ବାଣିଜ୍ୟ |

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା କମାଇଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା କମାଇଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ

ବମ୍ବେ,୧୩-୩
ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଗତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଛି। ନିୟମ ମୁତାବକ ଯେଉଁ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାଧାରୀମାନେ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପରିମାଣର ହାରାହାରି ମାସିକ ବାଲାନ୍ସ ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରିଆସୁଛି। ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାର ମାତ୍ର ୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଥିରୁ ୧,୭୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଏହି ଜରିମାନା ରାଶି ବ୍ୟାଙ୍କର ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ନେଟ୍‌ ଲାଭଠାରୁ ଅଧିକ। ଉକ୍ତ ତ୍ରୈମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ନେଟ୍‌ ଲାଭ ୧,୫୮୧.୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ୮ ମାସରେ ଜରିମାନା ବାବଦ ଆୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏପ୍ରିଲ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ନେଟ୍‌ ଲାଭ(୩,୫୮୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର)ର ଅଧା। ନୀରବ ମୋଦି ଏବଂ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ବଡ ବଡ ଋଣ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କୁ ଛାଡି ବ୍ୟାଙ୍କ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଜରିମାନା ଲଗାଇବା କେତେଦୂର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ଫିଡ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଜରିମାନାରେ ପାଖାପାଖି ୭୫% ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯାହାକି ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ୨୫ କୋଟି ଗ୍ରାହକ ଉପକୃତ ହେବେ।
ମେଟ୍ରୋ ତଥା ସହରାଞ୍ଚଳ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ହାରାହାରି ମାସିକ ବାଲାନ୍ସ ୩,୦୦୦ ଟଙ୍କା, ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ବାଲାନ୍ସ ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୩୦ରୁ ୫୦ ଟଙ୍କା, ୨୦ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୨୦ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଶାଖା ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଜରିମାନା ୫୦ ଟଙ୍କାରୁ ୧୫ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବାଦ ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିପାଇଁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଯୁକ୍ତ ଜିଏସ୍‌ଟି ଦେବାକୁ ପଡଛି। ସେହିଭଳି ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଶାଖାଗୁଡିକ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଜରିମାନା ରାଶି ୪୦ ଟଙ୍କାରୁ ୧୨ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଏହା ୪୦ ଟଙ୍କାରୁ ୧୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ପୁଣି ପାନାମା ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ:ପଦାରେ ୧.୨ ନିୟୁତ ଦସ୍ତାବିଜ

ପୁଣି ପାନାମା ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ:ପଦାରେ ୧.୨ ନିୟୁତ ଦସ୍ତାବିଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬(ପି.ଟି): ବିଦେଶରେ କଳାଟଙ୍କା ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସାନି ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ପାନାମା ଦସ୍ତାବିଜରେ ଉକ୍ତ ଖୁଲାସା ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ନୂଆ କରି ୧.୨ ନିୟୁତ ଦସ୍ତାବିଜ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଘରୋଇ ବଜାର ସହ ୧୨,୦୦୦ ଦସ୍ତାବିଜର ସଂଯୋଗ ରହିଥିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଉକ୍ତ ଘଟଣା ପ୍ରଘଟ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାର ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ସରକାରଙ୍କ ବହୁ ଏଜେନ୍ସି ଗ୍ରୁପ (ଏମ୍‌ଏଜି) କରୁଥିବା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଭାରତରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ:ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଦିନକୁ ୩ ଟଙ୍କା

ଭାରତରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ:ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଦିନକୁ ୩ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬:ଭାରତରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର କେତେ ଅବହେଳିତ ତାହାର ଏକ ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଜଣେ ଲୋକର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଦିନକୁ ମାତ୍ର ୩ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ଏହା କୌଣସି ଘରୋଇ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ହିସାବ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଖୋଦ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିଜର ଅପାରଗତାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛି। ହିସାବ ଅନୁସାରେ ଦେଶର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି)ର ମାତ୍ର ୧.୦୨% ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବାବଦ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ଏହି ଧାରାରେ ଗତ ୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଉନ୍ନତି ଆସିନାହିଁ। ୨୦୦୯ରେ ସ୍ଥିତି ଯାହା ଥିଲା ୨୦୧୮ରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ସମାନ ରହିଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶିତ ନ୍ୟାଶନାଲ ହେଲ୍‌ଥ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌, ୨୦୧୮ରେ ଏଭଳି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବଡ଼ ବଡ଼ ଘରୋଇ ହସ୍‌ପିଟାଲ୍‌ରେ ଥରଟିଏ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ପାଇଁ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ତା ଠାରୁ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍‌। ରାସ୍ତାକଡରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଗୋଟେ କପ୍‌ ଚା’ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା କମ୍‌।

ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବେ ଏମ୍‌.ଡି. ମାଲ୍ୟା

ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବେ ଏମ୍‌.ଡି. ମାଲ୍ୟା

ବମ୍ବେ, ୨୨-୬:ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ସ୍ବାଧୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏମ୍‌.ଡି. ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ସହମତି ଲୋଡାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ରଖିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମ୍‌.କେ. ଶର୍ମା ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିବା ବେଳେ ଜୁନ୍‌ ୩୦ରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବ। ପୂର୍ବରୁ ମାଲ୍ୟା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ବରୋଦାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି। ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଟେଲ୍‌ ସିଇଓ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ବ୍ରେନ୍‌

ଇଣ୍ଟେଲ୍‌ ସିଇଓ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ବ୍ରେନ୍‌

କାଲିଫର୍ନିଆ, ୨୨-୬:ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଟେଲ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ(ସିଇଓ) ବ୍ରେନ୍‌ କ୍ରାଜାନିକ୍‌ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। କ୍ରାଜାନିକ୍‌ କମ୍ପାନୀର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପଦବୀରୁ ଓହରିବାକୁ ପଡିଛି। ଇଣ୍ଟେଲ୍‌ର ନନ୍‌ ଫ୍ରାଟରନାଇଜେଶନ ପଲିସିକୁ କ୍ରାଜାନିକ୍‌ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ଦର୍ଶାଇଛି। ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ବିତ୍ତ ଅଧିକାରୀ ବୋବ୍‌ ସ୍ବାନ୍‌ ଅନ୍ତରୀଣ ସିଇଓ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିବେ ବୋଲି ଇଣ୍ଟେଲ୍‌ ବୁଧବାର ଏକ ବିବୃତିରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ବିଭିନ୍ନ ବାଣିଜି୍ୟକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ୟୁଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ

ବିଭିନ୍ନ ବାଣିଜି୍ୟକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ୟୁଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬(ପି.ଟି): ଘରୋଇ ବଜାର ସହ ବିଭିନ୍ନ ବାଣିଜି୍ୟକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏହି ବୈଠକ ଚଳିତ ମାସ ୨୬ ଏବଂ ୨୭ ଦୁଇ ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଆମେରିକା ସରକାର ବଢାଇଥିବା ସୀମା ଟିକସ, ଭିଜା ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅପର ପକ୍ଷରେ ଆମେରିକାର ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପାଲଟା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

କୋଲ ଲିଙ୍କେଜ ଲାଗି ସିଆଇଏଲ୍‌ର ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିଲାମ ଆରମ୍ଭ

କୋଲ ଲିଙ୍କେଜ ଲାଗି ସିଆଇଏଲ୍‌ର ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିଲାମ ଆରମ୍ଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬(ପି.ଟି): ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ (ସିଆଇଏଲ୍‌) କୋଲ ଲିଙ୍କେଜ ଲାଗି ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିଲାମ ଶୁଭାରମ୍ଭ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଉକ୍ତ ନିଲାମ ସ୍ପଞ୍ଜ ଆଇରନ, ସିମେଣ୍ଟ ଭଳି ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ସିଆଇଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜକୁ ଫାଇଲିଂରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୮୦% କୋଇଲା ସିଆଇଏଲ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି। ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକୁ ନିଲାମ ଦ୍ୱାରା କୋଲ ଲିଙ୍କେଜ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଂକ୍ରାନ୍ତ କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟିଲ୍‌, ଆଲୁମିନିୟମ ରହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ମାଲ ପରିବହନ ରେକର୍ଡ

ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ମାଲ ପରିବହନ ରେକର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬(ପି.ଟି): ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ୫ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦରର ମାଲ ପରିଚାଳନା କ୍ଷମତା ୫୮%କୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଅପର ପକ୍ଷରେ ଦେଶର ୨୦୦ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ମାଲ୍‌ ଟ୍ରାଫିକ ପରିଚାଳନା ୨୦୧୪-୧୫ଠାରୁ ନିମ୍ନରେ ରହିଥିବା ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି। ଏହି ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିମ୍ବା ଘରୋଇ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ପୂର୍ବେ ମାଲ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଛୋଟଛୋଟ ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ହ୍ରାସ ଘଟୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷରେ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ମାଲ ପରିବହନ ଅଂଶ ହ୍ରାସ ହେବା ପରେ ପରବର୍ଷଗୁଡିକରେ ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ୨୦୧୪-୧୫ରେ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦରଗୁଡିକର କ୍ଷମତା ୫୫% ରହିଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୭-୧୮ରେ୫୮%କୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛି। ୨୦୧୦-୧୧ରେ ଏହା ୬୧% ରହିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୫୫%କୁ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା।

ପବ୍ଲିକ ଓ୍ବାଇଫାଇ ଲାଗି ଟ୍ରାଇର ନେମ, ଲୋଗୋ ଡିଜାଇନ୍‌ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ

ପବ୍ଲିକ ଓ୍ବାଇଫାଇ ଲାଗି ଟ୍ରାଇର ନେମ, ଲୋଗୋ ଡିଜାଇନ୍‌ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬(ପି.ଟି): ସରକାରଙ୍କ ପରିକଳ୍ପିତ ସୁଲଭ ଓ୍ବାଇଫାଇ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବା ଲାଗି ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍‌ ନିୟାମକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(ଟ୍ରାଇ) ନେମ, ଲୋଗୋ ଡିଜାଇନ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋଗୋର ଡିଜାଇନ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରାଯାଉଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ସ୍ବଚ୍ଛଭାରତ ଲୋଗୋ ଡିଜାଇନ ପାଇଁ ଏହି ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ସରକାର ପବ୍ଲିକ ଓ୍ବାଇଫାଇ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଦ୍ୱାରା ସାରା ଦେଶରେ ଶସ୍ତାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସେବା ଯୋଗାଣ ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ନେମ ଏବଂ ଲୋଗୋ ଭଳି ଦୁଇଟି ବର୍ଗରେ ବିଜେତାଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଲେଖାଏ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ଭାରତୀୟ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଇନାର ଇର୍ଷା

ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ଭାରତୀୟ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଇନାର ଇର୍ଷା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬:ବଡ ବଡ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ପଦରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଗୁଗୁଲ୍‌ ସିଇଓ ତଥା ତାମିଲ୍‌ନାଡୁ ଜନ୍ମିତ ସୁନ୍ଦର ପିଚ୍ଚାଇ ହୁଅନ୍ତୁ ଅବା ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସିଇଓ ତଥା ତେଲେଙ୍ଗାନା ପୁଅ ସତ୍ୟ ନାଦେଲା। ଏଭଳି ଅନେକ ଭାରତୀୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ତଥା ବିଶ୍ୱର ବଡ ବଡ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ପଦରେ ଅଛନ୍ତି। ଖାଲି ନାଦେଲା କିମ୍ବା ପିଚ୍ଚାଇ ନୁହନ୍ତି ସାନ୍‌ଡିସ୍କ, ଆଡୋବ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍ସ, ପେପ୍‌ସିକୋ, ହର୍ମନ ଇଣ୍ଟର୍‌ନ୍ୟାଶ୍‌ନାଲ୍‌ ଏବଂ କଗ୍‌ନିଜାଣ୍ଟ ଏସବୁ କମ୍ପାନୀରେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବମାନେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ, ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ଚାଇନା ନେତୃତ୍ୱ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଗଣ୍ୟ କହିଲେ ଚଳିବ।

ଭାରତର ପାଲଟା ଜବାବ ଆମେରିକାର ୨୯ ଉତ୍ପାଦରେ ବଢିଲା ସୀମା ଟିକସ

ଭାରତର ପାଲଟା ଜବାବ ଆମେରିକାର ୨୯ ଉତ୍ପାଦରେ ବଢିଲା ସୀମା ଟିକସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬(ପି.ଟି):ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଆମେରିକା ସୀମା ଟିକସ ବଢାଇବା ପରେ ଭାରତ ଏହାର ପାଲଟା ଜବାବ ରଖିଛି। ଆମେରିକାରୁ ଦେଶ ମଧ୍ୟକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୯ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ସରକାର ସୀମା ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିୟମ ୨୮ଟି ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ସେହି ଭଳି କେତେକ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୪ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଆମେରିକାରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଡାଲି, ଇସ୍ପାତ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ। ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ସହ ହେଉଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୀମା ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଆମେରିକା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଏବଂ ଚାଇନା ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟର ଟିକସ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

୨୦୧୯ ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଏଟିଏମ୍‌ ଅପ୍‌ଗ୍ରେଡ୍‌ ହେବ

୨୦୧୯ ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଏଟିଏମ୍‌ ଅପ୍‌ଗ୍ରେଡ୍‌ ହେବ

ବମ୍ବେ,୨୨-୬(ପି.ଟି.):ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକରେ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦିଗରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେତେଟା ତତ୍ପରତା ଦେଖାଉନାହାନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟାଇମ୍‌ଲାଇନ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛି। ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଏକାଧିକ ପ୍ରକାର ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଡିବ। ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥିତ ଅପରେଟିଂ ଭର୍ସନ୍‌କୁ ଅପ୍‌ଗ୍ରେଡ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ନ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଆର୍‌ବିଆଇ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଚଳିତବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୨.୦୬ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଏଟିଏମ୍‌ ରହିଛି।

ହର୍ଲିକ୍ସ ପରେ କମ୍ପ୍ଲାନ୍‌:ମନ୍ଥର ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ହେଲ୍‌ଥ ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌ ବଜାର

ହର୍ଲିକ୍ସ ପରେ କମ୍ପ୍ଲାନ୍‌:ମନ୍ଥର ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ହେଲ୍‌ଥ ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌ ବଜାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୬:ଭାରତୀୟ ହେଲ୍‌ଥ ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌ସ ବଜାର ଦିନକୁ ଦିନ ମନ୍ଥର ହେଉଛି କି? ଏଭଳି ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି। ଏହା ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ପ୍ରଥମେ ହର୍ଲିକ୍ସ ଏବଂ ଏବେ ଆଉ ଏକ ହେଲ୍‌ଥ ଡ୍ରଙ୍କ୍‌ସ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ‘କମ୍ପ୍ଲାନ’ର ବିକ୍ରି ଯୋଜନା ଏଭଳି ଏକ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଗ୍ଲାକ୍ସୋସ୍ମିଥ୍‌କ୍ଲାଇନ୍‌(ଜିଏସ୍‌କେ) ଏହାର ହେଲ୍‌ଥ ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌ସ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ହର୍ଲିକ୍ସର ଭାରତ କାରବାରକୁ ବିକ୍ରି କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ