ବାଣିଜ୍ୟ |

ଆହୁରି ସରଳ ହେବ ଜିଏସ୍‌ଟି ରିଟର୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଆହୁରି ସରଳ ହେବ ଜିଏସ୍‌ଟି ରିଟର୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮-୩(ପି.ଟି.) ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସଟି) ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ରିଟର୍ନ ଫର୍ମ ସରଳୀକରଣ କରାଯିବ। ଏ ନେଇ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ମାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବିଶେଷ କରି ଜିଏସଟିଆର-୩ବି ଫର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସରଳୀକରଣ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। ଏହି ଭଳି ସରଳୀକୃତ ରିଟର୍ନ ଲାଗି ସମୟ ଅବଧିକୁ ୩ ମାସ ବଢାଯାଇ ପାରେ। ଶନିବାର ବସୁଥିବା ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରୁ ପ୍ରତିନିଧି ଯୋଗ ଦେବେ। ରିଟର୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆହୁରୀ ସରଳୀ କରଣ ଦିଗରେ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ପାରେ ଜଣାଯାଇଛି। ପରିଷଦ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସମ୍ମତି ଜଣାଇଲେ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଇବା ପାଇଁ ୩ ମାସ ସମୟ ଲାଗି ପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଚଳିତ ମାସ ୧୦ରେ ବସିବାକୁ ଥିବା ବୈଠକ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦର ୨୬ତମ ବୈଠକ ହେବ। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରେ ସରକାର ସରଳୀକୃତ ଜିଏସଟିଆର ୩ବି ସେଲସ ରିଟର୍ନ ଫର୍ମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବାଣିଜ୍ୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ କିଭଳି ଭାବେ ସହଜରେ ରିଟର୍ନ ପୈଠ କରି ପାରିବେ ସେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ଜିଏସ୍‌ଟିଆର ୧, ୨ ଏବଂ ୩ ଭଳି ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ରିଟର୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବାଣିଜ୍ୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ଅନ୍ତିମ ରିଟର୍ନ ପୈଠ ସମୟରେ ଇନଭଏସ ମିଳାଇବା ବେଳେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଜିଏସଟି ନେଟଓ୍ବର୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ଜଟିଳତା ରହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଜିଏସ୍‌ଟିଆର୩ବି ରିଟର୍ନ ଫାଇଲିଂ ସମୟକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ଯାଏ ବୃଦ୍ଧି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ଏହି ଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ରିଟର୍ନ ଫାଇଲିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳୀକରଣ କରିବା ଲାଗି ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶିଲ କୁମାର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ହାତରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ନ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଫର୍ମରେ ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଛି। ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରଳୀକରଣ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇ ସାରିଛି। ଏହା ଉପରେ ନନ୍ଦନ ନିଲେକାନୀ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରତି ମାସରେ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଗୋଟିଏ ରିଟର୍ନ ପୈଠ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେବା ପର ଠାରୁ ଜିଏସଟି ନେଟଓ୍ବର୍କ ପୋର୍ଟାଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮ କୋଟି ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଟିକସ ଫାଙ୍କି ରୋକିବା ତଥା ଇନଭଏସ ମିଳାଇବା ଲାଗି ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଜିଏସଟି ରାଜସ୍ବ ହ୍ରାସ ହେଉଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ୫୭.୭୮ ଲକ୍ଷ ଜିଏସଟିଆର-୩ବି ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ରାଜକୋଷକୁ ୮୬,୩୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆସିଛି। ଡିସେମ୍ବର ମାସ ଲାଗି ୫୬.୩୦ ଲକ୍ଷ ଜିଏସଟିଆର ୩ବି ରିଟର୍ନ ପୈଠ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜକୋଷକୁ ୮୬,୭୦୩ କୋଟି ରାଜସ୍ବ ଆସିଛି। ସେହିଭଳି ନଭେମ୍ବରରେ ୫୩.୦୬ ଲକ୍ଷ ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜସ୍ବ ପରିମାଣ ୮୦,୮୦୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ପିଏମ୍‌ଜେଏଓ୍ବାଇ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିବେ ୨୭ ରାଜ୍ୟ

ପିଏମ୍‌ଜେଏଓ୍ବାଇ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିବେ ୨୭ ରାଜ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ଆସନ୍ତା ୨୫ରୁ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା(ପିଏମ୍‌ଜେଏଓ୍ବାଇ) ନାମରେ ଏହା ପ୍ରଚଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୨୭ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ତଥା ଏହି ଯୋଜନାର ରୂପକାର  ଭି.କେ. ପଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ହିତାଧିକାରୀ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏୟାରସେଲ-ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍‌ ଚୁକ୍ତି;ଯାଞ୍ଚ ସାରିବାକୁ ୩ ମାସ ଅଧିକ ସମୟ

ଏୟାରସେଲ-ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍‌ ଚୁକ୍ତି;ଯାଞ୍ଚ ସାରିବାକୁ ୩ ମାସ ଅଧିକ ସମୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଏୟାରସେଲ-ମ୍ୟାକ୍ସିସ ଚୁକ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା କଥିତ ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ସମୟସୀମାକୁ ଆହୁରି ୩ ମାସ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତଦନ୍ତ ସାରିବାକୁ ବିଚାରପତି ଏ.କେ.ସିକ୍ରି ଓ ବିଚାରପତି ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି)ଙ୍କୁୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପୂର୍ବରୁ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ରେ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ତଦନ୍ତ ସାରିବାକୁ ସିବିଆଇ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଇଡି ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ହୋଇ ଅତିରିକ୍ତ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହଟ୍ଟା ତଦନ୍ତ ସାରିବାକୁ ଆହୁରି ୨-୩ ମାସ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ। କାରଣ କିଛି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସହ ଇ-ମେଲ୍‌ ଜରିଆରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ୨ଜି ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ମାମଲାରେ ଏୟାରସେଲ-ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍‌ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଅଭିଯୋଗର ଇଡି ତଦନ୍ତ କରୁଛି।

୨୮ରେ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ; ସିମେଣ୍ଟ,ଏସି, ବଡ଼ ପରଦା ଟିଭି ଦାମ କମିପାରେ

୨୮ରେ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ; ସିମେଣ୍ଟ,ଏସି, ବଡ଼ ପରଦା ଟିଭି ଦାମ କମିପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି)ର ୩୦ ତମ ବୈଠକ ଆସନ୍ତା ୨୮ରେ ଏଠାରେ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ସିମେଣ୍ଟ, ଏସି ଏବଂ ବଡ଼ ପରଦାର ଟିଭି ଉପରୁ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ। ଜୁଲାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରୁ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ୨୮% ସ୍ଲାବରେ ଥିବା ଫ୍ରିଜ୍‌, ଛୋଟ ପରଦାର ଟିଭି, ଓ୍ବାଶିଂ ମେଶିନର ଟିକସ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନାବଶ୍ୟକ ତଥା ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକୁ ଛାଡି ଦେଲେ ଅବଶିଷ୍ଟ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକର ଟିକସ ହ୍ରାସ କରାଯିବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଥିଲେ। କେରଳ ବନ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବନ୍ୟା ପିଡିତଙ୍କ କଲ୍ୟାଣାର୍ଥେ ସେସ୍‌ ଲାଗୁ କରିବାକୁ କେରଳ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥୋମାସ ଇସାକ୍‌ କାଉନସିଲରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇପାରନ୍ତି। ସେହିପରି ଏସ୍‌ଏମଇ ସେକ୍ଟରକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିବା ନେଇ କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ସ୍ବଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ ସୁଧ ବଢ଼ିଲା

ସ୍ବଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ ସୁଧ ବଢ଼ିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ସ୍ବଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ ନିବେଶକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଖୁସି ଖବର। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର(ଏନ୍‌ଏସ୍‌ସି), ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ(ପିପିଏଫ୍‌),ସୁକନ୍ୟା ଯୋଜନା ସମେତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସ୍ବଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାରକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୈମାସ ପାଇଁ ସୁଧରେ ୦.୪% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ହାର ବଢ଼ାଯାଇଛି। ସୂଚନାଥାଉକି, ତୈମାସ ଆଧାରରେ ସ୍ବଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାର ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଥାଏ। ସ୍ଥାୟୀ ଆୟ ଲାଗି ଏଭଳି ଯୋଜନାରେ ନିବେଶ ପ୍ରତି କ୍ଷୁଦ୍ର ନିବେଶକାରୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ରହିଛି। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଏହି ସମସ୍ତ ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାର ବଢ଼ି ନ ଥିଲା।

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜ ବିମାନରେ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଘଟଣା;ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନାକ-କାନରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ

ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜ ବିମାନରେ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଘଟଣା;ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନାକ-କାନରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ୧୪ ହଜାର ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନରେ ଉଡୁଥିବା ବେଳେ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ ହେଲେ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର ୧୬୬ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁବାର ତାହା ମର୍ମେ ମର୍ମେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର ମୁମ୍ବାଇ-ଜୟପୁର ବିମାନର ଉଡାଣ ବେଳେ ବିମାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଭୁଲ୍‌ରୁ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା। ଆକାଶକୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ବିମାନର ଅକ୍ସିଜେନ ଚାପ ବଜାୟ ରଖୁଥିବା ସୁଇଚ୍‌ ମାରିବାକୁ କର୍ମଚାରୀ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବରୁ ବିମାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ଏକ ସମୟରେ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ। ତେବେ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଯୋଗୁ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥିଲା ସତ ଏହି ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟର ଅବଧି ଭିତରେ ୩୦ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନାକ ଓ କାନରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। 

ସିଏଚ୍‌. ଏସ୍‌.ଏସ୍‌ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ରାଓ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏମ୍‌ଡି, ସିଇଓ

ସିଏଚ୍‌. ଏସ୍‌.ଏସ୍‌ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ରାଓ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏମ୍‌ଡି, ସିଇଓ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଏମ୍‌ଡି) ତଥା ସିଇଓ ଭାବେ ସିଏଚ୍‌. ଏସ୍‌.ଏସ୍‌. ମଲ୍କିକାର୍ଜୁନ ରାଓ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଶିଳ୍ପରେ ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ୩୩ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ସେ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ କମର୍ସର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଏବଂ ସିଏଫ୍‌ଓ, ଗ୍ଲୋବାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାଇସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ୧୯୮୫ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରୋବେଶନାରୀ ଅଫିସର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ କମର୍ସରେ ସେ ଆଞ୍ଚଳିକ ମୁଖ୍ୟ ରହିିବା ସହ ବ୍ୟାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ତଥା ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଦାୟିତ୍ୱରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କ୍ରେଡିଟ, ରିକଭରି, ଟ୍ରେଜେରୀ, ରିସ୍କ ପରିଚାଳନା, ଇନଫରମେଶନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଇନଫରମେଶନ ସିଷ୍ଟମ ମ୍ୟାନେଜମେମଣ୍ଟ, ରିଟେଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ, ମାର୍କେଟିଂ, ପବ୍ଲିସିଟି ଏବଂ ଅଲଟରନେଟିଭ୍‌ ଡେଲିଭରି ଚ୍ୟାନେଲ୍‌  ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। 

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନଠାରେ ‘ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ସଫେଇ ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ’ ଉପରେ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତ ସ୍କାଉଟ ଓ ଗାଇଡ, ପିପିଲି ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦ, ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ତଥା ଚାଇଲ୍ଡ ହେଲ୍ପ ଲାଇନର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଷ୍ଟେଶନ ପରିସରରେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା॥ ସକ୍ଷମ ହଲରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେ.ପି. ପଣ୍ଡା ସ୍ବଚ୍ଛତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। 

ଏସ୍‌ବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନ୍‌

ଏସ୍‌ବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏସ୍‌ବିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ୧୫ ସହରରେ ‘ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନ’ ଆୟୋଜନ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣର ସଫଳତା ପରେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଏହାକୁ ୨୦୧୯ ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। ଏଥିରେ ୫କେ, ୧୦କେ ଏବଂ ୨୧କେର ଦୌଡ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। ପ୍ରାୟ ୨୧ ହଜାର ଅଂଶ ଗ୍ରହଣକାରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେବେ। ସ୍ବଚ୍ଛ ତଥା ସବୁଜ ଦୁନିଆ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ଲାଗି ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରୁଛି। ଏଥିରେ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଜେନେରାଲ ଇନ୍‌ସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ଏସ୍‌ବିଆଇ ଲାଇଫ, ଏସ୍‌ବିଆଇ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ, ଏସ୍‌ବିଆଇ କାର୍ଡର  ଯୋଗଦାନ ରହିବ। ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି ବୋଲି ଏସ୍‌ବିଆଇର ଡିଏମ୍‌ଡି-ସିଏଫ୍‌ଓ ତଥା ସିଡିଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସାମ୍‌ସଙ୍ଗର ୨୦୧୮ ମୋବାଇଲ ସଲ୍ୟୁଶନ ଫୋରମ୍‌

ସାମ୍‌ସଙ୍ଗର ୨୦୧୮ ମୋବାଇଲ ସଲ୍ୟୁଶନ ଫୋରମ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୯: ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ମୋବାଇଲ ସଲ୍ୟୁଶନ ଫୋରମ୍‌ ୨୦୧୮ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବଜାର ପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଓ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଉପକରଣକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ଶିଳ୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୋବାଇଲ ନିର୍ମାତା, ଓଇଏମ୍‌, ଉପକରଣ ପାର୍ଟନର, ଆନାଲିଷ୍ଟ ସାମିଲ ଥିଲେ। ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ତଥା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିକ ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସାମ୍‌ସଙ୍ଗ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସର ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ଏସିଆ ଉପସଭାପତି ଓ ମୁଖ୍ୟ ଡିଭାଇସ ସଲ୍ୟୁଶନ ହାଏଜିନ୍‌ ପାର୍କ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସାମ୍‌ସଙ୍ଗର ଏକ୍ସିନସ ପରିବାରର ବିଭିନ୍ନ ଚିପ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଏକ୍ସିନସ ମୋଡେମ୫,୧୦୦, ଇଣ୍ଟରନେଟ ଅଫ୍‌ ଥିଙ୍ଗସ ସମାଧାନ ଭଳି ପ୍ରଡକ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଇନ୍ଦିରା ଆଇଭିଏଫ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ଇନ୍ଦିରା ଆଇଭିଏଫ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧-୯: ଇନ୍ଦିରା ଆଇଭିଏଫ୍‌ ଗ୍ରୁପ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସେଣ୍ଟର ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନିଃସନ୍ତାନ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ରିହାତିରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଣ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଗ୍ରୁପ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସେଣ୍ଟର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ନିରନ୍ତର ସେବା ଲାଗି ଏହି ଅବସରରେ ଗ୍ରୁପର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଅଜୟ ମୁର୍ଡିୟା ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଶୁଭେଛା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ‘ବେଟି ପଢାଓ ବେଟି ବଚାଓ’ ଅଭିଯାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। ଇନ୍ଦିରା ଆଇଭିଏଫ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଡାକ୍ତର ଅକ୍ଷୟ ମହାପାତ୍ର ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାରୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ। ସେଣ୍ଟରରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିବା ଆଇଭିଏଫ୍‌ ସ୍ପେଶିଆଲିଷ୍ଟ ଡାକ୍ତର ସସ୍ମିତା କହିଛନ୍ତି। 

ସାମାଜିକ ସେବା ପାଇଁ ଓସିଏଲ୍‌ ପୁରଷ୍କୃତ

ସାମାଜିକ ସେବା ପାଇଁ ଓସିଏଲ୍‌ ପୁରଷ୍କୃତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧-୯: ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ (ଭାରତ) ଲିମିଟେଡର ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ଓସିଏଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସିଏସ୍‌ଆର୍‌ କମ୍ୟୁନିଟି ଇନିସିଏଟିଭ୍‌ ପୁରଷ୍କାର ଲାଭ କରିଛି। ଏକ ଦାୟିତ୍ୱାନ କର୍ପୋରେଟ ଭାବେ ସିଏସ୍‌ଆର୍‌ ପଦ୍ଧତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିବାରୁ ସଂସ୍ଥାକୁ ଏଭଳି ପୁରଷ୍କାର ମିଳିଛି। ଓସିଏଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଏସ୍‌ଆର ମୁଖ୍ୟ ନିଳାଦ୍ରୀ ପାରହୀ ଏବଂ ଡାଲମିଆ ଭାରତ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ ମୁଖ୍ୟ ବିଶାଲ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧିନ ଟିମ୍‌ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରାଙ୍କଠାରୁ ଏହି ପୁରଷ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲେ। ଓଡିଶା ସିଏସ୍‌ଆର୍‌ ଫୋରମ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କମ୍ପାନୀ ଏହି ପୁରଷ୍କାର ଲାଭ କରିଛି। 

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୋଦି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧-୯(ବ୍ୟୁରୋ): କୋଇଲାରୁ ଗ୍ୟାସ ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସାର କାରଖାନା ତାଳଚେରଠାରେ ସ୍ଥାପନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଉକ୍ତ କାରଖାନାକୁ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ଏହା ସହ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ କେତେକ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମୋଦି ଭିଡିଓକନଫରେନ୍ସି ଯୋଗେ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲରେ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ୟୁ.ଭି. ଧତ୍‌ରକ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।