Dharitri News
ଫୁରସତ |

ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଲା

ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଲା ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା। ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି। ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା। ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି।

ଫୁରସତ |

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ ପ୍ୟାର କିୟା ତୋ ଡରନା କ୍ୟା’ରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅରବାଜ ଖାନ ସଲମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଉଥିବାର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଦୃଶ୍ୟରେ ଅରବାଜ୍‌ ସଲମାନଙ୍କୁ ଘୋଡା ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଠିକ୍‌ ଏପରି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଚାଇନାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ୟୁନ୍ନାନ ଅଞ୍ଚଳ ଜାଓଟାଙ୍ଗ ସହର ରାସ୍ତାରେ। ଗୁରୁବାର ଚାଇନାର ଜଣେ ମା’ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାପାଇଁ ନିଜ ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଥରେ ଅଥବା ଦିନେ ନୁହେଁ ବରଂ ମା’ ଲଗାତାର ତିନିଦିନ ଧରି ଏପରି କରିଆସୁଥିଲେ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ପରେ ଅବନତି ଦେଖାଯାଉଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକ ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ଖରାପ ହେଉଥିବାରୁ ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଛୋଟବେଳେ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ପଣିକିଆ ବା ଇଂରାଜୀରେ‘ମଲଟିପ୍ଲିକେସନ ଟେବୁଲ’ ପଢ଼ିଥିବେ ତ ନିଶ୍ଚୟ। କେହି କେହି ଏହାର ୨୫ଟି ଖନ୍ଦା ମନେରଖିଥାନ୍ତି ତ କେହି ଏହାର କେବଳ ୧୦ ଖନ୍ଦା। ବାକି ଗୁଣନ କରି ମାଲୁମ କରାଯାଇପାରେ। ତେବେ ଥରେ ଭାବି ଦେଖନ୍ତୁ ତ ୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମନେରଖିବା କଥାକୁ। ଅସମ୍ଭବ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଗିବ। ହେଲେ ଜଣେ ଶିଶୁ ଏପରି କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଶାହାରନ୍‌ପୁରରେ ରହୁଥିବା ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ‘ଚିରାଗ’।

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ବତଃ ଏହି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଗବେଷକ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କିଭଳି ଶିଶୁମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ସେ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ।

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ପରିବାର ପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା ରହିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନେ ପରିବାରର ପ୍ରତିଟି ଦାୟିତ୍ୱ ଭଲ ଭାବେ ତୁଲାଉଥିବାବେଳେ ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି।

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଆଧୁନିକତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଯୌଥ ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଗୋଟିଏରେ ସୀମିତ ରହୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେବା ସହଜ ହେଉଛି ଓ ତାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରୁଛି।

ମକରର ମହକ

ମକରର ମହକ

ମାଘର ଶୀତରେ ଆସେ ମକର। ଆଉ ମକର ଆସିଲେ, ଚାରିଆଡେ ଖେଳିଯାଏ ଖୁସିର ଲହରି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହାକୁ ପୋଙ୍ଗଲ ବା ସେମାନଙ୍କ ନୂଆ ବର୍ଷ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ମକରକୁ ନେଇ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। କେଉଁଠି ମକର ଚାଉଳ, ପିଠା ଓ ମିଠାରେ ମକରକୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ତ କେଉଁଠି କୁକୁଡ଼ା ଲଢେଇ ମକରର ମାହୋଲକୁ ସରଗରମ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ଗୁଡ଼ିଉଡ଼ାରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ମକରକୁ....

ଅଟ୍ରି

ଅଟ୍ରି

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣପ୍ରସ୍ରବଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯା’ଆସ ଲାଗି ରହୁଥିଲେ ହେଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏଠି ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଧ୍ୟାପିକା ତଥା ଅନୁବାଦିକା ମିନତି ପଟନାୟକ ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି... ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା କୁହୁଡିରେ ଆମ ଗାଁ। କୁହୁଡି ଜନତା ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରୁ ୮ମ ପଢିବା ପରେ ରାଉରକେଲାସ୍ଥିତ ଉଦିତ୍‌ନଗର ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରେ ନାଁ ଲେଖାଇଥିଲି। କାରଣ ରାଉରକେଲାରେ ବାପା ଚାକିରି କରୁଥିଲେ। ୧୯୬୫ରେ ସେଠାରୁ ଏକାଦଶ ପାସ୍‌ କରିବା ପରେ ସମ୍ବଲପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପି.ୟୁ ସାରି ପୁରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବି.ଏ. ପଢିଥିଲି।

ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ

ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ

ଲଣ୍ଡନ: ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରୁଥିବା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ମହାକାଶର ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟିରେ ମସ୍ତିଷ୍କର ଉପର ସ୍ତରରେ ସେରିବ୍ରୋସ୍ପାଇନାଲ୍‌ ଫ୍ଲୁଇଡ୍‌ ପହଞ୍ଚିପାରି ନ ଥାଏ।

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି ଗେବଷକ କହିଛନ୍ତି। ସଭ୍ୟ ମାନବ ପ୍ରତିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଥାଏ।

ନୂଆ ସ୍ବାଦ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ

ନୂଆ ସ୍ବାଦ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ

ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ : ମନୁଷ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାର ସ୍ବାଦ ଯୋଗୁ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ସପ୍ତମ ପ୍ରକାର ସ୍ବାଦ ଯାହାକି ମନୁଷ୍ୟଠାରେ ରହିଥିବା ଗବେଷକ ଜାଣି ପାରିଛନ୍ତି।