ସମ୍ବଲପୁର

ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର, ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର, ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ
ସମ୍ବଲପୁର,୧୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର ଓ ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନସର। ଅସହ୍ୟ ହେଉଛି ଯନ୍ତ୍ରଣା। ଘରେ ଖାଇବାକୁ ନାହିଁ। ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବା ବି ଅସମ୍ଭବ। ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବାର କୌଣସି ଆଶା ଦିଶୁନାହିଁ। କେବଳ ସେ ବିଛଣାରେ ପଡ଼ି ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ବଞ୍ଚିବା ଅପେକ୍ଷା ମୃତ୍ୟୁ ଭଲ ବୋଲି ସେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ସେ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ତ୍ରୀ ଭାମାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଜେଲ ଛକ ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ହାଡୁ ପଟ୍ଟନାୟକ (୭୦)। ଏବେ କେବଳ ଝୁମ୍ପୁଡ଼ି ତଳେ ପଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁକୁ ସେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହାଡ଼ୁଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନ ପରେ ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର ହୋଇଛି। ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ପଠାଯାଇ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଶାସନ ବହନ କରିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଭାମାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ରେଡ୍‌କ୍ରସ ପାଣ୍ଠିରୁ ତାଙ୍କୁ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ଯୋଗୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରୁ ନ ଥିଲେ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ଲାଗି ଆବେଦନ କରିପାରିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରି ତଦନ୍ତ ହେଲା ପରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ପାରେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ହାଡୁଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସାମଞ୍ଜ୍ୟସ୍ୟ ରହୁଥିବାରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଯିବ ବୋଲି ଭାମା ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ଭାମା କହିଛନ୍ତି, ୩ ନାତୁଣୀନାତି ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଏଣୁ ରାତି ପାହିଲେ ୩ ପିଲାଙ୍କ ପେଟ କଥା ଚିନ୍ତା ପଡୁଛି। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ କରିବି। ତାଙ୍କ କଷ୍ଟ ଦେଖି ହେଉନାହିଁ। ଏଣୁ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁମତି ଦେଲେ ସ୍ବାମୀ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ହାଡୁଙ୍କ ପରିବାର ଜେଲ୍‌ ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଝୁମ୍ପୁଡ଼ି ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି। ୩ ଝିଅଙ୍କୁ ବିବାହ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପୁଅ ପିଲା ଛୁଆ ଧରି ଅଲଗା ଘର ସଂସାର କରୁଛନ୍ତି। ହାଡୁ ଓ ଭାମା ଗୋଟିଏ ପୁଅର ପିଲାଛୁଆଙ୍କୁ ନେଇ ରହୁଥିଲେ। ହେଲେ ୪ ବର୍ଷ ତଳେ ଜଣ୍ଡିସ ଯୋଗୁ ଆଶାବାଡ଼ି ପାଲଟିଥିବା ପୁଅ ରିଙ୍କୁ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ପରେ ବୋହୂ ମଧ୍ୟ ନିଜ ୩ ପିଲା ସୋମ୍‌, ଓମ୍‌ ଓ ପ୍ରିୟାଙ୍କଠାରୁ ମୁହଁ ମୋଡ଼ି ଆଉ ଜଣକ ସହ ଘର ବସାଇବାକୁ ଚାଲିଗଲେ। ଏଣୁ ଜେଜେବାପା ଜେଜେ ମା’ଙ୍କ ଉପରେ ୩ ନାତୁଣୀନାତିଙ୍କ ଲାଳନପାଳନ ଦାୟିତ୍ୱ ପଡ଼ିଛି। ହାଡୁ ରିକ୍ସା ଟାଣି ଯାହା ରେଜଗାର କରନ୍ତି ସେଥିରୁ ଦୁଇପ୍ରାଣୀ ଓ ୩ ନାତୁଣୀନାତି ଚଳନ୍ତି। ହେଲେ ଭାଗ୍ୟ ସହିଲାନି। ପୁଅ ମୃତ୍ୟୁର କଷ୍ଟ ଭୁଲି ହେଉ ନ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ୭ ମାସ ହେଲା ହାଡୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ। ଆଉ ରିକ୍ସା ଟାଣିବାକୁ ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଭାମା ବି ଅନ୍ୟ ଘରେ କାମ କରି ଦି ପଇସା ଆଣୁଥିଲେ। ଏବେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ବାହାରକୁ ବାହାରି ହେଉନି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ୩ ନାତୁଣୀନାତିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଚିନ୍ତା। ଫଳରେ ସେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ଛାତିକୁ ପଥର କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପାଖେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଏପରି ବିପଦ ବେଳେ ପଡ଼ୋଶୀ ଧୀରେନ ମହନ୍ତ ଭାମାଙ୍କ ୩ ନାତୁଣୀନାତିଙ୍କ ମୁହଁରେ ଆହାର ଦେବାକୁ ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୭ ମାସ ପୂର୍ବେ ହାଡୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲା। ଖବର ପାଇ ହାଡୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ହାତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ ବିଜେଡି ଯୁବନେତା ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସାହା। ପ୍ରଥମେ ବୁର୍ଲା ଭିମସାର ମେଡିକାଲରେ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ। ହେଲେ ହାଡୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର ଓ ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନସର ହୋଇଥିବା ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି  ବ୍ଲକ  ଦିଗସିରା ଗ୍ରାମରେ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଛି। ଏଥିଯୋଗୁଁ ପାଣି ଉଠି ପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଫସଲରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରୁନାହିଁ ଚାଷୀ। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧।୯: ବରଗଡ଼ ଜର୍ଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଚାଲିଥିବା ୬୪ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଶନିବାର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କୁମାର ଯୋଶୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା, ଓଡ଼ିଶା) ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ଦେଇ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଖେଳର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ପଦ୍ମପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଉକ୍ତ ସଭାରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଗୋଟିଏ ସୂତାରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷକୁ ବାନ୍ଧି ପାରିଲା ଭଳି ଭାଷା ହୋଇଛି ହିନ୍ଦୀ ବୋଲି ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ପୁରନ୍ଦର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାର ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠଭୁମୀ 

ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଓକିଲ ସଂଘର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଶଦ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଓକିଲ ସଂଘର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଶଦ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସଦର ମହକୁମା ଏବେବି ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଣୁ ଜନସଂଖ୍ୟା, ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ପରିସୀମା ଅନେକାଂଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତଦ୍‌ସହିତ ବାହ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏଠାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ହେବା ଫଳରେ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପ୍ରତି ଅସମ୍ଭାଳ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିଭଳି ସାରା 

ଲାଉମୁଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲରେ ହିନ୍ଦି ଦିବସ

ଲାଉମୁଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲରେ ହିନ୍ଦି ଦିବସ

ବିଜେପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲାଉମୁଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲରେ ହିନ୍ଦି ଦିବସ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଯଯାତି କେଶରୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସଭା ହୋଇଥିଲା। ବିନୋଦ ଅଗ୍ରୱାଲ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକ ଜଗତ ଜୀବନରାମ ଡନସନା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିରେ ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସଙ୍ଗୀତ ଓ ତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସଙ୍ଗୀତରେ ପିଙ୍କୁ 

ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ବସ୍‌ ଓଲଟିଲା, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ବସ୍‌ ଓଲଟିଲା, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨।୯- ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଖରିଆରରୋଡ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ବସ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବୋଝେଇ କରି ହଲଦି ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ହଠାତ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିଛି। ଫଳରେ ଗାଡି ପୁରା ଓଲଟି ପଡିଥିବାବେଳେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆସି ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ବସର କୌଣସି ପ୍ରକାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ପ୍ରକାଶ ।

ନୂଆପଡାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

ନୂଆପଡାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨।୯- ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ବାଳିକା ହାଇସ୍କୁଲ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ ନିରୀକ୍ଷକ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ଭୋଇ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ମହାମାୟା କଲେଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସାଧୁ ମେହେର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ଏଥିରେ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ୫ଟି ବ୍ଲକରୁ ୨ଜଣ ଲେଖାଏଁ କରି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରାଧେଶ୍ୟାମ ସା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।  

ଟ୍ରକ ଚାପାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଟ୍ରକ ଚାପାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ/ ଖରିଆର ରୋଡ,୨୨।୯- ସ୍ଥାନୀୟ ଖରିଆରରୋଡ ସହରସ୍ଥିତ ଡାଗା ଚୌକରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଗୋଟାଏବେଳେ ନୂଆପଡାରୁ ରାୟପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଟ୍ରକ ଚାପାରେ ଭୋଲା ଖର୍ସେଲ (୨୬) ନାମକ ଜନୈକ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସହରରେ ହେମାଲି କାମ କରୁଥିବା ଭୋଲା କୌଣସି କାମରେ ଡାଗା ଚୌକରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଆସି ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ମାଡିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହା ପରେ 

ଅନ୍‌ ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିରୋଧ : ୨୮ରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଡାକରା

ଅନ୍‌ ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିରୋଧ : ୨୮ରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଡାକରା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୨।୯- ଇ ଫାର୍ମାସୀ ଜରିଆରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୮ତାରିଖରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କେମିଷ୍ଟ ଓ ଡ୍ରଗିଷ୍ଟ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ନିସ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି। ସଭାପତି ରଞ୍ଜିତ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ସମ୍ପାଦକ ସରସୀମୋହନ ପାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟାମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ଇ ଫାମାର୍ସୀ ଓ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟ 

ସାଥି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନ

ସାଥି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨। ୯- ଆସନ୍ତା ୨ ଅକ୍ଟୋବର ଗାନ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀରୁ ସହରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ନେଇ ସଚେତନତା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସାଥି ପକ୍ଷରୁ ସଭାପତି ତଥା ଆଇନଜୀବୀ ସଦାନନ୍ଦ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟ୍ରାଫିକ ଗେଟ ନିକଟ ବଜାରରେ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଫଳ ମାର୍କେଟ, ପରିବା ମାର୍କେଟ ଓ ଫୁଟ୍‌ପାଥ ବିକ୍ରେତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସଭାପତି ସାହୁ ଓ ସଂଗଠନର ଅନ୍ୟ 

ଆନ୍ତଃ ଏକାଡେମି ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଆନ୍ତଃ ଏକାଡେମି ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୯-ପାନପୋଷ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆନ୍ତଃ ଏକାଡେମି ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ ପାନପୋଷ ସହକାରୀ ଉପଜିଲାପାଳ ସୁଶାନ୍ତ ବେହେରା, ଜାତୀୟ ହକି ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହରମୋହନ ଲାକ୍ରା, ଦୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ସାଇନି, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିଃ କନସଲଟାନ୍ସି ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ବିଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପାନପୋଷ କ୍ରୀଡ଼ା ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ 

ନୂତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୂତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୨। ୯- ସୁଶୀଳାବତୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ରାଉରକେଲା କଲେଜ ଅନୁସୂଚୀତ ଜାତି ଓ ଜନାଜାତି ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଞ୍ଜଭବନ ପରିସରରେ ନୂତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରାଯିବା ସହ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିଚ୍ଚିତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ ଯୋଗଦେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ, ପ୍ରତ୍ୟକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ