ଜାତୀୟ |

ଘୋଡ଼ାବେପାରକୁ ସୁଯୋଗ: ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାଜପା ନେତା ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ଘୋଡ଼ାବେପାରକୁ ସୁଯୋଗ: ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାଜପା ନେତା ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ
ବାଙ୍ଗାଲୋର,୧୬ା୫(ପି.ଟି.)- ଯାହା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା ଶେଷରେ ତାହା ସତ ହେଲା। ଗୋଆ, ମଣିପୁର ଓ ମେଘାଳୟ ଭଳି କର୍ନାଟକରେ ମଧ୍ୟ କଳେବଳେ କୌଶଳେ କ୍ଷମତା ଅକ୍ତିଆର କରିବାକୁ ଭାଜପା ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏହି ୩ ରାଜ୍ୟ ଭଳି କର୍ନାଟକର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଜୁଭାଇ ଭାଲା ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରି ନ ଥିବା ଭାଜପାକୁ ସରକାର ଗଠନର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ ଏକକ ବୃହତ୍‌ ଦଳ ଭାବେ ଭାଜପାକୁ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଭାଜପା ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ବି.ଏସ୍‌. ୟେଦୁରପ୍ପା ଗୁରୁବାର ୯ଟା ୩୦ରେ ରାଜ୍ୟର ୨୩ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡିଏସ୍‌ ମେଣ୍ଟର ୧୧୭ ବିଧାୟକ ତାଲିକା ପାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟପାଳ ୧୦୪ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ଭାଜପାକୁ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ସକାଶେ ସୁଯୋଗ ଦେଇ କର୍ନାଟକରେ ଘୋଡ଼ାବେପାର ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କର୍ନାଟକବାସୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡିତ ଜନାଦେଶ ରାଜ୍ୟରେ ଜଟିଳ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ମେ ୧୨ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ପରିଣାମ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ବଢ଼ାଇଦେଇଥିଲା। ୨୨୪ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାର ୨୨୨ ଆସନରୁ ଭାଜପାକୁ ୧୦୪ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଶାସକ କଂଗ୍ରେସ ୭୮ ଆସନରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିଯାଇଛି। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌.ଡି. ଦେବେଗୌଡ଼ାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଜେଡିଏସ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ୩୭ ଆସନରେ ଜିତିଛନ୍ତି। ମାୟାବତୀଙ୍କ ବିଏସ୍‌ପି, ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ କେପିଜଓ୍ବୋଇ ଏବଂ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଆସନରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୧୧୨। କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡିଏସ୍‌ର ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମେଣ୍ଟର ବିଧାୟକ ସଂଖ୍ୟା ୧୧୫ ଏବଂ ଭୋଟ ହାର ୫୬% ଥିବାରୁ କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। କାରଣ ଗୋଆ, ମଣିପୁର, ମେଘାଳୟରେ ଭାଜପା ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରି ନ ଥିଲେ ହେଁ ଛୋଟ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ଧରି ସରକାର ଗଠନରେ ସେଠାର ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ଗୈରିକ ଦଳକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ କର୍ନାଟକରେ ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ରାଜଭବନରୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଆସିନାହିଁ। ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ସରକାର ଗଢ଼ିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୩୦ରେ ରାଜଭବନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥପାଠ କରାଇବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯିବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୁର୍ଜଓ୍ବୋଲା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟେଦୁରପ୍ପା ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭାଜପା ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକରେ ନେତା ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ସେ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ୧୧୨ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଥିବା ଦାବି କରିବା ସହ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ଅଣ୍ଟାଭିଡିଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଜେଡିଏସ୍‌-କଂଗ୍ରେସର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିଥିଲା। ଜେଡିଏସ୍‌ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କୁମାରସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା (ଜଣେ ଲେଖାଏ ବିଏସ୍‌ପି ଏବଂ ସ୍ବାଧୀନ ଏମ୍‌ଏଲ୍‌ଏଙ୍କ ସମେତ) ୧୧୭ ବିଧାୟକଙ୍କ ତାଲିକା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟପାଳ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ନେଇ ଆଇନ ବିଶାରଦଙ୍କ ସହ ବିଚାରବିମର୍ଶ କରୁଥିବା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳକୁ କହିଥିଲେ। ତେଣୁ କୁମାରସ୍ବାମୀ ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟପାଳ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। କୁମାରସ୍ବାମୀ କହିଛନ୍ତି, ଭାଜପା କ୍ଷମତା ହାସଲ ପାଇଁ ଅସାଧୁ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଛି। ଭାଜପା ଦଳବଦଳ ପାଇଁ ଜେଡିଏସ୍‌ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଜଣ ପିଛା ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ଯାଚିଛି। ବିଦାୟୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଦାରାମାୟା ମଧ୍ୟ ଭାଜପା ବିରୋଧରେ ଅନୁରୂପ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାଜପା ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ମେଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ଅନୁରୂପ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ

କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୨।୧୦: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିଶଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅମୃତା ଫଡନବିଶ ଶେଷରେ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି। ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସେ ସେଲ୍‌ଫି ନେବାର ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଅମୃତା ସୋମବାର କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି। 

ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୨୨।୧୦: କର୍ନାଟକ ରକ୍ଷଣ ବେଦୀକେ(କେଆର୍‌ଭି)ର ସଦସ୍ୟମାନେ ବଲିଉଡ୍‌ ଷ୍ଟାର ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୋମବାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଟାଉନ୍‌ହଲ୍‌ଠାରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଲୋକେ ସନ୍ନିଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଜାଳିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ: ପୁଅ ଦେଲେନି ମା’ଙ୍କ କୋକେଇକୁ କାନ୍ଧ

ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ: ପୁଅ ଦେଲେନି ମା’ଙ୍କ କୋକେଇକୁ କାନ୍ଧ

ବିଳାସପୁର,୨୨।୧୦: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଳାସପୁରରେ ସମାଜିକ ବାସନ୍ଦ ପାଇଁ ଜଣେ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କ କୋକେଇକୁ କାନ୍ଧ ଦେବାକୁ ପଛେଇଛନ୍ତିି। 

ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ

ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧୦: ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ବଢୁଛି। ଓ୍ବାଇଭିଏଫ୍‌ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଯୋଗୁ ଏଥିପ୍ରତି ଦମ୍ପତି ବେଶ୍‌ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। 

ସର୍ଜରୀ ଓ୍ବାର୍ଡରୁ ରୋଗୀଙ୍କ କଟା ଗୋଡ଼ ନେଇଗଲା କୁକୁର

ସର୍ଜରୀ ଓ୍ବାର୍ଡରୁ ରୋଗୀଙ୍କ କଟା ଗୋଡ଼ ନେଇଗଲା କୁକୁର

ବକ୍ସର, ୨୨।୧୦: ବିହାର ବକ୍ସର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଏଠାରେ ଆରା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ କଟାଗୋଡ଼ କୁକୁର ନେଇ ପଳାଇଛି।

ଧରା ପଡ଼ିଲେ ନକଲି ପୋଲିସ ଅଫିସର

ଧରା ପଡ଼ିଲେ ନକଲି ପୋଲିସ ଅଫିସର

ରାୟପୁର,୨୨।୧୦: ଛତିଶଗଡ଼ ରାୟପୁରରେ ଜଣେ ନକଲି ପୋଲିସ ଅଫିସର ଧରା ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ନିଜକୁ ଏସଆଇଟି  ସଦସ୍ୟ କହି ପୋଲିସ ବିଭାଗର ପ୍ରତିଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁଥିଲା। 

କେରଳ ନନ୍‌ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ମୁଖ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ମୃତ

କେରଳ ନନ୍‌ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ମୁଖ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ମୃତ

ଥିରୁଭାନନ୍ତପୁରମ,୨୨।୧୦: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ କେରଳ ନନ୍‌ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ଥିବା କ୍ୟାଥୋଲିକ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚର ପୂଜାରୀ ଫାଦର କୁରିଆକୋସ କଟୁଥାରାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। 

ହୋଟେଲ ଭିତରେ ପଶି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ପୋଲିସକୁ ଖବର ନ ଦେବାକୁ ଧମକ

ହୋଟେଲ ଭିତରେ ପଶି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ପୋଲିସକୁ ଖବର ନ ଦେବାକୁ ଧମକ

ଥାଣେ,୨୨।୧୦: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କଲ୍ୟାଣ ସହରରେ ଥିବା ଏକ ହୋଟେଲରେ ଜଣେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସନ୍ଦୀପ ବଢେ(୪୧)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। 

୧୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଇଞ୍ଜିନିୟର

୧୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଇଞ୍ଜିନିୟର

ଇନ୍ଦୋର,୨୨।୧୦: ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ତେବେ ଏଥର ଏହି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି ସୁଦୀପ ଶୁକ୍ଳା।

ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷ ଧରି ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର

ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷ ଧରି ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌,୨୨।୧୦: ପରୀକ୍ଷାରେ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜଣେ ପ୍ରଫେସର ୩ ବର୍ଷ ଧରି ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। 

ଯୌତୁକ ମାଗିବାରୁ ବରକୁ ଲଣ୍ଡା କଲେ ଲୋକେ

ଯୌତୁକ ମାଗିବାରୁ ବରକୁ ଲଣ୍ଡା କଲେ ଲୋକେ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୨।୧୦: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଏଠାରେ ଜଣେ ବର ଯୌତୁକ ମାଗିବାରୁ ଏହାର ପରିଣତି ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଛି। 

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୨।୧୦: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୪ ଯବାନ ଶହୀଦ୍‌ ହେବା ସହିତ ୭ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି।