ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମଦ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କଲେ ମହିଳା

କୁଜଙ୍ଗ, ୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ପାଖରେ ସ୍କୁଲ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ନିୟମକୁ ଖୋଲା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଚାଲିଥିଲା ସରକାରୀ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ। ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ୫ବର୍ଷ ହେଲା ବିରୋଧ କରିଆସୁଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳା ଓ ଲୋକମାନେ। ବାରମ୍ବାର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗକୁ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳୁ ନ ଥିଲା। ଶେଷରେ ମହିଳାମାନେ ଚରମ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣକଲେ। ସମସ୍ତେ ଏକତ୍ର ହୋଇ ମଦ ଦୋକାନରେ ତାଲା ପକାଇବା ସହ ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ। କହିଲେ ମଦ ଦୋକାନରେ ତାଲା ପଡିଲା, କିଏ ଖୋଲିବ ଆମେ ଦେଖିବୁ। ବସିଲୁ ଧାରଣାରେ, କିଏ ଆସୁଛି ଆସୁ।
ମହିଳାମାନଙ୍କ ଏଭଳି ଉଗ୍ର ରୂପ ଦେଖି ମଦ ଦୋକାନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଛୁ ହୋଇଗଲେ। ଶେଷରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ପହଞ୍ଚତ୍ ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ସ୍ବୀକାର କଲେ ଓ ମଦ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଲେ। ଏଥିସହ ବିଶ୍ୱ ମହିଳା ଦିବସରେ ମହିଳାମାନେ ବିରାଟ ସଫଳତା ହାସଲ କଲେ। ଏହା ହେଉଛି କୁଜଙ୍ଗ ମାଳହୁଙ୍ଗା ବଜାରର ଘଟଣା। ସ୍କୁଲ ନିକଟ ଓ ଗଁ। ମୁଣ୍ଡରେ ଖୋଲିଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନକୁ ଉଠାଇବା ଦାବିରେ ଦୀର୍ଘ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଆନ୍ଦୋଳନ କରି କରି ଅସଫଳ ହେବାରୁ ଶେଷରେ ଗୁରୁବାର ଆନ୍ଦୋଳକୁ ଉଗ୍ର ରୂପ ଦେଇଥିଲେ ମହିଳାମାନେ। ପ୍ରାୟ ଦେଢ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମହିଳା ଏକାଠି ହୋଇ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ମାଳହୁଙ୍କା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନକୁ ବଳ ପୂର୍ବକ ତାଲା ପକେଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ କୁଜଙ୍ଗ-ତ୍ରିଲୋଚନପୁର ବିଶୋଧନାଗାର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଦାବି ଯେ ଏଠାରୁ ମଦ ଦୋକାନ ହଟାଯାଉ। ଏହି ଦୋକାନା ପାଖକୁ ଲାଗିଛି ହାଇସ୍କୁଲ, ପାଖରେ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ସେଠାକୁ ଦୈନିକ ମହିଳାମାନେ ଆସନ୍ତି। ଗଁ। ମୁଣ୍ଡରେ ମହିଳାଙ୍କ ଯାତାୟାତ। ତେଣୁ ୫ବର୍ଷରେ ୬ଥର ସେମାନେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। ହେଲେ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ। ତେଣୁ ବାଧ୍ୟହୋଇ ମହିଳାମାନେ ଏଭଳି ରଣହୁଙ୍କାର ଦେଇଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଳହୁଙ୍କା ବଜାରରେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଛାଇ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଶିବଚରଣ ମଲ୍ଲିକ, କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଦିଲୀପ କୁମାର ସାହୁ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଉପନିରୀକ୍ଷକ ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ପହଞ୍ଚତ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରିଥିଲେ। ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରି ମହିଳାଙ୍କ ଦାବିକୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ମାନି ନେଇଥିଲେ। ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଆଜିଠୁ ମଦ ଦୋକାନ ତାଲା ଖୋଲାଯିବନି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରି ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଫୋନ୍‌ ଯୋଗେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଲିଖିତ ଭାବେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇ ଏଠାରେ ସରକାରୀ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହି ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପଛରେ ରାଜନୈତିକ କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ରହିଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁ ୧୫ଟି ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିଲେ। ଦୋକାନ ହଟାଇବାକୁ ୬ଥର ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ନ ମିଳିବାରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। ମହିଳାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଖୁଲଣାସୁନ୍ଦରୀ ମହାପାତ୍ର, ପଙ୍କଜିନୀ ବେହେରା, ବନଲତା ପ୍ରଧାନ, ଫତେପୁର ସରପଞ୍ଚ ସ୍ନେହମୟୀ ଲେଙ୍କା, ଗୋପିଆକୁଦ ସରପଞ୍ଚ ନନ୍ଦିନୀ ପଣ୍ଡା, ସମିତି ସଭ୍ୟ ସଂଗ୍ରାମ ରାଉତରାୟ, ଗଣ୍ଡିକିପୁର ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ପରିଡ଼ା, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ରାଉତ ଓ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ନେଇ  ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ

ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ନେଇ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ

ରାଜନଗର, ୧୯ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ବଙ୍ଗୋପସାଗର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ୪୬ଟି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବାତ୍ୟା ସମୟରେ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ପାରିବ ସେ ନେଇ ୩୫ଟି ଗାଁରେ ଥିବା ବହୁମୁଖୀ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି।

୨ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୪ ଗୁରୁତର

୨ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣା: ୪ ଗୁରୁତର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୬: ପାଣିକୋଇଲି-ରଜାମୁଣ୍ଡା ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଆଲିଆ ଛକରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ୨ଟି ପୃଥକ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଚିନିକଳରୁ ପାଇପ୍‌ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଯୁବକ ଗିରଫ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯ା୬- ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ପାଣିପଇଲାସ୍ଥିତ ବନ୍ଦ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଚିନିକଳରୁ ଅଚଳ ପାଇପ୍‌ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଯୁବକ ଧରାପଡି ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଖେଡପଡ଼ା ଗ୍ରାମର କଣ୍ଡୁରୁ ଗୁରୁ।

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ:୨୩ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୧ ଗିରଫ

ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ:୨୩ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୧ ଗିରଫ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ନୂଆଗାଁ ଥାନା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୨୩ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଡଙ୍ଗାବୁଡି ଘଟଣା: ଶୋକସନ୍ତତ୍ପ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ

ଡଙ୍ଗାବୁଡି ଘଟଣା: ଶୋକସନ୍ତତ୍ପ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯ା୬-ଚିଲିକାରେ ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ଘଟଣାରେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୂଳ ଥାନା ଗୋଡିପଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡ଼ିମିଶର ଗ୍ରାମର ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ଭାପୁରରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ

ଭାପୁର,୧୯ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସମବାୟ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଲଡୁବାବାଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯ା୬-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୂଳସ୍ଥିିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଲଡୁବାବାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ରବିବାର ଶିବ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଭୁ ଲଡ଼ୁବାବା ମା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପଟୁଆରରେ ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ବୃଷଭ ବାହନ ଉପରେ ଚଢ଼ି ଯାଇଥିଲେ।

କୂଅରୁ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

କୂଅରୁ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

ରଣପୁର,୧୯।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁରରେ ରବିବାର ୩୦ଫୁଟ୍‌ ଗଭୀର ଶୁଖିଲା କୂଅ ଭିତରୁ ଏକ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲ୍‌ପ ଲାଇନ ସଦସ୍ୟ ଅଜୟ କୁମାର ଦାସ କୂଅ ଭିତରୁ ଜିଅନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉକ୍ତ ସାପ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସେକ୍ସ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା:୫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସେକ୍ସ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା:୫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ରାଜନଗର,୧୯ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ଏକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢୁଥିବା ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅଶ୍ଲଳ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ଘଟଣା ୪ ଦିନ ପରେ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇ ରହିଛି।

ତହସିଲ ଅଫିସ୍‌ ଗାଡ଼ି କାଚ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ତହସିଲ ଅଫିସ୍‌ ଗାଡ଼ି କାଚ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଡେରାବିଶ, ୧୯।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)ରଜ ପାଇଁ ଗତ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ରବିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ ଛୁଟି ଥିବାରୁ ଡେରାବିଶ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ତେବେ ସୋମବାର ଭୋରରୁ କେତେଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ତହସିଲଦାର ବ୍ୟବହର କରୁଥିବା ଏକ ବୋଲେରୋ ଗାଡି କାଚ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଲାଗିଥିବା କାଚକୁ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି।

ମରାମତି ଯୋଗୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ପତ୍ରପୁର ସେତୁ

ମରାମତି ଯୋଗୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ପତ୍ରପୁର ସେତୁ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ(ସ୍ବ.ପ୍ର.)/ଆଳି, (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ୧୯।୬ କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର ପତ୍ରପୁର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ନିର୍ମିତ ସେତୁର ମରାମତି ନିମନ୍ତେ ସୋମବାର ସେତୁର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମାଟି ପକାଯାଇ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜୁନ ୧୮ରୁ ଜୁଲାଇ ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେତୁ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁକୁ ହତ୍ୟା  ଉଦ୍ୟମ

ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁକୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ରାଜନଗର,୧୯ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଯୌତୁକ ଦାବି କରି ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ୬ମାସର ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁକୁ ଗୋଇଠା ମାରି ମାରିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦିଅର ତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପୀଡିତା ଓ ତାଙ୍କ ବାପା ରବିବାର ରାତିରେ ରାଜନଗର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ