 

ଓଡ଼ିଶାକୁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅବଦାନ:ଏମ୍ସ, ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର

ଓଡ଼ିଶାକୁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅବଦାନ:ଏମ୍ସ, ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୮(ବ୍ୟୁରୋ):ଓଡିଶା ପ୍ରତି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାର ବାଜପେୟୀଙ୍କର ଅନେକ ଅବଦାନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସିଜୁଆଠାରେ ନିର୍ମିତ ଏମ୍ସ, ପାରାଦୀପଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ(ଆଇଓସିଏଲ)ର ବିଶୋଧନାଗାର ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଦି ଥିଲା ବାଜପେୟୀଙ୍କର  ଓଡିଶା ପ୍ରତି ଅମୂଲ୍ୟ ଅବଦାନ। 

ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ଇଭିଏମ୍‌

ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ଇଭିଏମ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବୁଧବାର ପୁରୀରେ ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ଇଭିଏମ। ସେଗୁଡିକ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ଅଣାଯାଇ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରସ୍ଥ ଅସ୍ଥାୟୀ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଛି। ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମ୍‌ ୨୪ଘଣ୍ଟିଆ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।

ଚିଲିକାରେ ୱାଟର ଏରୋଡ୍ରମ ପ୍ରସଙ୍ଗ:ଚିଲିକା ପାରମ୍ପରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ବିରୋଧ

ଚିଲିକାରେ ୱାଟର ଏରୋଡ୍ରମ ପ୍ରସଙ୍ଗ:ଚିଲିକା ପାରମ୍ପରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ବିରୋଧ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ଚିଲିକାରେ ୱାଟର ଏରୋଡ୍ରମ ସ୍ଥାପନ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛି ଚିଲିକା ପାରମ୍ପରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଲାଗି ସାରା ଭାରତବର୍ଷ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇପଡିଥିଲା। ସମସ୍ତେ ଏହି ପବିତ୍ର ଦିବସକୁ ଉତ୍ସାହ ସହିତ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ତପସ୍ୟା’ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିଥିଲା ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ। ଧରିତ୍ରୀ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପେଣ୍ଠକଟା ସ୍ଥିତ ନୋଳିଆ ବସ୍ତିରେ ସାହି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଲାଗି ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

ସିଂହଦ୍ୱାରରୁ-ନବୀନ ନିବାସ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ:ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେବେ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ସିଂହଦ୍ୱାରରୁ-ନବୀନ ନିବାସ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ:ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେବେ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ଲାଗି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଗିରଫ

୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ/ ଗୋପ, ୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ପୁରୀ ଜିଲା ଗୋପ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇସାନପୁର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକ (ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌) ପ୍ରଭାସ କୁମାର ସାହୁ। 

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ:ରାସ୍ତାରେ ଧାନ ତଳି ରୋଇଲେ ଲୋକେ

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ:ରାସ୍ତାରେ ଧାନ ତଳି ରୋଇଲେ ଲୋକେ

ବେଗୁନିଆ,୧୭ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବର୍ଷାସାରା ରାସ୍ତା କାଦୁଅ ପଚପଚ। ଡ୍ରେନ୍‌ ଆବର୍ଜନା ଜମି ରହିବା ଫଳରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ନାକ ଫାଟିପଡୁଛି। ଉକ୍ତ ଆବର୍ଜନା ଓ ପଚାପାଣି ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଯାତାୟାତ କରୁଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେହିବାଟ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି। 

ରେଭେନ୍‌ଶାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ର଼୍ୟାଗିଂ

ରେଭେନ୍‌ଶାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ର଼୍ୟାଗିଂ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭ା୮- ରେଭେନ୍‌ଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁଣି ଜଣେ ଛାତ୍ର ର଼୍ୟାଗିଂର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସ୍ନାତକ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ଦ୍ୱିତୀୟବର୍ଷର ଛାତ୍ର ତଥା ନ୍ୟୁ ହଷ୍ଟେଲର ଅନ୍ତେବାସୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଭାନୁ ମହାପାତ୍ର। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଭାନୁ ୟୁଜିସିର ଆଣ୍ଟି ର଼୍ୟାଗିଂ ସେଲ୍‌କୁ ଫୋନ୍‌ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏବେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତନାଘନା ଚାଲିଛି।

କଟକରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ

କଟକରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭।୮- ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ତୁରନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା, କୋଏଲ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସୁପରସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ପରିଣତ କରିବା ଆଦି ଦାବିନେଇ ରାଉରକେଲାରୁ ଚାଲି ଚାଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ବାହାରିଥିବା ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ ଗୁରୁବାର କଟକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। 

କଟକକୁ ତିନିଥର ଆସିଥିଲେ ବାଜପେୟୀ

କଟକକୁ ତିନିଥର ଆସିଥିଲେ ବାଜପେୟୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭।୮- ୧୯୬୮ରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ପ୍ରଥମେ କଟକ ଆସିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଭାରତୀୟ ଜନ ସଂଘ ନାଁରେ ନାମିତ ଥିଲା। ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ବାଜପେୟୀ ଓଡ଼ିଶା ଓ କଟକ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ କଥା କହିଥିଲେ।