ବାଲେଶ୍ୱର

ଘର ଥାଇ ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି

 ଘର ଥାଇ ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି
ବାଲିଆପାଳ, ୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ କୁଣ୍ଡୁଳି ପଞ୍ଚାୟତର କୁଣ୍ଡୁଳି ଗ୍ରାମର ୩ ନମ୍ବର ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଲାଗି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପିଲାମାନେ ଭଙ୍ଗା ଚାଳିଆରେ ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ପିଲାମାନେ ଖରା ଏବଂ ବର୍ଷାରେ ସେହି ଭଙ୍ଗା ଘରେ ପଢୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ଲାଗି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଘରେ କିଛି ସିମେଣ୍ଟ ବସ୍ତା ରହିଛି। ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ବି କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ ବୋଲି ଗ୍ରାମର ୱାର୍ଡମେମ୍ବର ଅମରେନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟାୟତ, ନରେଶ ମଲ୍ଲିକ, ସୁରେଶ ମଲ୍ଲିକ, ଟୁନା ମଲ୍ଲିକ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ବହୁ ଦାବି ପରେ ଗୃହ ତିଆରି ହେଲା। ଦୀର୍ଘ ୩ ବର୍ଷହେଲା ଏହି ଗୃହରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ତାହା ନ ହୋଇ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରି ସମୟ ସମୟରେ ସିମେଣ୍ଟ ଗୋଦାମ କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ପୋଷାକ ମିଳିନାହିଁ। ଏ ବିଷୟରେ ବାଲିଆପାଳ ସିଡିପିଓ ଶାକରାମଣି ଟୁଡୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଗୃହ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ଗୃହରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ । ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୋଗଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ସିଡିପିଓ ତଦନ୍ତ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ତିହିଡିରେ ଖୋଲିଲା ଧାନସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର

ତିହିଡିରେ ଖୋଲିଲା ଧାନସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର

ତିହିଡି, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜାମଯୋଡି ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବହ୍ନରେ ସରକାରୀ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଛି।

ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ଗୁରୁତର

ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ଗୁରୁତର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୩।୧୨: ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ରାମ ନବମୀ ବେତଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନସ୍ଥ ଗୋହିରାଣୀ ଗାଁରେ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତିl

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ଫର୍ନିଚର ଦୋକାନ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ଫର୍ନିଚର ଦୋକାନ

ତିହିଡି, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ବଜାରସ୍ଥିତ ପୁରୁଣା ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୃହ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଫର୍ନିଚର ଦୋକାନରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଦୋକାନଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳିଯାଇଛି।

ଚୋରାମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଛେଚିଲେ ମହିଳା

ବାସୁଦେବପୁର, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ପୌରପାଳିକାର ଭୈରବପୁର ଗ୍ରାମରେ ଚୋରାମଦ ଓ ନିଶା କାରବାର ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗାଁ ରେ ନିଶା କାରବାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି।

ସାଳନ୍ଦୀ ବହି ମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ:   ‘ପୁସ୍ତକ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ’

ସାଳନ୍ଦୀ ବହି ମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ‘ପୁସ୍ତକ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୩।୧୨ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମନମୋହନ ସଙ୍ଗୀତ ପରିଷଦ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ୫ମ ସାଳନ୍ଦୀ ବହିମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଘାଟକ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କୃତ କଥାକାର ଡ. ଗୌରହରି ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ପୁସ୍ତକ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି କହି ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ପୁସ୍ତକର ମହତ୍ତ୍ବ ଗୁରୁତ୍ୱ ଥିବା  ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ମେଘୁଆ ପାଗରେ ଚା ମଜା ନିଆରା

ମେଘୁଆ ପାଗରେ ଚା ମଜା ନିଆରା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୩ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ହଠାତ ମେଘୁଆ ପାଗ ପରିବେଶକୁ ଅଧିକ ଶୀତୁଆ କରି ଦେଇଥିଲା। ଶୀତର ମଜା ନେବାକୁ କେତେକେ ଗରମ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଘର ବାହାରକୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଘର ଭିତରେ କମ୍ବଳ ଭିତରେ ଉଷ୍ମତାର ମଜା ଉଠାଇଛନ୍ତି। 

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଗୋଟାଇ ଚଳୁଛନ୍ତି

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଗୋଟାଇ ଚଳୁଛନ୍ତି

ଚମ୍ପୁଆ, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଖଣି ଖାଦାନ ଭରା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମିଳୁନି ରୋଜଗାର ପନ୍ଥା। ନିଯୁକ୍ତିର ଅଭାବରୁ ଯୁବପିଢି କର୍ମ ହରା ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। କର୍ମ ଅନ୍ନେଷଣରେ କେତେକ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ପଳାଉ ଥିବାବେଳେ ଅଉ କେତେକ ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଭିଟାମାଟି ଛାଡି ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। 

‘ଋଣ ବୋଝରୁ ଚାଷୀକୁ ମୁକ୍ତ କର’

‘ଋଣ ବୋଝରୁ ଚାଷୀକୁ ମୁକ୍ତ କର’

ଉଦଳା,୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଓଡିଶା କୃଷକ ସଭା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୁଧବାର ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦଳାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି  ଶତାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ କର୍ମୀମାନେ  ସ୍ଥାନୀୟ ଡି.ଆଇ. ଅଫିସ୍‌ ଛକ ଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବା ସହିତ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଭଲିବଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ମୟୂରଭଞ୍ଜରୁ ୧୯ ଖେଳାଳି

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଭଲିବଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ମୟୂରଭଞ୍ଜରୁ ୧୯ ଖେଳାଳି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ ବାଳକ ଓ ବାଳିକା ବର୍ଗର ଭଲିବଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚଳିତ ମାସ ୧୪ ଓ ୧୫ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏଜେଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଖେଳପଡ଼ିଆ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ବିଜାତଳା: ରିଗିଂ ବୁଥ୍‌ରେ ସାନି ମତଦାନ ଦାବି

ବିଜାତଳା: ରିଗିଂ ବୁଥ୍‌ରେ ସାନି ମତଦାନ ଦାବି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୩।୧୨-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବିଜାତଳା ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨ ନଂ ଜିଲା ପରିଷଦ ଜୋନ ଉପନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ କେତେକ ବୁଥରେ ରିଗିଂ କରାଯାଇଛି ବୋଲି   ଜେଏମଏମ୍‌ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

୧୪ରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଭୋଗରାଇ ଗସ୍ତ:  ସୀମାନ୍ତରୁ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସୂଚନା

୧୪ରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଭୋଗରାଇ ଗସ୍ତ: ସୀମାନ୍ତରୁ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସୂଚନା

ଭୋଗରାଇ,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଶୁକ୍ରବାର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଗସ୍ତରେ ଆସୁଥିବାରୁ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତ । ୫ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନ ସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଜପାର ଶୋଚନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସବୁ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି ।

ମାଲଗୋଦାମରେ ଟିକସ ଫାଙ୍କି ଧରପଗଡ଼

ମାଲଗୋଦାମରେ ଟିକସ ଫାଙ୍କି ଧରପଗଡ଼

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନ ଅପରପକ୍ଷରେ ଥିବା ମାଲଗୋଦାମରେ ଟିକସ ଫାଙ୍କି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ଜିଲା ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ ହୋଇଥିଲା।