ଫୁରସତ |

ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଲା

ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଲା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା।
ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି।
ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗରେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରାତନ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବର ଜୀବାଶ୍ମ ମିଳିଛି। ଏହି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ୧୬୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତିଆଓଜିସାନ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଜୀବାଶ୍ମରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି।  ଆଧୁନିକ ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଡେଣା ତାଙ୍କୁ ଉଡି ବୁଲିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିଲା। ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ମଲୋପଟାଜିଓମ୍‌ ଫରକୁଲିଫେରମ୍‌ ଏବଂ ଭିଲିଭୋଲଡୋନପ୍ଳୋମିଲୋସ୍‌ର ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜି-ହି ଲୁ କହିଛନ୍ତି।  ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ପୁରାତନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀଙ୍କ ଜୈବ ବିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବତଃ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିଙ୍କର ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି ଓ ବାଦୁଡି ଭଳି ଡେଣା ଥିଲା। ଉତ୍ତରଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଉଡନ୍ତା ଗୁଣ୍ଡୁଚି, ଆଫ୍ରିକାର ସ୍କେଲି ଟେଲଡ୍‌ ଗ୍ଲାଇଡର୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାରସୁପିଆଲ ସୁଗାର ଗ୍ଲାଇଡର୍‌ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର କୋଲୁଗସ୍‌ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଲୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୃହତକାୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ତୃଣଭୋଜି ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଡେଣା ବେକର ନିମ୍ନ ଅଂଶରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଜୁରାସିକ ଯୁଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣ, ସାଇକାଡସ୍‌, ଗିଙ୍ଗକୋସ୍‌ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କର୍ନିଫରସ୍‌ ପ୍ରଜାତିର ଗଛର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୃହତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଏସବୁ ଗଛକୁ ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିଲେ। ଜୁରାସିକ୍‌ ଯୁଗର ଏହି ଉଡନ୍ତା ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀର ଜୀବନଶୈଳୀ ରୋଚକ ଥିଲା। ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଚଳପ୍ରଚଳ ଶୈଳୀ ଗବେଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଡେଭିଡ୍‌ ଗ୍ରୋସିନିକେଲ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଫୁରସତ |

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମିଆମି,୧୯।୪: ପୃଥିବୀର ଅନେକ ମରୁଭୂମିରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇ ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବେଶରେ ସେଭଳି ଅଣୁଜୀବ ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିଥାନ୍ତି। ସେହିପରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ରହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଆଟାକାମା ମରୁଭୂମିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ନାଗପୁର,୧୯।୪: ଚା’କୁ ଭଲପାଉଥିବା ଓ ଜୀବନରେ କିଛି ଭିନ୍ନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଦମ୍ପତି ଚା’ ଦୋକାନ କରିଛନ୍ତି। ପୂଜା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ନୀତିନ ବିୟାନି ପୁଣେରେ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ।

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ। ଚଳିତମାସ ଏହାର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷବେଳକୁ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାନ (ଇସ୍ରୋ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ. ଶିବନ୍‌ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌,୧୮ା୪: ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଜଣେ ମହିଳା ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ସେ ତାଙ୍କର ଅଧସ୍ତନ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ଯାହା କୁହାଯାଏ ତାହା ମନଗଢ଼ା। ଏହା ଏକ ସଦ୍ୟତମ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮ା୪- ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ। ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଔଷଧ ବଜାରକୁ ଆସିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ହଂସଖାଲି (ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ),୧୮ା୪: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଠାବ ହୋଇଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଅମଳର ବୋମା। ରାଜ୍ୟର ନଦୀୟା ଜିଲାର ହଂସଖାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛୋଟୋ ଚୁପ୍ରିଆ ଗ୍ରାମରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳୁଥିବାବେଳେ ଦୁଇଟି ବୋମା ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଛି। ସିଲିଣ୍ଡର ଭଳି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଥିବା ଦେଖି ଲୋକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

କୃଷି ଅନୁକୂଳର ପର୍ବ

କୃଷି ଅନୁକୂଳର ପର୍ବ

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା । ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷର ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ତୃତୀୟା ତିଥିରେ ଏହି ମହାନ୍‌ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ଆମ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି । ସକଳ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ଆଜି ଦିନ ଠାରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ କରା ଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ଏହି ଦିବସଟିକୁ ସମସ୍ତ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଦିବସ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ଅକ୍ଷିମୁଠି ବୁଣିଥାନ୍ତି ।

 ମାଟି ଓ ବିହନ ବିଶୋଧନ

ମାଟି ଓ ବିହନ ବିଶୋଧନ

ରୋଗ, ପୋକ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଆମ ରାଜ୍ୟର ଧାନ, ପନିପରିବା, ତୈଳବୀଜ, ଡାଲିଜାତୀୟ ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଫସଲରେ ମାଟି ଏବଂ ବିହନଜନିତ ରୋଗର ମାତ୍ରା ବହୁଳ ଭାବେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ।

୨୩ ଭାଷାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟୁଛି ରୋବଟ୍‌

୨୩ ଭାଷାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟୁଛି ରୋବଟ୍‌

ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢିବା ବେଳେ ସାଧାରଣତଃ ଟିକେ ଭୟ କରିଥାଆନ୍ତି। କେଉଁଠି କିଛି ଭୁଲ୍‌ ହୋଇଗଲେ ମାଡ କିମ୍ବା ଗାଳି ଖାଇବାର ଭୟ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବେଳେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭୟ କରିଥାନ୍ତି।

୯ ଶହ ବର୍ଷ ମରୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ଲୋପ ପାଇଥିଲା ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା

୯ ଶହ ବର୍ଷ ମରୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ଲୋପ ପାଇଥିଲା ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୪ : ଲଗାତର ୯ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ମରୁଡ଼ି ପଡିବା ଯୋଗୁ ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା ଲୋପ ପାଇଥିଲା। ଏନେଇ ଖଡ଼ଗପୁର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦଳ ତଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ୪ ହଜାର ୩୫୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇ ନ ଥିଲା।

କାଉଣ୍ଟିଂ ପେନ୍‌ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକ

କାଉଣ୍ଟିଂ ପେନ୍‌ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୪: ଗୋଟିଏ ପଟେ କଶ୍ମୀର ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ଲଢିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡୁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିନ୍ତୁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଜଣେ ୯ବର୍ଷର ବାଳକ।

ଭାରତୀୟ  ରେଳସେବାକୁ ପୂରିଲା ୧୬୫ ବର୍ଷ

ଭାରତୀୟ ରେଳସେବାକୁ ପୂରିଲା ୧୬୫ ବର୍ଷ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୪ : ଭାରତୀୟ ରେଳସେବାକୁ ୧୬୫ ବର୍ଷ ପୂରିଛି। ୧୮୫୩ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୩୫ରେ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଥମ ରେଳସେବା। ପ୍ରଥମକରି ଦେଶର ବୋରିବନ୍ଦର(ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନାଲ)ଠାରୁ ଥାନେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ୨୦ଟି ବଗି ଥିଲା।