ଖେଳ |

୨୦୨୨ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରୁ ଓହରିବ ନାହିଁ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୪- ଆଗାମୀ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରୁ ଭାରତ ଓହରିବା ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଆଲୋଚନାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ମହାସଂଘ (ଆଇଓଏ) ସଭାପତି ନରିନ୍ଦର ବାତ୍ରା। ୨୦୨୨ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଶୁଟିଂ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ନ୍ୟାଶନାଲ ରାଇଫଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏନ୍‌ଆର୍‌ଏଆଇ) ସଭାପତି ରନିନ୍ଦର ସିଂ ଭାରତ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବାତ୍ରା କହିଛନ୍ତି, ରନିନ୍ଦରଙ୍କ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଯଥାର୍ଥ। କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ନର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ରୀଡ଼ାକୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବା କାରଣରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇଭେଣ୍ଟରୁ ଓହରି ଯିବ ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇଓଏ ଓ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ମହାସଂଘ (ସିଜିଏଫ୍‌) ସହ ଆଲୋଚନା କରିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏବେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କମିଟି (ଆଇଓସି) ମୁଖ୍ୟ ଥୋମାସ ବ୍ୟାକ କହିଛନ୍ତି, ଏଥିରେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସହାୟତା କରି ପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରୁ କଦାପି ଶୁଟିଂ ଇଭେଣ୍ଟ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅସ୍ବାଶନା ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ: ଆଜିଠୁ ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ ରେସଲିଂ

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ: ଆଜିଠୁ ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ ରେସଲିଂ

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୮।୮(ପି.ଟି.)- ଏସିଆନ ଗେମ୍ସର ୧୮ତମ ସଂସ୍କରଣ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଫ୍ରି ଷ୍ଟାଇଲ ରେସଲିଂ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ରେସଲିଂର ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟାର ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଓ ଭିନେଶ ଫୋଗତ ଭାରତୀୟ ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ। ସେହିପରି ଡବଲ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପଦକ ବିଜେତା ତଥା ଅଭିଜ୍ଞ ରେସଲର ସୁଶୀଲ କୁମାର ଓ ରିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ବିଜୟିନୀ ସାକ୍ଷୀ ମଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କଡ଼ା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ ରହିଛି। 

ଏସିଆଡ୍‌ ମହିଳା ହକି :ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା

ଏସିଆଡ୍‌ ମହିଳା ହକି :ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୮।୮(ପି.ଟି.)-
ଏସିଆନ ଗେମ୍ସର ମହିଳା ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରବିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଆୟୋଜକ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆକୁ ଭେଟିବ। ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିୟନ ଭାରତ ଗତ ବିଶ୍ୱକପର ପଦକ ଶୂନ୍ୟତାକୁ ଭୁଲି ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ଟାଇଟଲ ଜିତିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି। ଏହା ହୋଇପାରିଲେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସିଧାସଳଖ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବ।

ଓ୍ବାଦେକରଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଖେଳାଳି ପିନ୍ଧିଲେ କଳା ଫିତା

ଓ୍ବାଦେକରଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଖେଳାଳି ପିନ୍ଧିଲେ କଳା ଫିତା

ନଟ୍ଟିଂହାମ,୧୮।୮- ଏଠାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୩ୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଖେଳାଳିମାନେ ହାତରେ କଳା ଫିତା ପରିଧାନ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ ସ୍ବର୍ଗପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଅଜିତ ଓ୍ବାଦେକରଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଅର୍ଥରେ ଫିତା ପରିଧାନ କରିଛନ୍ତି।

ଉ. କୋରିଆ ମହିଳା ଫୁଟବଲ ଦଳର ବୃହତ୍‌ ବିଜୟ

ଜାକର୍ତ୍ତା,୧୮।୮(ଏଏଫ୍‌ପି)-  ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମୁଖ୍ୟ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଦ୍ୱିତୀୟ ଚଳିତ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସରେ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଖୁସି ହେବେ। ଶନିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ୧୬-୦ ଗୋଲରେ ତାଜିକସ୍ତାନକୁ ହରାଇ ଦେଇଛି। 

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଟେନିସ୍‌:  ଡବଲ୍ସ ଖେଳିବେ ରାମକୁମାର-ନାଗଲ

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଟେନିସ୍‌: ଡବଲ୍ସ ଖେଳିବେ ରାମକୁମାର-ନାଗଲ

ପାଲେମ୍ବାଙ୍ଗ,୧୮।୮(ପି.ଟି.)- ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଟେନିସ୍‌ ଦଳ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷିତ ଦଳରେ ଖୁସି ନ ଥିବା ଭେଟେରାନ ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରୁ ଓହରି ଯିବାରୁ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗର ଖେଳାଳି ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇସାରିଥିଲା। 

୩ ବର୍ଷୀୟ ବାଳିକାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ତୀରନ୍ଦାଜୀରେ ଗିନିଜ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ରେକର୍ଡ

୩ ବର୍ଷୀୟ ବାଳିକାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ତୀରନ୍ଦାଜୀରେ ଗିନିଜ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ରେକର୍ଡ

ଚେନ୍ନାଇ, ୧୮।୮- ସ୍ଥାନୀୟ ୩ ବର୍ଷୀୟ ବାଳିକା ତୀରନ୍ଦାଜୀରେ ଏକ ଗିନିଜ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ। ସେ ୮ ମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ୧,୧୧୧ ଥର ତୀର ମାରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ କିଣ୍ଡରଗାର୍ଟେନ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ପି. ସାଞ୍ଜନା ସାଢ଼େ ତିନି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ତୀର ମାରିଥିଲେ।

ଭାରତର ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ

ନଟ୍ଟିଂହାମ,୧୮।୮(ପି.ଟି.)-  ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାରଠାରୁ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଘରୋଇ ଦଳ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ ଟସ୍‌ ଜିତି ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି କି, ଦିଲ୍ଲୀର ଯୁବ ଉଇକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପଦାର୍ପଣର ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି। 

ପୋଲାର୍ଡଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଶତକ

ପୋଲାର୍ଡଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଶତକ

ସେଣ୍ଟ କିଟ୍ସ,୧୮।୮- ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କିରୋନ ପୋଲାର୍ଡ ବିସ୍ଫୋରକ ଶତକ ବଳରେ ସେଣ୍ଟ ଲୁସିଆ ଷ୍ଟାର୍ସ ଦଳ କ୍ରମାଗତ ପରାଜୟ ଧାରା ଭଙ୍ଗ କରିଛି। ଲଗାତର ୧୫ଟି ପରାଜୟ ପରେ ଏହା ଦଳର ପ୍ରଥମ ବିଜୟ। ଶୁକ୍ରବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପୋଲାର୍ଡ ୫୪ ବଲରୁ ୧୦୪ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ।

‘୨୦୦୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ  ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଯୋଗୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା’

‘୨୦୦୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଯୋଗୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୮- ଦୀର୍ଘ ୧୭ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ  ଭାରତୀୟ ଦଳ ୨୦୦୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା। କେବଳ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏହି ଗସ୍ତ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ମ୍ୟାନେଜର ରତ୍ନାକର ସେଠୀ ଭାରତରତ୍ନ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବ୍ରିଜ,୧୮।୮- ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଲଡର୍‌ସ ଟେଷ୍ଟରେ ବୃହତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ନାମରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଦଳକୁ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। 

ସିନସିନାଟି ମାଷ୍ଟର୍ସ: ସେମିରେ ଜୋକୋଭିଚ୍‌

ସିନସିନାଟି ମାଷ୍ଟର୍ସ: ସେମିରେ ଜୋକୋଭିଚ୍‌

ସିନସିନାଟି,୧୮।୮(ଏଏଫ୍‌ପି)- ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଟେନିସ ବର୍ଗର ପୂର୍ବତନ ଶୀର୍ଷ ର଼୍ୟାଙ୍କଧାରୀ ଖେଳାଳି ନୋଭାକ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ଚଳିତ ଏଟିପି ସିନସିନାଟି ମାଷ୍ଟର୍ସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଚେସ୍‌: ନୁରୁଦ୍ଦିନ ଚାମ୍ପିୟନ

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଚେସ୍‌: ନୁରୁଦ୍ଦିନ ଚାମ୍ପିୟନ

କଟକ ଅଫିସ,୧୭୮- ପୋଷ୍ଟାଲ ରିକ୍ରିଏଶନ କ୍ଲବ (ଆର୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍‌ ଡିଭିଜନ) ପରିସରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନିମନ୍ତେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ(୬୦ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି) ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆମନ୍ତ୍ରଣୀୟ ଚେସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।