ସମ୍ବଲପୁର

ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର, ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର, ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ
ସମ୍ବଲପୁର,୧୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର ଓ ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନସର। ଅସହ୍ୟ ହେଉଛି ଯନ୍ତ୍ରଣା। ଘରେ ଖାଇବାକୁ ନାହିଁ। ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବା ବି ଅସମ୍ଭବ। ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବାର କୌଣସି ଆଶା ଦିଶୁନାହିଁ। କେବଳ ସେ ବିଛଣାରେ ପଡ଼ି ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ବଞ୍ଚିବା ଅପେକ୍ଷା ମୃତ୍ୟୁ ଭଲ ବୋଲି ସେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ସେ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ତ୍ରୀ ଭାମାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଜେଲ ଛକ ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ହାଡୁ ପଟ୍ଟନାୟକ (୭୦)। ଏବେ କେବଳ ଝୁମ୍ପୁଡ଼ି ତଳେ ପଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁକୁ ସେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହାଡ଼ୁଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନ ପରେ ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର ହୋଇଛି। ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ପଠାଯାଇ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଶାସନ ବହନ କରିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଭାମାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ରେଡ୍‌କ୍ରସ ପାଣ୍ଠିରୁ ତାଙ୍କୁ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ଯୋଗୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରୁ ନ ଥିଲେ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ଲାଗି ଆବେଦନ କରିପାରିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରି ତଦନ୍ତ ହେଲା ପରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ପାରେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ହାଡୁଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସାମଞ୍ଜ୍ୟସ୍ୟ ରହୁଥିବାରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଯିବ ବୋଲି ଭାମା ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ଭାମା କହିଛନ୍ତି, ୩ ନାତୁଣୀନାତି ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଏଣୁ ରାତି ପାହିଲେ ୩ ପିଲାଙ୍କ ପେଟ କଥା ଚିନ୍ତା ପଡୁଛି। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ କରିବି। ତାଙ୍କ କଷ୍ଟ ଦେଖି ହେଉନାହିଁ। ଏଣୁ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁମତି ଦେଲେ ସ୍ବାମୀ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ହାଡୁଙ୍କ ପରିବାର ଜେଲ୍‌ ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଝୁମ୍ପୁଡ଼ି ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି। ୩ ଝିଅଙ୍କୁ ବିବାହ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପୁଅ ପିଲା ଛୁଆ ଧରି ଅଲଗା ଘର ସଂସାର କରୁଛନ୍ତି। ହାଡୁ ଓ ଭାମା ଗୋଟିଏ ପୁଅର ପିଲାଛୁଆଙ୍କୁ ନେଇ ରହୁଥିଲେ। ହେଲେ ୪ ବର୍ଷ ତଳେ ଜଣ୍ଡିସ ଯୋଗୁ ଆଶାବାଡ଼ି ପାଲଟିଥିବା ପୁଅ ରିଙ୍କୁ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ପରେ ବୋହୂ ମଧ୍ୟ ନିଜ ୩ ପିଲା ସୋମ୍‌, ଓମ୍‌ ଓ ପ୍ରିୟାଙ୍କଠାରୁ ମୁହଁ ମୋଡ଼ି ଆଉ ଜଣକ ସହ ଘର ବସାଇବାକୁ ଚାଲିଗଲେ। ଏଣୁ ଜେଜେବାପା ଜେଜେ ମା’ଙ୍କ ଉପରେ ୩ ନାତୁଣୀନାତିଙ୍କ ଲାଳନପାଳନ ଦାୟିତ୍ୱ ପଡ଼ିଛି। ହାଡୁ ରିକ୍ସା ଟାଣି ଯାହା ରେଜଗାର କରନ୍ତି ସେଥିରୁ ଦୁଇପ୍ରାଣୀ ଓ ୩ ନାତୁଣୀନାତି ଚଳନ୍ତି। ହେଲେ ଭାଗ୍ୟ ସହିଲାନି। ପୁଅ ମୃତ୍ୟୁର କଷ୍ଟ ଭୁଲି ହେଉ ନ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ୭ ମାସ ହେଲା ହାଡୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ। ଆଉ ରିକ୍ସା ଟାଣିବାକୁ ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଭାମା ବି ଅନ୍ୟ ଘରେ କାମ କରି ଦି ପଇସା ଆଣୁଥିଲେ। ଏବେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ବାହାରକୁ ବାହାରି ହେଉନି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ୩ ନାତୁଣୀନାତିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଚିନ୍ତା। ଫଳରେ ସେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ଛାତିକୁ ପଥର କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପାଖେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଏପରି ବିପଦ ବେଳେ ପଡ଼ୋଶୀ ଧୀରେନ ମହନ୍ତ ଭାମାଙ୍କ ୩ ନାତୁଣୀନାତିଙ୍କ ମୁହଁରେ ଆହାର ଦେବାକୁ ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୭ ମାସ ପୂର୍ବେ ହାଡୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲା। ଖବର ପାଇ ହାଡୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ହାତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ ବିଜେଡି ଯୁବନେତା ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସାହା। ପ୍ରଥମେ ବୁର୍ଲା ଭିମସାର ମେଡିକାଲରେ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ। ହେଲେ ହାଡୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର ଓ ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନସର ହୋଇଥିବା ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ ସିଏସିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି:  ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ ସିଏସିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

 ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫ା୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି (ସିଏସି) ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ। 

ଭିଏସଏସ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୫।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)

ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଧନକଉଡାସ୍ଥିତ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଜସ୍ମିନ୍‌ ବାନୋଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। 

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସଚେତନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସଚେତନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)

ଆଜିର ସମାଜରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ହୋଇଛି। ଏହାର ସୁବିନିଯୋଗ ଓ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଗଲେ ଶକ୍ତି ଅପଚୟକୁ ରୋକିବା ସହିତ ଅନ୍ୟତ୍ର ବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ସଚେତନ କରିଛନ୍ତି। 

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)

ତୃତୀୟ ସମ୍ବଲପୁର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ-୨୦୧୮ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସ୍ମୃତି ଭବନଠାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଉତ୍ତର ଦେଲେ ଭିମ୍‌ସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଉତ୍ତର ଦେଲେ ଭିମ୍‌ସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ଚିପିଲିମା,୧୫।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ କଲେଜ (ଭିମ୍‌ସାର)ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଶ୍ୱିନୀ ପୂଜାହାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଦାଙ୍କ କାରଣର ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସେ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଭିଡିଓ ଆଦି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଆମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଶୋଇଥିବାବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ପୋଡିଗଲେ

ଶୋଇଥିବାବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ପୋଡିଗଲେ

ରେଢାଖୋଲ, ୧୫।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧୀନ ବଡ଼ବେର୍ଣ୍ଣି ଗାଁରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଅନ୍ତରା ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଯୁଜେଷ୍ଟି ମୁଣ୍ଡା (୫୪)। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ସେ ଖାଇପିଇ ସାରି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଶୋଇଥିଲେ। ହେଲେ ପୋଡ଼ିଯିବାରୁ ଚିତ୍କାର ଶୁଣି ଘର ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ତୁରନ୍ତ ରେଢାଖୋଲ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ଦେହର ୪୦ ଭାଗ ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି। ତେବେ ସେ ହାପର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି, ଛେଳିଖାଇ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି, ଛେଳିଖାଇ ଗାଁ ଅନ୍ଧାରରେ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଭାଲିଆକଟା ପଞ୍ଚାୟତର ଛେଳିଖାଇ ଗ୍ରାମର ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରୁ କଏଲ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ୪ଦିନ ହେବ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛନ୍ତି। 

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତାହାତୀକୁ ନିଶ୍ଚେତକ ଦେବାକୁ   ବନ ବିଭାଗର ଭୟ

ଅସୁସ୍ଥ ଦନ୍ତାହାତୀକୁ ନିଶ୍ଚେତକ ଦେବାକୁ ବନ ବିଭାଗର ଭୟ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ରେଞ୍ଜ ଭୀମଖୋଜ ଓରାମ ପଡାଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରୁ ୯ ତାରିଖ ବନ ବିଭାଗ ଏକ ଆହତ ଦନ୍ତାକୁ ଠାବ କରିଥିଲା। ଦନ୍ତାର ପଛପଟ ବାମ ଗୋଡର ତଳଅଂଶ ଫୁଲି ଯାଇଛି। 

ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ

ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ

ବାମରା, ୧୫।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଚଳିତ ମାସ ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । 

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ୟୁଟର୍ନ: କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ହେବନି

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ୟୁଟର୍ନ: କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ହେବନି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୫।୧୨-ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ା

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

କୋକସରା,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ଜବହାର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୧ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୧ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଲାଠୋର, ୧୪। ୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଲାଠୋର ଜୟ ହିନ୍ଦ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ମେଳାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।