ଜାତୀୟ |

କାଠଗଡ଼ାରେ ଭାଜପା ସରକାର

କାଠଗଡ଼ାରେ ଭାଜପା ସରକାର

ଜମ୍ମୁ/ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୨।୪(ପି.ଟି.): ‘ବେଟି ବଚାଓ ବେଟି ପଢ଼ାଓ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବା ଭାଜପା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ(ୟୁପି)ରେ ବିପୁଳ ବିଜୟ ହାସଲ କରି କ୍ଷମତାସୀନ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ପିଡିପି ସହ ମେଣ୍ଟ କରି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିଛି ଗୈରିକ ଦଳ। ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ଦୁଇଟି ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାଜପାର ଅଭିମୁଖ୍ୟ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିକୁ ସରଗରମ କରିଛି। ୟୁପିର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଓ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ମେହବୁବା ମୁଫ୍‌ତି ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ବଦଳରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କେବଳ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ବରଂ ୟୁପି ଏବଂ କଶ୍ମୀର ସମେତ ସାରା ଦେଶରେ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ସନ୍ଦେହର କାଠଗଡ଼ାକୁ ସ୍ବତଃ ଟାଣି ହୋଇଯାଇଛି ଭାଜପା।
ୟୁପିର ଉନ୍ନାଓ ଜିଲାରେ ଗତ ଜୁନ ୪ରେ ବଙ୍ଗାରମଉ ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପ ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜୟଦୀପ ସିଂ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଗତ ୫ ତାରିଖରେ ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପାଇଁ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଯାଇ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ଭାଇ ଓ ସହଯୋଗୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଇ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ପୀଡ଼ିତା ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇବାରୁ ଗତ ରବିବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଆଗରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ସେହି ରାତିରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା ଉନ୍ନାଓ ଜିଲା ଜେଲ ହାଜତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଯୋଗୀ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ନେଇ କେବଳ ଏସ୍‌ଆଇଟି ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଚୁପ୍‌ ବସିଯାଇଥିବା ପୀଡ଼ିତା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଚାରିଆଡୁ ସମାଲୋଚିତ ହେବା ପରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କରି ଶେଷରେ ସିବିଆଇକୁ ମାମଲା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଆଇନଜୀବୀ ଗୋପାଳ ସ୍ବରୂପ ଚତୁର୍ବେଦୀଙ୍କ ଏକ ପତ୍ରକୁ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜ ଆଡ଼ୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଡି.ବି. ଭୋସ୍‌ଲେଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗୁରୁବାର ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଶୁକ୍ରବାର ଯାଏ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ସର୍ନା କରିବା ସହ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଏଯାଏ କାହିଁକି ଗିରଫ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଉନ୍ନାଓ ପୋଲିସ କୁଲଦୀପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋକ୍‌ସୋ ଆଇନ ବଳରେ ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ମଖି ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ପୀଡ଼ିତା ନିଜ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ଭୟ ଆଶଙ୍କା କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।
ସେହିପରି ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ରେ ଜମ୍ମୁର କଠୁଆ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବକେରଓ୍ବାଲ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ୮ ବର୍ଷୀୟା ଝିଅଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ଛଅଜଣ ସପ୍ତାହେ ଧରି ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ନିର୍ମମ ଭାବେ ପଥର ଛେଚି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ୧୫ ପୃଷ୍ଠା ସମ୍ବଳିତ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ରାସନା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ‘ଦେବୀସ୍ଥାନ’ ମନ୍ଦିରର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ଏହି ଅପହରଣ, ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ବୋଲି କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଲିସ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ସୋମବାର କଠୁଆର ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଚାର୍ଜଶିଟ ଦାଖଲ କରିବାରେ ପୋଲିସକୁ ବାଧା ଦେଇଥିଲେ। ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ଜମ୍ମୁ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ (ଜେଏଚ୍‌ସିବିଏ) ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ନାବାଳିକା ଜଣକ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହୋଇଥିବାରୁ ଭାଜପା ଚାପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ରୂପ ନେଇଛି। ନ୍ୟାଶନାଲ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓମାର ଅବ୍‌ଦୁଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଶୋଭାଯାତ୍ରରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଭାଜପାର ଦୁଇମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ମେହବୁବା କାହିଁକି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଇନରେ ବାଧାସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ବରଦାସ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ। ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ ବୋଲି ମେହବୁବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାର ଭୟରେ ଗାଁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ଗାଁ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ କାହାକୁ କିଛି ଜଣାଇ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥିତି ନେଇ କିଛି ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

 ଭାଇରାଲ ହେଲା ଆଶୀର୍ବାଦ

ଭାଇରାଲ ହେଲା ଆଶୀର୍ବାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୭: ଦିଲ୍ଲୀର ଜନକପୁରୀରେ ଷ୍ଟେଶନ ହାଉସ୍‌ ଅଫିସର(ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଓ)ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆତ୍ମଘୋଷିତା ମା’ ନମିତା ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବାର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଓଙ୍କୁ ସୋମବାର ବଦଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ: କଂଗ୍ରେସ-ଭାଜପା ମୁହାଁମୁହିଁ

ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ: କଂଗ୍ରେସ-ଭାଜପା ମୁହାଁମୁହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୭: ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଡିଲ୍‌ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ-ଭାଜପା ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀଥାରମଣଙ୍କ ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବାକ୍‌ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଏବେ ଏହା ଗୁରୁତର ରୂପ ନେଇଛି।

ଛାତ ଭୁଶୁଡି ଦମ୍ପତି ମୃତ

ଛାତ ଭୁଶୁଡି ଦମ୍ପତି ମୃତ

ଦ୍ୱାରକା.୨୩।୭: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଦ୍ୱାରକାରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଛାତ ଭୁଶୁଡି ଏକ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସୁନିଲ(୪୦) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରଚନା(୪୦) ଛାତ ତଳେ ରହିଯିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୨୧୪ ଏକଲବ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ୬୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

୨୧୪ ଏକଲବ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ୬୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୭: ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶରେ ୨୧୪ ଏକଲବ୍ୟ ମଡ଼େଲ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହି ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ୬୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି।

ମୁଣ୍ଡକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବ ହେଲମେଟ୍‌

ମୁଣ୍ଡକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବ ହେଲମେଟ୍‌

ନୋଏଡ଼ା,୨୩।୭: ହେଲମେଟ୍‌ ମୁଣ୍ଡକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ତେବେ ଖରାଦିନେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିଲେ ମୁଣ୍ଡରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଝାଳ ବୋହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମିଟି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଆଡଭାନ୍ସଡ୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଷ୍ଟଡିଜ୍‌ର ପ୍ରଫେସର ଭି.କେ. ଜୈନ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ମୁଣ୍ଡକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖୁଥିବା ଏକ ହେଲମେଟ୍‌।

ପୁଣି ବିବାଦରେ ଥରୁର

ପୁଣି ବିବାଦରେ ଥରୁର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୭: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶୀ ଥରୁର ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦ ଘେରକୁ ଆସି ଯାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ‘ହିନ୍ଦୁ-ପାକିସ୍ତାନ’ ଟିପ୍ପଣୀ ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସେ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି, ‘ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଗାଈ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ’।

ଭାଟିଆ ପରିବାରର ପୋଷା କୁକୁରର ମୃତ୍ୟୁ

ଭାଟିଆ ପରିବାରର ପୋଷା କୁକୁରର ମୃତ୍ୟୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୭: ପାଖାପାଖି ମାସେ ତଳେ ବୁରାଡିରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୧୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସାରା ଦେଶରେ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା। ଘରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ ପରିବାରର ପୋଷା କୁକୁର ଟମି ଯେଉଁ ଗ୍ରୀଲ୍‌ରେ ବନ୍ଧା ହୁଏ ସେହିଠାରେ ହିଁ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା।

ସିଂହ ମୁହଁରୁ ମାଲିକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇଲା କୁକୁର

ସିଂହ ମୁହଁରୁ ମାଲିକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇଲା କୁକୁର

ଅମରେଲି,୨୩।୭: ଗୁଜରାଟ ଅମରେଲିର ଅମ୍ବାଡିରେ ଗତ ଶନିବାର ଘଟିଥିବା ଏକ ଘଟଣା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଭବେଶ ହମିର ଭରଓ୍ବାଡ ଗାଁ ନିକଟରେ ମେଣ୍ଢା ଚରାଉଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ୍‌ ମେଣ୍ଢାମାନଙ୍କୁ ୩ଟି ସିଂହ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ମୋଦିଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କଲେ ଉଦ୍ଧବ

ମୋଦିଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କଲେ ଉଦ୍ଧବ

ବମ୍ବେ,୨୩।୭: ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଶିବସେନା ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ କରିଛନ୍ତି ସମାଲୋଚନା।

ସ୍ଥାପିତ ହେବ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ୧୫୨ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ମୂର୍ତ୍ତି: ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୩୩୦ କୋଟି

ସ୍ଥାପିତ ହେବ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ୧୫୨ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ମୂର୍ତ୍ତି: ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୩୩୦ କୋଟି

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୩।୭: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ୧୫୨ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପିତ ହେବ। ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭ୍ରୂଣ ଧରି ଥାନାରେ ପୀଡ଼ିତା

ଭ୍ରୂଣ ଧରି ଥାନାରେ ପୀଡ଼ିତା

ଆମ୍‌ରୋହ,୨୩।୭: ପାଞ୍ଚ ମାସର ଭ୍ରୂଣ ହାତରେ ଧରି ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ଦାଏର କରିବାକୁ ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଯୁବତୀ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆମ୍‌ରୋହ ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏଭଳି ଏକ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ଘଟଣା। ୬ମାସ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।

ବିହାରରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ମେଳି

ବିହାରରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ମେଳି

ପାଟନା,୨୩।୭(ପି.ଟି.): ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଏନ୍‌ଡିଏର ଆସନ ବୁଝାମଣା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ହେଲେ ଭାଜପାକୁ କ୍ଷମତାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହାର ଆଢୁଆଳରେ ବିହାରରେ ଚାଲିଛି ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନର ଏକ ବଡ଼ ଉଦ୍ୟମ।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ