ଫୁରସତ |

ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ

ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ

 ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ। ବିଶେଷକରି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଷ୍ଟିପାତ, ଉଦ୍‌ବେଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ମନୋଭାବ ଏବଂ ଉକତ୍ଣ୍ଠା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନେ ସକ୍ରିୟ ଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନିରୂପଣ କରିବା ପାଇଁ ୪୬,୦୩୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର ଚିତ୍ର(ଇମେଜ୍‌) ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇ ତୁଳନା କରାଯାଇଥିଲା।ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେରିକାସ୍ଥିତ ଆମେନ କ୍ଲିନିକ୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଉକ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନର ପ୍ରମୁଖ ଲେଖକ ଡାନିଏଲ୍‌ ଜି. ଆମେନ୍‌ କହନ୍ତି, ଲିଙ୍ଗ-ଭିତ୍ତିକ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧ୍ୟୟନ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଦ୍ୱାରା ଆଲ୍‌ଝିମର ଭଳି ଲିଙ୍ଗ-ଭିତ୍ତିକ ମସ୍ତିଷ୍କ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଭଲ ଭାବେ ବୁଝାଯାଇପାରିବ।ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ। ବିଶେଷକରି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ପ୍ରିଫ୍ରଣ୍ଟାଲ୍‌ କୋର୍ଟେକ୍ସ ଏବଂ ମନୋଭାବ ଓ ଉଦ୍‌ବେଗ ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ମସ୍ତିଷ୍କର ଭାବାବେଗ କ୍ଷେତ୍ର ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଥାଏ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି।ଅପରପକ୍ଷରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଏବଂ ସମନ୍ବୟ କ୍ଷେତ୍ର ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ। ସ୍ପେକ୍ଟ (ସିଙ୍ଗଲ୍‌ ଫୋଟନ୍‌ ଏମିଶନ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟେଡ ଟମୋଗ୍ରାଫି) ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ମାପ କରିପାରେ। ମସ୍ତିଷ୍କ ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥିବା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକରୁଥିବା ବେଳେ ଯେଉଁ ଫଟୋଚିତ୍ର ନିଆଯାଏ ସେଥିରେ ରକ୍ତପ୍ରବାହର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚିତ୍ର ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ। ୧୧୯ଜଣ ସୁସ୍ଥ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଏବଂ ୨୬,୬୮୩ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଶେଷକରି ବ୍ରେନ୍‌ ଟ୍ରମା, ବାଇପୋଲାର ସମସ୍ୟା, ମୁଡ୍‌ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସିଜୋଫ୍ରେନିଆ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ମାନସିକ ରୋଗକୁ ପରୀକ୍ଷାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ମସ୍ତିଷ୍କର ୧୨୮ଟି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଦକ୍ଷତାରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା। ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ବୁଝିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ମସ୍ତିଷ୍କ ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ପୃଥକ୍‌ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି  କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ଆନାଥେସିଆ

ମାନସିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆନାଥେସିଆ ବା ଚେତାଶୂନ୍ୟ କରାଇବା ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତି କମାଇବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ଯେଉଁଠି ଛୋଟ ବେଳୁ ଦିଆଯାଏ ଏପରି ଶିକ୍ଷା

ସାଧାରଣ ସମାଜରେ ୬ରୁ ୭ବର୍ଷରୁ ପିଲାମାନେ ଖେଳନା ଧରି ଖେଳନ୍ତି, ଅବା ନିଜ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ଓ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏଭଳି ଏକ ସମାଜ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ବୟସରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଜୀବନ ଧାରଣର ଶିକ୍ଷା।

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାହିଁକି ଫୋପଡ଼ା ଯାଏ ଚାଉଳ

ବିବାହ ସମୟରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ପରମ୍ପରା ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ବିବାହରେ ଝିଅ ବିଦା ସମୟରେ ଚାଉଳରେ ହଳଦି ମିଶାଇ ଫୋପାଡ଼ିବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ନବଦମ୍ପତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଆସିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏପରି କଲେ ନବଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବା ସହ ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

କେଉଁ ନାଁର ଝିଅମାନେ ଧୋକା ଦିଅନ୍ତିନି

ନାଁର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର କୁହେ ଝିଅମାନେ କେତେ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍‌। ପୁଣି ଏହି ନାମରୁ ହିଁ ଜଣାପଡେ ଝିଅମାନେ କେତେ ବିଶ୍ୱାସି। ତେଣୁ ଦେଖି ଚାହିଁ ପ୍ରେମ କଲେ ଧୋକା ଖାଇବାକୁ ପଡି ନଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସି ଝିଅଟିଏ ମିଳିଲେ ଜୀବନରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ଭରି ଯାଇଥାଏ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଭାରତର କିଛି କଳାକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଭଗବାନର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତିକି ଏମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ବି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି।

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବେଶଭୂଷା ତଥା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଜିନ୍ସ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ବୋଲି କହିପାରିବା। ଏହା ଭଳିକି ଭଳି ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାରୁ ଯୁବପୀଢ଼ୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜାଇନର୍‌ମାନେ ନୁଆ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଓଲଟା ଜିନ୍ସ।

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସୈନ୍ୟ ଭଳି ଭଙ୍ଗିମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ। ଆମେରିକୀୟ ଆର୍ମି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରି (ଏଆରଏଲ୍‌) ଏବଂ କାର୍ନିଏଜ୍‌ ମେଲନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ: ଭିନ୍ନ ଏକ ଅବତାରରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ମତୁଆଲା କରିଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରାଣୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ। ନିଜର ଅପ୍‌କମିଂ ଫିଲ୍ମ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ରେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅନିଲ କପୁର, ରାଜକୁମାର ରାଓ ଏବଂ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ର ଟ୍ରେଲର୍‌ ଆସିସାରିଛି।

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଜୟପୁର: କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସେନା ଯବାନ ମୁକୁତ୍‌ ବିହାରୀ ମୀନାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ହୃଦୟବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶହୀଦ ମୁକୁତ୍‌ଙ୍କ ମରଶରୀର ଜନ୍ମମାଟି ଲଦାନିଆରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶେଷକୃତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥାଏ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଯବାନମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରନ୍ତି। କେତେବେଳେ ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ସହ ଲଢ଼ନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରନ୍ତି। ହିମସ୍ଖଳନ ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ଆଦି ଦୁର୍ଘଟଣାର ସାମ୍ନା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଳେଖ ରହିଛି।

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ଇସ୍ରାଏଲର ‘ଡେଡ୍‌ ସି’ ବା ମୃତ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ। ଖୁବ୍‌କମ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମୁଦ୍ରର ବୈଚିତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

Model This Week

ରୂପେଶ