ସମ୍ବଲପୁର

କଲମାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରା’

କଲମାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରା’
ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୧। ୪- ମହାନଦୀର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ କଲମା ବ୍ୟାରେଜ୍‌ର ସମସ୍ତ ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ କରି ଜଳ ଅବରୋଧ ପ୍ରତିବାଦରେ ବୁଧବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ‘ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରା’। ଏହି ଯାତ୍ରା ଛତିଶଗଡ଼ସ୍ଥିତ କଲମା ବ୍ୟାରେଜ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୫ ତାରିଖରେ ଏହା ପୁରୀଠାରେ ଶେଷ ହେବ। ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଆନ୍ଦୋଳନ ତରଫରୁ ମହାନଦୀ କୂଳେ କୂଳେ ଏହି ଯାତ୍ରା କରାଯାଇ ୧ ଲକ୍ଷ ଦସ୍ତଖତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ। ସଂଗୃହୀତ ଦସ୍ତଖତକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତିଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପଠାଯିବ ବୋଲି ଏହି ଅଭିଯାନର ପୁରୋଧା ସୁଦର୍ଶନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଯାତ୍ରାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କଲମା ବ୍ୟାରେଜ୍‌ଠାରେ ମହାନଦୀର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ସେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମହାନଦୀ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ ହୋଇଛି। ଜଳ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଅସମ୍ଭବ। କାରଣ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ନଦୀଜଳ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହାର ରାୟ ପ୍ରକାଶରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନରେ ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତେଣୁ ଟିବ୍ୟୁନାଲରେ ନ୍ୟାୟିକ ଲଢେଇ ସହ ଜନ ସଙ୍ଗଠନ ଜରିଆରେ ଆନ୍ଦୋଳନର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ବ୍ୟାରେଜ୍‌ଗୁଡିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନ କରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ ହେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରାର ଏକ ୧୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରୁ କଲମା ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ସୀମାନ୍ତ ଗଁ।ରେ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା କରିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ସେମାନେ ବରଗଡ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରାର ସଫଳ କାମନା କରିବା ସହ ଦାବିପତ୍ରରେ ବରଗଡ଼ ଏମ୍‌ପି ଡା. ପ୍ରଭାସ କୁମାର ସିଂ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର କୁମାର ମହାନ୍ତି ଦସ୍ତଖତ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ ସିଏସିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି:  ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ ସିଏସିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

 ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫ା୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି (ସିଏସି) ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ। 

ଭିଏସଏସ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୫।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)

ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଧନକଉଡାସ୍ଥିତ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଜସ୍ମିନ୍‌ ବାନୋଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। 

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସଚେତନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସଚେତନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)

ଆଜିର ସମାଜରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ହୋଇଛି। ଏହାର ସୁବିନିଯୋଗ ଓ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଗଲେ ଶକ୍ତି ଅପଚୟକୁ ରୋକିବା ସହିତ ଅନ୍ୟତ୍ର ବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ସଚେତନ କରିଛନ୍ତି। 

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ-୨୦୧୮ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସ୍ମୃତି ଭବନଠାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଉତ୍ତର ଦେଲେ ଭିମ୍‌ସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଉତ୍ତର ଦେଲେ ଭିମ୍‌ସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଚିପିଲିମା,୧୫।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ କଲେଜ (ଭିମ୍‌ସାର)ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଶ୍ୱିନୀ ପୂଜାହାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଦାଙ୍କ କାରଣର ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସେ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଭିଡିଓ ଆଦି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଆମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଶୋଇଥିବାବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ପୋଡିଗଲେ

ଶୋଇଥିବାବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ପୋଡିଗଲେ

ରେଢାଖୋଲ, ୧୫।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧୀନ ବଡ଼ବେର୍ଣ୍ଣି ଗାଁରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଅନ୍ତରା ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଯୁଜେଷ୍ଟି ମୁଣ୍ଡା (୫୪)। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ସେ ଖାଇପିଇ ସାରି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଶୋଇଥିଲେ। ହେଲେ ପୋଡ଼ିଯିବାରୁ ଚିତ୍କାର ଶୁଣି ଘର ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ତୁରନ୍ତ ରେଢାଖୋଲ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ଦେହର ୪୦ ଭାଗ ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି। ତେବେ ସେ ହାପର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି, ଛେଳିଖାଇ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି, ଛେଳିଖାଇ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଭାଲିଆକଟା ପଞ୍ଚାୟତର ଛେଳିଖାଇ ଗ୍ରାମର ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ୪ଦିନ ହେବ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛନ୍ତି। 

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତାହାତୀକୁ ନିଶ୍ଚେତକ ଦେବାକୁ   ବନ ବିଭାଗର ଭୟ

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତାହାତୀକୁ ନିଶ୍ଚେତକ ଦେବାକୁ ବନ ବିଭାଗର ଭୟ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ରେଞ୍ଜ ଭୀମଖୋଜ ଓରାମ ପଡାଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରୁ ୯ ତାରିଖ ବନ ବିଭାଗ ଏକ ଆହତ ଦନ୍ତାକୁ ଠାବ କରିଥିଲା। ଦନ୍ତାର ପଛପଟ ବାମ ଗୋଡର ତଳଅଂଶ ଫୁଲି ଯାଇଛି। 

ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ

ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ

ବାମରା, ୧୫।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଚଳିତ ମାସ ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । 

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ୟୁଟର୍ନ: କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ହେବନି

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ୟୁଟର୍ନ: କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ହେବନି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୫।୧୨-ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ା

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

କୋକସରା,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ଜବହାର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୧ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୧ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଲାଠୋର, ୧୪। ୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଲାଠୋର ଜୟ ହିନ୍ଦ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ମେଳାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।