ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଗୁହାଳ ଘରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର

    ଗୁହାଳ ଘରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର
ବନ୍ତଳା,୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୁନି କୁନି ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଢ଼ା ହେବ। ସେମାନଙ୍କ ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ବିକାଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଯିବ। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷାର ପରିବେଶ ସହ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପରିଚିତ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ଗଁା, ପଡ଼ା ଓ ସାହିରେ ଖୋଲାଯାଇଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର। ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ମହତ ଯୋଜନାର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୁଝିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ଛେଳିଆପଡ଼ା ଗ୍ରାମ ବୁଢ଼ାପଦା ସାହିବାସିନ୍ଦା ଓ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ। କାରଣ ଦୀର୍ଘ ୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିଲେ ବି ସାହି ବିବାଦ ଯୋଗୁ ନିଜସ୍ବ ଗୃହଟିଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗୁହାଳ ଘରେ ଏହା ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ କୁନି ବୟସରେ କଷ୍ଟ ସହୁଛନ୍ତି ପିଲା। ସାହିର ଅନେକ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଢ଼ାପଦା ସାହିରେ ରହିଛି ଛେଳିଆପଡ଼ା ‘ଗ’ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର। ତଳସାହି ଓ ଉପରସାହିର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୦୬ରେ ଏହା ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରର ପିଲା ସଂଖ୍ୟା ୨୩। କିନ୍ତୁ ନିଜସ୍ବ ସ୍ଥାୟୀ ଗୃହଟିଏ ଏଯାଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ଦାବି ପରେ ୨୦୧୬ରେ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଆସିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଜାଗା ନ ଥିବାରୁ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଫଳରେ ଟଙ୍କା ଫେରିଗଲା। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଜାଗା ମିଳିଥିଲା ସେଠାରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ହେଲା ନାହିଁ। ୨ସାହି ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଅନ୍ତରାୟ ସାଜିଲା। ଉକ୍ତ ସାହି ମଝି ଛକରେ କିଛି ସରକାରୀ ଜାଗା ଥିଲେ ବି ତାହାକୁ ଜବରଦଖଲ କରାଯାଇଛି। ଏ ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପଯୁକ୍ତ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ବଦଳରେ ଜାଗା ଅଭାବକୁ ଆଳ କରି ସମୟ ଗଡ଼ାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାମର ଅଶୋକ ସାହୁଙ୍କ ଗୁହାଳ ଘରେ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଚାଳ ଛପର ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଆଜବେଷ୍ଟସ୍‌ ପକାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଅଧା ଥିବା ଇଟା କାନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନେ ବର୍ଷସାରା ବହୁ କଷ୍ଟ ସ୍ବୀକାର କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରୋଷେଇ ଘର ନ ଥିବାରୁ ବାହାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସାହିର ଯମୁନା ସାହୁ(୮୫) କୁହନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଓ ରାଜନୀତି ଯୋଗୁ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ଘର ନିର୍ମାଣ ହେଇପାରୁ ନାହିଁ। ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁ(୫୧) କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ସରକାରୀ ଜାଗା ଅଛି ସେଠାରେ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଯଦି କେହି ଏଥିପାଇଁ ୧ ଗୁଣ୍ଠ ବେସରକାରୀ ଜାଗା ଦିଅନ୍ତି ବଦଳରେ ୫ ଗୁଣ୍ଠ ସରକାରୀ ଜାଗା ପାଇପାରନ୍ତେ। ଅଭିଭାବକ ମଞ୍ଜୁଲତା ପ୍ରଧାନ, ସୁଭଦ୍ରା ପ୍ରଧାନ, ପୁଷ୍ପଲତା ପ୍ରଧାନ, କାଞ୍ଚନ ପ୍ରଧାନ, ସୁବାସିନୀ ପ୍ରଧାନ, ପୁଷ୍ପଲତା ସାହୁ, କସ୍ତୁରୀ ପ୍ରଧାନ, ପୁନି ପ୍ରଧାନ, ଚତୁରି ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ କୁହନ୍ତି, ସରକାର ଚାହିଁଲେ ଆମ ପିଲାମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପଢ଼ି ପାରନ୍ତେ। ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏଠାକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ସେତକ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀ କବିତା ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ଘର ନ ଥିବାରୁ ବହୁ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛୁ। ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଶାକର୍ମୀ ଟୁନି ମହାଳିକ ତାଙ୍କ ଘରେ କରୁଛନ୍ତି। ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ରେଣୁବାଳା ପତି କହିଛନ୍ତି, ୨ଥର ଉକ୍ତ ସାହିକୁ ବିଡିଓ, ଆର୍‌ଆଇ ଯାଇ ବୈଠକ କରିବା ସହ ଗଁା ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଗା ଦେବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସାହି-ସାହି ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଯୋଗୁ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଆସିଥିବା ଅନୁଦାନକୁ ସେହି ଗଁାର ‘ଏ’ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦିଆଗଲା। ଏପରି କି ଗଁା ଲୋକ ସରକାରୀ ଜାଗାକୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ୁନାହାନ୍ତି। ଜାଗା ଦେଲେ ତୁରନ୍ତ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ପାଲଲହଡା/ବଅଁରପାଳ,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ୧୪୯ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଝିମିରିପାଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସାରେ ଏକ ବାଇକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କାଉଟ ଉତ୍ସବ କାମ୍ପୋରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କାଉଟ ଉତ୍ସବ କାମ୍ପୋରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାଲଲହଡା,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପାଲଲହଡା ଉପଖଣ୍ଡ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ ମହତାବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୬ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କାଉଟ୍‌ ଏବଂ ଗାଇଡ଼ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ କାମ୍ପୋରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ୩ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। ଏଥିରେ ୮ ବ୍ଲକର ୨୧୦ ଟି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୬୮୯ ଜଣ ସ୍କାଉଟ୍‌ ଏବଂ ଗାଇଡ଼ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ୨୧୦ ଜଣ ଗାଇଡ଼ କ୍ୟାପଟେନ, ସ୍କାଉଟ ମାଷ୍ଟର ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

୬୯ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

୬୯ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

ପାଲଲହଡା,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ସ୍ଥାନୀୟ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର କ୍ଲବଠାରେ ଜନଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ  ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ମୋଟ୍‌  ୬୯ ଟି ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଥିଲେ। ପରେ ବାଲିପସି ପଞ୍ଚାୟତ ଫପଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଭୁବନ, ୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ନୂତନ ଜନସଶକ୍ତୀକରଣ ଯୋଜନା ‘ପିଠା’। ଏହାକୁ ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୧୧।୧୨: ଢ଼େଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧିନ ଡମୋଳ ଗ୍ରାମର ବିଜନ ବଳଙ୍କ ପୁଅ ବିଶ୍ୱଜିତଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରୁ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୧।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌ : ୧୫ ଆହତ

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌ : ୧୫ ଆହତ

ପରଜଙ୍ଗ,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ପୁଣି ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ। ଶନିବାର ମଧ୍ୟରାତିରେ ଜରପଡ଼ା ଥାନା କତଡ଼ାଠାରେ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ୪ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଭୋର ସମୟରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ୫୩ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଖଇରାମୁଣ୍ଡା ଛକଠାରୁ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପଦୂରରେ ଘଟିଛି ଆଉ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା। 

ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ମାଧବ ଲୁଟିଛନ୍ତି କୋଟିଏ ଟଙ୍କା: ହିସାବ ଛଡ଼ା କିଛି ପାଉନି ପୋଲିସ

ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ମାଧବ ଲୁଟିଛନ୍ତି କୋଟିଏ ଟଙ୍କା: ହିସାବ ଛଡ଼ା କିଛି ପାଉନି ପୋଲିସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୧।୧୨ଅନୁଗୋଳ ସ୍ଥିତ ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଥିବା ମାଧବ ରବି ଦାସ(୫୫)ଙ୍କୁ ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ଗୟାରୁ ଆଣି ଜେରା କରିବା ପରେ ସୋମବାର କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରିଛି। 

ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ମାଗିଥିଲେ ସରକାରୀ ସହାୟତା

ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ମାଗିଥିଲେ ସରକାରୀ ସହାୟତା

ଭାପୁର,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଯକ୍ଷ୍ମା ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ସ୍ବାମୀ ମୁରଲୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରଶାସନକୁ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବ୍ଲକ ଭାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବଣିଆସାହିର ନୁଖୁରୀ ନାଏକ।

ମହିଳା ହିଂସା ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ମହିଳା ହିଂସା ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୦।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ସୋମବାର ବିଶ୍ବ ମାନବାଧିକା ଦିବସରେ ମହିଳା ହିଂସା ବିରୋଧି ଅଭିଯାନର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସରକାର ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି

ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସରକାର ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି

ବଇଣ୍ଡା,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛାତ୍ରୀମାନେ  ସେମାନଙ୍କ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ବେଳେ  ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରିକି  ସେହି ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ଅମଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି। 

 ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୦।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡକେରେଜାଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ସାକୋସିହା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଶିକ୍ଷାଦାନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ସହ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।