ରାଜ୍ୟ |

ଆଜିଠୁ ବସ୍‌ ଧର୍ମଘଟ

ଆଜିଠୁ ବସ୍‌ ଧର୍ମଘଟ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩।୩(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟ ଘରୋଇ ବସ ମାଲିକ ସଂଘ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦୀର୍ଘ ୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଛି। ସରକାର ସମସ୍ତ ଦାବି ନ ମାନିବାରୁ ବୁଧବାର ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ସଂଘ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସିଟି ବସ୍‌ ଚଳାଚଳକୁ ବିରୋଧ କରି ଘରୋଇ ବସ ମାଲିକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ସଂଘର କହିବା କଥା ହେଲା ସିଟି ବସ ସହରରେ ନ ଚାଲି ଅନ୍ୟ ରୁଟ୍‌ରେ ଚଳାଚଳ କରୁଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ବସମାଲିକଙ୍କୁ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି। ସିଟି ବସ୍‌ କେଉଁଠି ଓ କେଉଁ ସମୟରେ ଚାଲିବ ସେନେଇ ସରକାର ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରନ୍ତୁ। ନଚେତ ରାଜ୍ୟରେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟକାଳ ପାଇଁ ବସ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ରହିବ। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ରୁଟରେ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ୧୭ ହଜାର ବସ୍‌ ଧର୍ମଘଟକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ବୋଲି ସଂଘ ମୁଖପାତ୍ର ଦେବାଶିଷ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି। ବୈଠକ ପରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୃସିଂହ ଚରଣ ସାହୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବସ ମାଲିକ ସଂଘର ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ସଚେତନ ଅଛନ୍ତି। ଆଲୋଚନା ସଫଳ ହୋଇଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ପୁଣି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଧର୍ମଘଟରୁ ନିବୃତ ରହିବାକୁ ସେ ସଂଘ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ସଂଘ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସହ ଧର୍ମଘଟକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ୧୧ ଦଫା ଦାବି ପୂରଣ ନ କଲେ ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରୁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସଂଘ ପୂର୍ବରୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା। ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ଏବଂ ୨୦୧୮ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯ରେ ସଂଘ ପ୍ରତିିନିଧିମାନେ ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ, ପରିବହନ ସଚିବଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ଦାବି ପୂରଣ ଦିଗରେ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ନାହିଁ। ଗତ ୯ ତାରିଖରେ ସଂଘ ସଭାପତି ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜରୁରୀ ବୈଠକରେ ବସ୍‌ ନ ଚଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ସହର ବାହାରେ ସିଟିବସ ଚଳାଚଳକୁ ବନ୍ଦ କରିବା, ମୋଟର ଯାନ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧିକୁ ହ୍ରାସ କରିବା, ଟୋଲ ଟିକସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ ବହନ କରିବା, ନୂତନ ବସ ପରମିଟ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଉକ୍ତ ମାର୍ଗରେ ସମୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା, ଯାତ୍ରୀବାହି(ବସ୍‌) ପରମିଟ ମାଲିକାନା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରସ୍ତାବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା, ଘାଟି ଅଞ୍ଚଳ, ଖରାପ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଯାତ୍ରୀ ଭଡା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା, ବସ ଉପରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ବୀମା ରାଶି ହ୍ରାସ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜଣାଇବା, ବେଆଇନ ଭାବେ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ଛୋଟ ଗାଡିଗୁଡିକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଗୁଡିକର ଉନ୍ନତୀକରଣ କରି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ କରିବା ପାଇଁ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଆଲୋଚନାରେ ସଂଘର ସଭାପତି ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଲୋକନାଥ ପାଣି, ମୁଖପାତ୍ର ଦେବାଶିଷ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

    ଟିକେଟ ବଣ୍ଟାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଭାଜପାର ଅସନ୍ତୋଷ: ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ଟିକେଟ ବଣ୍ଟାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଭାଜପାର ଅସନ୍ତୋଷ: ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୪।୩: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଦିଗପହଣ୍ଡି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଅନ୍ୟ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଏସ୍‌.ମାରିଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଅସୁସ୍ଥ

ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଏସ୍‌.ମାରିଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ, ୫ ଅସୁସ୍ଥ

ଗୋଷାଣି,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକର ଲାବଣ୍ୟଗଡ଼ ଏସ୍‌. ମାରଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଏନ୍‌ ରୋଗେଇସିଂ ଗ୍ରାମର ମିଶାଲ ରଇତଙ୍କ ଝିଅ ଟୁନି ରଇତ। 

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକେ

କାଲିମେଳା,୨୪।୩୯ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ମହାରାଜାପଲ୍ଲୀ ନିକଟ ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ରବିବାର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ରକ୍ତ ଜୁଡ଼ୁବୁଡ଼ୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ଏମ୍‌ପିଭି-୪୩ ଗ୍ରାମର ରମେନ୍‌ ବିଶ୍ୱାସ। 

୪ କଲରାପତରିଆ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଗିରଫ: ଆଉ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

୪ କଲରାପତରିଆ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଗିରଫ: ଆଉ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡାରୁ ୪ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଚମଡ଼ା ଘଟଣାରେ ରବିବାର ଅନ୍ୟ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ପିଙ୍ଗ, ମାନ୍‌ଫୁଲ ପ୍ରଧାନ, ଅକ୍ଷୟ ଭୋଇ। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ପରେ କୁଚିଣ୍ଡା ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋଟ୍‌କୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବାଲିଅନ୍ତା,୨୪ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବାଲିଅନ୍ତା ଥାନା ପାହାଳ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ତ୍ରିନାଥ ବଜାର ନିକଟସ୍ଥ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ସରୋବର ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେଲେ  ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ଲୋକ

ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେଲେ ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ଲୋକ

ଆରଡି, ୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଆରଡି, ନାନ୍ଦପୁର, ଓଳଗ ଓ ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ଭାଜପାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଯକ୍ଷ୍ମା  ସଚେତନତା ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିବେ ଯୁବକ

ଯକ୍ଷ୍ମା ସଚେତନତା ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିବେ ଯୁବକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୪।୩: ବିଶ୍ୱ  ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏହି ରୋଗ ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ  ରବିବାର ତିହିଡି ବ୍ଲକର ତ୍ରିଲୋଚନ  ମହାଳିକ  ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା  ନେଇ ସାଇକେଲରେ ଭାରତ  ଭ୍ରମଣ  ଯାତ୍ରାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି l 

ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ଅନୁଗୋଳ ସହରର ଅମଲାପଡାଠାରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସକାଳୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ନୀଳଗିରିରେ ଭାଜପାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୀଳଗିରିରେ ଭାଜପାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସଜନାଗଡ଼,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକରେ ରବିବାର ‘ମୋ ଘର ଭାଜପା ପରିବାର’  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

 ପାତ୍ରପଡ଼ାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ

ପାତ୍ରପଡ଼ାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାତ୍ରପଡା କମାରସାହି ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୧୯ ପରିବାରର ୪୨ ବଖରା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଭାଜପାକୁ ଝଟକା: ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଛାଡ଼ିଲେ ଦଳ

ଭାଜପାକୁ ଝଟକା: ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଛାଡ଼ିଲେ ଦଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବାରିପଦା ଅଫିସ୍‌, ୨୪।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପାକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ଦାସ ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଭଉଣୀ-ଭାଇଙ୍କ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସନ୍ଦେହରେ ଶଳାଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ଭିଣୋଇ

ଭଉଣୀ-ଭାଇଙ୍କ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସନ୍ଦେହରେ ଶଳାଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ଭିଣୋଇ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ବେଶାଳିଆ ନିକଟସ୍ଥ ବିଦ୍ୟାବନ୍ଧ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ  ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଭିଣୋଇ କଟୁରୀ ଚୋଟରେ  ଶଳାର ମୃତ୍ୟୁ  ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ନଗେଶ ରାଉତ। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri