ଜାତୀୟ |

କାଠଗଡ଼ାରେ ଭାଜପା ସରକାର

କାଠଗଡ଼ାରେ ଭାଜପା ସରକାର
ଜମ୍ମୁ/ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୨।୪(ପି.ଟି.): ‘ବେଟି ବଚାଓ ବେଟି ପଢ଼ାଓ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବା ଭାଜପା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ(ୟୁପି)ରେ ବିପୁଳ ବିଜୟ ହାସଲ କରି କ୍ଷମତାସୀନ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ପିଡିପି ସହ ମେଣ୍ଟ କରି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିଛି ଗୈରିକ ଦଳ। ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ଦୁଇଟି ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାଜପାର ଅଭିମୁଖ୍ୟ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିକୁ ସରଗରମ କରିଛି। ୟୁପିର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଓ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତି ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ବଦଳରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କେବଳ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ବରଂ ୟୁପି ଏବଂ କଶ୍ମୀର ସମେତ ସାରା ଦେଶରେ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ସନ୍ଦେହର କାଠଗଡ଼ାକୁ ସ୍ବତଃ ଟାଣି ହୋଇଯାଇଛି ଭାଜପା। ୟୁପିର ଉନ୍ନାଓ ଜିଲାରେ ଗତ ଜୁନ ୪ରେ ବଙ୍ଗାରମଉ ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପ ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜୟଦୀପ ସିଂ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଗତ ୫ ତାରିଖରେ ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପାଇଁ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଯାଇ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ଭାଇ ଓ ସହଯୋଗୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଇ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ପୀଡ଼ିତା ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇବାରୁ ଗତ ରବିବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଆଗରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ସେହି ରାତିରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା ଉନ୍ନାଓ ଜିଲା ଜେଲ ହାଜତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଯୋଗୀ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ନେଇ କେବଳ ଏସ୍‌ଆଇଟି ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଚୁପ୍‌ ବସିଯାଇଥିବା ପୀଡ଼ିତା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଚାରିଆଡୁ ସମାଲୋଚିତ ହେବା ପରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କରି ଶେଷରେ ସିବିଆଇକୁ ମାମଲା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଆଇନଜୀବୀ ଗୋପାଳ ସ୍ବରୂପ ଚତୁର୍ବେଦୀଙ୍କ ଏକ ପତ୍ରକୁ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜ ଆଡ଼ୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଡି.ବି. ଭୋସ୍‌ଲେଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗୁରୁବାର ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଶୁକ୍ରବାର ଯାଏ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ସର୍ନା କରିବା ସହ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଏଯାଏ କାହିଁକି ଗିରଫ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଉନ୍ନାଓ ପୋଲିସ କୁଲଦୀପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋକ୍‌ସୋ ଆଇନ ବଳରେ ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ମଖି ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ପୀଡ଼ିତା ନିଜ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ଭୟ ଆଶଙ୍କା କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ରେ ଜମ୍ମୁର କଠୁଆ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବକେରଓ୍ବାଲ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ୮ ବର୍ଷୀୟା ଝିଅଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ଛଅଜଣ ସପ୍ତାହେ ଧରି ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ନିର୍ମମ ଭାବେ ପଥର ଛେଚି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ୧୫ ପୃଷ୍ଠା ସମ୍ବଳିତ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ରାସନା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ‘ଦେବୀସ୍ଥାନ’ ମନ୍ଦିରର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ଏହି ଅପହରଣ, ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ବୋଲି କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଲିସ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ସୋମବାର କଠୁଆର ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଚାର୍ଜଶିଟ ଦାଖଲ କରିବାରେ ପୋଲିସକୁ ବାଧା ଦେଇଥିଲେ। ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ଜମ୍ମୁ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ (ଜେଏଚ୍‌ସିବିଏ) ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ନାବାଳିକା ଜଣକ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହୋଇଥିବାରୁ ଭାଜପା ଚାପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ରୂପ ନେଇଛି। ନ୍ୟାଶନାଲ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓମାର ଅବ୍‌ଦୁଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଶୋଭାଯାତ୍ରରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଭାଜପାର ଦୁଇମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ମେହବୁବା କାହିଁକି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଇନରେ ବାଧାସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ବରଦାସ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ। ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ ବୋଲି ମେହବୁବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାର ଭୟରେ ଗାଁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ଗାଁ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ କାହାକୁ କିଛି ଜଣାଇ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥିତି ନେଇ କିଛି ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମିଳୁଛି ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଧମକ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମିଳୁଛି ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଧମକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୯: ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। ନିକଟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଟିଡିପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଟିଡିପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୨୩।୯: ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିଶାଖାପାଟନମ୍‌ ଜିଲା ଅରାକୁ ଘାଟିରେ ରବିବାର ମାଓବାଦୀମାନେ ଟିଡିପି ବିଧାୟକ କିଦାରି ସର୍ବେଶ୍ୱର ରାଓ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସିଭେରି ସୋମା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ ହୋଇଥିଲା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅପହରଣ ହତ୍ୟା

ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ ହୋଇଥିଲା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅପହରଣ ହତ୍ୟା

ଶ୍ରୀନଗର/ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୨୩।୯: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ହୋଇଥିବା ୩ ଜଣ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଅଫିସରଙ୍କ ଅପହରଣ ହତ୍ୟା ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ ହୋଇଛି।

ସୁରକ୍ଷାବଳ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ସୁରକ୍ଷାବଳ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୩।୯: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ତ୍ରାଲଠାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ବୀମା ଯୋଜନା ଲୋକାର୍ପିତ

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ବୀମା ଯୋଜନା ଲୋକାର୍ପିତ

ରାଞ୍ଚି,୨୩।୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ରାଞ୍ଚିଠାରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲୋକାର୍ପଣ କରଛନ୍ତି। ଏହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ଟ୍ରାଜେଡି କିଙ୍ଗ

ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ଟ୍ରାଜେଡି କିଙ୍ଗ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୩।୯: ପାଖାପାଖି ୧୪ ଦିନର ରହଣି ପରେ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହୋଇଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର। ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇ କିଛିଦିନ ହେବ ସେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। 

ମୋବାଇଲ୍‌ ଆଲୋକରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ହେଲା ଅପରେଶନ

ମୋବାଇଲ୍‌ ଆଲୋକରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ହେଲା ଅପରେଶନ

ଇନ୍ଦୋର,୨୩।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆମ୍ବେଡ଼କର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ଏଠାରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ଅପରେଶନ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆଲୋକରେ କରାଯାଇଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। 

ଧାର୍ମିକ ନେତା ସମଲିଙ୍ଗୀ ରାଜକୁମାରଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଲାଗି ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଧାର୍ମିକ ନେତା ସମଲିଙ୍ଗୀ ରାଜକୁମାରଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଲାଗି ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌,୨୩।୯: ଗୁଜରାଟ ରାଜପିପଲା ରାଜପରିବାର ସଦସ୍ୟ ସମଲିଙ୍ଗୀ ରାଜକୁମାର ମାନବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଗୋହିଲାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ନେଇ ଏବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା। 

ହିଜବୁଲ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ୩୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଯବାନ

ହିଜବୁଲ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ୩୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଯବାନ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୩।୯: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ହିଜବୁଲ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍‌ ୩୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଯବାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛି। ହିଜବୁଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ତାଲିକାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଯବାନଙ୍କ ନାମ ରହିଛି।

ବିଦାୟ ନେଲେ ଗଣପତି

ବିଦାୟ ନେଲେ ଗଣପତି

ମୁମ୍ବାଇ,୨୩।୯: ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଦିନ ପରେ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ବିଘ୍ନ ବିନାଶକ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗଣେଶଙ୍କର ବିଶେଷ ପୁଜା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟାଦାତା ଗଣେଶଙ୍କୁ।

ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ୧୮ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଗର୍ଭ ନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌

ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ୧୮ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଗର୍ଭ ନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌

ଗ୍ବାଲିୟର,୨୩।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଗ୍ବାଲିୟର ବିଲୋଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଡୁପୁରାରେ ଥିବା ଏକ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ଅନ୍ତେବାସୀ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଟଙ୍କା ମାଗିବାରୁ ଥାନା ବାବୁଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ କଲେ ବଳାତ୍କାର

ଟଙ୍କା ମାଗିବାରୁ ଥାନା ବାବୁଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ କଲେ ବଳାତ୍କାର

ଭୋପାଳ,୨୩।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାଗସେବାନିଆରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଏଠାରେ ଜଣେ ଥାନାବାବୁଙ୍କ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ  ୪ ଜଣ ଯୁବକ ଏକ ଢ଼ାବାକୁ ଡାକି କରିଛନ୍ତି ବଳାତ୍କାର।