ବାଲେଶ୍ୱର

ଜଳୁଛି ଶାଳ ଜଙ୍ଗଲ

 ଜଳୁଛି ଶାଳ ଜଙ୍ଗଲ
ପାଟଣା, ୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାଟଣା ବନାଞ୍ଚଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଦହିବାହାଳୀ ଶାଳ ଜଙ୍ଗଲରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବ ଚାରାଗଛ ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି। ଖବର ପାଇ ପାଟଣା ବନପାଳ ଭୂପତି ସେଠୀ, ପାରାସ୍କ୍ବାଡ ୱାସିମ୍‌, ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଷ୍ଟେଶନ ମ୍ୟାନେଜର ମନରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତ, ମଳୟ ମଲିକ୍‌, ରଘୁନାଥ ହେମ୍ବ୍ରମ, ରାୟସିଂ ମାରାଣ୍ଡି ପ୍ରମୁଖ ନିଆଁକୁ ଲିଭାଇଥିଲେ। ଜିଲାରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନେ କେଉଁଠି ମହୁଲ ଫୁଲ ସଂଗ୍ରହ ସକାଶେ, ତ କେଉଁଠି ସିଗାରେଟ୍‌ ନିଆଁରୁ ପ୍ରତ୍ୟହ ହେକ୍ଟର ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଫଳରେ ଚାରାଗଛ ପୋଡ଼ି ଯାଉଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ନକଲି ୨ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଜବତ ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଯୁବକ

ନକଲି ୨ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଜବତ ଘଟଣା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଯୁବକ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୯ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନକଲି ୨ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜଳେଶ୍ୱର ପୋଲିସ ଅଟକ ରଖିଥିବା ଅମଜଦ୍‌ ଖାନ୍‌ (୨୩) ନାମକ ଯୁବକଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା ପରେ ରବିବାର ଗିରଫ କରିଛି। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସିର ଧାରା ୪୮୯ (ବି)(ସି) ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ମାମଲା(ନଂ.୩୪୯/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇ  କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। 

ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା: କୃତୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ର ପୁରସ୍କୃତ

ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା: କୃତୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ର ପୁରସ୍କୃତ

ଧାମନଗର, ୯।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ନଦୀଗଁା ହାଇସ୍କୁଲରେ ଚାରଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ହେମନ୍ତ କୁମାର ସୂତାରଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଚାରଣ ଗୋଷ୍ଠୀର ସହସମ୍ପାଦକ ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଚାଷଜମିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୫୦ ଏକର ଜମିର ଧାନ

ଚାଷଜମିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୫୦ ଏକର ଜମିର ଧାନ

ବସ୍ତା, ୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ଧୂଳିଉଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଚାଷଜମିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୫୦ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ଚାଷ ଜଳିଯାଇ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ସଠିକ୍‌ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ। ମେଶିନରେ ଧାନକଟା ପରେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୁଟାକୁ ଚାଷୀ ବିଲରେ ଠୁଳ କରି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଉଥିବାରୁ ଏହା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ବାହାନଗା, ୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ୍‌ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ ୧ତାରିଖଠାରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ତାରିଖ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧କୋଟି ୪୭ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କାମ ହୋଇଥିବା ଶିବିରରେ ଜଣାପଡିଛି। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସରସ୍ବତୀ ମହାଳିକ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। 

ସମସ୍ୟାରେ ବରହମପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ୧୭ରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସମସ୍ୟାରେ ବରହମପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ୧୭ରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସଜନାଗଡ଼, ୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକରେ ଥିବା ଏକମାତ୍ର ବରହମପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଗତ ୨୦୦୮ ମସିହାରୁ ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ବରହମପୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ୧୨ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଅନ୍ୟୁନ ୧୦ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଅଧିବାସୀ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ୪ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ୨ଜଣ ଡାକ୍ତର ରହିବା କଥା। ହେଲେ ଜଣେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଓ ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନ ପାଇ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତି।

ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି: ଜଣେ ଗିରଫ

ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି: ଜଣେ ଗିରଫ

ତିହିଡ଼ି, ୯।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଅଧୀନ ଆରସା ଗ୍ରାମର ଅଭିଷେକ ନାୟକଙ୍କଠାରୁ ଶନିବାର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ହୋଇଥିଲା। ସେ ଏନେଇ ରବିବାର ତିହିଡ଼ି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୩୯୭/୧୮) ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ  ପୂର୍ବକ ସାନହାଟୁଆରି ଗ୍ରାମର ବସନ୍ତ କୁମାର ଦାସଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ଦେବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ତିହିଡ଼ି, ୯।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଜଣେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ଦେବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳ, ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଆଖୁଆପଦା ଛକରେ ପୋଲିସର ଚଢ଼ାଉ: ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଆଖୁଆପଦା ଛକରେ ପୋଲିସର ଚଢ଼ାଉ: ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ପୋଲିସ ଆଖୁଆପଦା ଛକଠାରେ ରବିବାର ଚଢ଼ାଉ କରି ଜଣେ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମର ରାଜ କିଶୋର ଦଳାଇ।

ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ

ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ

କେନ୍ଦୁଝର,୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଟାଉନ ଥାନା ନରଣପୁର ନିକଟରେ ରବିବାର ଏକ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି। ଗାଡ଼ିରୁ ପ୍ରବଳ ଧୁଆଁ ବାହାରିବା ଯୋଗୁ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଯାତ୍ରୀମାନେ  ସେଥିରୁ ଓହ୍ଲାଇ ପଡ଼ିଥିଲେ। 

ଆନ୍ତଃଜିଲା ରୋଳେର ସ୍କେଟିଂ  ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଆନ୍ତଃଜିଲା ରୋଳେର ସ୍କେଟିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୯।୧୩: ଭଦ୍ରକ କଲେଜ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ଆନ୍ତଃଜିଲା ରୋଳେର ସ୍କେଟିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ରୁଙ୍ଗ୍‌ଟା ଖଣି କଲୋନୀରୁ ସ୍ବାମୀସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରୁଙ୍ଗ୍‌ଟା ଖଣି କଲୋନୀରୁ ସ୍ବାମୀସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କେନ୍ଦୁଝର,୯।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରୁଙ୍ଗ୍‌ଟା ଖଣି କଲୋନୀରେ ରବିବାର ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତଦେହ  ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।  

କାନ୍ତ କବି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତଙ୍କ ୧୩୦ ତମ ଜୟନ୍ତୀ

କାନ୍ତ କବି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତଙ୍କ ୧୩୦ ତମ ଜୟନ୍ତୀ

ତିହିଡ଼ି,୯।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ତାଳପଦା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କାନ୍ତ କବି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ୧୩୦ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି