ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ପ୍ରୋଭିଜନାଲ ଓ୍ବାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୮।୩- ଆସନ୍ତା ପୌର ନିର୍ବାଚନ ନିମନ୍ତେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୌର ପରିଷଦର ଓ୍ବାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ଏଥିନିମନ୍ତେ ଫେବୃୟାରୀ ୧୫ରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏନେଇ କୌଣସି ଆପତ୍ତି ଅଭିଯୋଗ ଥିଲେ ଫେବୃୟାରୀ ୨୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଜଣାଇବାକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଜିଲାପାଳ ଯାମିନୀ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତାଲିକାରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୦୩ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକାକୁ ଭିତ୍ତିକରି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ୧୯୯୭କୁ ମାପକାଠି କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ପୌର ପରିଷଦର ସମସ୍ତ ୨୧ ଆଶନରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତାଲିକାର ସଂଶୋଧନ ହୋଇଛି। ଏହି ପ୍ରୋଭିଜିନାଲ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଚୂଡାନ୍ତ ନୁହେଁ। ଏବେ କୌଣସି ଆପତ୍ତି, ଅଭିଯୋଗ ଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗରେ ଅଭିଯୋଗ କରିହେବ। ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଏହାପରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ। ପରେ କିଛି ଅଭିଯୋଗ ରହିଲେ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରୋଭିଜିନାଲ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ୱାର୍ଡ ୧ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ୨ ବିସିସି ମହିଳା, ୩ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ମହିଳା, ୪ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୫ ମହିଳା, ୬ ମହିଳା, ୭ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୮ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୯ ମହିଳା, ୧୦, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ୧୧ ମହିଳା, ୧୨ ବିସିସି ମହିଳା, ୧୩ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ମହିଳା, ୧୪ ବିସିସି, ମହିଳା, ୧୬ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ମହିଳା, ୧୭ ବିସିସି, ୧୮ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୧୯ ବିସିସି, ୨୦ ବିସିସି (ମହିଳା) ଓ ୨୧ ଅସଂରକ୍ଷିତଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକାକୁ ଦେଖିଲେ ସମସ୍ତ ୱାର୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଏ। ଏଥିରେ ୱାର୍ଡ ୧ ଓବିସି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ୱାର୍ଡ ୨ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ୩ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୪ ଓବିସି, ୫ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୬ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୭ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ମହିଳା, ୮ ବିସିସି ମହିଳା, ୯ ବିସିସି, ୧୦ ଅନ୍ୟ ମହିଳା, ୧୧ ବିସିସି, ୧୨ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ୧୩ ବିସିସି ମହିଳା, ୧୪ ଅନ୍ୟ ମହିଳା, ୧୫ ଅସଂରକ୍ଷିତ, ୧୬ ଅନ୍ୟ ମହିଳା, ୧୭ ଅନ୍ୟ ମହିଳା, ୧୮ ଅନ୍ୟ ମହିଳା, ୧୯ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ମହିଳା, ୨୦ ଅସଂରକ୍ଷିତ ଓ ୨୧ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯାଇଥିଲା।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଡିମିରିପଲି ସେବାଶ୍ରମରେ ସେବା ମହୋତ୍ସବ

ନୂଆଗାଁ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଗୁମି ପଞ୍ଚାୟତର ଡିମିରିପଲି ସେବାଶ୍ରମ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାର ସେବା ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ନୂଆଗାଁ ସେବା ମହୋତ୍ସବ ସମିତି ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଚଳିତ ମାସ ୧୭ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସେବା ମହୋତ୍ସବ ୨୫ ତାରିଖ ଯାଏ ଜିଲା ବ୍ୟାପୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଶନିବାର ସପ୍ତମ

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ନାବାଳକ କରିଥିଲେ ହତ୍ୟା

ପ୍ରେମରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ନାବାଳକ କରିଥିଲେ ହତ୍ୟା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୩ା୬(ନି.ପ୍ର)- ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ଥାନା ଫାଜଲପୁର ଗାଁରେ ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ସୁନୀତା ଓତାର ନାମ୍ନୀ ନାବାଳିକାଙ୍କ ହାତଗୋଡ଼ ବନ୍ଧା ମୃତଦେହ ଏକ ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ସମଗ୍ର ଜିଲାରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ନାବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ କିଭଳି ହେଲା ସେ ନେଇ ଅନେକ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୩।୬(ଡିଏନଏ)- ୫ନଂ (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମଙ୍ଗଳା ଛକଠାରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ଟ୍ରକ୍‌ ପଛପଟୁ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଯୌତୁକ ଆଣିଲେ ଚାରା

ରାଜନଗର,୨୩ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ବଳଭଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମର ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ତଥା ଚଉଦକୁଲାଟ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ସରୋଜ ବିଶ୍ୱାଳ ଶୁକ୍ରବାର ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲୁଟିନେଲେ ୪୯ହଜାର ଟଙ୍କା

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ କଳା ପଲସର୍‌ରେ ଆସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୪୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଛନ୍ତି। ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନାଠାରୁ ମାତ୍ର ୫ଶହ ମିଟର ବ୍ୟବଧାନରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ରାଧାମୋହନ ଜୀଉ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ଆସିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶୁକ୍ରବାର ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟବର୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ମାନର ପେପର ୯ ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା।

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ଶୁକ୍ରବାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୩ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୭୫୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ଜିଲା ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଜିଲା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘର ଅଧିବେଶନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା କ୍ୟାଡ଼ର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୧୬ଜଣ ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା (ଓଆରଏସ୍‌) ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ସଙ୍ଗୀତ ମଣିଷ ମନର ମହୋଷଧି। ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ନିବାରକ ଓ ସୁଖ ପ୍ରଦାୟକ। ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ସୁଖୀ ଓ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିଥାଏ।

ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୩ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ ପଞ୍ଚାୟତର ଫକୀର ଅତବୁଦ୍ଧି ପାଟଣା ଓ ଛାମୁସାହି ପାଟଣାସ୍ଥିତ ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଠାକୁରଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

Model This Week

ପ୍ରଭାତ