ଜାତୀୟ |

କାଠଗଡ଼ାରେ ଭାଜପା ସରକାର

କାଠଗଡ଼ାରେ ଭାଜପା ସରକାର
ଜମ୍ମୁ/ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୨।୪(ପି.ଟି.): ‘ବେଟି ବଚାଓ ବେଟି ପଢ଼ାଓ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବା ଭାଜପା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ(ୟୁପି)ରେ ବିପୁଳ ବିଜୟ ହାସଲ କରି କ୍ଷମତାସୀନ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ପିଡିପି ସହ ମେଣ୍ଟ କରି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିଛି ଗୈରିକ ଦଳ। ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ଦୁଇଟି ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାଜପାର ଅଭିମୁଖ୍ୟ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିକୁ ସରଗରମ କରିଛି। ୟୁପିର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଓ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତି ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ବଦଳରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କେବଳ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ବରଂ ୟୁପି ଏବଂ କଶ୍ମୀର ସମେତ ସାରା ଦେଶରେ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ସନ୍ଦେହର କାଠଗଡ଼ାକୁ ସ୍ବତଃ ଟାଣି ହୋଇଯାଇଛି ଭାଜପା। ୟୁପିର ଉନ୍ନାଓ ଜିଲାରେ ଗତ ଜୁନ ୪ରେ ବଙ୍ଗାରମଉ ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପ ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜୟଦୀପ ସିଂ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଗତ ୫ ତାରିଖରେ ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପାଇଁ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଯାଇ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ଭାଇ ଓ ସହଯୋଗୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଇ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ପୀଡ଼ିତା ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇବାରୁ ଗତ ରବିବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଆଗରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ସେହି ରାତିରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା ଉନ୍ନାଓ ଜିଲା ଜେଲ ହାଜତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଯୋଗୀ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ନେଇ କେବଳ ଏସ୍‌ଆଇଟି ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଚୁପ୍‌ ବସିଯାଇଥିବା ପୀଡ଼ିତା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଚାରିଆଡୁ ସମାଲୋଚିତ ହେବା ପରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କରି ଶେଷରେ ସିବିଆଇକୁ ମାମଲା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଆଇନଜୀବୀ ଗୋପାଳ ସ୍ବରୂପ ଚତୁର୍ବେଦୀଙ୍କ ଏକ ପତ୍ରକୁ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜ ଆଡ଼ୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଡି.ବି. ଭୋସ୍‌ଲେଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗୁରୁବାର ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଶୁକ୍ରବାର ଯାଏ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ସର୍ନା କରିବା ସହ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଏଯାଏ କାହିଁକି ଗିରଫ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଉନ୍ନାଓ ପୋଲିସ କୁଲଦୀପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋକ୍‌ସୋ ଆଇନ ବଳରେ ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ମଖି ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ପୀଡ଼ିତା ନିଜ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ଭୟ ଆଶଙ୍କା କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ରେ ଜମ୍ମୁର କଠୁଆ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବକେରଓ୍ବାଲ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ୮ ବର୍ଷୀୟା ଝିଅଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ଛଅଜଣ ସପ୍ତାହେ ଧରି ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ନିର୍ମମ ଭାବେ ପଥର ଛେଚି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ୧୫ ପୃଷ୍ଠା ସମ୍ବଳିତ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ରାସନା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ‘ଦେବୀସ୍ଥାନ’ ମନ୍ଦିରର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ଏହି ଅପହରଣ, ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ବୋଲି କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଲିସ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ସୋମବାର କଠୁଆର ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଚାର୍ଜଶିଟ ଦାଖଲ କରିବାରେ ପୋଲିସକୁ ବାଧା ଦେଇଥିଲେ। ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ଜମ୍ମୁ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ (ଜେଏଚ୍‌ସିବିଏ) ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ନାବାଳିକା ଜଣକ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହୋଇଥିବାରୁ ଭାଜପା ଚାପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ରୂପ ନେଇଛି। ନ୍ୟାଶନାଲ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓମାର ଅବ୍‌ଦୁଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଶୋଭାଯାତ୍ରରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଭାଜପାର ଦୁଇମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ମେହବୁବା କାହିଁକି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଇନରେ ବାଧାସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ବରଦାସ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ। ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ ବୋଲି ମେହବୁବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାର ଭୟରେ ଗାଁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ଗାଁ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ କାହାକୁ କିଛି ଜଣାଇ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥିତି ନେଇ କିଛି ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ତିନି ଝିଅଙ୍କୁ ହାତୁଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ବାପା

ତିନି ଝିଅଙ୍କୁ ହାତୁଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ବାପା

ଲକ୍ଷ୍ମୌ, ୧୩।୧୧(ପି.ଟି.ଆଇ.)-ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଲଳିତପୁର ଜିଲାରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାପା ନିଜର ତିନି ଛୋଟ ଝିଅଙ୍କୁ ହାତୁଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛି। ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ନୀତୀଶଙ୍କ ଘରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ, ଲାଲୁଙ୍କ ଘର ଖାଁ ଖାଁ

ନୀତୀଶଙ୍କ ଘରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ, ଲାଲୁଙ୍କ ଘର ଖାଁ ଖାଁ

ପାଟନା,୧୩।୧୧: ମଙ୍ଗଳବାର ଛଟ୍‌ ପୂଜା ପାଇଁ ବିହାର ନବବଧୂ ବେଶରେ ସଜେଇ ହୋଇଛି। ଘରେ ଘରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ। ହେଲେ ରାଜନୀତିର ଧ୍ରୁବ ନୀତୀଶ ଓ ଲାଲୁଙ୍କ ଘରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଅଲଗା ଅଲଗା ପରିବେଶ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ନୀତୀଶଙ୍କ ଘର ସାଜସଜ୍ଜାରେ ଉଠୁଛି ପଡୁଛି। 

୨୧ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଲେ ତେଜ ପ୍ରତାପ

୨୧ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଲେ ତେଜ ପ୍ରତାପ

ବୃନ୍ଦାବନ,୧୩।୧୧: ଆର୍‌ଜେଡି ମୁଖ୍ୟ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ତଥା ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜ ପ୍ରତାପ ଯାଦବ ହଠାତ୍‌ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। ପତ୍ନୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ମାମଲାକୁ ନେଇ ଏବେ ବୃନ୍ଦାବନରେ ସମୟ କାଟୁଥିବା ତେଜ ପ୍ରତାପ ସୋମବାର ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପର୍ବତ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ମା’ କୋଳରୁ ୧୨ ଦିନର ଶିଶୁକୁ ଝାମ୍ପି ନେଇ ମାରିଦେଲା ମାଙ୍କଡ଼

ମା’ କୋଳରୁ ୧୨ ଦିନର ଶିଶୁକୁ ଝାମ୍ପି ନେଇ ମାରିଦେଲା ମାଙ୍କଡ଼

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୩।୧୧: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଆଗ୍ରାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଅଟୋ ଚାଳକ ଯୋଗେଶଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନେହାଙ୍କ କୋଳରୁ ଏକ ୧୨ ଦିନର ଶିଶୁ ପୁତ୍ରକୁ ମାଙ୍କଡ଼ ଝାମ୍ପି ନେବା ଓ ତାକୁ ମାରିଦେବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ଷ୍ଟାନ ଲିଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲା ବଲିଉଡ୍‌

ଷ୍ଟାନ ଲିଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲା ବଲିଉଡ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୧୩।୧୧: ମାର୍ଭେଲ କମିକର ଜନକ ଷ୍ଟାନ ଲିଙ୍କ ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି।

ତନୁଶ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଇ ମୋତେ କଚାଡିଲେ ରେସ୍‌ଲର: ରାକ୍ଷୀ

ତନୁଶ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଇ ମୋତେ କଚାଡିଲେ ରେସ୍‌ଲର: ରାକ୍ଷୀ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୩।୧୧: ଡ୍ରାମା କୁଇନ୍‌ ରାକ୍ଷୀ ସାଓ୍ବନ୍ତ ଏବେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତନୁଶ୍ରୀ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।

ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ମହିଳାଙ୍କ ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଜିନିଷ

ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ମହିଳାଙ୍କ ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଜିନିଷ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ୧୩।୧୧: ଗୁଜରାଟ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଚମକାଇଲା ଭାଜପା

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଚମକାଇଲା ଭାଜପା

ଜୟପୁର,୧୩।୧୧: ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଏବେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରାଜନୀତି ଯୋର ଧରିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଉଛି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା। ଏବେ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାଜପା ତା’ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଘୋଷଣା କରିଛି। 

ସବରିମାଳା ବିବାଦ: ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ମନା କଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ

ସବରିମାଳା ବିବାଦ: ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ମନା କଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୧: କେରଳର ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି  ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ମନା କରିଛନ୍ତି। 

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଭାରତ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରାଫାଲ ଜେଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଭାରତ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରାଫାଲ ଜେଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୧: ରାଫାଲ ବିମାନକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଭାରତ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରାଫାଲ ଜେଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ।

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଯୋଜନା: ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେଖାଠାରେ ୩୬ରୁ ଅଧିକ ଡବଲ ଡେକର ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଯୋଜନା: ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେଖାଠାରେ ୩୬ରୁ ଅଧିକ ଡବଲ ଡେକର ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୧: ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନୁପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଗୋଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ନୂଆ ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ୩୬ରୁ ଅଧିକ ଡବଲ ଡେକର ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ ଜାରି ରହିଛି।

ମୂଳ ଭାରତୀୟ ତୁଳସୀ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ମୂଳ ଭାରତୀୟ ତୁଳସୀ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୩।୧୧: ମୂଳ ଭାରତୀୟ ତୁଳସୀ ଗୋବାର୍ଡ ୨୦୨୦ରେ ହେବାକୁଥିବା ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ତାଙ୍କ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କଠାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।