ଖେଳ |

ଟାଟା- ଉତ୍କଳିକା କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ଫାଓ ଏକାଦଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଟାଟା- ଉତ୍କଳିକା କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ଫାଓ ଏକାଦଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୮।୩(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ଥାନୀୟ ୟୁନିଟ- ୪ ହାଇସ୍କୁଲ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଟାଟା- ଉତ୍କଳିକା କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏଥର ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ ଓଡ଼ିଶା (ଫାଓ) ଏକାଦଶ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି। ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କଡ଼ା ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଟାଇଟଲ ମୁକାବିଲାରେ ଫାଓ ଟାଇବ୍ରେକର ଜରିଅରେ ୪-୨ ଗୋଲରେ ଜାମେସେଦପୁରର ଟାଟା ଫୁଟବଲ ଏକାଡେମୀ (ଟିଏଫଏ)କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହେବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛି।
ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ବେଳକୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଗୋଲ ଶୂନ୍ୟଭାବେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ଟାଇବ୍ରେକରର ସହାୟତା ନିଆଯାଇଥିଲା। ଟାଇବ୍ରେକରରେ ୫ଟି ପେନାଲ୍ଟି କିକ୍‌ରୁ ଫାଓ ୪ଟିକୁ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା। ସୁନିଲ ସର୍ଦ୍ଦାର, ଡି ଶ୍ରୀନାଥ, କାର୍ତ୍ତିକ ଭୋଲା ଓ ରୁଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଫାଓ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଲ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଅପରପକ୍ଷରେ ଟିଏଫ୍‌ଏ ତରଫରୁ ବାସେଟ ହଁାସଦା ଓ ଗୋରାଚାନ୍ଦ ମାରାଣ୍ଡି ଗୋଲ ଦେଇଥିଲେ। ଚାମ୍ପିୟନ ଫାଓ ଏକାଦଶ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ରନର୍ସଅପ ଟିଏଫ୍‌ଏ ଦଳ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଫାଓ ଗୋଲ କିପର ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ଖେଳାଳି ସୌମ୍ୟ ଦାସ ଦୁଇଟି ପେନାଲ୍ଟି କିକ୍‌କୁ ଅଟକାଇ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ ଦି ଫାଇନାଲ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି ଟିଏଫ୍‌ଏର ଗୋରାଚାନ୍ଦ ମାରାଣ୍ଡି ପ୍ଲେୟାର ଅଫ ଦି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୋଲକିପର ଭାବେ ବାରବାଟୀ ସ୍ପୋର୍ଟିଂର ସେଖ କାମାଲୁଦ୍ଦିନ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଡିଫେଣ୍ଡର ଭାବେ ଫାଓର କାର୍ତ୍ତିକ ଭୋଳ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମିଡ ଫିଲ୍ଡର ଭାବେ ଟିଏଫ୍‌ଏର ମହମ୍ମଦ ଫିରୋଜ ଖାନ୍‌ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫରଓ୍ବାର୍ଡ ଭାବେ ଫାଓର ବିଜୟ ବେହେରା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି।
ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଉପଜାତି ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରେଲଓ୍ବେର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ସାମନ୍ତରାୟ, ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଚିଫ୍‌ ରେସିଡେଣ୍ଟ ଏକଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍‌ ନୃଶିଂଘ ଚରଣ ମହାପାତ୍ର, ଫାଓ ଉପ ସଭାପତି ଭକ୍ତ ବଲ୍ଲଭ ଦାସ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଥଲେଟିକ ଆସୋସିଏଶନ ଯୁଗ୍ମ ସମ୍ପାଦକ ନବ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଆୟୋଜକ ୟୁନିଟ -୪ ଆଥଲେଟିକ ଆସୋସିଏଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତପନ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ଉପ ସଭାପତି ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଦାସ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମିଶ୍ର, ସମ୍ପାଦକ ଦିଲୀପ କୁମାର ଦାସ, ଚୌଧୁରୀ ପ୍ରିୟନାଥ ମିଶ୍ର ଓ ଅମିୟକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସେହିପରି ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଫାଇନାଲ ରାଉଣ୍ଡରେ ଓଡ଼ିଶା ତରଫରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ମନୋନିତ ହୋଇଥିବା ସୌମ୍ୟ ଦାସ, ରାଜେଶ ନାୟକ ଓ କାର୍ତ୍ତିକ ଭୋଳଙ୍କୁ ଏହି ଅବସରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସୁଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, ରେଫରି ରାଜୁ ମହାନ୍ତି, ଶିବ ଶଙ୍କର ପଣ୍ଡା, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବାରିକ ଓ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାୟକ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଖେଳ |

ରଣଜୀ ପଦାର୍ପଣ କରିବ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ

ରଣଜୀ ପଦାର୍ପଣ କରିବ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୬ (ପି.ଟି.)- ୧୮ ବର୍ଷ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଶେଷରେ ରଣ୍‌ଜୀ ଟ୍ରଫି ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ସିଜନରେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ନିଜର ରଖିବା ଲାଗି ୯ ଜଣିଆ ସଦସ୍ୟ ବିଶଷ୍ଟ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିବା ଲାଗି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ) ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଶୁଆ କରୁଛି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ

ଶୁଆ କରୁଛି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ

ଟୋକିଓ, ୧୯।୬(ଏଏଫ୍‌ପି)-ଚଳିତ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଜାପାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାର ଓପନିଂ ମ୍ୟାଚ କଲମ୍ବିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ। ଏଥିରେ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛି ଜାପାନ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଶୁଆର ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଅନୁସାରେ ଜାପାନ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜିତ ହେବ। ଶୁଆଟିର ନାମ ହେଉଛି ‘ଓଲିଭିଆ’। ଧୂସର ରଙ୍ଗର ଏହି ଶୁଆଟିର ବାସସ୍ଥଳ ହେଉଛି ଟୋକିଓ ସହରର ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୋଚିଗିସ୍ଥିତ ନାସୁ ଆନିମଲ କିଙ୍ଗଡମ୍‌ରେ। ବିଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେଲା ବହୁ ପଶୁପକ୍ଷୀ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଜିତାଇଲେ ହ୍ୟାରି କେନ୍‌

ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଜିତାଇଲେ ହ୍ୟାରି କେନ୍‌

ଭୋଲଗୋଗ୍ରାଡ୍‌,୧୯ା୬- ଅଧିନାୟକ ହ୍ୟାରି କେନ୍‌ଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲ ବଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିିତ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଟ୍ୟୁନିସିଆକୁ ୨-୧ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଦେଇଛି। ଫଳରେ ଏହି ଦଳ ଗ୍ରୁପ ‘ଜି’ରେ ୩ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଏହାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଲୁକାକୁଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲ: ବେଲଜିୟମର ସହଜ ବିଜୟ

ଲୁକାକୁଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲ: ବେଲଜିୟମର ସହଜ ବିଜୟ

ସୋଚି, ୧୯ା୬ ରୋମେଲୁ ଲୁକାକୁଙ୍କ ଡବଲ ଗୋଲ ବଳରେ ଡାର୍କହର୍ସ ବେଲଜିୟମ ଚଳିତ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପରେ ସହଜ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗ୍ରୁପ ‘ଜି’ ମ୍ୟାଚରେ ଏହି ଦଳ ପ୍ରଥମ ପଦାର୍ପଣକାରୀ ପାନାମାକୁ ୩-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

ଗ୍ରାଙ୍କଭିଷ୍ଟଙ୍କ ପେନାଲ୍ଟିରେ ସ୍ବିଡେନ ବିଜୟୀ

ଗ୍ରାଙ୍କଭିଷ୍ଟଙ୍କ ପେନାଲ୍ଟିରେ ସ୍ବିଡେନ ବିଜୟୀ

ନିଝନୀ ନୋଭଗୋରୋଡ, ୧୯ା୬ ଅଧିନାୟକ ଆନ୍ଦ୍ରିଆସ ଗ୍ରାଙ୍କଭିଷ୍ଟଙ୍କ ପେନାଲ୍ଟି ଗୋଲ ବଳରେ ସ୍ବିଡେନ ଚଳିତ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପରେ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗ୍ରୁପ ‘ଏଫ’ ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ବିଡେନ ୧-୦ ଗୋଲରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

ଓପନ ର଼୍ୟାପିଡ୍‌ ଚେସ୍‌: ମାନସ ଚାମ୍ପିୟନ

ଓପନ ର଼୍ୟାପିଡ୍‌ ଚେସ୍‌: ମାନସ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୬(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ବାଣପୁରସ୍ଥିତ ଗାୟତ୍ରୀ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ସୋମବାର ଏନ.ସି.ମିଶ୍ର ମେମୋରିଆଲ ରାଜ୍ୟ ଓପନ ର଼୍ୟାପିଡ୍‌ ଚେସ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ୭ ରାଉଣ୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମାନସ ପରିଡ଼ା ଓ ଦାଣ୍ଡମୁକୁନ୍ଦପୁରର ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ୬.୫ ପଏଣ୍ଟ ଲେଖାଏ ପାଇ ଯଥାକ୍ରମେ ଚାମ୍ପିୟନ ଓ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଇଂଲଣ୍ଡ ଟୁର ପାଇଁ ଧୋନୀଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ

ଇଂଲଣ୍ଡ ଟୁର ପାଇଁ ଧୋନୀଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୧୮।୬(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟୁର ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଏକାଡେମୀ (ଏନ୍‌ସିଏ)ଠାରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ନିଜ କ୍ୟାରିୟରର ଅନ୍ତିମ ଭାଗରେ ବମ୍ବେସ୍ଥିତ ବାନ୍ଦ୍ରା କୁର୍ଲା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସଠାରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଭଳି ଧୋନୀ ଏବେ ନିଜ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ସୋମବାର ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବଲର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ।

ଏଫ୍‌ସି ଗୋଆ ସହ ଲେନ୍ନି ରୋଡ୍ରିଗୁଏଜ ଅନୁବନ୍ଧିତ

ଏଫ୍‌ସି ଗୋଆ ସହ ଲେନ୍ନି ରୋଡ୍ରିଗୁଏଜ ଅନୁବନ୍ଧିତ

ମାର୍ଗାଓ,୧୮।୬(ପି.ଟି.)- ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର ଲିଗ୍‌ (ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌) କ୍ଲବ ଏଫ୍‌ସି ଗୋଆ ଆଗାମୀ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ମିଡ୍‌ଫିଲ୍ଡର ଲେନ୍ନି ରୋଡ୍ରିଗୁଏଜଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିଛି।

ବମ୍ବେ ଦଳର କୋଚ୍‌ ପଦ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ପାଓ୍ବାର

ବମ୍ବେ ଦଳର କୋଚ୍‌ ପଦ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ପାଓ୍ବାର

ବମ୍ବେ,୧୮।୬- ମୁମ୍ବାଇ କ୍ରିକେଟ ଆସୋସିଏଶନ (ଏମ୍‌ସିଏ)ର ସ୍ପିନ କୋଚ୍‌ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ରମେଶ ପାଓ୍ବାର ବମ୍ବେ ରଣଜୀ ଦଳର କୋଚ୍‌ ପଦ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ଆନ୍ତଃ କୋରିଆ ଆଲୋଚନା

ସେଉଲ,୧୮।୬(ଏପି)- ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଜାକର୍ତ୍ତାଠାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଗାମୀ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୀମାନ୍ତରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ମିଳିତ ଦଳ ପଠାଇବା ଓ କେଉଁ ଇଭେଣ୍ଟରେ ମିଳିତ ଦଳ ଖେଳିପାରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନ ହେବ ବୋଲି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ନିମ୍ନତମ ଦିନିକିଆ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ନିମ୍ନତମ ଦିନିକିଆ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌

ଲଣ୍ଡନ,୧୮।୬- କ୍ରିକେଟର ଦିନିକିଆ ଓ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ସର୍ବଦା ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ। କିନ୍ତୁ ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ସ୍କାଣ୍ଡାଲ କାରଣରୁ ଷ୍ଟିଭ୍‌ ସ୍ମିଥ ଓ ଡେଭିଡ ଓ୍ବାର୍ନର ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବା ପରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଅବନତି ଘଟିଛି। ସଦ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ଆଇସିସି ଦିନିକିଆ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଗତ ୩୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ନିମ୍ନତମ ମାନ୍ୟତା।

ଭାରତୀୟ ଏ’ ଦଳର ବୃହତ ବିଜୟ

ଭାରତୀୟ ଏ’ ଦଳର ବୃହତ ବିଜୟ

ଲିଡ୍ସ,୧୮।୬(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଏ’ ଦଳ ବୃହତ ବିଜୟ ସହ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରବିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ(ଇସିବି) ଏକାଦଶ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଭାରତୀୟ ଏ’ ଦଳ ୧୨୫ ରନ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତି ନେଇଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ