ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ସିନ୍ଦୂର

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ସିନ୍ଦୂର
ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଧର୍ମୀୟ ଉତ୍ସବରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ସିନ୍ଦୂରରେ ସୀସା ରହୁଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଏହା ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ପିଲାଙ୍କ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବିଳମ୍ବ କରାଏ। ଭାରତ ଓ ଆମେରିକାରୁ ସଂଗୃହୀତ କେତେକ ନମୁନାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆମେରିକାର ରୁଟ୍‌ଗର୍ସ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଇତିମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁଜର୍ସିରୁ ସଂଗୃହୀତ ୧୯% ନମୁନା ଏବଂ ଭାରତରୁ ସଂଗୃହୀତ ୪୩% ନମୁନାର ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ୍‌ ପିଛା ୨୦ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ଠୁ ଅଧିକ ସୀସା ରହୁଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆମେରିକାର ଫୁଡ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଡ୍ରଗ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଶନ୍‌ (ଏଫ୍‌ଡିଏ) ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ମାତ୍ରାଠାରୁ ଏହା ଅଧିକ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରୁଟ୍‌ଗର୍ସ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ଡେରେକ୍‌ ଶେଣ୍ଡେଲ୍‌ କହନ୍ତି, ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ସିନ୍ଦୂରରେ ଅନୁମୋଦିତ ମାତ୍ରାଠାରୁ ଅଧିକ ସୀସା ରହିଛି। ସୀସାମୁକ୍ତ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକାରେ ସିନ୍ଦୂର ବିକ୍ରୟ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ଗବେଷକମାନେ ସିନ୍ଦୂରର ୧୧୮ଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ହିନ୍ଦୁ ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ଏହି ଲାଲ୍‌ ପାଉଡରକୁ ଭ୍ରୂଲତା ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏବଂ ସିନ୍ଥିରେ ପିନ୍ଧିଥାଆନ୍ତି। ଏହାକୁ ପୁରୁଷ ଓ ପିଲାମାନେ ଧାର୍ମିକ ଉତ୍ସବାଦି ବେଳେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ଏକତୃତୀୟାଂଶ ନମୁନାରେ ଅନୁମୋଦିତ ମାତ୍ରାଠାରୁ ଅଧିକ ସୀସା ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ନ୍ୟୁଜର୍ସିର ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଷ୍ଟୋରଗୁଡ଼ିକରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ୯୫ଟି ନମୁନା ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟୋରଗୁଡ଼ିକରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ୨୩ଟି ନମୁନାରେ ଆମେରିକାର ଏଫ୍‌ଡିଏ ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ମାତ୍ରାଠାରୁ ଅଧିକ ସୀସା ରହିଛି।
All Right Reserved By

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ଜାଣନ୍ତୁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ  ସାଗୁ ଖାଇବା କେତେଦୂର ଠିକ୍‌

ଜାଣନ୍ତୁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ସାଗୁ ଖାଇବା କେତେଦୂର ଠିକ୍‌

ମଧୁମେହ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ। ଯେଉଁ ରୋଗରେ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଜନିତ   ଅନେକ କଟକଣା କରାଯାଇଥାଏ। କାରଣ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ହେଉଥିବା ଛୋଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। 
ତେବେ ଆପଣ ଯଦି ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏକ୍ସରସାଇଜ କରିବା ସହ ମେଡିଶିନ ଖାଇ ବ୍ଲଡ୍‌ ସୁଗାର ମାତ୍ରା କମାଇପାରିବେ।

ଡେଙ୍ଗୁର ଘରୋଇ ଉପଚାର

ଡେଙ୍ଗୁର ଘରୋଇ ଉପଚାର

ଡେଙ୍ଗୁ ସାଧାରଣତଃ ବର୍ଷାଦିନେ ହୋଇଥାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅପରିଷ୍କାର ସ୍ଥାନରେ ଡେଙ୍ଗୁର ବାହକ ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ। ତେଣୁ ନିଜ ଘର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱ ଯେପରି ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନ ରହେ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଘର ଚାରିପଟେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ଜମା ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। 

ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ରୋବୋ

ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ରୋବୋ

ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୋବୋର ବ୍ୟବହାର ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷଭାବରେ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ଉପଯୋଗ ଚିକିତ୍ସା ଜଗତରେ ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଖାଇବା ଶୈଳୀରୁ ଜଣାପଡ଼ିବ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ

ଖାଇବା ଶୈଳୀରୁ ଜଣାପଡ଼ିବ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ତାଙ୍କର ଖାଇବା ଶୈଳୀରୁ ଜଣାପଡିବ-ଏଭଳି ଏକ ମଜାଦାର ତଥ୍ୟ ସଦ୍ୟତମ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏପରି ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ନେଇ କାଲିଫର୍ନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମନୋବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଏକ ସର୍ଭେ କରିଥିଲେ।

ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ନୂଆ ଉପାୟ

ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ନୂଆ ଉପାୟ

ବେଳେବେଳେ କେତେକ କଥା ଆମ ହାତ ପାଆନ୍ତାରେ ଥାଏ, ହେଲେ ଆମେ ତାକୁ ସହଜରେ ଜାଣି ପାରି ନ ଥାଉ। କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ତାକୁ ଉପଯୋଗ କରି ତାହାର ସୁଫଳ ପାଉ।

ଲେଜର ବିଜ୍ଞାନର ଅବଦାନ

ଲେଜର ବିଜ୍ଞାନର ଅବଦାନ

”ଲେଜର ହେଉଛି ତୀବ୍ର ଉଚ୍ଚ ସଂହତିଯୁକ୍ତ ଏକବର୍ଣ୍ଣୀ  ଆଲୋକ ଉତ୍ସ। ଏହା ୧୯୬୦ ମସିହାରେ ଉଦ୍ଭାବିତ ହେବା ପରେ ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ସଫଳ ପ୍ରୟୋଗ ଉପରେ ଗବେଷଣା କଲେ। ମାନବୋପଯୋଗୀ ଏହାର ଦୁଇଟି ପ୍ରୟୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିବାରୁ ଏହି ବର୍ଷ ତିନିଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ-ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ଆର୍ଥର ଆସ୍କିନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍‌ସର  ଜୋରାର୍ଡ ମୋରୁ ଓ କାନାଡ଼ାର ଡୋନା ଷ୍ଟ୍ରିକ୍‌ଲାଣ୍ଡଙ୍କୁ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବା  ପାଇଁ ରୟାଲ୍‌ ସୁଇଡେନ୍‌ ବିଜ୍ଞାନ ଏକାଡେମୀ  ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।“

୧୦୩  ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦୂର କରେ ପାଟିର ଲାଳ

୧୦୩ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦୂର କରେ ପାଟିର ଲାଳ

ମୁଖ ଭିତରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସ୍ବେଦଗ୍ରନ୍ଥି ଲାଳ ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିରେ ଶରୀରର ୧୦୩ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ସକାଳେ ଉଠି ପୁରାତନ ଘାରେ ଲାଗାଇଲେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଘା ଭଲ ହୋଇଥାଏ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା କ୍ଷତିକାରକ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା କ୍ଷତିକାରକ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଆଜିକାଲି ସାଧାରଣ ମନେହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଏକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ।  ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ପାଲଟି ସାରିଛି।  ତେବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପକ୍ଷେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଓ ବ୍ୟକ୍ଟେରିଆ ଆଦି ରହିଥାଏ। ଯାହାକି ଆମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା କ୍ଷତି ବିଷୟରେ:

ଅନିଦ୍ରା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏଭଳି ସହଜ ଉପାୟ...

ଅନିଦ୍ରା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏଭଳି ସହଜ ଉପାୟ...

ମନୁଷ୍ୟକୁ ନିରୋଗ ରଖିବା ପାଇଁ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ବେଶ୍‌ ଉପକାରୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଅନିଦ୍ରା ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା  ଲାଗି ଏହା ମହୋଷଧୀ ସଦୃଶ କାମ କରେ ବୋଲି ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ତେଲ

କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ତେଲ

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ  ପ୍ରାୟତଃ  ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କଠାରେ କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି। ଜୀବନଶୈଳୀର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ୟା ପିଲାଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଯାହା ଫଳରେ ଉକ୍ତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସୁଫଳ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ। 

ପଇଡ଼ ପାଣି କମାଇଥାଏ ଓଜନ

ପଇଡ଼ ପାଣି କମାଇଥାଏ ଓଜନ

ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇବାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ଲଡ ସକ୍ୟୁଲେଶନ ଠିକ୍‌ ରହିଥାଏ। ପଇଡ଼ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଦେହକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିବା ସହ ରୋଗ ପ୍ରତିଷେଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ। ଏଥିରେ କ୍ୟାଲୋରିର ପରିମାଣ ରହିବା ସହିତ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ବା ଯବକ୍ଷାରଜାନ ଜୈବ ଅମ୍ଲ ରହିଥାଏ। ତେବେ ଆପଣ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ  ଆପଣ ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିପାରିବେ। ଜାଣନ୍ତୁ ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇ ଆପଣ କେମିତି ଓଜନ କମ୍‌ ରଖିପାରିବେ।

ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁନି ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ

ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁନି ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ

ସର୍ବଦା ହେଲ୍‌ଦି ଫୁଡ୍‌  ବା ନିରୋଗୀ ଖାଦ୍ୟ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ତା’ସହ ସମୟ ଅନୁସାରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।