ବାଣିଜ୍ୟ |

ଗାଡି, ଏସି ଥିଲେ ସାମାଜିକ ଯୋଜନାରୁ ବାଦ

ଗାଡି, ଏସି ଥିଲେ ସାମାଜିକ ଯୋଜନାରୁ ବାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୮।୮:ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଲାଗି ସାମଗ୍ରୀ ମାନ ରହିଛି। ଏହା ବାଦ ସେମାନେ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍‌, ଓ୍ବାଶିଂ ମେଶିନ୍‌ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ମାନ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ଦୁଇ ଏବଂ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଯୋଜନାର ଲାଭ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହିଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥିତିକୁ ନଜରରେ ରଖି ସରକାର ସହରରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଆର୍ଥତ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଆକଳନ କରିବେ। ସହର ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଜନ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଠିକ୍‌ ହିତାଧିକାରୀ ନେଉଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ଜାଣି ପାରିବେ। ଏହି କା୍ଯଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତି ୧୦ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ୬ ପରିବାର ସରକାରଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିପାରିବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ସହରରେ ବାସ କରୁଥିବା ଯେଉଁ ପରିବାର ନିକଟରେ ୪ ରୁମ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ଲାଟ କିମ୍ବା ୪ ଚକିଆ ଯାନ ଏବଂ ଏୟାର କଣ୍ଡିଶନର ରହିବ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଯୋଜନା ବାହାରେ ରଖାଯିବ।  ସାମାଜିକ ଏବଂ ଆର୍ଥତ୍କ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଲାଗୁ କରାଇବା ଲାଗି ବିବେକ ଦେବରାଏ କମିଟି ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ମୁତାବକ ଯେଉଁ ପରିବାରଗୁଡିକ ନିକଟରେ ଏହି ଭଳି ରେଫ୍ରିଜରେଟର, ଓ୍ବାଶିଂମେଶିନ୍‌ ଏବଂ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ରହିଥାଏ ତେବେ ସେମାନେ ସାମାଜିକ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରୁ ଆପେ ବାଦ ପଡି ଯିବେ। ରିପୋର୍ଟରେ ଅନ୍ୟ ପରିବାରଗୁଡିକ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ସାମାଜିକ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଗୃହ, କର୍ମ ସଂସ୍ଥାନ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଯଦି କୌଣସି ପରିବାର ନିକଟରେ ଏପରି ସ୍ଥିତି ରହିଥାଏ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବ।  ଏହା ବାଦ୍‌ ସାମାଜିକ ଯୋଜନାର ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ଲାଗି କମିଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଘର ନ ଥିବା ତଥା ପଲିଥିନ ତଳେ ବାସ କରୁଥିବା ପରିବାର, ରୋଜଗାରର ସ୍ଥାୟୀ ପନ୍ଥା ନ ଥିବା ପରିବାର, ଯେଉଁ ପରିବାରରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ପୁରୁଷ ନ ଥିବେ ଏବଂ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ଶିଶୁ ହୋଇଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିବ। ଏହାକୁ ନେଇ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତ, କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏକ ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସାମାଜିକ ସ୍ଥିତି ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ରହିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ ୨୦୧୨ରେ ଏମ୍‌.ଆର. ହାସିନ କମିଟି ସହରୀ ଦାରିଦ୍ର୍ୟକୁ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସରକାର ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇ ନ ଥିଲେ।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାର ୨୩ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାର ୨୩ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮-୭(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ କୌଶଳ ବିକାଶ ନିଗମ(ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଡିସି)ର ମିଳିତ ଆୟୋଜନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତିନିିଦିନିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିଲ୍‌ ରିଜିଓନାଲ୍‌ କମ୍ପିଟିଶନ(ଇଷ୍ଟ)୨୦୧୮ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୫ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧୧,୩୩୬ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା

୫ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧୧,୩୩୬ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭(ପି.ଟି.) ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି), କର୍ପୋରେଶନ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଓଭରସିଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୧,୩୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାର ୨୩ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶାର ୨୩ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮-୭(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ କୌଶଳ ବିକାଶ ନିଗମ(ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଡିସି)ର ମିଳିତ ଆୟୋଜନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତିନିିଦିନିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିଲ୍‌ ରିଜିଓନାଲ୍‌ କମ୍ପିଟିଶନ(ଇଷ୍ଟ)୨୦୧୮ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୨୭ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୨ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ବିଜେତା ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୧୧ ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ରନର୍ସ ଅପ ହୋଇଛନ୍ତି।

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟନଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟନଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭(ପି.ଟି.): ଜ୍ୟାକେଟ୍‌, ସୁଟ୍‌ ଏବଂ କାର୍ପେଟ୍‌ ସମେତ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟନଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ସରକାର ଏହାକୁ ୨୦%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସ ଏବଂ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବୋର୍ଡ(ସିବିଆଇସି) ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଏ ନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଥିବା ବୁଣା ଫେବ୍ରିକ୍ସ, ଡ୍ରେସ, ଟ୍ରାଉଜର, ସୁଟ୍‌ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ଆଦି ମହଙ୍ଗା ହେବ। ଘରୋଇ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବାଂଲାଦେଶ ଭଳି ସ୍ବଳ୍ପ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ପୂର୍ବଭଳି ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଶୁଳ୍କମୁକ୍ତ ଆକ୍ସେସ୍‌ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଫେଡେରେଶନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌(ଫିଓ)ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ସାହାଇ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର: ଗୋଆରେ ସର୍ବାଧିକ

ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର: ଗୋଆରେ ସର୍ବାଧିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭: ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଗୋଆରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ। ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ୧୧୯.୭ କିଲୋଗ୍ରାମ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି, ଯାହାକି ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ୬ ଗୁଣ ଅଧିକ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର ୧୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି। ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାଯାଇଛି। ଡିଜେଲକୁ ଯଦି ହିସାବକୁ ନେବା ତା’ହେଲେ ଗୋଆରେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଛା ଏହି ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟୟ ୨୨୫.୬ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି। ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ଏହା ପାଖାପାଖି ସାଡେ ୩ ଗୁଣ ଅଧିକ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ୬୬.୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିହାରରେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଠାରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟବହାର ୬.୭ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ୨୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି।

ପିଏନ୍‌ବି ଠକେଇର ପ୍ରଭାବ:ଗହଣା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଋଣ

ପିଏନ୍‌ବି ଠକେଇର ପ୍ରଭାବ:ଗହଣା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଋଣ

ଚେନ୍ନାଇ,୧୮-୭(ପି.ଟି.): ବିଲିୟନେୟାର ଗହଣା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାମୁ ତଥା ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଜେମ୍ସର ମାଲିକ ମେହୁଲ୍‌ ଚୋକ୍‌ସୀ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶ୍‌ନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ରେ ୧୩,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜାଲିଆତି କରି ଦେଶରୁ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଇତିହାସରେ ଏହାକୁ ସର୍ବବୃହତ୍‌ ସ୍କାମ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏମାନେ ବାଟକାଟି ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି।

ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବିପଦ: ୫୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ

ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବିପଦ: ୫୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୭: ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବଡ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଅର୍ଥନୈତିକ ସୁଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଏହା ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ କରିବ। ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏହାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ବୋଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି(ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌) ଆକଳନ କରିଛି। ଏହା କହିଛି ଯେ, ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପ୍ରତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ନେଉଥିବା ପ୍ରତିଶୋଧମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଡ ଧରଣର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା: ୧୫୧.୬୬ କୋଟି ଆଦାୟ କଲା ପିଏନ୍‌ବି

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା: ୧୫୧.୬୬ କୋଟି ଆଦାୟ କଲା ପିଏନ୍‌ବି

ଇନ୍ଦୋର, ୧୮-୭(ପି.ଟି): ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ନ ରଖିବା ଯୋଗୁ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ୧୫୧.୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛି। ୧.୨୩ କୋଟି ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରୁ ଉକ୍ତ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହୋଇଥିବା ଆର୍‌ଟିଆଇ ସୂଚନାରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିମାନା ବାବଦରେ ୩୧.୯୯ କୋଟି, ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୨୯.୪୩ କୋଟି, ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୩୭.୨୭ କୋଟି ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୈମାସରେ ୫୨.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଛି।

୧୬୩ କୋଟି, ୧୦୦ କିଲୋ ସୁନା ଜବତ କଲା ଆଇଟି

୧୬୩ କୋଟି, ୧୦୦ କିଲୋ ସୁନା ଜବତ କଲା ଆଇଟି

ଚେନ୍ନାଇ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୭(ପି.ଟି) :ଆୟକର ବିଭାଗ(ଆଇଟି) ପକ୍ଷରୁ ଚେନ୍ନାଇର ବିଭିନ୍ନ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟିଂ ଫାର୍ମ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଚଢାଉରୁ ୧୬୩ କୋଟି ନଗଦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦୦ କିଲୋ ସୁନା ଜବତ ହୋଇଛି।

ଓଡିଶାରେ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଦୃଢ କରିବ ଏୟାରଟେଲ

ଓଡିଶାରେ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଦୃଢ କରିବ ଏୟାରଟେଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮-୭(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରମୁଖ ଟେଲିକମ୍‌ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ ଓଡିଶାରେ ଏହାର ନେଟଓ୍ବର୍କ ଆହୁରୀ ଦୃଢ କରିବ। ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ କମ୍ପାନୀ ଏ ନେଇ ଏକ ଯୋଜନା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଉଭୟ କଲ୍‌ ତଥା ଡାଟା ସେବା ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ଏହି ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ୫୩,୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମକୁ ସେବା ସଂଯୋଗ କରିଛି।

ଆର୍ଥତ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣକୁ ଝଟ୍‌କା: ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅପହଞ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ଆର୍ଥତ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣକୁ ଝଟ୍‌କା: ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଅପହଞ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୭: ଲୋକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଯୋଗାଣ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ସରକାର କହୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଦେଶର ସିଂହଭାଗ ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥତ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଇବାକୁ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ଯୋଜନାକୁ ଝଟକା ଲାଗିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଲୋକମାନେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବାଠାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି।

ଏଲ୍‌ଜି ଟିଭିରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସୁବିଧା

ଏଲ୍‌ଜି ଟିଭିରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସୁବିଧା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮-୭: ଏଲ୍‌ଜି ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିତ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଏଆଇ) ସୁବିଧା ଥିବା ଟିଭି ‘ଥିନ କ୍ୟୁ’ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ଉକ୍ତ ଟିଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ନୂତନ ସ୍ତରର ସୁବିଧା ଲାଭ କରିପାରିବେ। ଏହା ଅନନ୍ୟ ଟିଭି ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହା ଓଏଲ୍‌ଇଡି, ସୁପର ଏଚ୍‌ୟୁଡି, ୟୁଏଚ୍‌ଡି, ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ୟାଟେଗୋରୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ରେଞ୍ଜରେ ବଜାରକୁ ଆସୁଛି। ଏଆଇ ସୁବିଧା ଦ୍ୱାରା ରିମୋଟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଟିଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ଲେ ସହ ଡିସ୍କଭର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ