ବାଲେଶ୍ୱର

ଟାଉନ ଥାନା ଘେରାଉ

ଟାଉନ ଥାନା ଘେରାଉ
ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୮।୩ : ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍‌ରେ ହିନ୍ଦୁ ବଚାଓ ଅଭିଯାନର ବୈଠକ ଚାଲିଥିଲା ସମୟରେ ଇଣ୍ଟେଲଜେନ୍ସି ଡିଏସ୍‌ପି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ଗାଡିଗୁଡିକର ନମ୍ବର ନୋଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ହିନ୍ଦୁ ବଚାଓ ଅଭିଯାନର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର କଥା କଟାକଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟାଉନ୍‌ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଜଣେ ସିକ୍ୟୁରିଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ନେଇ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ହିନ୍ଦୁ ବଚାଓ ଅଭିଯାନର କର୍ମୀ, ଭାଜପା ଏବଂ ସଂଘ ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଟାଉନ୍‌ ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚି ଥାନା ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ତେଜିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ, ବଢିଲା ଚାପ

ତେଜିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ, ବଢିଲା ଚାପ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ/ବନ୍ତ,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜଲାରେ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ଆନ୍ଦୋଳନ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି।  ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ପଦଯାତ୍ରା, ଦସ୍ତଖତ ସଂଗ୍ରହ ଅଭଯାନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ଭଦ୍ରକ ବନ୍ତ ଛକ ପୋଲ ତଳ, ଭଦ୍ରକ କଲେଜ ସମ୍ମୁଖ ତଥା ପୁରୁଣାବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ଦସ୍ତଖତ ଅଭିଯାନ ମଙ୍ଗଳବାର ୮ମ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ  ୧୦ଟାରେ ସାରା ଜିଲାରୁ  ଦସ୍ତଖତ ସଂଗ୍ରହ ଲାଗି ଏକ ରଥ ପରିକ୍ରମା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।  

ଅନ୍ତ୍ୟୋଦୟ ଚାଉଳ ହଡପ ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କଲେ ବିଡିଓ ଓ ଯୋଗାଣ ନିରୀକ୍ଷକ

ଅନ୍ତ୍ୟୋଦୟ ଚାଉଳ ହଡପ ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କଲେ ବିଡିଓ ଓ ଯୋଗାଣ ନିରୀକ୍ଷକ

ପଦ୍ମପୁର,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନାୟକାଣିଡିହୀ ପଞ୍ଚାୟତର ମଲିକାଦେଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଅନ୍ତ୍ୟୋଦୟ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ନେଇ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ବାସୁଦେବପୁର ବିଡିଓ ବୀରକିଶୋର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓ ଯୋଗାଣ ନିରୀକ୍ଷକ ବିଭୀଷଣ ନାୟକ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଧରିତ୍ରୀରେ ୧୬ତାରିଖରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଘଟଣାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ବିଡିଓ ଓ ଯୋଗାଣ ନିରୀକ୍ଷକ ଭେଟି ତଦନ୍ତ କରିଥିଲେ। କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ବେଳେ ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ରିଟେଲର ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

‘ସୃଜନଶୀଳତା ମାନେନା ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା’

‘ସୃଜନଶୀଳତା ମାନେନା ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା’

ବାସୁଦେବପୁର,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୃଜନଶୀଳତାକୁ କୌଣସି ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ସରହଦ ମଧ୍ୟରେ ବାନ୍ଧି ରଖା ଯାଇ ପାରିବ ନାହି । ବିଭନ୍ନ ଭାଷାସାହିତ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ, ଭାବ ବିନିମୟ ଲୋଡା। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁବାଦ ସାହିତ୍ୟର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହା ଶିକ୍ଷା,  ସାହିତ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି ଓ ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇ ପାରିବ। ଯୁବପିଢି ଏଦିଗରେ ମନୋନିବେଶ କରି ସାଧନା ଜାରି ରଖିବା ଦରକାର ବୋଲି ବିଶିଷ୍ଟ ଅନୁବାଦକ ଅଭିମନ୍ୟୁ ବେହେରା ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 

ଅବହେଳିିତ ଶିଶୁଙ୍କ ଚିନ୍ତାରେ ଅନିମେଶ

ଅବହେଳିିତ ଶିଶୁଙ୍କ ଚିନ୍ତାରେ ଅନିମେଶ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୯- ଅଭିନୟ କଳାରେ ବେଶ୍‌ ମାହିର ଅନିମେଶ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର। ପାଠପଢା ସାଙ୍ଗକୁ ଅଭିନୟ କଳାରେ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଜଣେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବେ ସେ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଗି ଆଣିଛନ୍ତି ଗୌରବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେ ୨୫ ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିସାରିଲେଣି।   ତାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଇସ୍କ ପୁଣି ଥରେ’ ଏବଂ ‘ପ୍ରେମ କୁମାର’ ଫିଲ୍ମ ଏବେ ରିଲିଜ ଅପେକ୍ଷାରେ।  ଆକାଶବାଣୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମେତ ଅନେକ ମଞ୍ଚରେ ଅଭିନୟ କରି ସେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତିି। ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ପାଉଥିବା ପୁରସ୍କାର ରାଶିକୁ  ଏବେ ଅବହେଳିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସକାଶେ  ଖର୍ଚ୍ଚ  କରି ସେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଅନିମେଶ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। 

ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଚୋରି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୯ -  ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ବାରିପଦା ସହର ୱାର୍ଡ ନଂ୨ ବୁଢ଼ିଖମାରି ଅଞ୍ଚଳର ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ଜେନାଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି  ହୋଇଛି।  ଘରେ କେହି ନ ଥିବା ସୁଯୋଗରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଝରକା ଭାଙ୍ଗି ନଗଦ ୭୦ ହଜାର, ସୁନା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର ଚୋରି କରି ନେଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବାରିପଦା ଟାଉନ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୨୨୬/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ କରୁଛି।      

କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ସହାୟତା

କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ସହାୟତା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୯ - ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କେମିଷ୍ଟ ଓ ଡ୍ରଗିଷ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ ତରଫରୁ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଓଷଧ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।  ଡିମାଣ୍ଡ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାର ଟଙ୍କା କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଜିଲାପାଳ ବିନିତ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ଜରିଆରେ ପ୍ରେରିତ କରାଯାଇଛି। ଜିଲାର ବାରିପଦା, ମୋରଡା, ବେତନଟି, ବଡସାହି, ଉଦଳା, କପ୍ତିପଦା, ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି, ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ବହଳଦା, କରଞ୍ଜିଆ ଓ ଯଶିପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଓଷଧ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ଏହି ଅର୍ଥ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ସାମିଲ ହେବେ ୧,୫୬, ୩୨୭ ହିତାଧିକାରୀ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୯ - ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ୧ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ୩୨୭ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀଠାରୁ ଏହି ଯୋଜନା  କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ସହରାଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ  ଅଗ୍ରାଧିକାର ମିଳିବ।  ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୯ ମାନଦଣ୍ଡ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। 

ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରାତୃତ୍ୱ ଦିବସ

ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରାତୃତ୍ୱ ଦିବସ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୯ - ବିବେକାନନ୍ଦ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ବାରିପଦା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ରୋଟାରି ଭବନଠାରେ ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରାତୃତ୍ୱ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବାରିପଦା ଶାଖାର ନଗର ସଞ୍ଚାଳିକା ସୁଶ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପ୍ରଭା ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟକ ତଥା ସ୍ତମ୍ଭକାର ପ୍ରଫେସର ନିରନ ପାଢ଼ୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରର ଓଡିଶା ପ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଅନିଲ କୁମାର କର ସମ୍ମାନିୟ ଅତିଥୀ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବାରିପଦା ଶାଖା ନଗର ପ୍ରମୁଖ ଅଧ୍ୟାପକ ସନ୍ଦିପ କୁମାର ଚାନ୍ଦ ଉକ୍ତ ସଭାକାର୍ଯ୍ୟକୁ   ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।

ଉଦଳା ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଉଦଳା ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଉଦଳା, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉଦଳା ଏନଏସି ପକ୍ଷରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଲଡିଂ  ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବା ଏବଂ ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ମିତ ଦୋକାନ ଗୃହ ଆବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।  ଏଥିଯୋଗୁ  ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।  
 ଉଦଳା ଏନଏସି ପକ୍ଷରୁ  ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ  ଆଦାୟ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି।  ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ପୁନଃ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରାଯିବ ବୋଲି  ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା ହୋଇପାରିନାହିଁ ା

ମହରମ ଉପଲକ୍ଷେ ଶାନ୍ତି କମିଟି ବୈଠକ

ମହରମ ଉପଲକ୍ଷେ ଶାନ୍ତି କମିଟି ବୈଠକ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚଳିତ ମାସ ୨୧ ତାରିଖରେ ଜଳେଶ୍ୱର ସହରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମହରମ ପର୍ବ ଉପଲକ୍ଷେ ଏକ ଶାନ୍ତି କମିଟି ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ନୂଆବଜାରସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜଳେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିପିଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୌଡ଼ୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଆବାହକ ଭାବେ ଥାନା ଆଇଆଇସି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ମାଝି, ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର କ୍ଷୀରୋଦ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ନେସ୍କୋ ଯନ୍ତ୍ରୀ ରଣଜିତ୍‌ ବେହେରା, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଯନ୍ତ୍ରୀ ବୁଧୁରାମ ସିଂ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ମହରମ ପର୍ବକୁ କିପରି ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ପାଳନ କରାଯିବ ସେନେଇ ଶାନ୍ତି କମିଟିର ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ମତାମତ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ମହରମ ପର୍ବରେ ୪ଟି ତାଜିଆ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସାମିଲ ହେବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ସୂର୍ଯ୍ୟସ୍ନାତା ପ୍ରଥମ

ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ସୂର୍ଯ୍ୟସ୍ନାତା ପ୍ରଥମ

ଖଇରା, ୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ସୁଜାତା ସାହୁ ଏଥିରେ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ବିଜ୍ଞାନଶିକ୍ଷକ ଜୟନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସୁଦର୍ଶନ ରାଉତ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପିଲାମାନେ ନୂତନ ଭାରତ ଗଠନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ‘ଶିଳ୍ପବିପ୍ଳବ ୪.୦ ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି’ ଉପରେ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଖଇରା ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟସ୍ନାତା ପତି ପ୍ରଥମ, ସିମୁଳିଆର ମା’ ଅମ୍ବିକା ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀ ପ୍ରତିଭା ସାହୁ ୨ୟ, ମାଖନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ର ଗୌରହରି ଜେନା ୩ୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ା ଖଇରା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟାପକ ହରିହର ପଣ୍ଡା, ଅର୍ଥନୀତି ଅଧ୍ୟାପକ ଗୋପବନ୍ଧୁ ମହାପାତ୍ର ବିଚାରକ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥିଲେ ା

ରାଧାଷ୍ଟମୀ ଉତ୍ସବ

ରାଧାଷ୍ଟମୀ ଉତ୍ସବ

ବାଲିଆପାଳ,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକର ପାରୁଳିଆ ଛକ ନିକଟରେ ଥିବା ରାଧା ମଦନମୋହନ ମନ୍ଦିରରେ  ରାଧାଷ୍ଟମୀ ଉତ୍ସବ ମହା ସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି, ନଗର କିର୍ତ୍ତନ ସହ  ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଠାକୁରଙ୍କ ଅଭିଷେକ ପରେ  ପ୍ରସାଦ ସେବନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଗୀତା ପଠନ ଓ ପ୍ରବଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରୁଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲେ। ମନ୍ଦିରକୁ ସୁସଜ୍ଜିତ ଅଲୋକ ମାଳାରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳକ ଡାକ୍ତର ହରେକୃଷ୍ଣ ଦାସ, ଜୟାନନ୍ଦ ଦାସ, ସତ୍ୟ ଗୌରହରି ଦାସ, ସରୋଜ ପାତ୍ର, ଗୋବିନ୍ଦ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।