ବାଲେଶ୍ୱର

ନକଲି ଆଇଏଏସ ଗିରଫ ଘଟଣା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୭ା୬-ନିଜକୁ ଜଣେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଇ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ଚାକିରିର ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଠକି ଥିବା ରଜତ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ଅବିନାଶ ପ୍ରହରାଜ ନାମକ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନାରେ ରଜତଙ୍କ ନାମରେ ୩ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ନକଲି ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ଅବିନାଶଙ୍କ ଘରୁ ୩ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ଜବତ କରିଛି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ଅଞ୍ଚଳର ରଜତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଜକୁ ମାଲାକାନାଗିରି ଉପଜିଲାପାଳ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପଣ୍ଡା ବୋଲି ଏକ ଫେକ ଆଇଡି ଖୋଲିଥିଲେ। ଚାକିରିର ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ସେ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟୁଥିଲେ। ତେବେ ଏନେଇ ମାଲାକାନାଗିରି ଉପଜିଲାପାଳ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ ରଜତଙ୍କ ନାମରେ ମାଲାକାନାଗିରି ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ୪୩/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ରଜତ ପୁର୍ବରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିବାହ କରିଥିବା ବେଳେ ମେ’ ମାସରେ ଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅଧୀନ ଦାମୋଦରପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ସେଠାରେ ରହୁଥିଲେ। ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ଖୁଣ୍ଟା ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗତ ସେମାବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଥାନାକୁ ଆଣିଥିଲା। ଏହାପରେ ଝାରପୋଖରିଆ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ନେବା ପରେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୩ଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ମାମଲାଟି ଝାରପୋଖରିଆ ଅଞ୍ଚଳର ହାତୀବାରୀ ଅଞ୍ଚଳର ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମହାନ୍ତଙ୍କୁ ଚାକିରି କରାଇ ଦେବାକୁ କହି ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ମାମଲା (ନଂ ୪୭/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ସାରସକଣା ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଫୋନରେ ଧମକ ଦେବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି କରିଦେବା ନେଇ ୨ୟ ଅଭିଯୋଗରେ ମାମଲା (ନଂ ୪୮/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଝାରପୋଖରିଆ ଥାନା ନୂଆଗାଁ ଅଞ୍ଚଳର ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମହାନ୍ତଙ୍କୁ ଚାକିରି କରାଇ ଦେବାକୁ କହି ଅଢେଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରିଥିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ମାମଲା (ନଂ ୪୯/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ନକଲି ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ରଖିବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଅବିନାଶଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରୁଥିବା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଶରତ କୁମାର ମହାଳିକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ରାତିରେ ପର ଘରେ ପଶି ଯୁବକ ଗିରଫ

ରାତିରେ ପର ଘରେ ପଶି ଯୁବକ ଗିରଫ

ପାଟଣା, ୧୮।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖି ରାତିରେ ପର ଘରେ ପଶିବାରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ପାଟଣା ବ୍ଲକ କେନ୍ଦେଇପଶି  ଗ୍ରାମର  ମହେଶ୍ୱର ନାଏକଙ୍କ ପୁଅ ସୁଶାନ୍ତ ନାଏକଙ୍କୁ ତୁରୁମୁଙ୍ଗା ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

 ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୁଆଙ୍ଗ ନାଚ

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୁଆଙ୍ଗ ନାଚ

ଢେଙ୍କିକୋଟ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଗ୍ରାମର ଆଦିବାସୀ ଆଖଡ଼ା ଶାଳରେ ଯୁବକମାନେ ୧ ମାସ ଧରି ପାରମ୍ପରିକ ଜୁଆଙ୍ଗ ନାଚ ଶିଖିଥାନ୍ତି। ଦଶହରା ୧୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଯୁବକମାନେ ଯୁବତୀ ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। 

ଝରଣା ପାଣି ସାହା ଭରସା

ଝରଣା ପାଣି ସାହା ଭରସା

ତେଲକୋଇ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସରକାର ବ୍ୟାପକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ନଳକୂପ, ଓଭର ହେଡ ଟାଙ୍କି ଆଦି ବସା ଯାଉଛି। ମାତ୍ର ତାହା ଲୋକଙ୍କ କାମରେ ଆସୁନି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ସାପଲାଞ୍ଜି ଗ୍ରାମର ଜୁଆଙ୍ଗ ବସ୍ତି ପାଇଁ ପାନୀୟଜଳ ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି। ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା ଝରଣା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ବର୍ଷ ତମାମ ଚଳୁଛନ୍ତି।

ନଦୀରେ ବୁଡ଼ିଗଲେ ନାବାଳକ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ଷୋଳମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମୁଢାପଦା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନାବାଳକ ବୁଧବାର ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀର ବାଲିଗଣ୍ଡରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଛାପ: ଝଲସୁଛି ମଣ୍ଡପ

ଧାମନଗର,୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଜସଜ୍ଜା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସୁସଜ୍ଜିତ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଆଗରେ ଶୋଭା ପାଉଛି  ଆକର୍ଷଣୀୟ ତୋରଣ। ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପରିବେଶ।

ଓଳଗରେ ନିଆରା ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ବୀରତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲାଗି ତୀରବିନ୍ଧା

ଓଳଗରେ ନିଆରା ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ବୀରତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲାଗି ତୀରବିନ୍ଧା

ଆରଡି,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଓଳଗ ଗଁା ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ପରମ୍ପରାରେ ଏକ ନିଆରା ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଲ୍ବବରଣରୁ ଦଶହରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଦିନ ଗଁା ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠେ। ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଥାଏ ଶେଷ ଦଶହରା ଉତ୍ସବକୁ। 

‘ପଟ୍ଟା ନ ମିଳିଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ’

‘ପଟ୍ଟା ନ ମିଳିଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୦- ବାରିପଦା ପୌରାଞ୍ଚଳ ପଟ୍ଟାବିହୀନ ବାସିନ୍ଦା ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖରେ ଦୁର୍ନୀତି ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର  ବିରୋଧରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସମାବେଶକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

୮୫ ବର୍ଷରେ ଶହୀଦ ପଡିଆ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

୮୫ ବର୍ଷରେ ଶହୀଦ ପଡିଆ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୦- ବାରିପଦା ଶହୀଦ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ଆକର୍ଷଣ ନିଆରା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୂଜା ୮୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି। ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ, ସାଜସଜ୍ଜା ଓ ପୂଜାରେ ଢ଼ାକି ବାଜା  ବ୍ୟବହାର ଭଳି କେତେକ ପରମ୍ପରା ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି।

ଅମରେଶଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ପରିବାର: ୪ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଘାରିଛି ଅନ୍ନଚିନ୍ତା

ଅମରେଶଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ପରିବାର: ୪ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଘାରିଛି ଅନ୍ନଚିନ୍ତା

ଖଇରା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ସାରୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଗାଁ ବଡ଼ଗ୍ରାମର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ଯୁବକ ଅମରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ଦୁଦ୍ଦର୍ର୍ର୍ର୍ଶା ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ତାଙ୍କ ବୃଦ୍ଧ ପିତା  ପଞ୍ଚାନନ(୭୦) ପତ୍ନୀ, ବିଧବା ବୋହୂ, ୪ବର୍ଷର ନାତିକୁ ନେଇ କିଭଳି ଘର ଚଳାଇବେ ଚିନ୍ତାରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

 ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୮।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ସହରର ବଡ଼ଶାସନରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ପୋଖରୀ ନିକଟରୁ ସବିତା ନାୟକ (୪୦) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ

ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ

ଖଇରା,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଣେ ସୁନାମଧନ୍ୟ ଯୁବନେତା ଭାବେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଥିବା ଖଇରା ବ୍ଲକ ବର୍ତ୍ତନା ପଞ୍ଚାୟତ ରାମପୁର ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥି ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଧସିଲା ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌

ଧସିଲା ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୭। ୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ଶୈଲଙ୍ଗ ଛକଠାରୁ ଦେଓଗାଁ ୬ କି.ମି.୬୫୦ମି. ରାସ୍ତା ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ ଓ ସୁଦୃଢିକରଣ ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିରୁ ୯ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିଛି। ରାସ୍ତା ଓ ଗୃହ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତାର ଝାଡକୁଣ୍ଡି ନିକଟରେ ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌ ପାଖାପାଖି ୩ ଫୁଟ ତଳକୁ ଧସି ଯାଇଛି।