ବାଣିଜ୍ୟ |

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା କମାଇଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ, ପାଖାପାଖି ୭୫% ହ୍ରାସ

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା କମାଇଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ, ପାଖାପାଖି ୭୫% ହ୍ରାସ
ବମ୍ବେ,୧୩-୩ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଗତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଛି। ନିୟମ ମୁତାବକ ଯେଉଁ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାଧାରୀମାନେ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପରିମାଣର ହାରାହାରି ମାସିକ ବାଲାନ୍ସ(ଏଏମ୍‌ବି)ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରିଆସୁଛି। ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାର ମାତ୍ର ୮ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏପ୍ରିଲରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଥିରୁ ୧,୭୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସମାଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏହି ଜରିମାନା ରାଶି ବ୍ୟାଙ୍କର ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ନେଟ୍‌ ଲାଭଠାରୁ ଅଧିକ। ଉକ୍ତ ତ୍ରୈମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ନେଟ୍‌ ଲାଭ ୧,୫୮୧.୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ୮ ମାସରେ ଜରିମାନା ବାବଦ ଆୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏପ୍ରିଲ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ନେଟ୍‌ ଲାଭ(୩,୫୮୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର)ର ଅଧା। ନୀରବ ମୋଦି ଏବଂ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ବଡ ବଡ ଋଣ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କୁ ଛାଡି ବ୍ୟାଙ୍କ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଜରିମାନା ଲଗାଇବା କେତେଦୂର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ତାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ଫିଡ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନାରେ ପାଖାପାଖି ୭୫% ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯାହାକି ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ୨୫ କୋଟି ଗ୍ରାହକ ଉପକୃତ ହେବେ। ମେଟ୍ରୋ ତଥା ସହରାଞ୍ଚଳ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ହାରାହାରି ମାସିକ ବାଲାନ୍ସ ୩,୦୦୦ ଟଙ୍କା, ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ବାଲାନ୍ସ ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୩୦ରୁ ୫୦ ଟଙ୍କା, ୨୦ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୨୦ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଶାଖା ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଜରିମାନା ୫୦ ଟଙ୍କାରୁ ୧୫ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବାଦ ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେବ। ସେହିଭଳି ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଶାଖାଗୁଡିକ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଜରିମାନା ରାଶି ୪୦ ଟଙ୍କାରୁ ୧୨ ଟଙ୍କାକୁ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଏହା ୪୦ ଟଙ୍କାରୁ ୧୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଥିରେ ହ୍ରାସ ଘଟାଇନାହିଁ। ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନାରେ ୨୦ରୁ ୫୦% ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଜରିମାନା ରାଶି ୪୦ରୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହାକୁ ୩୦ରୁ ୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ସମୟରେ ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଜରିମାନା ୨୫ରୁ ୭୫ ଟଙ୍କାରୁ ୨୦ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପ୍ରତି ଏସ୍‌ବିଆଇର ସଞ୍ଚୟ ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୧ କୋଟି ରହିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୬ କୋଟି ଖାତାକୁ ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଖାତାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଜନଧନ ଖାତା ହୋଇଥିବାବେଳେ, କେତେକ ପେନ୍‌ସନଭୋଗୀ ତଥା ନାବାଳକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିଛି। ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କେତେକ ଖାତା ଏଥିରେ ରହିଛି। ୨୧ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଉପରେ ଜରିମାନା ଲାଗୁ ନ ଥିବା ଏସ୍‌ବିଆଇର ଏମ୍‌ଡି ପି. କେ. ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଦେଶରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ୫ ହଜାର ସିବିଜି ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ଦେଶରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ୫ ହଜାର ସିବିଜି ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୨:୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୫ ହଜାର କମ୍ପ୍ରେସ୍‌ଡ ବାୟୋ ଗ୍ୟାସ (ସିବିଜି) ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ବାର୍ଷିକ ୧୫ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ ସିବିଜି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି। ଉକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ହେବ। 

ସଙ୍ଗଠିତ ହେବେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଟ୍ରାଭେଲ ସଂସ୍ଥା

ସଙ୍ଗଠିତ ହେବେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଟ୍ରାଭେଲ ସଂସ୍ଥା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,୧୫-୧୨: ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ହୋଟେଲ ବୁକିଂ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ସଂସ୍ଥା ଅନ୍‌ଲାଇନ ଟ୍ରାଭେଲ ଆଗ୍ରିଗେଟର (ଓଟିଏ)ଗୁଡ଼ିକ ଏଥର ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଆସିବେ। ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି ହୋଇଛି। 

ପିଲୁ ମୋଦି ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍‌ଚରର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତି

କଟକ ,୧୫-୧୨: ପିଲୁ ମୋଦି ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ଆର୍କିଟେକଚର ପକ୍ଷରୁ ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତି ପାଳିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସ୍ଥପତି ସୁମିତ ଘୋଷ ଓ ସୁଚିତ୍ରା ଘୋଷ ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

କିଟ୍‌ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

କିଟ୍‌ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,୧୫-୧୨: କିଟ୍‌ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ‘ଉତ୍ସବ-୨୦୧୮’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କିଟ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଭ୍ୟ ତଥା ଏହାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଡ. ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। 

ଇଛାକୃତ ଖିଲାପକାକରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨,୫୦୦ ମାମଲା

ଇଛାକୃତ ଖିଲାପକାକରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨,୫୦୦ ମାମଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୫-୧୨: ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକରୁ ଋଣ ନେଇ ପରିଶୋଧ କରି ନ ଥିବା ଇଛାକୃତ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨,୫୦୦ ମାମଲା ଦାଏର ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଦାଏର ହୋଇଛି। 

୪ ବର୍ଷରେ ୨.୩୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏନ୍‌ପିଏ ଅସୁଲ

୪ ବର୍ଷରେ ୨.୩୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏନ୍‌ପିଏ ଅସୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୫-୧୨: ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷଠାରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ୨.୩୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନାଦାୟ ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ) ଅସୁଲ କରିଛନ୍ତି। 

୧୮ ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଜିକୃତ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୨% ସକ୍ରିୟ

୧୮ ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଜିକୃତ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୨% ସକ୍ରିୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୫-୧୨ : ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପଞ୍ଜିକୃତ କମ୍ପାନୀ ରହିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ୬୨% ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। 

ସ୍ଥାପନ ହେବ ନ୍ୟାଶନାଲ ମେଡ଼ିକାଲ ଡିଜାଇସ ପ୍ରମୋଶନ କାଉନସିଲ

ସ୍ଥାପନ ହେବ ନ୍ୟାଶନାଲ ମେଡ଼ିକାଲ ଡିଜାଇସ ପ୍ରମୋଶନ କାଉନସିଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୫-୧୨ : ଦେଶରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ନ୍ୟାଶନାଲ ମେଡ଼ିକାଲ ଡ଼ିଭାଇସ ପ୍ରମୋଶନ କାଉନସିଲ(ଏନ୍‌ଏମ୍‌ଡିପିସି)। 

ଇ-କମର୍ସରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ

ଇ-କମର୍ସରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୫-୧୨: ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଇ-କମର୍ସରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରବେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଇ-କମର୍ସ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ଯାନ ଦର ବଢାଇବ ହୋଣ୍ଡା କାରର୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ

ଯାନ ଦର ବଢାଇବ ହୋଣ୍ଡା କାରର୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୫-୧୨: ଆସନ୍ତା ମାସଠାରୁ ଏହାର ସବୁ ରେଞ୍ଜର କାର ମୂଲ୍ୟ ବଢାଇବା ଲାଗି ହୋଣ୍ଡା କାରର୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୁକ୍ରବାର ଘୋଷଣା କରିଛି। 

ପାଇକାରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୪.୬୪%କୁ ହ୍ରାସ

ପାଇକାରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୪.୬୪%କୁ ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୨:  ଦେଶର ପାଇକାରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନଭେମ୍ବରରେ ୪.୬୪%କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ। ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହା ୫.୨୮% ଥିଲା। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜାରି ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହ୍ରାସର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ବୋର୍ଡ ଏକମତ ହେଲାନି;ଗର୍ଭନାନ୍ସ ଫ୍ରେମ୍‌ଓ୍ବର୍କ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିବ

ଆର୍‌ବିଆଇ ବୋର୍ଡ ଏକମତ ହେଲାନି;ଗର୍ଭନାନ୍ସ ଫ୍ରେମ୍‌ଓ୍ବର୍କ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୨:  ନବନିଯୁକ୍ତ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଭାରତୀୟ ରିଜଭର୍ର୍ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲାଗି ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଫ୍ରେମ୍‌ଓ୍ବର୍କ ଗଠନ ନେଇ ବୈଠକରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରିଲା ନାହିଁ।