ଫୁରସତ |

ମୋ ଅନୁଭୂତି: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଯିବା ବାଟରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ଛାତି ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା -ମହାପ୍ରସାଦ କର

ମୋ ଅନୁଭୂତି: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଯିବା ବାଟରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ଛାତି ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା -ମହାପ୍ରସାଦ କର
ମହାପ୍ରସାଦ କର। ଓଡ଼ିଆ ସଙ୍ଗୀତ ଜଗତର ଜଣେ ସ୍ବନାମଧନ୍ୟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ। ଭଜନ ହେଉ କି ଗୀତଗୋବିନ୍ଦ, ଓଡ଼ିଶୀ ହେଉ କି ଗଜଲ୍‌ କି ସେମି କ୍ଲାସିକାଲ୍‌, ସବୁ ପ୍ରକାର ଗୀତ ଗାଇବାରେ ସେ ମାହିର୍‌। ଜେଜେ ବିଶିଷ୍ଟ ତବଲା ବାଦକ କ୍ଷେତ୍ରମୋହନ କର ଓ ବାପା ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ମହାପ୍ରସାଦ ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରତି ମନ ବଳାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ୭ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରି ୯ ବର୍ଷ ବୟସ ବେଳକୁ ଷ୍ଟେଜ୍‌ରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରତି ଥିବା ତାଙ୍କର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମନୋଭାବ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଦିନରେ ତାଙ୍କୁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ସଙ୍ଗୀତ ଜୀବନରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଘଟଣାକୁ ସେ ବଖାଣିଥିଲେ ଆମ ଆଗରେ। ୨୦/୨୨ ବର୍ଷ ତଳର ଘଟଣା। ଗୁଆହାଟୀରେ ଏକ ସଙ୍ଗୀତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥାଏ। ସେଥିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମୁଁ, ବାପା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କର, ପ୍ରଣବ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟଗୁରୁ ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରଧାନ ଓ ତାଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କଳାକାରମାନେ ମିଶି ବାହାରିଥାଉ। ଗୁଆହାଟୀରେ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ସାରି ଆମକୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଯିବାର ଥିଲା। କାରଣ ସେଠାକାର ରାଜ୍ୟପାଳ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଦ୍ୱିବେଦୀ ଆମକୁ ଅତିଥି ଭାବେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଆମେ ପ୍ରାୟ ୨୦ଜଣ କଳାକାର ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ ଗୁଆହାଟୀ ବାହାରିଲୁ। ନ୍ୟୁ ଜଲ୍‌ପାଇଗୁଡି ଷ୍ଟେଶନ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ହଠାତ୍‌ ଗାଡ଼ି ରହିଗଲା। ଗାଡ଼ି ରହିଯିବାରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟସ୍ତବିବ୍ରତ ହୋଇପଡ଼ିଲୁ। ସେଦିନ ଆମର ଗୁଆହାଟୀରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କରିବାର ଥିଲା। ବୁଝୁ ବୁଝୁ ସେଠାକାର ମାଓବାଦୀମାନେ ବମିଂ କରି ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା କଥା ଜଣାପଡ଼ିଲା। ଯେମିତି କି, ଗାଡ଼ି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ ହୋଇଯିବ। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଥିବାରୁ ଟିକିଏ ଆଶ୍ୱସ୍ତ ହେଲୁ। ତା’ପରେ ବାପା ଯାଇ ଟିଟିଇ ଏବଂ ଷ୍ଟେଶନ ଇନ୍‌ଚାର୍ଜଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ। ବହୁତ ଅନୁରୋଧ କଲା ପରେ ସେମାନେ କହିଲେ ଯେ, ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଆଉ ଏକ ଲାଇନ୍‌ ସହ ଯୋଡ଼ା ହେଲା ପରେ ଯାହା କିଛି କରିହେବ। ଶେଷରେ ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଆମ ବଗିକୁ ଅଲଗା କରାଗଲା। ସେହି ବଗିରେ କେବଳ ଆମ ଟ୍ରୁପ୍‌ ରହିଲୁ। ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେହିଠାରେ ହିଁ ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଓହ୍ଲାଇଗଲେ। ସେହି ଦିନଟା ପୂରା ଆମେ ଟ୍ରେନ୍‌ ବଗିରେ ବିତାଇଲୁ। କଷ୍ଟ ଲାଗୁଥାଏ, ତଥାପି ତା’ ଭିତରେ ଆମେ ମଜା ନେଇଥିଲୁ। ତା’ ପରଦିନ ଆମ ବଗିକୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ୍‌ ସହ ଯୋଡ଼ି ଛାଡିଲେ। ଏମିତି ଅସୁବିଧା କାରଣରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦିନ ଆଉ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ହୋଇପାରିଲାନାହିଁ। ପରଦିନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ହେଲା ଏବଂ ବହୁତ ଭଲ ଭାବେ ସବୁ ସରିଲା। ତା’ପରେ ଆମେ ଏକ ବସ୍‌ ଯୋଗେ ସେଠାରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବାହାରିଲୁ। ରାତିରେ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଗଲା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ବେଳକୁ ଗୁଳି ଫୁଟିବା ଶବ୍ଦ ଶୁଭିଲା। ସେଠାକାର ମାଓବାଦୀମାନଙ୍କ ସହ ପୋଲିସର ଗୁଳି ବିନିମୟ ଚାଲିଥିଲା। ହଠାତ୍‌ ଆମେ କିଛି ବୁଝିପାରିଲୁ ନାହିଁ। ସମସ୍ତେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଲୁ। କାଳେ ସିଟ୍‌ରେ ବସିଲେ ଆମଠାରେ ଗୁଳି ବାଜିବ, ସେହି ଭୟରେ ବସ୍‌ ସିଟ୍‌ରେ ନ ବସି ତଳେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଇଁ ବସିଲୁ। ରାତିର ଅନ୍ଧାରରେ ବାହାରେ କାହାକୁ ଦେଖି ହେଉ ନ ଥିଲା। ୨/୪ଘଣ୍ଟା ସେଠାରେ ସେମିତି ରହିବା ପରେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଲୁ। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅତିଥି ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜଭବନରେ ରହିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲୁ। ରାଜଭବନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କରିବା ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିକ୍ୟୁରିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବୁଲାବୁଲି ସାରି ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଥିଲୁ। ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡିଆ ମାରି ଆଉ କେବେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ଯିବୁନି ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲୁ। ପୋଲିସ-ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଛାତି ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା। ସେଦିନର ଯାତ୍ରା କଥା ମନେ ପଡ଼ିଲେ, ଆଜି ବି ଦେହ ଶିହରି ଉଠେ। - ରିପୋର୍ଟ: ବନ୍ଦନା ସେଠୀ
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଯେଉଁଠି ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପାଇଁ ଦରକାର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମତି

ଯେଉଁଠି ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପାଇଁ ଦରକାର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମତି

ଜାପାନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତଗତିରେ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଏଠାକାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ପଡୁଛି। 

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଗୋଡ ମୁଦି ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଗୋଡ ମୁଦି ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

ବିବାହ ପରେ ସାଧାରଣତଃ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ବେଶଭୂଷାରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ। ମଥାରେ ସିନ୍ଦୁର, ବେକରେ ମଙ୍ଗଳସୂତ୍ର, ହାତରେ ଶଙ୍ଖା, ପାଦରେ ପାଉଁଜି, ଗୋଡ ମୁଦି ଆଦି ଶୋଭା ପାଇଥାଏ। ଏସବୁ ସଧବା ନାରୀର ଭୂଷଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଥାଇଲାଣ୍ଡର ବଦନାମ ସହର ଆକର୍ଷିତ କରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ

ଥାଇଲାଣ୍ଡର ବଦନାମ ସହର ଆକର୍ଷିତ କରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ

ଏସିଆର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଥିବା ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ବିଶେଷତ୍ୱ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ମସାଜ୍‌ ସେଣ୍ଟର, ବିୟର ବାର୍‌ ସହ ରଙ୍ଗିନ ରାତି ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆପଣାଛାଏଁ ଏଠାକୁ ଚାଲି ଆସିଥାଆନ୍ତି। 

ହ୍ବିସ୍କି କରିଛି ଦୀର୍ଘାୟୁ

ହ୍ବିସ୍କି କରିଛି ଦୀର୍ଘାୟୁ

ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବେଳେବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟି ଯାଆନ୍ତି। ସେମିତି ଜଣେ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ଗ୍ରେସ୍‌ ଜୋନ୍ସ। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ୧୧୨ବର୍ଷ। ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଜୀବନର ରହସ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କୁହନ୍ତି ହ୍ବିସ୍କି ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘାୟୁ କରିଛି।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବୋତଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟି-ଶାର୍ଟ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବୋତଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟି-ଶାର୍ଟ

ବଜାରରେ ଏବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟି-ଶାର୍ଟ ଏକ ନୂଆ ଟେଣ୍ଡ୍‌ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଫେବ୍ରିକରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଶାର୍ଟ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। 

ଯେଉଁଠି ବେଶ୍ୟାଳୟ ଚାଲେ ମାଗଣାରେ

ଯେଉଁଠି ବେଶ୍ୟାଳୟ ଚାଲେ ମାଗଣାରେ

ସୁନ୍ଦର ସାଜସଜ୍କା। ନରମ ବିଛଣା, କ୍ଷୀଣ ଆଲୋକ, ପାଖରେ ଟେଲିଫୋନ୍‌ ତା’ ସହ ସୁନ୍ଦର ଯୁବତୀ ଆଉ କ୍ୟାମେରା। ଏମାନେ ପୁଣି ମାଗଣାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେବେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କର ସୁଖ। ବିଶ୍ୱରେ ଏମିତି ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ଦେଶକୁ ବେଶ୍ୟାବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଆଇନର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି।

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମଦ୍ୟପାନ ଯୋଗୁ ମରନ୍ତି ୩୦ଲକ୍ଷ

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମଦ୍ୟପାନ ଯୋଗୁ ମରନ୍ତି ୩୦ଲକ୍ଷ

ଜେନେଭା: ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମଦ୍ୟପାନ ଯୋଗୁ ୩୦ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି। ଏଡ୍‌ସ, ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଓ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମୁଦାୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଏହା ଅଧିକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଶୁକ୍ରବାର ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ବିଶେଷକରି ପୁରୁଷମାନେ ମଦ୍ୟପାନ ଯୋଗୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁର ଶିକାର ହେଉଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ନାସା ବେଲୁନ୍‌ ମିଶନ୍‌ର ଫଟୋ ଅନୁଧ୍ୟାନ

ନାସା ବେଲୁନ୍‌ ମିଶନ୍‌ର ଫଟୋ ଅନୁଧ୍ୟାନ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ନାସାର ବେଲୁନ ମିଶନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଆମ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଥିବା ନୀଳ ବାଦଲର ଫଟୋ ଉଠାଯାଇପାରିଛି। ଏଥିରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ନକ୍ଟିଲୁସେଣ୍ଟ କ୍ଲାଉଡ୍ସ ବା ପୋଲାର ମେସୋସ୍ଫରିକ୍‌ କ୍ଲାଉଡ୍ସ(ପିଏମ୍‌ସି) କୁହାଯାଏ। ଏହାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନକରି ପାଣିପାଗ, ମହାସାଗର, ହ୍ରଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହର ପରିବେଶର ଅସ୍ଥିରତା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶେଷ ସୂଚନା ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ନାସା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି। 

୧୦ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୁସଲମାନ, ଦଳିତଙ୍କ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି: ଜାତିସଂଘ

୧୦ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୁସଲମାନ, ଦଳିତଙ୍କ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି: ଜାତିସଂଘ

ଜାତିସଂଘ: ଭାରତ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ବେଳେ ମୁସଲମାନ, ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଦଳିତମାନେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଗ୍ରଗତି କରିପାରିଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

କଟା ଅଙ୍ଗ ଦେଖାଇ ଯୁବତୀ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା

କଟା ଅଙ୍ଗ ଦେଖାଇ ଯୁବତୀ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା

ଆମେରିକାର ଓକଲାହମ୍‌ରେ ରହୁଥିବା କିଷ୍ଟ୍ରି ଲୋୟାଲ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କର ଏକ କଟା ଅଙ୍ଗକୁ ଦେଖାଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି।  ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୬ରେ ଲୋୟାଲ ମାରାତ୍ମକ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ। 

ଏଭଳି ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଆଣନ୍ତି...

ଏଭଳି ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଆଣନ୍ତି...

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ଲାଗି ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁର ସମ୍ପର୍କ  ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହା ବିନା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ନିରର୍ଥକ ପାଲଟି ଯାଏ । ବିବାହପରେ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି ଅନେକ ଯୁବକ। 

 ଗଧର ହେଲା ବିବାହ

ଗଧର ହେଲା ବିବାହ

କର୍ନାଟକ ହୋରା ଗାଁର ଲୋକେ ଗଧ ସହିତ ଏକ ଗଧୁଣୀର ବିବାହ ବେଶ୍‌ ଧୁମାଧାମ୍‌ରେ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଗଧ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗଧୁଣୀ ରହୁଥିଲା। ତେବେ ଗଧୁଣୀକୁ ଚିତାବାଘ ମାରି ଦେବା ପରେ ଗଧର ବ୍ୟବହାରରେ ଆସିଥିଲା ପରିବର୍ତ୍ତନ।