ମେଟ୍ରୋ |

ଖବରକାଗଜ ମୋର ଅନ୍ନଦାତା

ଖବରକାଗଜ ମୋର ଅନ୍ନଦାତା
ବାଲିପାଟଣା,୧୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଦିନ ଥିଲା, ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ଲାଗି ରୋଜଗାର କରିବା ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଅଥୟ କରୁଥିଲା। ଯୁକ୍ତ ୨ ପାଠ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ଘରର ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ଯୋଗୁ ସେ ପାଠପଢ଼ା ଛାଡି ଚାଷ କାମ ସହ ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ ବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ୨୮ ବର୍ଷ ଧରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିୟମିତ ସେବା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ମନରେ ନିଷ୍ଠା ଓ ପରିଶ୍ରମ କରିବାର ସଙ୍କଳ୍ପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ସେ ବୃତ୍ତିରେ ସଫଳତା ପାଇପାରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃତ୍ତିକୁ ବଢ଼ାଇ ଗଢି ପାରିଛନ୍ତି ଜନସମ୍ପର୍କ। ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସେ ଯୋଡି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଦୈନନ୍ଦିନ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ତାଜା ଖବର ଯୋଗାଇ ସେ ଅଧିକ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଖବରକାଗଜ ବିତରକ ହେଲେ ବାଲିପାଟଣା ଅଞ୍ଚଳର ଦରଡ଼ା ଗ୍ରାମର କବିରାଜ ଭୋଇ(୪୮)। ୧୯୯୦ ମସିହାରୁ ବାଲିପାଟଣା, ଅଠାନ୍ତର, ପଚିଖଣ୍ଡ, ରଘୁଆ ଗରଡା, ପୁବାଗଡ, ମଝିହରା, ଗୁଆପୁର, ଆଇତଳଙ୍ଗ, ନୂଆଗଁା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଖବରକାଗଜ ବାଣ୍ଟି ଆସୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଖବରକାଗଜ ପଢିବା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିିଥାନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ତାଙ୍କୁ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତିତା ହୋଇ କାମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ରାତି ପାହିଲେ ବୃତ୍ତି ଦେଖାଏ ତାଙ୍କୁ ବାଟ। ସକାଳ ୫ଟା ୩୦ରୁ କବିରାଜ ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ କରିବା ପାଇଁ ଘରୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ବାଲିପାଟଣା ଛକରୁ ପ୍ରଥମେ ଧରିତ୍ରୀ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଧରିତ୍ରୀ ଖବରକାଗଜ ସଂଗ୍ରହ କରିବାପରେ ଏହାପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ଓ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ନେଇ ବାଣ୍ଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କରିଛି କର୍ମଠ। କି ଖରା, କି ବର୍ଷା ସେଥିପ୍ରତି ତାଙ୍କର ନଜର ନ ଥାଏ। ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ କିଲୋମିଟର ପେପର ବାଣ୍ଟି ସାରିବା ପରେ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଘରକୁ ଫେରିଥାନ୍ତି। ଖାଇଦେଇ ପୁଣି କଲେକ୍ସନରେ ବାହାରିଯାଇଥାନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ଦିନ କଲେକ୍ସନ ନ ଥାଏ ତାହା ହେଲେ ଖେତରେ ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି। ଏହିପରି ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ଭିତରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଥାନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ପିଲାଙ୍କ ସହ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି। ପରିବାର କହିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ରଞ୍ଜନା ଭୋଇ ଓ ୩ ପୁଅ। ବଡ ପୁଅ କରୁଣାକର ଭୋଇ ଗୋଟିଏ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ମଝିଆ ପୁଅ ସର୍ବେଶ୍ୱର ଭୋଇ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଆଉ ସାନପୁଅ କିଶୋର ଭୋଇ ଆଇଟିଆଇରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ତ୍ରୀ ରଞ୍ଜନା ଜଣେ ଗୃହିଣୀ। ପରିବାର ଚଳାଇବାରେ ବେଶ ଦକ୍ଷ। ରଞ୍ଜନାଙ୍କ ସହଯୋଗ ତାଙ୍କୁ କର୍ମପ୍ରବଣ ରଖିବାରେ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇ ଆସିଛି। କବିରାଜ କୁହନ୍ତି, ଖବରକାଗଜ ଦେବା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଘଣ୍ଟି ବାଜିବା ମାତ୍ରେ କବାଟ ଖୋଲି ଅନେକ ପାଠିକାପାଠକ ଖବରକାଗଜ ନେଇ ପାଠ କରିଥାନ୍ତି। ଯେମିତି ପେପର ପାଇଁ ପାଠିକାପାଠକମାନେ ଚାତକ ପରି ଚାହିଁଥାନ୍ତି। ଖବରକାଗଜ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ନ ଯୋଗାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ୭ଶହ ଟଙ୍କା ଦରମାରେ ପେପର ପକାଉଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏବେ କିଣିକି ନେଇ ପକାଉଛନ୍ତି। ପେପର ବିକ୍ରି କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା ସହ ମାସିକ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ସେ କର୍ମକୁ ସବୁବେଳେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଆସିଛନ୍ତି। ପରିଶ୍ରମ କଲେ ନିଶ୍ଚିତ ଫଳ ମିଳିବ ବୋଲି ଏହା ନିଃସନ୍ଦେହ ବୋଲି କୁହନ୍ତି କବିରାଜ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଭଗବତୀ ପୀଠର ଶୌଚାଳୟ: ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଝୁଲୁଛି ତାଲା

ଭଗବତୀ ପୀଠର ଶୌଚାଳୟ: ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଝୁଲୁଛି ତାଲା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୧୦: ବାଣପୁରର ଶକ୍ତିପୀଠ ଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ପୀଠରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁବିଧା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଶୌଚାଳୟରେ ୫ବର୍ଷ ହେଲା ତାଲା ଝୁୁଲୁଛି । 

ଦଶହରାରେ ୫୦ଫୁଟର ରାବଣ ପୋଡ଼ି

ଦଶହରାରେ ୫୦ଫୁଟର ରାବଣ ପୋଡ଼ି

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮ା୧୦: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଦଶହରାରେ ୫୦ଫୁଟର  ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଉତ୍ସବ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବିଜେବି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଖୁବ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦର୍ଶନ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ବଡିଜୋନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୬ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାବଣ ପୋଡି ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ରହିଛି ।

କୋଣାର୍କରେ  ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣା:  ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ ମହିଳା ଦଳ

କୋଣାର୍କରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ ମହିଳା ଦଳ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୧୦: କୋଣାର୍କରେ ଘଟିଥିବା ଗତ ବୁଧବାର ଲଜ୍ଜା ଘଟଣାରେ ବନ୍ଦ କୋଠରିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ପୁରୀ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସହ ମିଶି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ପ୍ରଭାତୀ ପରିଡ଼ାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ୫ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ମିଶି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝିଥିଲେ।

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ୨,୭୬୫ କୋଟି, ୬୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ୨,୭୬୫ କୋଟି, ୬୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ଓ ତା’ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ରାୟଗଡ଼ା ଆଦି ଜିଲା ବିଶେଷଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସରକାରୀସ୍ତରରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଗୁରୁବାର ସୁଦ୍ଧା ଦିଆଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପରିମାଣ ୨,୭୬୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଷ୍ଟଣ୍ଟ୍‌ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଶିଡିରୁ ପଡ଼ିଥିଲି

ଷ୍ଟଣ୍ଟ୍‌ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଶିଡିରୁ ପଡ଼ିଥିଲି

ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟ ଆଉ ଚୁଲ୍‌ବୁଲି ନାୟିକା ଭୂମିକା ଦାଶ। 

ସେହି ମହିଳାଙ୍କ କଥା ସବୁବେଳେ ମନେପଡ଼େ

ସେହି ମହିଳାଙ୍କ କଥା ସବୁବେଳେ ମନେପଡ଼େ

୧୯୮୮-୮୯ ମସିହା ଘଟଣା। ପିଜି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁରର ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ଯାଇଥାଏ। ସେଠାରୁ ଫେରିଲା ବେଳକୁ ରାତି ୩ଟା ବାଜିଯାଇଥାଏ। 

ବିନା ରାଜନୀତିରେ ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଚାହେଁ

ବିନା ରାଜନୀତିରେ ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଚାହେଁ

ଓଡ଼ିଆ ସିନେ ଜଗତର ଜଣେ ଆଗ ଧାଡ଼ିର ଅଭିନେତା ହେଉଛନ୍ତି ସବ୍ୟସାଚୀ ମିଶ୍ର। ୨୦୦୨ରୁ ୨୦୦୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆଲବମ୍‌ରେ ଅଭିନୟ କରି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିତିଥିଲେ। 

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ ଉତ୍ତେଜନା

କଟକ ଅଫିସ,୧୮।୧୦: କଟକ ବଜ୍ରକବାଟି ରୋଡ୍‌ରେ ଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଗୁରୁବାର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ଦଶଭୂଜାଙ୍କ ମହାନବମୀ, ଚାରିଆଡେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ

ଦଶଭୂଜାଙ୍କ ମହାନବମୀ, ଚାରିଆଡେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ଆଜି ମହାନବମୀ ପୂଜା। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଦଶଭୂଜାଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି। ମା’ଙ୍କ ଆଗମନକୁ ନେଇ ଚାରିଆଡେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ମନ କିଣୁଛି ତୋରଣ

ମନ କିଣୁଛି ତୋରଣ

ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ। ଆଖି ଝଲସେଇଦେଲା ଭଳି ସୁଉଚ୍ଚ ତୋରଣ ପାଖରେ ଅଟକିଯାଉଛି ଆଖି। ସୁନା, ଚାନ୍ଦି ଅଳଙ୍କାରରେ ସଜେଇ ହୋଇ ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ମା’ ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ।

ବିଜୟା ଦଶମୀରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସୁନାବେଶ

ବିଜୟା ଦଶମୀରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସୁନାବେଶ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮।୧୦:ବିଜୟା ଦଶମୀରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମା ମଦନମୋହନ, ରାମ ଓ କୃଷ୍ଣ ବୀରବେଶରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ। ଏହିଦିନ ରତ୍ନସିଂହାସନରେ ଠାକୁରମାନଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଓଡ଼ିଶା ଦ୍ୱିତୀୟ ଡେଙ୍ଗୁ ପ୍ରବଣ ରାଜ୍ୟ

ଓଡ଼ିଶା ଦ୍ୱିତୀୟ ଡେଙ୍ଗୁ ପ୍ରବଣ ରାଜ୍ୟ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧୦: ଦେଶରେ ଏବେ ଡେଙ୍ଗୁ ମାଡ଼ି ଚାଲିଛି। ଡେଙ୍ଗୁ ପ୍ରବଣ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ ମୋଟ ୩୮୮୩ ଜଣ ରୋଗୀ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୧୮ରେ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଜାତୀୟ ଭେକ୍ଟର ବର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଜ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ପକ୍ଷରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି।