ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୭ା୮:ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ"> ଚାଷୀ, ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଧୋକା ଦେଇଛି ମୋଦି ସରକାର ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୭ା୮:ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ" /> ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୭ା୮:ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ" /> ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୭ା୮:ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ" />
ସମ୍ବଲପୁର

ଚାଷୀ, ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଧୋକା ଦେଇଛି ମୋଦି ସରକାର

ଚାଷୀ, ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଧୋକା ଦେଇଛି ମୋଦି ସରକାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୭ା୮:ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ରର ଏନ୍‌ଡ଼ିଏ ସରକାର ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। କେବଳ ଭାଜପା ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାହ୍ୟା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଦାବି କରି ଆସିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ର ସେଥିପ୍ରତି ନୀରବ ରହିଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଦେଶର ଚାଷୀ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସହିିତ ମୋଦି ସରକାର ଧୋକାବାଜି କରିଛି। ବରଗଡ଼ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଜେଡ଼ିର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ, ଆମ ସହର ଆମ ଉନ୍ନତି ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କା୍ଯଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ବରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚା୍ଯଯ୍ୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତ୍‌ କହିଥିଲେ, ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଅଧୁରା ସ୍ବପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ବିକାଶ ଧାରା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ମା’ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ, ଗାଁକୁ କାମ ଲକ୍ଷ୍ୟନେଇ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାନର, ହୋର୍ଡ଼ିଂ ଦେଇ ଏଲ୍‌ପିଜି ଇନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବିତରଣ ନାଁରେ ମିଛ ପ୍ରଚାର ଚଲାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ଯୋଜନାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କେବଳ ଅସମ୍ମାନ ନୁହେଁ, ଧୋକାବାଜି ବି କରିଛି। ପ୍ରତିମାସ ସିଲିଣ୍ଡର ପ୍ରତି ଦର ୪ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଇନ୍ଧନରୁ ସବ୍‌ସିଡ଼ି ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଶାସନକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ସ୍ବାମୀନାଥନ କମିଶନ ଲାଗୁ ତଥା କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଦେଢ଼ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନେଇ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ ଦେଶରେ ସ୍ବାମୀନାଥନ କମିଶନ ଲାଗୁ କରିବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମୋଦି ସତ୍ୟାପାଠ ଦେଲେ। ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଜଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭାବନା ରହିବା ଉଚିତ୍‌। ମାତ୍ର ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦେଖିଲେ ଆମ ଦେଶ ପ୍ରତି ମୋଦିଙ୍କ ସେଭଳି ଭାବନା ନାହିଁ, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଉତ୍‌ କହିଥିଲେ। ସେହିପରି ପ୍ଯଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବ ଖଣିମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ ଗାଁ ଗହଳିକୁ ପଶି ଭାଜପା ନେତା, କର୍ମୀମାନେ ମୋ ବୁଥ୍‌, ସବୁଠୁ ମଜ୍‌ବୁତ୍‌ ନାମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଯେଭଳି ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି, ତାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହିତ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସେଥିପ୍ରତି ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଏହା ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ସରକାର ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବରଗଡ଼ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଡ. ପ୍ରଭାସ ସିଂ, ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେଡ଼ି ସଭାପତି ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା, ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ବିମ୍ବାଧର କୁଅଁର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ବିଜେଡ଼ି ସଭାପତି ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନାଏକ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ଉପସଭାପତି ବିମଳ କିଶୋର ଦେବତା ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ାପାଠର ଫଟୋ କ୍ୟାପସନ- ବିଜି୦୭୦୮ଏ- ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତ୍‌ କା୍ଯଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରୁଛନ୍ତି ।
ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୭ା୮
ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ରର ଏନ୍‌ଡ଼ିଏ ସରକାର ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। କେବଳ ଭାଜପା ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାହ୍ୟା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଦାବି କରି ଆସିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ର ସେଥିପ୍ରତି ନୀରବ ରହିଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଦେଶର ଚାଷୀ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସହିିତ ମୋଦି ସରକାର ଧୋକାବାଜି କରିଛି। ବରଗଡ଼ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଜେଡ଼ିର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ, ଆମ ସହର ଆମ ଉନ୍ନତି ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କା୍ଯଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ବରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚା୍ଯଯ୍ୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତ୍‌ କହିଥିଲେ, ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଅଧୁରା ସ୍ବପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ବିକାଶ ଧାରା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ମା’ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ, ଗାଁକୁ କାମ ଲକ୍ଷ୍ୟନେଇ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାନର, ହୋର୍ଡ଼ିଂ ଦେଇ ଏଲ୍‌ପିଜି ଇନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବିତରଣ ନାଁରେ ମିଛ ପ୍ରଚାର ଚଲାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ଯୋଜନାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କେବଳ ଅସମ୍ମାନ ନୁହେଁ, ଧୋକାବାଜି ବି କରିଛି। ପ୍ରତିମାସ ସିଲିଣ୍ଡର ପ୍ରତି ଦର ୪ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଇନ୍ଧନରୁ ସବ୍‌ସିଡ଼ି ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଶାସନକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ସ୍ବାମୀନାଥନ କମିଶନ ଲାଗୁ ତଥା କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଦେଢ଼ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନେଇ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ ଦେଶରେ ସ୍ବାମୀନାଥନ କମିଶନ ଲାଗୁ କରିବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମୋଦି ସତ୍ୟାପାଠ ଦେଲେ। ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଜଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭାବନା ରହିବା ଉଚିତ୍‌। ମାତ୍ର ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦେଖିଲେ ଆମ ଦେଶ ପ୍ରତି ମୋଦିଙ୍କ ସେଭଳି ଭାବନା ନାହିଁ, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଉତ୍‌ କହିଥିଲେ। ସେହିପରି ପ୍ଯଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବ ଖଣିମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ ଗାଁ ଗହଳିକୁ ପଶି ଭାଜପା ନେତା, କର୍ମୀମାନେ ମୋ ବୁଥ୍‌, ସବୁଠୁ ମଜ୍‌ବୁତ୍‌ ନାମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଯେଭଳି ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି, ତାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହିତ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସେଥିପ୍ରତି ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଏହା ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ସରକାର ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବରଗଡ଼ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଡ. ପ୍ରଭାସ ସିଂ, ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେଡ଼ି ସଭାପତି ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା, ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ବିମ୍ବାଧର କୁଅଁର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ବିଜେଡ଼ି ସଭାପତି ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନାଏକ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ଉପସଭାପତି ବିମଳ କିଶୋର ଦେବତା ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ା
ପାଠର ଫଟୋ କ୍ୟାପସନ- 
ବିଜି୦୭୦୮ଏ- ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତ୍‌ କା୍ଯଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରୁଛନ୍ତି । 

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ସମ୍ବଲପୁର

୨୪ରେ ଏୟାରଟେଲ ମୋବାଇଲ ସେବା ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବୋଡ଼େନ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସମସ୍ତ ସେବାକୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍‌ଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ସହ ଓତଃପ୍ରୋତ ଭାବେ ଜଡ଼ିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାର ପଛୁଆ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳ

୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୭ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ

୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୭ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୨୨।୪- ସରକାର ଗ୍ରାମ ସ୍ବରାଜ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଜନମତ ଆଧାରରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ କରାଯିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ

କୂଅରୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ତରଭା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ବ୍ଲକ ମରାଡୁଗୁଛା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ ଶନିବାର ତାଙ୍କ ବଗିଚା ପରିସର କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ହୃଷୀକେଶ ବେହେରା (୭୦)। କମସରା ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରି ତରଭା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରଖିଛି। ଏ ନେଇ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ. ୫/୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇ ତଦନ୍ତ ଜାରି

ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲେ ଛାତ୍ର

ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲେ ଛାତ୍ର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ଅମ୍ବାଭୋନା,୨୨।୪-ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକ ଲାଇମ ଷ୍ଟୋନ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ଡୁଙ୍ଗୁରୀର ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ଧନଞ୍ଜୟ କାଲୋ ଶନିବାର ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଡ୍‌ମିଟ୍‌ କାର୍ଡ ଧରି ସେ ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକର ଭୁକ୍ତା ଜନତା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ମାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତାଙ୍କୁ

ନବୋଦୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୩୩୩ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନବୋଦୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୩୩୩ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପାଇକମାଳ,୨୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ପାଇକମାଳ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକର ମୋଟ ୩୩୩ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ୩୯୨ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଆବେଦନ କରିଥିବାବେଳେ ୫୯ ଜଣ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଚାରୁ ଚରଣ ମହାନ୍ତି ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ

ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ: ସୀତା ଠାବ,  ଲଙ୍କା ଦହନ

ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ: ସୀତା ଠାବ, ଲଙ୍କା ଦହନ

ଭେଡ଼େନ,୨୨।୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅରେଇଗୁଡ଼ି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ସାଲେପାଲି ଗ୍ରାମରେ ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ ଚାଲିଛି। ଶନିବାର ରାମକଥା ପ୍ରବଚନରେ ରାମଲୀଳା ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡରେ ହନୁମାନଙ୍କ ଲଙ୍କା ଗମନ, ସୀତା ସନ୍ଧାନ, ଲଙ୍କା ଦହନ ଆଦି ଅଭିନୀତ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ୧୫ ତାରିଖରୁ ଚାଲିଥିବା ଏହି ନବଦିନବ୍ୟାପୀ ମାନସ ପାରାୟଣରେ ଗ୍ରାମର ବିଭିନ୍ନ

ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲା, ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ସହ ୪ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ଉଠାଇଲା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୨।୪- ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ରବିବାର ସକାଳ ୫ଟାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଟିମ୍‌ ପାଟଣାଗଡ଼ ମେହେରପଡ଼ାସ୍ଥିତ ଅଧ୍ୟାପକ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମେହେରଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ତାଙ୍କ ଲାପଟପ୍‌, ଡାଏରୀ ଜବତ କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମେହେର ଭଇଁଷା କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବେ

ମୁଣ୍ଡଫଟା ଖରାରେ ନବୋଦୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା

ମୁଣ୍ଡଫଟା ଖରାରେ ନବୋଦୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ୮ଶହ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ରେଢ଼ାଖୋଲରେ ଏବେ ତାପମାତ୍ରା ୪୩ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁ ଥିବା ବେଳେ ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ସମୟ ଦିନ ସାଢେ ୧୧ ଟାରୁ ଦେଢଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଡ୍ରପ୍‌ଆଉଟ ବଦଳରେ ନାମ ଲେଖାଉଛନ୍ତି ନିୟମିତ ଛାତ୍ରୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୪- ପାନପୋଷ ଉପଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଶ୍ରା, ଲାଠିକଟା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଓ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକରେ ରହିଛି ୪ଟି କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ଆବାସିକ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ (କେଜିବିଭି)। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୦୦ଛାତ୍ରୀ ରହି ପାଠ ପଢ଼ିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ତେବେ ଏନେଇ ରହିଥିବା ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ପାଳନ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ିଥିବା (ଡ୍ରପ୍‌ଆଉଟ) କିମ୍ବା କୌଣସି କାରଣରୁ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୫ମରୁ ୮ମ ଛାତ୍ରୀ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ନେଇ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି।

ଆନ୍ତଃ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଫ୍ଟ ବଲ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୪- ରାଉରକେଲା ସଫ୍ଟ ବଲ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ୨ଦିନିଆ ଆନ୍ତଃ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦିଲ୍ଲୀ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଉଦିତନଗର ସ୍କୁଲ, ଦିଲ୍ଲୀ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, ବାଜି ରାଉତ ସ୍କୁଲ, ଇସ୍ପାତ ଇଂଲିଶ ମିଡିୟମ ସ୍କୁଲ ଓ ଏନ୍‌ଆଇଟି ଭଳି ୫ଟି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ବାଳକ ବିଭାଗରେ ଏନ୍‌ଆଇଟି ଓ ବାଳିକା ବିଭାଗରେ ଉଦିତନଗର ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲର ବାଳକ ଓ ବାଳିକା ଟିମ୍‌ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବଦଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବେଖାତିର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୪- ଉଦିତନଗର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳି ଝିରପାଣି ହାଇସ୍କୁଲକୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେ ନୂତନ ସ୍ଥାନରେ ଯୋଗଦେଉ ନାହାନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ବାହାନା ଦେଖାଇ ଛୁଟିରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ହୋଇପାରୁନି ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି

ହୋଇପାରୁନି ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୪- ରାଉରକେଲା ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ରାଉରକେଲା ସହରକୁ ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗମୁକ୍ତ ସହରରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରସୋରରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି। ଏ ନେଇ ପ୍ରାଥମିକ ଅବସ୍ଥାରେ ୱାର୍ଡ ନଂ. ୧୫ରେ ଥିବା ତେଲୁଗୁପଡ଼ା ବସ୍ତିକୁ ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗମୁକ୍ତ ବସ୍ତି ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ୨୭ଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗମୁକ୍ତ ବସ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଲାଗିପଡ଼ିଛି। ହେଲେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ରାଉରକେଲା ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ୱେଷ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲିଂ ରୁଲ୍‌ସ-୨୦୧୬ ଅନୁଯାୟୀ ୫୦ ମାଇକ୍ରନରୁ କମ୍‌ ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏହାକୁ ରିସାଇକେଲ କରିହେବ ନାହିଁ।