ସମ୍ବଲପୁର

ଉପହାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା: ସହକର୍ମୀଙ୍କ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମନା କରିଥିଲେ ସୌମ୍ୟ

ଉପହାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା: ସହକର୍ମୀଙ୍କ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମନା କରିଥିଲେ ସୌମ୍ୟ
ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୮।୩- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ଉପହାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ପଛର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ପୋଲିସ ଏଯାଏଁ ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୩ ଦିନ ବିତିଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ଏସ୍‌ପି କେ. ଶିବା ସୁବ୍ରମଣି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଏକ ପ୍ରେମ ଲିଙ୍କ୍‌ ମିଳିଥିବା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଉକ୍ତ ପ୍ରେମଲିଙ୍କ୍‌ ରିମା ନଁ। ସୌମ୍ୟଙ୍କର ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଏବେ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ପରିବାର ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଛି। ସୌମ୍ୟଶେଖର ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସହକର୍ମୀ ତାଙ୍କୁ କୁଆଡେ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ସହକର୍ମୀ ଜଣକ ସୌମ୍ୟଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଝିଅଟି ନିଜ ଆଡୁ ସୌମ୍ୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୨ବର୍ଷ ତଳର କଥା ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଜଣେ ଝିଅ ସୌମ୍ୟ ଶେଖରଙ୍କ ସହ ଚାକିରି କରୁଥିବା ବେଳେ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ସମ୍ପର୍କରେ ସେତେବେଳେ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ଘର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ଥିଲେ। ତେବେ ଖୋଦ୍‌ ସୌମ୍ୟ ଉକ୍ତ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏଣୁ ଏଦିଗରେ କେହି ଆଉ ଆଗକୁ ବଢ଼ି ନ ଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସୌମ୍ୟ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେବେବି ଏହି ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଉ କଥା ପଡି ନ ଥିଲା ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ସହ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବର କିଛି ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ନଁା ନାହିଁ ତାହା ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ କଲେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ। ସୌମ୍ୟଙ୍କ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ବୃତ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ଏଭଳି କେତେ ଯେ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଓ କେଉଁ ଘଟଣା ସହ ଏହି ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ଯୋଗସୂତ୍ର ରହିଛି ତାହା ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି । ସେହିପରି ରିମାଙ୍କ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଜୀବନ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଘଟଣାର ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ପଲିଗ୍ରାଫ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କରାଯିବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ କାହାର ପଲିଗ୍ରାଫ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ହେବ ଜଣାପଡିନାହିଁ। ଏବେ ନବବଧୂ ରିମା ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ କଟକ ବଡମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଭେଦ କରିବାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ। ପୋଲିସ ଏନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲୁ ନ ଥିବାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ପୋଲିସର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତି ଲୋକେ ସନ୍ଦେହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର କିଛିଦିନ ପରେ ପୋଲିସ ଘଣ୍ଟାପଡ଼ାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଆଣି ମାରାଥନ୍‌ ପଚରାଉଚୁରା କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଛାଡି ଦେଇଛି। ସେହି ଯୁବକ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଥିବା ବେଳେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ରିମାଙ୍କ ସହ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ବିବାହ ଠିକ୍‌ ହେବାର କିଛିଦିନ ପରେ କେହି ଜଣେ ଯୁବକ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ଫୋନ୍‌ କରି ଧମକ୍‌ ଦେଇଥିଲେ। ରିମାଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସୌମ୍ୟଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇ ଫୋନ୍‌ କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେବାକୁ କେହି ଜଣେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରି ଏଭଳି ଫୋନ୍‌ କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ସୌମ୍ୟଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ସେତେବେଳେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ଏପରି କି ଥରଟିଏ ଏଭଳି ଧମକ ଫୋନ୍‌କଲ ଆସିଥିତ୍ବାରୁ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ବିବାହର ଠିକ୍‌ ୫ ଦିନ ପରେ ଉପହାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା। ଏଥିରେ ନବବିବାହିତ ସୌମ୍ୟ ଶେଖର, ତାଙ୍କ ଜେଜେମା’ ଜେମାମଣିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ନବବଧୂ ରିମା ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତଦନ୍ତ ବେଳେ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହେବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଫୋନ୍‌ରେ ମିିଳିଥିବା ଧମକ ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ଏଦିଗରେ ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ନାଲି ଫିତା ତଳେ  ବୌଦ୍ଧ ସହରର  ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ

ନାଲି ଫିତା ତଳେ ବୌଦ୍ଧ ସହରର ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ

ବୌଦ୍ଧ,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ୧୯୯୪ରେ ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କରଥିଲା। ଜିଲାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୪ ବର୍ଷ ପୁରି ସାରିଥିବା ବେଳେ ବୌଦ୍ଧ ସଦରମହକୁମା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଏକ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜିବି ଏହି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଳାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନର ନାଲିଫିତା ତଳେ ପଡିରହିଛି। ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟି କରଣରୁ ରାଜ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳରେ ବୌଦ୍ଧ ସହର ଅବସ୍ଥିତ। ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର ପରିସୀମା ୩୦୯୮ବର୍ଗ କି.ମି. ମଧ୍ୟରୁ ବୌଦ୍ଧ ସହରର କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ୨୦.୭୨ବର୍ଗ କି.ମି.। ବୌଦ୍ଧ ଏନ୍‌ଏସି ୧୭ଟି ଓ୍ବାର୍ଡକୁ ନେଇ ଗଠିତ। କିନ୍ତୁ ଜବରଦଖଲ ସମସ୍ୟା ସହିତ ସରକାରୀ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଇଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ  ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇପାରୁ ନାହିଁ । 

ନେହେରୁପଲ୍ଲୀବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳୁନି ମୌଳିକ ସୁବିଧା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୯- ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ସେକ୍ଟର-୨୦ ନେହେରୁପଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ନାନା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ନେହେରୁପଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ରଘୁନାଥପାଲ୍ଲୀ ବିଧାୟକ ସୁବ୍ରତ ତରାଇକୁ ଭେଟି ସମସ୍ୟା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବି ସମ୍ମିଳନୀ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବି ସମ୍ମିଳନୀ

ଦେବଗଡ଼,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦେବଗଡ଼ ଗଣେଶ ମେଳା ଉପଲକ୍ଷେ ବାମଣ୍ଡା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ଓ ଗଣେଶ ମେଳା କମିଟିର ସହଯୋଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବି ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ତଥା ଅନ୍ୟ ଜିଲାର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ବହୁସଂଖ୍ୟକ କବି କବୟିତ୍ରୀ, ଲେଖାକାର, ଗାଳ୍ପିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସ୍ବରଚିତ କବିତା ଆବୃତ୍ତି କରିଥିଲେ। 

ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କର

ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କର

ଦେବଗଡ,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ସମ୍ମନ୍ବୟ ଓ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କମିଟି ବୈଠକ ସମ୍ବଲପୁର ଏମ୍‌ପି ତଥା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଜିଲାପାଳ ତଥା କମିଟି ସଚିବ ସୁଧାଂଶୁ ମୋହନ ସାମଲ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇବା ସହ ବୈଠକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭିନସେଣ୍ଟ ପୁନମକାନ୍ତ ଏକ୍କା ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହେବାକୁ ଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ବାଛିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ବାଛିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୩।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍କୁଲ କ୍ୟାବିନେଟ ଗଠିତ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଥିବା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌: ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଚାମ୍ପିୟନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌: ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଚାମ୍ପିୟନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଶନିବାର  ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଦଳ ପାଟଣାଗଡ ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ କ୍ଳବକୁ ୩-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି ।

ନୂଅଁ।ଖାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ ଏକତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉଛି

ନୂଅଁ।ଖାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ ଏକତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉଛି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ଆୟୁର୍ବେଦ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର କଲେଜ ପରିସରରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ା ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଟେଲଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ

ବେକାର ଯୁବତୀ,ଯୁବକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବେକାର ଯୁବତୀ,ଯୁବକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ସମନ୍ବୟ  ଓ ତଦାରଖ କମିଟି (ଦିଶା) ବୈଠକ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଡ଼ିଆରଡ଼ିଏ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବଲାଙ୍ଗୀର ଏମପି କଲିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି  ବ୍ଲକ  ଦିଗସିରା ଗ୍ରାମରେ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଛି। ଏଥିଯୋଗୁଁ ପାଣି ଉଠି ପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଫସଲରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରୁନାହିଁ ଚାଷୀ। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧।୯: ବରଗଡ଼ ଜର୍ଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଚାଲିଥିବା ୬୪ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଶନିବାର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କୁମାର ଯୋଶୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା, ଓଡ଼ିଶା) ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ଦେଇ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଖେଳର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ପଦ୍ମପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଉକ୍ତ ସଭାରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଗୋଟିଏ ସୂତାରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷକୁ ବାନ୍ଧି ପାରିଲା ଭଳି ଭାଷା ହୋଇଛି ହିନ୍ଦୀ ବୋଲି ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ପୁରନ୍ଦର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାର ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠଭୁମୀ 

ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଓକିଲ ସଂଘର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଶଦ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଓକିଲ ସଂଘର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଶଦ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସଦର ମହକୁମା ଏବେବି ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଣୁ ଜନସଂଖ୍ୟା, ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ପରିସୀମା ଅନେକାଂଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତଦ୍‌ସହିତ ବାହ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏଠାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ହେବା ଫଳରେ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପ୍ରତି ଅସମ୍ଭାଳ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିଭଳି ସାରା