ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ପାହାଡ଼ ଭୂଇଁରେ ଫଳ ଚାଷ

ପାହାଡ଼ ଭୂଇଁରେ ଫଳ ଚାଷ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ କେବଳ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପଛରେ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ନିରାଶ ହେଉଥିବାବେଳେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ଦୋଷ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଚାକିରି ନ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଷ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜଣେ ସଫଳ ଚାଷୀ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି କେବଳ ଧାନ ଚାଷ ନୁହେଁ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫଳ ଚାଷ ବିଶେଷକରି ଆମ୍ବ, ଡାଳିମ୍ବ, ଅଁଳା, ନଡ଼ିଆ ଇତ୍ୟାଦି ଚାଷ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସମତଳ ନୁହେଁ, ଏହା ପୁଣି ପାହାଡିଆ ଭୂଇଁରେ। ପଥର ଭୂଇଁ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରି ଜଣେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ ଏହା ସେ ପ୍ରମାଣିକ କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୫୦ ଡିସିମିଲ ଜାଗାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଋତୁରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚାଷ କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରୁଥିବା ଏହି ଚାଷୀ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା-ହାତୀବାରି ରୋଡର ପଦ୍ମାଳୟ କଲୋନୀଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ଉଦୟ ପାତ୍ର। ତାଙ୍କୁ ଏବେ ୭୬ ବର୍ଷ ବୟସ ହେଲାଣି। ତଥାପି ଏହି ବୟସରେ ପାହାଡ଼ିଆ ଭୂଇଁରେ କୃତ୍ରିମ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ନ କରି କିଭଳି ଅଧିକ ଉପତ୍ାଦନ ମିଳିବ, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଭିଟାମିନ୍‌ଯୁକ୍ତ ଫସଲ ଉପତ୍ାଦନ ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ସାର ବ୍ୟତୀତ ଜୈବ ଖତ ବ୍ୟବହାର କରି ମୃର୍ତ୍ତିକାର ଉର୍ବରତା ବଢାଯାଇପାରୁଛି ବୋଲି ଉଦୟ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏବେ ନିଜ କ୍ଷେତରେ ଆମ୍ବ ଚାରା ଲଗାଇ ମାତ୍ର ୨ରୁ ୩ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ଆମ୍ବ ଫଳାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆମ୍ବଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୩ଶହରୁ ୫ଶହ ଗ୍ରାମ ଓଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଜମିର ହିଡ଼ କଡରେ ଡାଳିମ୍ବ, ଅଁଳା ଏପରିକି ନଡିଆ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଆମ୍ବ ଭଳି ଛୋଟ ଛୋଟ ଡାଳିମ୍ବ ଗଛରେ ଭଲ ଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବବର୍ଷ ପରି ଭଲ ଲାଭ ମିଳିବ ବୋଲି ଉଦୟ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଫଳଗୁଡିକୁ ସେ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ରାଉରକେଲା ଇତ୍ୟାଦି ଅଞ୍ଚଳର ବେପାରୀମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରି ବେଶ୍‌ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ସେ ନିଜେ ଚାଷ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ,ଚାଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୃଷି ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଶାଳାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି। ପାହାଡ଼ିଆ ଭୂଇଁରେ ତାଙ୍କର ସଫଳ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡ଼େ।
ରିପୋର୍ଟ: ମହେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

All Right Reserved By

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ଟ୍ରକ୍‌- ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଭଉଣୀ ଭାଇ ମୃତ, ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଟ୍ରକ୍‌- ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଭଉଣୀ ଭାଇ ମୃତ, ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରବିବାର ସକାଳେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ତଳସରା ଥାନା ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟ ଡ଼ୁରୁଙ୍ଗା ନାଳ ପୋଲ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଟ୍ରକ୍‌ -ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଭଉଣୀ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ଶିଶୁ ମୃତ: ମା’ବାପା ଗୁରୁତର

କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ଶିଶୁ ମୃତ: ମା’ବାପା ଗୁରୁତର

ଚୌଦ୍ୱାର,୨୭।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଟକ ଜିଲା ଟାଙ୍ଗୀ-ଚୌଦ୍ୱାର ବ୍ଲକ ଆଗ୍ରାହାଟ ପଞ୍ଚାୟତ ଭରାଣ୍ଡି ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଟନି ପୁର୍ଲିଙ୍କ ଘରର କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ତାଙ୍କ ୫ ବର୍ଷୀୟ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ପୋଲକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଇକ୍‌: ଚାଳକ ମୃତ

ପୋଲକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଇକ୍‌: ଚାଳକ ମୃତ

ଶେରଗଡ଼,୨୭।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁବଳୟାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମ ଛକରେ ଥିବା ପୋଲରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଟିଭିଏସ୍‌ ଏକ୍ସ ଏଲ୍‌ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଶିକିରି ଗ୍ରାମର ଶଙ୍କର ପ୍ରଧାନ।

ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକେ ଡହଳବିକଳ

ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକେ ଡହଳବିକଳ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ଭବାନୀପାଟଣା ସହରରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ତାତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ଲୋକେ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି । ସହରରେ ୧ କୋଟି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ପାନୀୟ ଜଳର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବାବେଳେ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମାତ୍ର ୭୫ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଜଳ ଯୋଗାଣ ହୋଇପାରୁଛି ।

ନାବାଳିକା  ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମଦେବା ଘଟଣା: ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ  ସହାୟତା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମଦେବା ଘଟଣା: ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୨୭।୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଜଣେ ୧୩ବର୍ଷ ନାବାଳିକା ଗତ ୧୭ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ଦେବା ଘଟଣାରେ ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଜିଲା ଜଜ୍‌ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ବାରିକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପୀଡିତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ରାଶି ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତାମିଲନାଡୁକୁ ଦାଦନ ଯାଇଥିବା ଯୁବତୀଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳୁନାହିଁ: ବାପା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ, ଦଲାଲଙ୍କ ଭୂମିକା ସନ୍ଦେହ ଜନକ

ତାମିଲନାଡୁକୁ ଦାଦନ ଯାଇଥିବା ଯୁବତୀଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳୁନାହିଁ: ବାପା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ, ଦଲାଲଙ୍କ ଭୂମିକା ସନ୍ଦେହ ଜନକ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା/ମ.ରାମପୁର,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଚ୍ଛାଡେଙ୍ଗେନ ପଞ୍ଚାୟତର ବାଞ୍ଜିପଦର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଗରିବ ଦଳିତ ପରିବାର ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ଗୋପିନାଥ ସୁନା। ତାଙ୍କର ୧୯ ବର୍ଷିୟା ଝିଅ ରଶ୍ମିତା। ଆଜକୁ ପ୍ରାୟ ୭ ମାସ ହେବ ଗୋଚ୍ଛାଡେଙ୍ଗେନର ଦାଦନ ଦଲାଲ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ବିଭାର ତାମିଲନାଡୁକୁ ଯାଇ କାମ କଲେ ଭଲ ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ରଶ୍ମିତାଙ୍କ ସମେତ ଗୋଚ୍ଛାଡେଙ୍ଗେନ ଅଞ୍ଚଳର ୫ ଜଣ ଝିଅଙ୍କୁ ନେଇ ସେ ତାମିଲନାଡୁ ଯାଇଥିଲେ।

୬ ମାସରେ ୩୦ ଗାଁରୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଚୋରି

୬ ମାସରେ ୩୦ ଗାଁରୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଚୋରି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୭ା୫(ବି.ପ୍ର.): ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିବା ପରେ ଗାଁକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ହେଲା। ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଦେଖିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଖୁସି ବେଶୀ ଦିନ ରହୁ ନାହିଁ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଏହି ଖୁସି ଉପରେ ଦାଉ ସାଜିଛନ୍ତି ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଚୋର।

ଜିଲାର ୪ ବ୍ଲକରୁ ୬୯ ଗ୍ରାମ ବୁଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳ ଚିହ୍ନଟ

ଜିଲାର ୪ ବ୍ଲକରୁ ୬୯ ଗ୍ରାମ ବୁଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳ ଚିହ୍ନଟ

କୋରାପୁଟ,୨୭ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ସଦଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ା ଜିଲାପାଳ କେ. ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ବର୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳର ବଳକା କାମ ତୁରନ୍ତ ସାରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଠିକାଦାରଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ଆବାସ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାସ୍‌ବୁକ୍‌, ଏଟିଏମ୍‌

ଠିକାଦାରଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ଆବାସ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାସ୍‌ବୁକ୍‌, ଏଟିଏମ୍‌

ଜୟପୁର,୨୭ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ମିଳୁଥିବା ଗୃହ ହିତାଧିକାରୀ ନିଜେ ନିର୍ମାଣ କରିନପାରି ଦଲାଲଙ୍କ କବଜାରେ ପଡୁଛନ୍ତି ା ଦଲାଲମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ ଓ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ଼ ନିଜ ପାଖରେ ରଖି ଟଙ୍କା ଉଠାଉଛନ୍ତି।

ପୁରୀରେ ପୁଣି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମାଡ଼ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ପୁରୀରେ ପୁଣି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମାଡ଼ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୭।୫: ପୁରୀରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଭକ୍ତ। କେତେବେଳେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମରାଯାଇ ଲହୁଲୁହାଣ କରାଯାଉଛି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ହୋଟେଲରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ହେଉଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ମାଟିରେ ଏଭଳି ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଶନିବାର ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଘଟିଛି ଏମିତି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା।

୧୮ ଦୁର୍ବଳ ନଦୀବନ୍ଧ ଉପରେ ରହିବ ସତର୍କ ନଜର

୧୮ ଦୁର୍ବଳ ନଦୀବନ୍ଧ ଉପରେ ରହିବ ସତର୍କ ନଜର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୭।୫: ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଛି କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡବ। ଆଗକୁ ଆସୁଛି ବର୍ଷା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଗୁଆ ସତର୍କତା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନିମନ୍ତେ ଶନିବାର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କମିଟି ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ୬ ବିଧାୟକ ଏବଂ ୨ ଏମ୍‌ପି ମଧ୍ୟ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଘଣ୍ଟାଏ ବିଳମ୍ବରେ ଆସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଜିଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ।

କଂଗ୍ରେସର ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ : ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି

କଂଗ୍ରେସର ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ଦିବସ : ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୭।୫: ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ କ୍ଷମତାସୀନ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପୁରୀ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।