ବାଲେଶ୍ୱର

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସକ୍ଷମ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସକ୍ଷମ
ଆରଡ଼ି, ୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କାଠମୁଣ୍ଡା(ପାଳପୁର) ଗ୍ରାମର ପାର୍ବତୀ ସାହୁ। ବୟସ ୪୮ହେବ। ପିଲାଦିନୁ ଆଣ୍ଠୁଠାରୁ ପାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଡ଼ ଅଚଳ। ଆଣ୍ଠୁ ଭରା ଦେଇ ଚାଲନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କେତେ ବର୍ଷ ତଳେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରାଇସାଇକେଲ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଭାବେ ମିଳିଛି। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ବି ହାରି ନାହାନ୍ତି ସେ। ନିଜର ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଯୋଗୁ ସେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ସହ ନିଜ ଭାଇଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ମଣିଷ କରିବା ନିଶାରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହିଳା ଦିବସରେ ସେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଷ୍ଠା, ଏକାଗ୍ରତା, ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଓ ସହନଶୀଳତା ଜଣେ ନାରୀର ଗୁଣାବଳୀକୁ ବିକଶିତ କରିଥାଏ। ଏଥିସହିତ ନାରୀମାନେ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଚେତନ ହେବା ଜରୁରୀ। ଯେଉଁ ନାରୀମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରୁ ନିର୍ଯାତିତା ତଥା ଉପେକ୍ଷିତା ସେମାନେ ଏହାର ଦୃଢ଼ ଜବାବ ଦେବା ଉଚିତ ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ନ ମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସେ ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ୧୯୯୩ରେ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଭାଇଙ୍କର ଏକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର କେତେ ବର୍ଷ ପରେ ୨୦୦୭ରେ ମା’ ଓ ୨୦୧୦ରେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ପରଲୋକ ଘଟିଲା। ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁପୁତ୍ର ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କ ଭାଉଜ ଶାଶୁଘର ଛାଡ଼ି ବାପଘରେ ରହୁଛନ୍ତି। ପାବର୍ତୀଙ୍କ ମା’ ବାପାଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ପାର୍ବତୀ। ସେବେଠାରୁ ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ପୁଅର ଲାଳନପାଳନ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ନିଜ ଗଁ। ଛକରେ ଏକ ଗୁମୁଟି ପକାଇ ପାନ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଦୋକାନ ଜିନିଷ ଆଣିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ୩ ରୁ ୪ ଦିନ ୫ କି.ମି.ଦୂର ବେତାଳିଗଁ। ବଜାରକୁ ଟ୍ରାଇସାଇକେଲରେ ଯିବାକୁ ପଡ଼େ। ଆଉ ସେଥିରେ ମାଲ ପରିବହନ ହୁଏ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବାରେ ବି ସେ ପାରଙ୍ଗମ। ଗଁ।ର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଟ୍ରାଇସାଇକେଲରେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେବା ତାଙ୍କର ନିତିଦିନିଆ ଅଭ୍ୟାସ। ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ଛିଡ଼ା ହେବା ସହ ସମାଜସେବା କରିବାର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ଲାଗି ସେ ଚେଷ୍ଟା ଅବ୍ୟାହତ ରଖିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଭିଜିଲାନ୍ସ  ଜାଲରେ ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ଡିଭିଜନ୍‌ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ଡିଭିଜନ୍‌ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆୟ ବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ୟାରେଜ ଡିଭିଜନର ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ନନ୍ଦକିଶୋର ସାହୁଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରଖିଛି। 

ଭିଜିଲା ଧାନ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଭିଜିଲା ଧାନ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ପାଟଣା/ଚମ୍ପୁଆ/ତେଲକୋଇ/ଢେଙ୍କିକୋଟ, ୧୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.): ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ପେଥାଇ ପ୍ରଭାବରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ କୋହଲା ପାଗ ଜନଜୀବନକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରୁଛି। ଲୋକେ ଘରୁ ପଦାକୁ ବାହାରି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। 

ଝିପିଝିପି ବର୍ଷାରେ କଟାଧାନ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆଶଙ୍କା

ଝିପିଝିପି ବର୍ଷାରେ କଟାଧାନ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆଶଙ୍କା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୯ା୧୨- ୨ ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା ଚାଷୀଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇଦେଇଛି। ଜିଲାରେ ଲାଗିରହିଥିବା ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଧାନ କାଟି ବିଲରୁ ଆଣିପାରିନଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏବେ ଚଡକ ପଡିଛି।

ଲୋକନାଥ ସେଠୀ ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ପୁଣି ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଲୋକନାଥ ସେଠୀ ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ପୁଣି ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯ା୧୨- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ରାମନବମୀ ବେତଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଗୋହିରାଣୀ ଗାଁରେ ଖେଳପଡିଆ ଉନ୍ନତୀକରଣ  କାର୍ଯ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଓ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣରେ ଚଳିତ ମାସ ୧୩ ତାରିଖରେ ମୁହଁାମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । 

ଜେଏମଏମ ଯୁବଛାତ୍ର ଶାଖାର ଚିନ୍ତନ ବୈଠକ: ୨୦ ରୁ ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲା ସାରା ବିକ୍ଷୋଭ

ଜେଏମଏମ ଯୁବଛାତ୍ର ଶାଖାର ଚିନ୍ତନ ବୈଠକ: ୨୦ ରୁ ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲା ସାରା ବିକ୍ଷୋଭ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧୨- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ଜେଏମଏମ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଏକ ଚିନ୍ତନ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ମିଳିଲା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି: ବାରିପଦାରେ ଖୋଲିବ ୟୁପିଏସସି ସେଣ୍ଟର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧୨-ବାରିପଦା ତକତପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୟୁପିଏସସି କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବା ନିମନ୍ତେ  ବୁଧବାର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ତରଫରୁ  ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ରେଜିଷ୍ଟାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଆସିଛି। 

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଭଲିବଲ ଦଳର କାମାକ୍ଷାନଗର ଗସ୍ତ

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଭଲିବଲ ଦଳର କାମାକ୍ଷାନଗର ଗସ୍ତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧୨-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଆଥଲେଟିକ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭଲିବଲ ଚୟନ ଶିବିରରୁ ଚୟନ ହୋଇ ୧୨ଜଣ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୧୨ଜଣ ମହିଳା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ କାମାକ୍ଷାନଗର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ବାରିପଦା ରେଳଷ୍ଟେଶନକୁ ବି ଗ୍ରେଡ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧୨-ବାରିପଦା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ଡି ଶ୍ରେଣୀରୁ ବି-ଶ୍ରେଣୀକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ  ସରୋଜିନୀ ହେମ୍ବ୍ରମ ପୂର୍ବରୁ  ଏଥିନିମନ୍ତେ ରେଳ ବିଭାଗ ନିକଟରେ  ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

୪ ସମିତିରେ ଖୋଲିଲା ଧାନ ମଣ୍ଡି

୪ ସମିତିରେ ଖୋଲିଲା ଧାନ ମଣ୍ଡି

ବାହାନଗା, ୧୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାହାନଗା ବ୍ଲକର କଲ୍ୟାଣି ସମବାୟ ସେବା ସମିତି, ବରିପଦା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି, ପଣପଣା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି, ସାଉଡୁ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଧାନମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। 

ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ଲାଗି: ଗାନ୍ଧିଛକରୁ ହଟାଗଲା ଜବରଦଖଲ

ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ଲାଗି: ଗାନ୍ଧିଛକରୁ ହଟାଗଲା ଜବରଦଖଲ

ବସ୍ତା, ୧୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରାସ୍ତା ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ବସ୍ତା ତହସିଲ ପକ୍ଷରୁ  ଗାନ୍ଧୀ ଛକଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। 

ପିକଅପ୍‌ରେ ଲାଗି ଛିଣ୍ଡିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର:ଘଣ୍ଟାଏ ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଲୋକେ

ପିକଅପ୍‌ରେ ଲାଗି ଛିଣ୍ଡିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର:ଘଣ୍ଟାଏ ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଲୋକେ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୯।୧୨-ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନସ୍ଥ ବଙ୍କାଖେଜୁର ଛକରୁ ସଲ୍ଟରୋଡ୍‌ ରାସ୍ତା କାଦରବାଦ ଛକରେ ହାସରତୁନ ବିବିଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଏକ ମାଲବୋଝେଇ ପିକଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଲାଗି ଛିଣ୍ଡିଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରି ଗାଡ଼ିକୁ ଅଟକାଇ ୧ ଘଣ୍ଟା ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। 

ନାକେଦମ୍‌ କଲେଣି ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ

ନାକେଦମ୍‌ କଲେଣି ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୧୯ା୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର  ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ରାଇବଣିଆ ଥାନା ଅଧୀନ ବରଡିହା ପଞ୍ଚାୟତର ଲୁହାପଡ଼ା ଓ ଖୁଆଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର କେନ୍ଦୁଖୁଣ୍ଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ୭ ଦିନ ହେଲା ୭୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।