ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଗୁହାଳ ଘରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର

    ଗୁହାଳ ଘରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର
ବନ୍ତଳା,୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୁନି କୁନି ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଢ଼ା ହେବ। ସେମାନଙ୍କ ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ବିକାଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଯିବ। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷାର ପରିବେଶ ସହ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପରିଚିତ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ଗଁା, ପଡ଼ା ଓ ସାହିରେ ଖୋଲାଯାଇଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର। ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ମହତ ଯୋଜନାର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୁଝିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ଛେଳିଆପଡ଼ା ଗ୍ରାମ ବୁଢ଼ାପଦା ସାହିବାସିନ୍ଦା ଓ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ। କାରଣ ଦୀର୍ଘ ୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିଲେ ବି ସାହି ବିବାଦ ଯୋଗୁ ନିଜସ୍ବ ଗୃହଟିଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗୁହାଳ ଘରେ ଏହା ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ କୁନି ବୟସରେ କଷ୍ଟ ସହୁଛନ୍ତି ପିଲା। ସାହିର ଅନେକ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଢ଼ାପଦା ସାହିରେ ରହିଛି ଛେଳିଆପଡ଼ା ‘ଗ’ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର। ତଳସାହି ଓ ଉପରସାହିର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୦୬ରେ ଏହା ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରର ପିଲା ସଂଖ୍ୟା ୨୩। କିନ୍ତୁ ନିଜସ୍ବ ସ୍ଥାୟୀ ଗୃହଟିଏ ଏଯାଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ଦାବି ପରେ ୨୦୧୬ରେ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଆସିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଜାଗା ନ ଥିବାରୁ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଫଳରେ ଟଙ୍କା ଫେରିଗଲା। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଜାଗା ମିଳିଥିଲା ସେଠାରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ହେଲା ନାହିଁ। ୨ସାହି ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଅନ୍ତରାୟ ସାଜିଲା। ଉକ୍ତ ସାହି ମଝି ଛକରେ କିଛି ସରକାରୀ ଜାଗା ଥିଲେ ବି ତାହାକୁ ଜବରଦଖଲ କରାଯାଇଛି। ଏ ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପଯୁକ୍ତ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ବଦଳରେ ଜାଗା ଅଭାବକୁ ଆଳ କରି ସମୟ ଗଡ଼ାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାମର ଅଶୋକ ସାହୁଙ୍କ ଗୁହାଳ ଘରେ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଚାଳ ଛପର ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଆଜବେଷ୍ଟସ୍‌ ପକାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଅଧା ଥିବା ଇଟା କାନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନେ ବର୍ଷସାରା ବହୁ କଷ୍ଟ ସ୍ବୀକାର କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରୋଷେଇ ଘର ନ ଥିବାରୁ ବାହାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସାହିର ଯମୁନା ସାହୁ(୮୫) କୁହନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଓ ରାଜନୀତି ଯୋଗୁ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ଘର ନିର୍ମାଣ ହେଇପାରୁ ନାହିଁ। ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁ(୫୧) କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ସରକାରୀ ଜାଗା ଅଛି ସେଠାରେ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଯଦି କେହି ଏଥିପାଇଁ ୧ ଗୁଣ୍ଠ ବେସରକାରୀ ଜାଗା ଦିଅନ୍ତି ବଦଳରେ ୫ ଗୁଣ୍ଠ ସରକାରୀ ଜାଗା ପାଇପାରନ୍ତେ। ଅଭିଭାବକ ମଞ୍ଜୁଲତା ପ୍ରଧାନ, ସୁଭଦ୍ରା ପ୍ରଧାନ, ପୁଷ୍ପଲତା ପ୍ରଧାନ, କାଞ୍ଚନ ପ୍ରଧାନ, ସୁବାସିନୀ ପ୍ରଧାନ, ପୁଷ୍ପଲତା ସାହୁ, କସ୍ତୁରୀ ପ୍ରଧାନ, ପୁନି ପ୍ରଧାନ, ଚତୁରି ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ କୁହନ୍ତି, ସରକାର ଚାହିଁଲେ ଆମ ପିଲାମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପଢ଼ି ପାରନ୍ତେ। ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏଠାକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ସେତକ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀ କବିତା ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ଘର ନ ଥିବାରୁ ବହୁ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛୁ। ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଶାକର୍ମୀ ଟୁନି ମହାଳିକ ତାଙ୍କ ଘରେ କରୁଛନ୍ତି। ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ରେଣୁବାଳା ପତି କହିଛନ୍ତି, ୨ଥର ଉକ୍ତ ସାହିକୁ ବିଡିଓ, ଆର୍‌ଆଇ ଯାଇ ବୈଠକ କରିବା ସହ ଗଁା ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଗା ଦେବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସାହି-ସାହି ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଯୋଗୁ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଆସିଥିବା ଅନୁଦାନକୁ ସେହି ଗଁାର ‘ଏ’ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦିଆଗଲା। ଏପରି କି ଗଁା ଲୋକ ସରକାରୀ ଜାଗାକୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ୁନାହାନ୍ତି। ଜାଗା ଦେଲେ ତୁରନ୍ତ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ: ରାମିଆଳ ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ଦମ୍ପତି

ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ: ରାମିଆଳ ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ଦମ୍ପତି

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ଥାନା କାନପୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ଅର୍ନ୍ତଗତ ଗୁଣ୍ଡିଚାନାଳୀ ମହ୍ଲାର ସାହିର କୁଶ ପଧାନ (୨୪) ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରିଙ୍କି (୨୨) ଗୁରୁବାର ରାମିଆଳ ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। 

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବଇଣ୍ଡା,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ରେଞ୍ଜ ହିଞ୍ଜିରିଡ଼ା, ମାମୁରୀଝରଣ, କଣ୍ଟେଇକୁଳିଆ, ମାଧପୁର, ଅଁଳାବେରେଣୀ ଗ୍ରାମରେ ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି।

 ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ବଇଣ୍ଡା,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ କିଶୋରନଗର ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କିଶୋରନଗର ବଏଜା ଗ୍ରାମର ସଞ୍ଜୟ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। 

ଏସ୍‌ୟୁସିଆଇ  ପକ୍ଷରୁ  ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଏସ୍‌ୟୁସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦।୯- ଅନୁଗୋଳ ସାତକୋଶିଆରୁ ବାଘୁଣୀ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ ସ୍ଥାନାନ୍ତର, ୪ଦଫା ସମ୍ବଳିତ ସାତକୋଶିଆବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଆଦି ଦାବିରେ ଗୁରୁବାର ଏସ୍‌ୟୁସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ  ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। 

ଭାଙ୍ଗିଗଲା ତୋରଣ:  ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଭାଙ୍ଗିଗଲା ତୋରଣ: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ


ଭୁବନ,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସି ନୂଆ ଭୁବନ ଛକଠାରେ ଟାଇଟେନିକ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ତୋରଣ  ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା। 

ଗାଢରଖାଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ରେଳରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଗାଢରଖାଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ରେଳରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବଅଁରପାଳ,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନ୍ୟତ୍ର ଥଇଥାନ ଦାବିରେ ନାଲକୋ ପାଚେରୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଗାଢ଼ରଖାଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗୁରୁବାର ନାଲ୍‌କୋ ସ୍ମେଲଟର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିକଟରେ ରେଳରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିଯୋଗୁ ନାଲ୍‌କୋକୁ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ନବାଗତଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ନବାଗତଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା


ଭୁବନ,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭୁବନ ବାଜି ରାଉତ ସ୍ମୃତି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର  ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସମ୍ମାନ ବିଭାଗର ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀପତି ଚିନ୍ତା ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।  

ଭସାଣି ଶେଷ

ଭସାଣି ଶେଷ

ମାଧପୁର,୨୦।୯- ମାଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ଧୁମଧାମରେ ଗଜାନନଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ଶେଷ ହୋଇଛି। 

ଏମ୍‌ପି ଲାଡ୍‌ ଫଣ୍ଡରେ କିଣାଯାଇଥିବା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଲୋକାର୍ପିତ: ଯୁବ ମଞ୍ଚର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରଶଂସା

ଏମ୍‌ପି ଲାଡ୍‌ ଫଣ୍ଡରେ କିଣାଯାଇଥିବା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଲୋକାର୍ପିତ: ଯୁବ ମଞ୍ଚର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରଶଂସା

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦।୯- ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ପାଣ୍ଠି (ଏମ୍‌ପି ଲାଡ୍‌) ଅର୍ଥରେ କିଣାଯାଇଥିବା ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗୁରୁବାର ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି। ଅନୁଗୋଳ ଯୁବ ଭବନଠାରେ ଲୋକାର୍ପଣ ଉତ୍ସବରେ ନିଜେ ଏମ୍‌ପି ସତପଥୀ ଏହାକୁ ଚଲାଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ପରେ ଅନୁଗୋଳ ମାରୱାଡ଼ି ଯୁବ ମଞ୍ଚକୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

 କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବାସଚ୍ୟୁତ ସଂଘର ବୈଠକ: ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରଖୁନାହାନ୍ତି ସରକାର

କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବାସଚ୍ୟୁତ ସଂଘର ବୈଠକ: ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରଖୁନାହାନ୍ତି ସରକାର

ପବିତ୍ରନଗର, ୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ବ୍ଲକର ସମଲ ବ୍ୟାରେଜ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପନ ଓ ଥଇଥାନ ଦିଗରେ ସରକାର ଅବହେଳା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି  ବ୍ରାହ୍ମଣୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବାସଚ୍ୟୁତ ସଂଘ। 

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୫ ଗିରଫ

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୫ ଗିରଫ

ବଅଁରପାଳ, ୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ଥାନା ଯୋରାଗାଡ଼ିିଆ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଡକାୟତି ଯୋଜନା କରୁଥିବା ୫ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

୪୯ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ତାଲିମ

୪୯ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ତାଲିମ

ରାସୋଳ, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ବାଙ୍କଟିଆ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଣେଶ୍ୱର କ୍ଲବ ଏବଂ ଆଇଏଲ୍‌ପିୟୁଏସ୍‌ର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ନେଇ ଦୁଇଦିନିଆ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।