ରାଜ୍ୟ |

ରାଜଧାନୀରେ ଆଇପିଏସ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ

ରାଜଧାନୀରେ ଆଇପିଏସ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩।୩(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନୈତିକ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କର। କମ୍ୟୁନିଟି ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୂଚାରରୁପେ ତୁଲାଅ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ଠିକ ଭାବେ ବିନିଯୋଗ କର। ନିଜକୁ ଆଧୁନିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହ ସାମିଲ କରାଅ। ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବୃଦ୍ଧି କର। ସର୍ବୋପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଭାଜନ ହୁଅ। ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ପୋଲିସ ଭବନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୬୦ତମ ଆଇପିଏସ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ(ଡିଜିପି) ଡ. ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।
୩ ଦିନିଆ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଶର୍ମା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି କହିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧର ଶିକାର ପୀଡ଼ିତାମାନେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କିପରି କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବେ ସେନେଇ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ମାମଲାର ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ ଦାଖଲ ବେଳେ ଯେପରି କୌଣସି ଗୋଟିଏ ହେଲେ ପ୍ରମାଣ ଛାଡିଦିଆ ନ ଯାଏ ସେଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଦରକାର। ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବା ଲାଗି ପ୍ରତି ଜିଲାରେ ମଡେଲ ଥାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମହିଳା ଓ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ କାଉନ୍‌ସେଲିଂ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଜିଲା ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାଉନ୍‌ସେଲିଂ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବାକୁ ଏସ୍‌ପିମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଲୋକଙ୍କୁ ଏପରି ସେବା ଯୋଗାଅ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନୂଆ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ। ଯଥାସମ୍ଭବ ନିଜକୁ ଡିଜିଟାଲ କର। ପେପରଲେସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର। ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁସବୁ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ରହିଛି ତାହାକୁ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କର। ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଇବର କ୍ରାଇମ ବଢି ଚାଲିଛି। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଲଗାମ ଦିଅ। ଏ ନେଇ ରହିଥିବା ସମସ୍ତ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ତୁରନ୍ତ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କର। କାରଣ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଆମକୁ ତାଳ ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ନଚେତ୍‌ ଆମେ ପଛରେ ପଡିଯିବା ବୋଲି ଡିଜିପି ଶର୍ମା କହିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଠିକ୍‌ଭାବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହିତ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହୋଇଥିବା ଖେଳ ମହାକୁମ୍ଭରେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଶର୍ମା ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଯୁବ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସରମାନେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ।
ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭରେ ଶହୀଦ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ୩ଦିନ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୋଟ ୧୩୮ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। କ୍ରାଇମ ଏଡିଜି ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଉପାଧ୍ୟାୟ, ପୋଲିସ କମିଶନର ଓ୍ବାଇ.ବି. ଖୁରାନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ସତ୍ୟବ୍ରତ ଭୋଇ, କଟକ ଡିସିପି ଅଖିଳେଶ୍ୱର ସିଂଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରତି ଜିଲାର ଏସ୍‌ପି, ରେଞ୍ଜ ଆଇଜି, ଡିଆଇଜି, ଜେଲ ବିଭାଗ ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏଡିଜି ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। ଆଇଜି ଅମିତାଭ ଠାକୁର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ମିଲର୍ସଙ୍କ ବେଖାତିର ମନୋଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚରମ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ।

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ଼,୨୨ା୬(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି ଯୋଗୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଛି ା ଏବେ ପରିଷଦର ସଫେଇ କାମ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁନାହିଁ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁର ଉଡ଼ିଲା ବିମାନ : ସପ୍ତାହରେ ୬ ଦିନ ମିଳିବ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁର ଉଡ଼ିଲା ବିମାନ : ସପ୍ତାହରେ ୬ ଦିନ ମିଳିବ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ବହୁଦିନର ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁରକୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ  ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ : ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତଡ଼ିଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ : ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତଡ଼ିଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଜାମ୍ବୁନାଳୀ ନିକଟରେ ବଇଣ୍ଡାର ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୃହନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଜାମ୍ବୁନାଳୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ନାକିଚିରେ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ

ନାକିଚିରେ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- କଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୫ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୪ ଲେନ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି। ଏଥିପାଇଁ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନାକିଚି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଘର ଗୁଡ଼ିକ ଉଚ୍ଛେଦ ପକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ଚର୍ଚ୍ଚର ସାମୂହିକ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ବିକ୍ରି

ଚର୍ଚ୍ଚର ସାମୂହିକ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ବିକ୍ରି

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୬-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀସ୍ଥିତ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚର ମୂଲ୍ୟବାନ ସାମୂହିକ ଜମିକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ବିକ୍ରି କରି ଦିଆଯାଇଛି ା ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ ା

ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ଦାବି ତେଜିଲା : କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ବିଶାଳ ସମାବେଶ

ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ଦାବି ତେଜିଲା : କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ବିଶାଳ ସମାବେଶ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୬-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଫୁଲବାଣୀରେ ସ୍ଥାୟୀ ଜମି ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ପୁଣି ତେଜିିଛି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଜମି ଜମା ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଗଠିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶ କରାଯାଇଛି ।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୬-ଏକ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଶୁକ୍ରବାର ଫୁଲବାଣୀ ପୋକ୍‌ସୋ କୋର୍ଟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଚାରପତି ସୁଶାନ୍ତ ପଟେଲ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମସିଗଁାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବାଗଡିସର ପୋଲ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ବୀରେନ୍ଦ୍ର, ଜୟଦ୍ରଥଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୬(ବ୍ୟୁରୋ)- ୨୦୧୮ ମସିହା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଯୁବ ଓ ବାଲ୍‌ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର। ଭାରତବର୍ଷର ମୋଟ ୨୨ଟି ଭାଷାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବାକୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥର ଓଡ଼ିଶାରୁ ଦୁଇଜଣ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବହୁମୁଖୀ ବିକାଶ ଧାରାରେ ବନ ସହାୟକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ବହୁମୁଖୀ ବିକାଶ ଧାରାରେ ବନ ସହାୟକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୬- ଢେଙ୍କାନାଳ କଳିଙ୍ଗ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଢେଙ୍କାନାଳ ଖଣ୍ଡିୟ ପରିଚାଳନା ଏକକ ଓଡ଼ିଶା ବନାଞ୍ଚଳ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ-୨ ରୁ ୨୫ଟି ବନ ସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ୫୦ଜଣ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବନ ସହାୟକ ଓ ସହାୟିକାଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଗଞ୍ଜେଇ, ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ବାଲେଶ୍ୱର ଚଢାଉ ଚାଲିଛି, ଖସିଯାଉଛନ୍ତି ଅସଲ ବେପାରୀ

ଗଞ୍ଜେଇ, ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ବାଲେଶ୍ୱର ଚଢାଉ ଚାଲିଛି, ଖସିଯାଉଛନ୍ତି ଅସଲ ବେପାରୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୨।୬-ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଓ ଗଞ୍ଜେଇ ଭଳି ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଚୋରା କାରବାରର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି ବାଲେଶ୍ୱର। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ଗଞ୍ଜେଇ, ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଓ ମଦ ଜବତ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ