ବାଣିଜ୍ୟ |

କାନାଡାରେ ନାଲ୍‌କୋ ପାଳିଲା ଭାରତ ଦିବସ

କାନାଡାରେ ନାଲ୍‌କୋ ପାଳିଲା ଭାରତ ଦିବସ
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୮-୩ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ ଖଣି ଓ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ମେଳନ- ପ୍ରସ୍ପେକ୍ଟର୍ସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଡେଭେଲପର୍ସ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ୍‌ କାନାଡା(ପିଡିଏସି) ଚଳିତ ମାସ ୪ରୁ ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଟରୋଣ୍ଟୋ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୃହତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଖଣି ଉଦ୍ୟୋଗ ନାଲ୍‌କୋ, ଏନ୍‌ଏମ୍‌ଡିସି, ଜିଏମ୍‌ଡିସି, ଏଚ୍‌ସିଏଲ୍‌, ଏପିଏମ୍‌ଡିସି, କୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ, ହୁଟ୍ଟୀ ଗୋଲ୍ଡ ମାଇନ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଏବଂ ଓଡିଶା ମାଇନିଂ କର୍ପୋରେଶନ ଆଦି ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧିଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଭାରତୀୟ ପ୍ୟାଭିଲିଅନକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ନାଲ୍‌କୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତପନ କୁମାର ଚାନ୍ଦ, ଭାରତରେ ତଥା ଆଲୁମିନିୟମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ପାଇଁ ରହିଥିବା ସୁଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚିତ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଶେଷ ଦିନରେ ଭାରତ ସରକାର ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ତରଫରୁ ନାଲ୍‌କୋ ନୋଡାଲ୍‌ ଏଜେନ୍ସି ଭାବେ ଏଠାରେ ଭାରତ ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ଫିଚ୍‌ ରେଟିଂ ବୁଧବାର କହିଛି। ସେହିଭଳି ଆର୍‌ବିଆଇ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚାପ ବଢୁଥିବା ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨:ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବାୟତ୍ତତା ପବିତ୍ର। ଏଥିରେ କୌଣସି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ବୁଧବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଋଣ ଯୋଗାଣ ଧାରାକୁ ସୁଗମ କରିବାକୁ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସଂଘ ଏଫ୍‌ଆଇଇଓ ନୂଆ କରି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା  ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। 

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

ବମ୍ବେ ,୧୩-୧୨: କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ସେନସେକ୍ସ ସୂଚକାଙ୍କ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱମୂଖୀ ରହିଛି। ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ନୂଆ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପରେ ବୁଧବାର ଶେୟାର ବଜାରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। 

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଏସିଆନ୍‌ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏଡିବି) ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ଲାଗି ଘରୋଇ ବଜାରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆକଳନକୁ ୭.୩%ରେ ସ୍ଥିର ରଖିଛି। ସେହିଭଳି ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୫% ହେବ ବୋଲି ଏହା କହିଛି। 

୧୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ

୧୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଚଳିତ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷର ଏପ୍ରିଲ-ନଭେମ୍ବର ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୧୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି) ଠକେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ଏହି ଠକେଇ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକୁ ଧରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରୋକ୍ଷ ଏବଂ ସୀମା ଟିକସ ବୋର୍ଡ(ସିବିଆଇସି)ର ସଦସ୍ୟ ଜନ ଯୋଶେଫ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ହୋଣ୍ଡାର ନୂଆ ସିବିୟୁ ଆମଦାନୀ ବାଇକର ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ

ହୋଣ୍ଡାର ନୂଆ ସିବିୟୁ ଆମଦାନୀ ବାଇକର ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ହୋଣ୍ଡା ମୋଟର ସାଇକେଲ ଆଣ୍ଡ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ଆମଦାନି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହାର ୨୦୧୯ କମ୍ପ୍ଲିଟ ବିଲ୍‌ଟ ୟୁନିଟ (ସିବିୟୁ) ବାଇକଗୁଡ଼ିକର ବୁକିଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ଆଲୁମିନିୟମ ବିଲେଟ ଉତ୍ପାଦନ କଲା ନାଲକୋ

ଆଲୁମିନିୟମ ବିଲେଟ ଉତ୍ପାଦନ କଲା ନାଲକୋ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ନାଲକୋ ପକ୍ଷରୁ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଷ୍ଟ୍ରୋଣ୍ଟିୟମ ସଂଶୋଧିତ ଆଲୁମିନିୟମ ବିଲେଟ ସିଏଚ୍‌-୯୧ ଗ୍ରେଡ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। 

ବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଫ୍ରି ସପିଂ ଓ୍ବିକେଣ୍ଡ ଆଜିଠାରୁ

ବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଫ୍ରି ସପିଂ ଓ୍ବିକେଣ୍ଡ ଆଜିଠାରୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ଫ୍ୟୁଚର ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ ଫ୍ୟାଶନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଫ୍ରି ସପିଂ ଓ୍ବିକେଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଚଳିତ ମାସ ୧୨ରୁ ୧୬ ଯାଏ ଚାଲିବ। 

ମୂଲ୍ୟ ବଢାଇବ ରେନୋ ଇଣ୍ଡିଆ

ମୂଲ୍ୟ ବଢାଇବ ରେନୋ ଇଣ୍ଡିଆ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ପ୍ରମୁଖ କାର ନିର୍ମାତା ରେନୋ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଜାନୁୟାରୀରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବିିଭିନ୍ନ ମଡେଲଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୧.୫% ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି।