ରାଜ୍ୟ |

ଅନିୟମିତତା ପାଇଁ ବାଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଅନିୟମିତତା ପାଇଁ ବାଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩।୩(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ପିଡିଏସ୍‌)ରେ ନିଯୁକ୍ତ ଘରୋଇ ଡିଲରମାନଙ୍କୁ ହଟାଯିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନର ରଙ୍ଗଲାଲ୍‌ ଜାମୁଡା ସବୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଖୋଦ ସରକାର ନାରାଜ। ବରଂ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଅବଧି ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜରୁରୀ ଥିବାରୁ ବୁଧବାର ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକରେ ଏହାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେବାକୁ ମସୁଧା ଚାଲିଛି। ଏପରିକି ବୈଠକରେ ୮ଟି ଏଜେଣ୍ଡା ମଧ୍ୟରୁ ଏହାକୁ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରଖାଯାଇଛି।
ନିକଟରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଏକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ନିମ୍ନମାନର ଚାଉଳ ବଣ୍ଟାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ସ୍ବୀକାର କରିବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଥିଲା। ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ନିମ୍ନମାନର ଚାଉଳ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଏଣୁ ଘରୋଇ ଡିଲର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳୁ ଜିଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଦେଇଥିଲେ। ତଦନୁଯାୟୀ ଘରୋଇ ଡିଲରଙ୍କୁ ହଟାଇବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫। ଖାଦ୍ୟ କମିଶନର ଦେଇଥିବା ସମୟ ଅବଧିକୁ ଆଉ ବର୍ଷେ ବୃଦ୍ଧିକରିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଅନିୟମିତତା ପାଇଁ ବାଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି। ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କ ପାଖଲୋକ ଏହି ସୁବିଧା ହାତେଇଛନ୍ତି। ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଓ ୨୦୧୯ରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବାହିନୀପତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।
ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ପିଡିଏସ୍‌ ଘରୋଇ ଡିଲର ରହିଛନ୍ତି। ଏମାନେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ମିଳୁଥିବା ଚାଉଳ, କିରୋସିନ ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଘରୋଇ ଡିଲରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭ହଜାର କୁହାଯାଉଛି ବାସ୍ତବରେ କିନ୍ତୁ ତାହା ବହୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ବିଧାୟକମାନେ ସେମାନଙ୍କ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଏହି ଘରୋଇ ଡିଲରମାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତାରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନ। ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଉକ୍ତ ଘରୋଇ ଡିଲରଙ୍କୁ ୨ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହଟାଇବା ପାଇଁ ୧୬ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୬ରେ ସବୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଖାଦ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସରକାରୀ ବାବୁମାନେ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରି ନ ଥିଲେ। ଫଳରେ ୨୭ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୮ରେ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନର ପୁନର୍ବାର ଚିଠି ଲେଖି ଏ କଥାକୁ ମନେପକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ଖାଦ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ ଚିଠି ଆସିବାର ଦିନ କେଇଟା ମଧ୍ୟରେ ସମୟସୀମା ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଚିଠି କରାଯାଇ ଅନୁମତି ମାଗାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ସ୍ବୀକୃତି ମିଳିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବୁଧବାର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେବା ଲାଗି ଆପାତତଃ ସ୍ଥିର ହୋଇଛିି। ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା ପରେ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଲ୍‌କୁ ପାରିତ କରାଯିବ। ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଅଫିସର ଯେଉଁଠି ଦୁର୍ନୀତି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି, ସେଠାରେ ସରକାର କାହିଁକି ରୋକିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ବାହିନୀପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ଯେତେଜଣ ଘରୋଇ ଡିଲର ରହିଛନ୍ତି ସବୁ ବିଜେଡି କର୍ମୀ। ସେହି ଡିଲରମାନେ ୨୦ବର୍ଷ ଧରି ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହଡପ କରୁଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ତାହା ବିଜେଡି ନେତାମାନଙ୍କୁ ମିଳୁଛି। ତେଣୁ ଏବେ ସେମାନଙ୍କୁ ହଟାଯିବା କଥାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ଏହି ଘରୋଇ ଡିଲରଙ୍କୁ ହଟାଯାଉ ବୋଲି ତାରା କହିଛନ୍ତି।
ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଫାଇଦା ନେବାକୁ ବିଜେଡି ଏହି ସମୟ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛିି। ଦଳୀୟ କର୍ମୀମାନେ ଏହି ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲେ ପୌର ଏବଂ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆଶଙ୍କାରେ ସରକାର ଅନିୟମିତତାକୁ ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦେଉଛନ୍ତି ା
ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ରଙ୍କ କହିବା କଥା, ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ୭ହଜାର ଘରୋଇ ଡିଲର ଓ ୫ହଜାର ସରକାରୀ ପିଡିଏସ୍‌ ଡିଲର୍‌ ରହିଛନ୍ତି। ଏବେ ହଠାତ୍‌ ଘରୋଇ ଡିଲରମାନଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦିଆଗଲେ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟିହେବ। ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ବର୍ଷେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ମିଲର୍ସଙ୍କ ବେଖାତିର ମନୋଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚରମ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ।

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ଼,୨୨ା୬(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି ଯୋଗୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଛି ା ଏବେ ପରିଷଦର ସଫେଇ କାମ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁନାହିଁ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁର ଉଡ଼ିଲା ବିମାନ : ସପ୍ତାହରେ ୬ ଦିନ ମିଳିବ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁର ଉଡ଼ିଲା ବିମାନ : ସପ୍ତାହରେ ୬ ଦିନ ମିଳିବ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ବହୁଦିନର ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁରକୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ  ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ : ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତଡ଼ିଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ : ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତଡ଼ିଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଜାମ୍ବୁନାଳୀ ନିକଟରେ ବଇଣ୍ଡାର ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୃହନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଜାମ୍ବୁନାଳୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ନାକିଚିରେ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ

ନାକିଚିରେ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- କଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୫ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୪ ଲେନ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି। ଏଥିପାଇଁ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନାକିଚି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଘର ଗୁଡ଼ିକ ଉଚ୍ଛେଦ ପକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ଚର୍ଚ୍ଚର ସାମୂହିକ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ବିକ୍ରି

ଚର୍ଚ୍ଚର ସାମୂହିକ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ବିକ୍ରି

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୬-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀସ୍ଥିତ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚର ମୂଲ୍ୟବାନ ସାମୂହିକ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ବିକ୍ରି କରି ଦିଆଯାଇଛି ା ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ ା

ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ଦାବି ତେଜିଲା : କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ବିଶାଳ ସମାବେଶ

ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ଦାବି ତେଜିଲା : କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ବିଶାଳ ସମାବେଶ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୬-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀରେ ସ୍ଥାୟୀ ଜମି ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ପୁଣି ତେଜିିଛି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଜମି ଜମା ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଗଠିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶ କରାଯାଇଛି ।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୬-ଏକ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଶୁକ୍ରବାର ଫୁଲବାଣୀ ପୋକ୍‌ସୋ କୋର୍ଟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଚାରପତି ସୁଶାନ୍ତ ପଟେଲ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମସିଗଁାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବାଗଡିସର ପୋଲ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ବୀରେନ୍ଦ୍ର, ଜୟଦ୍ରଥଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ୨୦୧୮ ମସିହା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଯୁବ ଓ ବାଲ୍‌ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର। ଭାରତବର୍ଷର ମୋଟ ୨୨ଟି ଭାଷାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବାକୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥର ଓଡ଼ିଶାରୁ ଦୁଇଜଣ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବହୁମୁଖୀ ବିକାଶ ଧାରାରେ ବନ ସହାୟକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ବହୁମୁଖୀ ବିକାଶ ଧାରାରେ ବନ ସହାୟକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୬- ଢେଙ୍କାନାଳ କଳିଙ୍ଗ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଢେଙ୍କାନାଳ ଖଣ୍ଡିୟ ପରିଚାଳନା ଏକକ ଓଡ଼ିଶା ବନାଞ୍ଚଳ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ-୨ ରୁ ୨୫ଟି ବନ ସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ୫୦ଜଣ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବନ ସହାୟକ ଓ ସହାୟିକାଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଗଞ୍ଜେଇ, ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ବାଲେଶ୍ୱର ଚଢାଉ ଚାଲିଛି, ଖସିଯାଉଛନ୍ତି ଅସଲ ବେପାରୀ

ଗଞ୍ଜେଇ, ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ବାଲେଶ୍ୱର ଚଢାଉ ଚାଲିଛି, ଖସିଯାଉଛନ୍ତି ଅସଲ ବେପାରୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୨।୬-ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଓ ଗଞ୍ଜେଇ ଭଳି ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଚୋରା କାରବାରର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି ବାଲେଶ୍ୱର। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ଗଞ୍ଜେଇ, ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଓ ମଦ ଜବତ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ