ରାଜ୍ୟ |

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ମୂଲ୍ୟ ୨୫% ବୃଦ୍ଧି

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ମୂଲ୍ୟ ୨୫% ବୃଦ୍ଧି
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୮। ୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦୁପତ୍ର ମୂଲ୍ୟ୨୫% ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। କେରି (୨୦ଟି ପତ୍ର) ପିଛା ୨୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ କେରି ପିଛା ତୋଳାଳିମାନେ ୮୦ ପଇସା ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏଣିକି ୧ ଟଙ୍କା ପାଇବେ। ସେହିପରି କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଫାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିଧାସଳଖ ବିକ୍ର କରୁଥିବା ତୋଳାଳିମାନଙ୍କୁ ୪୦ଟି ପତ୍ର ଥିବା ବିଡା ପାଇଁ ୪୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଡାକୁ ୧ଟଙ୍କା ୬୦ ପଇସାରୁ ୨ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିସହିତ ତୋଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଗତ ବର୍ଷ ବିକ୍ରି ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବୋନସ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଲାଭାଂଶରୁ ଏହି ବୋନସ ଦିଆଯିବ। ଉକ୍ତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସାମୟିକ ବନ୍ଧାଳି ଓ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମଜୁରିରେ ମଧ୍ୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହିସାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୭.୫ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳି ଓ ୨୬ ହଜାର ବନ୍ଧାଳି ଅଛନ୍ତି। କେନ୍ଦୁପତ୍ରରୁ ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଲାଭ ସେମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ଏ ବାବଦରେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧୮୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳି, ବନ୍ଧାଳି ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳି ଓ ବନ୍ଧାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଆମ୍‌ ଆଦମୀ ବୀମା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଶାରି, କମ୍ବଳ, ଲଣ୍ଠନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଏଥିସହିତ ବନ୍ଧଳିମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ୩ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଲଣ୍ଠନ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ସେହିପରି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚପଲ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ତୋଳାଳି ଓ ବନ୍ଧାଳିଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହାଛଡା ନିୟମିତ ଭାବେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ସହ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନଳକୂପ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ, ଖଣି ଓ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ପିସିଏଫ(ଫରେଷ୍ଟ), କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ସଭାପତି ଓ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୫।୩(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିଲକପଦର ପଞ୍ଜାୟତ ଛଟାଗୁଡ଼ା ଗାଁରେ ସୋମବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗାଁ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଜାମୁ କୋଳି ଗଛରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ଓଢ଼ଣୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଭାଜପାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା: ୨ ଲୋକସଭା, ୯ ବିଧାନସଭା

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଭାଜପାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା: ୨ ଲୋକସଭା, ୯ ବିଧାନସଭା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୫।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଭାଜପାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା। ୨ଟି ଲୋକସଭା ଏବଂ ୯ଟି ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। 


ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଡକାୟତ ଅନୀଲ ଆହତ

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଡକାୟତ ଅନୀଲ ଆହତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫ା୩ : ରାଉରକେଲା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ତରଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରୁଟକୁପିଢ଼ି-ଚିକଟଚଣ୍ଡୀ ଫରେଷ୍ଟ ରୋଡ୍‌ରେ ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଡକାୟତ ଅନୀଲ ତିର୍କୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁରେ ଗୁଳି ବାଜିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଆଇଜିଏଚ୍‌୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ପୁଣି ଭାଜପାକୁ ଫେରିଲେ ଖାରବେଳ

ପୁଣି ଭାଜପାକୁ ଫେରିଲେ ଖାରବେଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୫।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଉତ୍କଳ ଭାରତ ସଭାପତି ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ ପୁଣି ଭାଜପାକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। 

ଆଜି ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ

ଆଜି ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଐତିହ୍ୟ ଓ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପଦଯାତ୍ରା: ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେଉଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଐତିହ୍ୟ ଓ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପଦଯାତ୍ରା: ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେଉଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତର ଯୁଗଳବନ୍ଦୀ ସାଙ୍ଗକୁ ଐତିହ୍ୟ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ଅନେକ ଅଜଣା କଥା। ଓଡ଼ିଶାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓ ଇତିହାସ। ରାଜ୍ୟର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଓ ହସ୍ତତନ୍ତର ଝଲକ ସାଙ୍ଗକୁ କିଛି ଅକୁହା କଥା। 

ଆହୁରି ୩ ଦିନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ

ଆହୁରି ୩ ଦିନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ରବିବାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ପାରଦ ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରହିଥିଲା। 

‘ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ପାର୍କ’ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

‘ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ପାର୍କ’ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବାଇକିଂ କମ୍ୟୁନିଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ବିସିଆଇ), ଭୁବନେଶ୍ୱର ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଔଷଧ ନିରୋଧ ଓ ପୁଲଓ୍ବାମା ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ରାଲି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଘଟଣା:  ଆଉ ୩ ଗିରଫ

କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଘଟଣା: ଆଉ ୩ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କୁଚିଣ୍ଡାରୁ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଚମଡ଼ା ଜବତ ଘଟଣାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ସ୍ପେଶାଲ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ(ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌) ରବିବାର ଆଉ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

କଣିଆ-ଥାଇଳୋ ରାସ୍ତାରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ : ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କଲେ ଥାନା ଘେରାଉ

କଣିଆ-ଥାଇଳୋ ରାସ୍ତାରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ : ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କଲେ ଥାନା ଘେରାଉ

ବାଲିକୁଦା,୨୫ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲିକୁଦା ଥାନା କଣିଆ-ଥାଇଳୋ ରାସ୍ତାରେ ୫ଦିନ ତଳେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳିମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଅଦ୍ୟାବଧି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିପାରିନାହିଁ। 

ପିଡିଏର ଜାଗା ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା : ନିର୍ମାଣ ବନ୍ଦ କଲେ ତହସିଲଦାର

ପିଡିଏର ଜାଗା ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା : ନିର୍ମାଣ ବନ୍ଦ କଲେ ତହସିଲଦାର

କୁଜଙ୍ଗ,୨୫ା୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ଏକ ସରକାରୀ ଜାଗାକୁ ପିଡିଏ(ପାରାଦୀପ ଡେଭଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି) ପକ୍ଷରୁ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଭୋଜିବେଳେ ଆକ୍ରମଣ, ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣା:  ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୋଜିବେଳେ ଆକ୍ରମଣ, ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣା: ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫ା୩ (ବ୍ୟୁରୋ): ହୋଲି ଖେଳକୁ ନେଇ ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରମୁଣ୍ଡା ହାଉସିଂବୋର୍ଡ କଲୋନୀର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ।  ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀର ଭୋଜି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣରେ ୮ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। 


Model This Week

ରଶ୍ମି
Why Dharitri