ଫୁରସତ |

ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରୀସ୍‌ ସଂସ୍କୃତିକୁ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଛି ଭୂକମ୍ପ

ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରୀସ୍‌ ସଂସ୍କୃତିକୁ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଛି ଭୂକମ୍ପ
ଲଣ୍ଡନ:ପୂର୍ବରୁ ଭୂକମ୍ପ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେଉଁ ସୁଦୃଶ୍ୟ ଭୂମିରୂପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ତାହାକୁ ଆଧାର କରି ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରୀସ୍‌ବାସୀ ବହୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ମହାନ୍‌ ନଗରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ବୋଲି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ବ୍ରିଟେନ୍‌ସ୍ଥିତ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍‌ ପ୍ଲାଏମାଉଥ୍‌ର ଗବେଷକ ଆୟାୟିନ୍‌ ଷ୍ଟିଓ୍ବାର୍ଟଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏଜିଆନ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂଚଳନ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟ ଫଲ୍ଟଲାଇନ୍‌ ଉପରେ ଯେଉଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଗଢ଼ି ଉଠିଛି ସେ ସବୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାଂସ୍କୃତିକ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ବହନ କରେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ ଯେ, ଏକ ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ସୁରମ୍ୟ ପରିବେଶ ଡେଲ୍‌ଫିକୁ ପୂର୍ବରୁ ଦୈବବାଣୀ ଶୁଣିବା ଲାଗି ଲୋକେ ଯାଉଥିଲେ। ଏହା ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥଳ। ଏହା ଭୂପୃଷ୍ଠର ଫଲ୍ଟଲାଇନ୍‌ ଉପରେ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। ଏଠାରେ ଏକ ପବିତ୍ର ଝରଣା ବହିଯିବା ସହିତ ମୁକ୍ତ ବାୟୁ ଚଳାଚଳ କରିଥାଏ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଡେଲ୍‌ଫି ନୁହେଁ ମାଇସିନା, ଏଫେସସ୍‌, ନାଇଡସ୍‌ ଏବଂ ହାୟର ଆପୋଲିସ୍‌ ନଗରୀ ଫଲ୍ଟଲାଇନ୍‌ ଉପରେ ଗଢ଼ିଉଠିଥିବା ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟିଓ୍ବାର୍ଟ କହନ୍ତି, ଭୂକମ୍ପ ଫଲ୍ଟଲାଇନ୍‌ ଏଜିଆନ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲଡକୁ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଢଙ୍ଗରେ ଗଢ଼ିତୋଳିଛି। ଭୂମିକମ୍ପ ଯେପରି ଗ୍ରୀସ୍‌ର ଭୂଭାଗକୁ ରୁଚିସମ୍ପନ୍ନ କରି ଗଢ଼ିତୋଳିଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୀର୍ଘ ୩୦ବର୍ଷ ହେଲା ଗବେଷଣା କରାଯାଇଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏକ କାକ୍‌ତାଳୀୟ ଘଟଣା କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। କାରଣ ଭୂଚଳନ ଦ୍ୱାରା ଫଲ୍ଟଲାଇନ୍‌ ସୃଷ୍ଟିହେବା ପରେ ହିଁ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥଳ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। ଭୂମିକମ୍ପ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବହୁ ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣକୁ ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରୀସ୍‌ବାସୀ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ଥଳ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ମନ୍ଦିର ଓ ଅଟ୍ଟାଳିକା ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଢଙ୍ଗରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରୀସ୍‌ବାସୀ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବେ ବୁଦ୍ଧିମାନ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ସେମାନେ ଯେଉଁ ଢାଞ୍ଚା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ ତାହାଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତ ବଂଶଧର ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ସେମାନେ ଚିନ୍ତାକରୁଥିଲେ ବୋଲି ଷ୍ଟିଓ୍ବାର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ବେଡ୍‌ ରୁମ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଡ୍‌ ଏବଂ ଏଥିରେ  ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀ କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଉଛନ୍ତି ତାହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସରସତାକୁ ସୂଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରହିଛି ଉଲ୍ଲେଖ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ଇଂଲଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବେଣ୍ଡେ ଡେଭିସନ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାପରେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। 

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

ଲଙ୍କାରେ ହରିଶବ୍ଦ! ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଧୁନ୍‌

କରାଚୀ, ୨୦।୯: ବିଘ୍ନବିନାଶନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆରାଧନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। 

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୪,୨୪୫ ଆବେଦନ : ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ଭୋପାଳ, ୨୦।୯: ୪୦ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧଓ୍ବାରୀରେ ରହୁଥିବା ବୃଦ୍ଧ ରାମସ୍ବରୂପ ଲଖେରା ନିଜ ଜମି ଆବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ୧୯୭୨ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଇନର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। 

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା

ପୁଅର ଅଭିନୟ ମୋ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ମୋ ପୁଅ ଅଂଶୁମାନ ‘ଅନ୍ତର୍ଲିନ’ ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଅଟିଷ୍ଟିକ ଶିଶୁ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ଧାରାବାହିକ ‘ତୁଳସୀ’ରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି  ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଅଭିନେତା ଶୁଭାଶିଷ୍‌ ଶର୍ମା (ଡାକ ନାମ ମଣ୍ଟୁ)। ପରେ ସେ ‘ଅପା’, ‘ଆଇନା’ ଭଳି ଅନେକ ଧାରାବାହିକରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

୮୦ଟି ଫିଲ୍ମ, ୫୦୦ ଆଲବମ୍‌ ଓ ୧୫ଟି ଟେଲି ସିରିଏଲ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଟ୍ରାକ୍‌। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଭିଡିଓରେ କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ। 

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ମିଳେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା

ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧନଦାତ୍ରୀ। ଋଗ୍‌ ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ  ଶ୍ରୀସୂକ୍ତ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀସୂକ୍ତ ପାଠ କଲେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରେଇ ଯାଏ।

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଲିଭୁଛି ହସ

ଦିନକୁ ଦିନ ଶିଶୁଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହସ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଚାର ଦାୟୀ ବୋଲି ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଭିଏନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି।

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ସାଙ୍ଗ ସାଜିଲେ ସଇତାନ

ହରିୟାଣା, ୧୯।୯: ହରିୟାଣାର ରଓ୍ବୋଡିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ହେବା ଘଟଣା ମନରୁ ନଲିଭୁଣୁ ପୁଣି ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ଛୋଟପିଲା ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇଲେ ମିଳେ ଏସବୁ ସୂଚନା...

ବୟସ୍କମାନେ ଝାଡୁଧରି ଘର ଓଳାଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ହଠାତ୍‌ ଝାଡୁ ଧରି ଘର ଓଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ଶୁଭ ସୂଚକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଘରକୁ ଅତିଥିଙ୍କ ଆଗମନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ଦେଇଥାଏ ସୂଚନା।