ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ଚିଖିଲିରେ ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନରେ ଭାଜପା ନେତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ: ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଦରଦ ଥିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତୁ

ଚିଖିଲିରେ ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନରେ ଭାଜପା ନେତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ: ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଦରଦ ଥିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତୁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ଭଟଲି,୧୬।୫-
ମହାନଦୀ ଓଡ଼ିଶାର ଜୀବନ ରେଖା, ଆମର ମା। ମହାନଦୀ ବିନା ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର କଳ୍ପନା ନାହିଁ । ମାତ୍ର ମହାନଦୀକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଛାତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧୀ ।କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାର ଭାଜପା ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେ ନେଇ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମ ଏଠାରେ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଜଣେ ହେଲେ ବି ଭାଜପା ନେତାଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଦରଦ ଅଛି, ଛତିଶଗଡ଼ର ସେଭଳି କାମକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତୁ । ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିଖିଲିଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାମଞ୍ଚରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏଭଳି ଆହ୍ବାନ କରିବା ସହିତ ଭାଜପା ନେତାଙ୍କୁ ଇଙ୍ଗିତ କରି ତାକୁ ବିରୋଧ କରିପାରିବେ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଥିଲେ, ବିଜେଡ଼ି ସରକାର ଓଡ଼ିଶାର ହକ୍‌ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯାଇଥିଲେ। ଆମ ସରକାରଙ୍କ ଦାବିକ୍ରମେ ମହାନଦୀ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ ହୋଇଛି। ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ଯୋଗୁ ମହାନଦୀ ଶୁଖିଲା ରହୁଛି। ହୀରାକୁଦ ବି ଶୁଖି ଯାଉଛି। ବର୍ଷାଋତୁରେ ସେଭଳି କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ମାତ୍ର ରବିଚାଷ ପାଇଁ ପାଣି ମିଳିବ ନାହିଁ। ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମହାନଦୀରେ ଅନେକ ମେଗା ଲିଫ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ସହିତ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଲୋକେ ଯେଭଳି ବିସ୍ଥାପିତ ନ ହେବେ, ସେଥିପ୍ରତି ସରକାର ଧ୍ୟାନ ଦେବେ। ମହାନଦୀ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ସାକ୍ଷୀ। ମହାନଦୀକୁ କେବେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଖିବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ । ଏହି ଲଢ଼େଇ ସାରା ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ଲଢ଼େଇ। ଆମର ଏହି ଲଢ଼େଇ ସଫଳ ହେବ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଜାତିର ହକ୍‌ ପାଇଁ ଏହି ଲଢ଼େଇରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ କରିଥିଲେ ।
ନିର୍ଦ୍ଧାରୀତ ସମୟଠାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ଏଠାକୁ ପହଞ୍ଚିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା। ମାତ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲିକ୍ୟାପ୍ଟରରେ ଆସି ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ୪୦ରେ ଚିଖିଲିକୁ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବା ପରେ ପତାକା ଦେଖାଇ ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟା ୧୬ମିନିଟରେ ସଭାମଞ୍ଚ ଛାଡ଼ି ପୁଣି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଭିମୁଖେ ଯାଇଥିଲେ। ଚିଖିଲି ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାର ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ ଶୁଖାସୋଡ଼ାଠାରେ ମଧ୍ୟ ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ଚିଖିଲି ସଭାରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଳ ମଲ୍ଲିକ, ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ, ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ, ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ, ରାଜ୍ୟସଭା ଏମପି ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଅନଙ୍ଗ ଉଦୟ ସିଂଦେଓ, ବିଧାୟିକା ରୀତା ସାହୁ, ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଆୟୁବ୍‌ ଖାଁ, ଅରୁଣ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି

ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି

କାକଟପୁର,୨୦ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବିଧାୟକ ଚ୍ୟାଉ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୁଧବାର କାକଟପୁର ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିରରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅଭାବ, ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ସତ୍ୟପାଠ: ଗଜପତିଙ୍କୁ ମିଳୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ପାହ୍ୟା

ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ସତ୍ୟପାଠ: ଗଜପତିଙ୍କୁ ମିଳୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ପାହ୍ୟା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୬: ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପୁରୀ ଜିଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ବଦ୍ରିନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ଆରଡ଼ି,୨୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ସୁନ୍ଦରପୁର ଗାଁର ଚନ୍ଦନ ବିଶ୍ବାଳ(୨୫) ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଚନ୍ଦନ ବିଶାଖାପାଟଣାରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରଜରେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ।

ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୬: ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରକୋପ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ଷାର ଦେଖା ନ ଥିବା ବେଳେ ଖରା ଯୋଗୁ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡ଼ିଲାଣି। ପୁରୀ ସହରରେ ପାନୀର ଜଳ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। ପୁରୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗା ଯାଉଥିବା ପାଣିରୁ ମଇଳା ବାହାରୁଛି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳରେ ମିଶୁଛି।

୨୫ରେ ରଥ ସମନ୍ବୟ ତୃତୀୟ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେନି ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ

୨୫ରେ ରଥ ସମନ୍ବୟ ତୃତୀୟ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେନି ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୬: ଜୁଲାଇ ୧୪ରେ ରଥଯାତ୍ରା। ଏ ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ରଥଖଳାରେ ୩ ରଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୨ଟି ରଥ ସମନ୍ବୟ କମିଟି ବୈଠକ ସରିଲାଣି।

ପୁରୀରେ କମିଶନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଦାବି

ପୁରୀରେ କମିଶନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଦାବି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୬: ୨ଟି ଦାବି ନେଇ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆବାସିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଓ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି। ଦାବି ଦୁଇଟି ହେଲା କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପୁରୀ ସର୍କିଟ ହାଉସଠାରେ ଖୋଲିବା ଓ ଅନ୍ୟଟି ଏମାର ମଠରୁ ବାହାରିଥିବା ରୁପା ଇଟାକୁ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା।

ବାସୁଦେବପୁର ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ୨୩ ଗିରଫ ପରେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଏସ୍‌ପି, ପୋଲିସ ମୁତୟନ

ବାସୁଦେବପୁର ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ୨୩ ଗିରଫ ପରେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଏସ୍‌ପି, ପୋଲିସ ମୁତୟନ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୦।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଥାନା ଲୁଙ୍ଗା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ରଜ ଭସାଣି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଡିଜେ ଶବ୍ଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଥାନା ଆଇଆଇସି ନବକୃଷ୍ଣ ନାଏକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୩୩ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ୨୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ପୋଲିସ ୨ଟି ଡିଜେ ଗାଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଅଟକ ରଖିଛି। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଭଦ୍ରକ ଏସ୍‌ପି ବାତୁଲ ଗଙ୍ଗାଧର ସଦଳବଳେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ସିପିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

ସିପିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୬: ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଜୁନ୍‌ ୨୦ରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପ୍ରତିବାଦ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ପରିପେକ୍ଷୀରେ ସିପିଆଇ ପୁରୀ ଜିଲାପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ କମିଟିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଲେ ସମାଜସେବୀ ସେବତୀ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୦ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ କମିଟିରୁ ସମାଜସେବୀ ସେବତୀ ସିଂଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି। ମହିଳା, ଶିଶୁ ବିକାଶ ଓ ମିଶନ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଜୁନ୍‌ ୧୯ରେ ୧୦୨୦୩ ନଂ.ରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ସିଂ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କମିଟିର ସଦସ୍ୟା ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପଦ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି।

ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା:ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା:ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୦ା୬: ପୁରୀ ସହର ଲୋକନାଥ ଘାଟ ମୌଜାରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଜବଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଶତାଧିକ ମହିଳା ପୁରୀ ତହସିଲଦାର ଏବଂ ଉଚ୍ଛେଦ ଲାଗି ଯାଇଥିବା ସ୍କ୍ବାଡ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହିତ ଘେରିଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ସରକାରୀ ଜମିରୁ ମାତ୍ର ୪ରୁ ୫ଟି ଘର ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଫେରିଛି। ପୁରୀ ସହର ଲୋକନାଥ ଘାଟ ମୌଜାରେ ୪୦ ରୁ ୫୦ଏକର ସରକାରୀ ଜମି ରହିଛି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରସଙ୍ଗ :ଦଇତାପତି ନିଯୋଗର ସତ୍ୟପାଠ

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରସଙ୍ଗ :ଦଇତାପତି ନିଯୋଗର ସତ୍ୟପାଠ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୬: ଦଇତାପତିମାନଙ୍କ ସେବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର। ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ଠାରୁ ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ସେବା। ସ୍ବତ୍ୱଲିପିର ୨୪୪ ପୃଷ୍ଠାରେ ଦଇତାପତିମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଉଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଉଣା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଦଶନାର୍ଥୀଙ୍କ ଠାରୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ସେମାନେ ଦାନ ଦକ୍ଷିଣା ଆଦି ଆଦାୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଭକ୍ତମାନଙ୍କଠାରୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଦାନଦକ୍ଷିଣା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଆଦାୟ କରିବାର ନଜିର ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ବର୍ଷର ୧୨ ମାସରୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ମାସ ଦଇତାପତି ସେବା। ସେହି ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଉଣାକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି। ରଥଯାତ୍ରା ସୁପରିଚାଳନା ଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସେବା ଲାଗି ଦଇତାପତିମାନେ ପାଉଥିବା ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଉଣାକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା ଲାଗି ନିବେଦନ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ନିକଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛି ଦଇତାପତି ନିଯୋଗ।

ସୋନା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ପୋଡ଼ି

ସୋନା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ପୋଡ଼ି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୬: ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ବର୍ଗଦ୍ୱାରଠାରେ ଗାୟିକା ସୋନା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ପୋଡ଼ିଛି ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ। ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ତଥା ଭକ୍ତ ସାଲବେଗଙ୍କ ରଚିତ ଭକ୍ତିମୟ ଜଣାଣ ଆହେ ନୀଳଶଇଳକୁ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ବିକୃତ ଓ କଦର୍ଥ କରି ଗାଇଥିବାରୁ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ସୋନାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଦାହ କରାଯାଇଛି। ମଞ୍ଚ ସଭାପତି ଆଇନଜୀବୀ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୋନା ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ହୋଇ ଏହି ଭକ୍ତିମୟ ଜଣାଣକୁ କଦର୍ଥ କରି ବୋଲିବା ନିଶ୍ଚିତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ପୂର୍ବରୁ ସେ ରଙ୍ଗବତୀକୁ ବିକୃତ କରି ପରିବେଷଣ କରିଥିବାରୁ ବିବାଦୀୟ ହୋଇଥିଲେ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ