ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୩୫ ବର୍ଷରେ ବି ହୋଇପାରୁନି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୮।୩-ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରରେ ଜିଲାପାଳ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମେତ ଏକାଧିକ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିଛି। ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶହସ୍ରାଧିକ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମେତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଆଦି ଅଛି। କିନ୍ତୁ ସବୁ ବେସଜଡା। ଦୁଃଖର କଥା ହେଲା ଏହି ସହରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ୩୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ହୋଇପାରନି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌। ସହର ବିକାଶ ପାଇଁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଆଞ୍ଚଳିକ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା (ଜେଆର୍‌ଆଇଟି) ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ତାହା କୋମାରେ ରହିଛି। ଜଣେ ମାତ୍ର ବରିଷ୍ଠ କିରାଣିରେ ଚାଲିଛି ଉପରଠାଉରିଆ କାମ। ନୂଆ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌ ପାଇଁ ବର୍ଷାଧିକ କାଳ ପୂର୍ବରୁ ଟେଣ୍ଡର ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନାନା କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇ ତାହା ବାତିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହର ଦିନକୁ ଦିନ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି। ଗାନ୍ଧୀ ଛକ ଛକ-ପୁରୋହିତପୁର, ଗାନ୍ଧୀ ଛକ-ନୂଆ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ସାନବଜାର-ଅତାମଳା ଆଦି ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱ ଓ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନବସତି, ଦୋକାନ, ବଜାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପୁନଙ୍ଗ ନିକଟ ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଆର୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଆଦି ଏକାଧିକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ହେଲାଣି। ଅନ୍ୟପଟେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହରରୁ ୭ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଡିଆର୍‌ଡିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କାଳୀ ଛକ ନିକଟ ଆର୍‌ଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ନୂଆ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଖ ଜିଲା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର, ପିଏଚ୍‌ଡି ଆଦି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଉଛି। କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କେଉଁପଟେ ତାହା ଜାଣିବା ଏବଂ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସହରର କଳେବର ବିନା ଯୋଜନାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏଥିପ୍ରତି ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ରାସ୍ତା ଜବରଦଖଲ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଯଦିଓ କିଛିଟା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ତଥାପି ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ। କାରଣ ଉଠାଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେବାରେ କେତେକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି। ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହର ଭିତର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅଧୀନକୁ ଯାଇଛି। ହେଲେ ଏହି ରାସ୍ତା କାମ ଠିକ ଭାବେ ହୋଇପାରୁନି। ପୂର୍ବବତ ରାସ୍ତା ସଙ୍କୁଚିତ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ଯାତାୟାତରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଜେଆର୍‌ଆଇଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଟି କେବଳ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପରି ରହିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ରେଲ୍‌ଓ୍ବେ କାଉଁଣ୍ଟର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯେଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି ତାହା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଜଣେ ମାତ୍ର କିରାଣି ଅଛନ୍ତି। ସେ ଅଧିକାଂଶ ଦିନ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଜେଆର୍‌ଆଇଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉନ୍ନତୀକରଣ ସହ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ପଦବୀ ପୂରଣ ସହ ନୂଆ ପଦବୀ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ଦରକାର। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ ଅନୁମୋଦିତ ୩ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣି, ଜଣେ କନିଷ୍ଠ କିରାଣି ଏବଂ ଜଣେ ଚୌକିଦାର ପଦବୀ ରହିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଚୌକିଦାରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ବେଳେ କନିଷ୍ଠ କିରାଣି ବର୍ଷାଧିକ କାଳ ଛୁଟିରେ ଅଛନ୍ତି। କେବଳ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଇଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ୧୯୮୨ରେ ୧ମ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ସ୍ପେଶାଲ ପ୍ଲାନିଂ ଅଥରିଟି ଥିଲା। ପରେ ପାରାଦୀପ-ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ରିଜିଓନାଲ ଇମ୍ପ୍ରୁଭମେଣ୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଓ ତା’ପରେ ଜେଆର୍‌ଆଇଟି ହେଲା। ଜେଆର୍‌ଆଇଟି ପାଇଁ ୨୦୦୫ରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇ ୨୦୦୬ରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ରେଲୱେ ବୁକିଂ କାଉଣ୍ଟର ପାର୍ଶ୍ୱରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା। ୨୮ା୨ା୨୦୦୬ରେ ତତ୍କାଳୀନ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ସାଧାରଣ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓ ଜେଆର୍‌ଆଇଟିକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଜେଆର୍‌ଆଇଟି ସହରର ନବୀକରଣରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେତେବେଳେ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ବିଶେଷକରି ନୂଆ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଅସଜଡା ସହରକୁ ସଜାଡିବ। କିନ୍ତୁ ଯଥା ପୂର୍ବଂ ତଥା ପରଂ। ଏହି ସଂସ୍ଥା ମୁଖ୍ୟତଃ ନୂଆ ବିଲ୍ଡିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେଇ ଚାଲିଛି। ଆଉ କନଭର୍ସନ୍‌ ମାମଲାଗୁଡିକର ଫଏସଲା କରୁଛି। ଏହି କାମ ମଧ୍ୟ ଠିକ ଭାବେ ହୋଇପାରୁନି। ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବାରେ ମଧ୍ୟ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କେତେଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି, ଜେଆର୍‌ଆଇଟି ଅଛି ବୋଲି ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରୁନାହାନ୍ତି। ସହର ନବୀକରଣ ଯୋଜନା ଫାଇଲ ତଳେ ଲୁଚି ରହିଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା

ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୦ା୧୨- ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦାବିରେ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂଯୋଜକ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଭୁବନେଶ୍ୱର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ୯ ଦିନ ଧରି ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି।

କୃଷକ ସଂଗଠନର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ

କୃଷକ ସଂଗଠନର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୦ା୧୨- ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦାବିରେ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅସଙ୍ଗଠିତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ପାଇଁ ଆଇନ ଅଣାଯାଉ

ଅସଙ୍ଗଠିତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ପାଇଁ ଆଇନ ଅଣାଯାଉ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୦ା୧୨- ଘରୋଇ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଶ୍ରମିକ ବହୁ ସମୟରେ ମାଲିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଯ୍ୟାତିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

କମ୍ପାନୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

କମ୍ପାନୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

ସୁକିନ୍ଦା,୧୦ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଦିବାସୀ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗରେ ସୋମବାର ଗୋବରଘାଟିସ୍ଥିତ ଟାଟା ମେଡିକାଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତିମେଳା ୨୪ରେ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତିମେଳା ୨୪ରେ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୦ା୧୨- ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ସୋମବାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଶ୍ୱଜିତ ଦାଶଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଯୁବକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଦାବି

ଯୁବକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଦାବି

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୧୨: ଯୁବକଙ୍କ ରୋଜଗାର ଦାବିରେ ପିସିସି ବିରୋଧରେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଭାଜପା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମ୍‌ୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଛି। 

ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଗଣଧାରଣା

ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଗଣଧାରଣା

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୧୨: ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଚାଷୀ ନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ଅନଶନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଷୀମାନେ ଗଣଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। 

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଦାବିରେ ବିଶାଳ ଗଣଧାରଣା

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଦାବିରେ ବିଶାଳ ଗଣଧାରଣା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୦।୧୨: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚଣ୍ଡିଖୋଲରୁ ସୁକିନ୍ଦା ୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ୪ ଥାକିଆ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଦାବିରେ ସୋମବାର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ବିଶାଳ ଗଣଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଆହତ

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଆହତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଛତିଆ, ୧୦।୧୨: ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଛତିଆ  ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ସୋମବାର ସକାଳ ୭ଟା ସମୟରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : କେରଳ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : କେରଳ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୦ା୧୨- ଶେଷରେ କେରଳ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ହୋଇଛି ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ନୟାଗଡ଼ କପ୍‌ ୨୦୧୮ର ଚାମ୍ପିୟନ୍‌। ୭ଟି ଦଳକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଏହି ଟିମ୍‌ ହାସଲ କରିଛି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ଟ୍ରଫି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସାଇ ହଷ୍ଟେଲ କଟକ ଦଳ ରନର୍ସଅପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛି। 

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ ବାଳକ ଗୁରୁତର

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ ବାଳକ ଗୁରୁତର

ଭାପୁର,୧୦ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଫତେଗଡ ଥାନା ଚକ୍ରଧରପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତର ୪ଜଣ ନାବାଳକ ରବିବାର ବାଇକ୍‌ ଯୋଗେ ସାଇମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଦଲିଲ ଲେଖକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ

ଦଲିଲ ଲେଖକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୦ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ସହରାଞ୍ଚଳର ୯ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା ସାହିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ମୋହରୀର ତଥା ଦଲିଲ ଲେଖକ କୁସୁମି ନଦୀ ପଠାରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।