ଜାତୀୟ |

ବିଦେଶୀ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଓକିଲାତି ମନା

ବିଦେଶୀ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଓକିଲାତି ମନା
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୩ - ଭାରତରେ ବିଦେଶୀ ଆଇନଜୀବୀ ବା ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା ଓକିଲାତି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବିଦେଶୀ ଓକିଲମାନେ ସାମୟିକ ଭାବେ ଭାରତକୁ ଆସି ସେମାନଙ୍କ ମହକିଲଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ଆଇନ ଉପରେ ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରିବେ ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ‘ଫ୍ଲାଏ ଇନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଫ୍ଲାଏ ଆଉଟ୍‌’ ଧାରଣା ୨୦୧୨ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ବିଦେଶର ଜଣେ ଓକିଲ ଭାରତ ଆସି ତାଙ୍କ ମହକିଲଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ପୁଣି ଫେରିଯିବେ। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ଫାର୍ମ ଖୋଲି ପାରିବେ ନାହିଁ। ମାଡ୍ରାସ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏ.କେ. ଗୋଏଲ ଏବଂ ୟୁ.ୟୁ. ଲଳିତଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, ବିଦେଶୀ ଆଇନଜୀବୀ ଭାରତ ଆସି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟବସାୟିକ ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଜ ମହକିଲଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରିବେ। ସେହିପରି ବିପିଓ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍‌ ଆଇନର ପରିସରଭୁକ୍ତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଭାରତରେ ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏନେଇ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପାଇଁ ବାର୍‌ କାଉନ୍‌ସିଲ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିଆଇ) ସହ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ। ଭାରତରେ ଆଇନ ପେସାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ବିସିଆଇ ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ, ବିଦେଶୀ ଆଇନଜୀବୀ ଓ ଆଇନ ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକ ଭାରତୀୟ ଆଇନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ ନ ହେବା ଯାଏ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଓକିଲାତି କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆ ନ ଯାଉ। ବିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ସି.ୟୁ. ସିଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍ସ ଆକ୍ଟ, ୧୯୬୧ର ଅବତାରଣା କରି ମାଡ୍ରାସ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ରର ଯୁକ୍ତି ହେଉଛି ବିସିଆଇ ନିଜେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରୁ, ନଚେତ୍‌ ସରକାର ଏହି ଆଇନ ବଳରେ ନିଜ କ୍ଷମତାର ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ବ୍ରିଟେନର କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲ’ ଫାର୍ମ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ଅରବିନ୍ଦ ଦତ୍ତାର କହିଥିଲେ, ବିଦେଶୀ ଓକିଲଙ୍କ ‘ଫ୍ଲାଏ ଇନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଫ୍ଲାଏ ଆଉଟ୍‌’ ‘ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌’ର ପର୍ଯ୍ୟାୟଭୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାରତରେ ଓକିଲାତି ପେସାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍ସ ଆକ୍ଟ, ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩୩ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ। ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି। ଲ’ କମିଶନ୍‌ ନିଜ ୨୬୬ତମ ରିପୋର୍ଟରେ ବିଦେଶୀ ଓକିଲ ଓ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ମୋବାଇଲ୍‌ ଆଲୋକରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ହେଲା ଅପରେଶନ

ମୋବାଇଲ୍‌ ଆଲୋକରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ହେଲା ଅପରେଶନ

ଇନ୍ଦୋର,୨୩।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆମ୍ବେଡ଼କର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ଏଠାରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ଅପରେଶନ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆଲୋକରେ କରାଯାଇଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। 

ଧାର୍ମିକ ନେତା ସମଲିଙ୍ଗୀ ରାଜକୁମାରଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଲାଗି ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଧାର୍ମିକ ନେତା ସମଲିଙ୍ଗୀ ରାଜକୁମାରଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଲାଗି ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌,୨୩।୯: ଗୁଜରାଟ ରାଜପିପଲା ରାଜପରିବାର ସଦସ୍ୟ ସମଲିଙ୍ଗୀ ରାଜକୁମାର ମାନବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଗୋହିଲାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ନେଇ ଏବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା। 

ହିଜବୁଲ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ୩୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଯବାନ

ହିଜବୁଲ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ୩୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଯବାନ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୩।୯: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ହିଜବୁଲ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍‌ ୩୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଯବାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛି। ହିଜବୁଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ତାଲିକାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଯବାନଙ୍କ ନାମ ରହିଛି।

ବିଦାୟ ନେଲେ ଗଣପତି

ବିଦାୟ ନେଲେ ଗଣପତି

ମୁମ୍ବାଇ,୨୩।୯: ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଦିନ ପରେ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ବିଘ୍ନ ବିନାଶକ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗଣେଶଙ୍କର ବିଶେଷ ପୁଜା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟାଦାତା ଗଣେଶଙ୍କୁ।

ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ୧୮ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଗର୍ଭ ନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌

ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ୧୮ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଗର୍ଭ ନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌

ଗ୍ବାଲିୟର,୨୩।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଗ୍ବାଲିୟର ବିଲୋଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଡୁପୁରାରେ ଥିବା ଏକ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ଅନ୍ତେବାସୀ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଟଙ୍କା ମାଗିବାରୁ ଥାନା ବାବୁଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ କଲେ ବଳାତ୍କାର

ଟଙ୍କା ମାଗିବାରୁ ଥାନା ବାବୁଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ କଲେ ବଳାତ୍କାର

ଭୋପାଳ,୨୩।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାଗସେବାନିଆରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ଏଠାରେ ଜଣେ ଥାନାବାବୁଙ୍କ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ  ୪ ଜଣ ଯୁବକ ଏକ ଢ଼ାବାକୁ ଡାକି କରିଛନ୍ତି ବଳାତ୍କାର। 

ରାଜକୀୟ ଢଙ୍ଗରେ ହେଲା ଇଶାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ

ରାଜକୀୟ ଢଙ୍ଗରେ ହେଲା ଇଶାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୩।୯: ଭାରତର ଏକ ନମ୍ବର ଧନୀ ନିତା ଅମ୍ବାନୀ ଓ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ଝିଅ ଇସା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବିବାହ ପୁର୍ବର ଓ ପରର ପ୍ରତିଟି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଅପାସୋରା କରିବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାର। 

ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ୪ ବିବାହିତା ମହିଳା ଗିରଫ

ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ୪ ବିବାହିତା ମହିଳା ଗିରଫ

ପାଟନା,୨୩।୯: ବିହାର ରାଜଧାନୀ ପାଟନାର କୋତବାଲି ଥାନା ଅଧିନରେ ଥିବା ଏକ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ର଼୍ୟାକେଟ ଚାଲୁଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ପୋଲିସ ଶନିବାର ସେଠାରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲା। 

ମୋବାଇଲ୍‌ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ନାବାଳକଙ୍କୁ ବିବସ୍ତ୍ର କରି ପିଟିଲେ

ମୋବାଇଲ୍‌ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ନାବାଳକଙ୍କୁ ବିବସ୍ତ୍ର କରି ପିଟିଲେ

ପାଟନା,୨୩।୯: ବିହାର ଫୁଲଓ୍ବାରୀଶରୀଫ୍‌ରେ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ବିବସ୍ତ୍ର କରି ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ପିଟିଛନ୍ତି କିଛି ଲୋକ। ସ୍ଥାନୀୟ ଇସାପୁର ଅଧପା ମୋହଲାରେ ଘଟିଛି ଏହି ଅଘଟଣ। 

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ: ୧୧ କୋଟି ପରିବାର ହେବେ ଲାଭାନ୍ବିତ

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ: ୧୧ କୋଟି ପରିବାର ହେବେ ଲାଭାନ୍ବିତ

ରାଞ୍ଚି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ରାଞ୍ଚିଠାରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ୧୧କୋଟି ପରିବାର ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟି ଲୋକ ଲାଭାନ୍ବିତ ହେବେ। 

ପରଲୋକରେ କଳ୍ପନା ଲାଜମୀ

ପରଲୋକରେ କଳ୍ପନା ଲାଜମୀ

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୩।୯: ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କଳ୍ପନା ଲାଜମୀଙ୍କର ରବିବାର ଭୋର୍‌ ୪ଟା ୩୦ରେ ୬୪ ବର୍ଷରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ସେ କିଡ୍‌ନୀ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ। 

ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ହେଲେ ଜୟପ୍ରଦା

ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ହେଲେ ଜୟପ୍ରଦା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୯: ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୟପ୍ରଦା ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ଆମ୍ବାସାଡର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।